ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2020 р.Справа № 520/14438/19Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Кононенко З.О.,
Суддів: Сіренко О.І. , Калиновського В.А. ,
за участю секретаря судового засідання Цибуковської А.П.
представника позивача Церковної В.О.
представника відповідача Чіпко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року, головуючий суддя І інстанції: Зінченко А.В., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, повний текст складено 10.03.20 року по справі № 520/14438/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про скасування розпорядження, визнання дій неправомірною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо здійснення перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі з 08.09.2006р і з 21.08.2008р. та здійснення розрахунку доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 з розміру прожиткового мінімуму 1074,00грн з 01.05.2016р., скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області про перерахунок пенсії за 2006р, 2008р, 2013р, 2017р. та 2019р;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити всі перерахунки пенсії ОСОБА_1 по стажу починаючи з 12.05.2006р. застосувавши індивідуальний коефіцієнт заробітку 4,42489;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж понад 20 років у розмірі 1% від мінімальної пенсії за віком та виплатити заборгованість з 01.05.2016р.
В обгрунтування позовних вимог, позивач зазначала, що на її думку, дії відповідача є неправомірними та безпідставними.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування розпорядження, визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії - залишено без задоволення.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
Так, позивач зазначає, що при перерахунку пенсії по стажу, до розрахунку раніше призначеної пенсії добавляють відпрацьований стаж особи і розмір пенсії зростає. А при перерахунку пенсії по стажу і по заробітній платі, до раніше призначеної пенсії добавляють стаж і розмір пенсії зростає і добавляють заробітну плату і якщо вона зменшилась то розмір пенсії зменшується. Саме так вчинив відповідач, провівши перерахунок по стажу та заробітку, спочатку збільшив пенсію, потім її зменшив і в сумі пенсія стала більше ніж була. Але якщо перерахунок був би тільки по стажу, то розмір песнсії був би значно вищим.
Позивач зауважує, що вона має право самостійно вирішувати який саме перерахунок пенсії хоче щоб був проведений.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058- IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що була чинна на дату звернення позивача за перерахунком), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Позивач зазначає, що при одних і тих же самих показниках середньої заробітної плати в галузі економіки та показниках стажу, зміна суми коефіцієнтів заробітку застрахованої особи в сторону зменшення, призводить до зменшення розміру пенсії.І
На думку позивача, твердження відповідача що при перерахунку пенсії по стажу, розмір пенсії позивачу був би меншим є хибними.
Це підтверджуєть перерахунки по стажу в 2013р. в 2017р. та в 2019р. Де відповідач не застовував нову заробітну плату апелянта, а робив перерахунки по стажу (з додаванням стажу) і розмір пенсії збільшувався.
Тобто відповідач в 2006р. та 2008р. своїми діями зменшив індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача з 4,42489 (був в 2004р.) до 3,60438 (станом на 2006р) та до 2,92478 (станом на 2008р) що негативно вплинуло на розмір пенсії апелянта.
При наступних перерахунках пенсії по стажу відповідач застсовував індивідуальний коефіцієнт 2,92478. А мав би проводити переахунки по стажу з індивідуальним коефіцієнтом заробітної плати вирахованим при первинному призначені пенсії в 2004р - 4,42489.
На думку позивача, відповідач повинен перерахувати пенсію позивачу по стажу починаючи з 12.05.2006р. та всі наступні перерахунки проводити також по стажу.
Також позивач звертає увагу, що відповідач не надав суду розрахунки пенсії по стажу, а просто в своєму відзиві зазначив що вищезазначений перерахунок не є вигідним, отже віповідачем не надано доказів того що перерахунок пенсії по стажу є не вигідним позивачу.
Відповідач надав до Другого апеляційного адміністративного суду відзив на апеляційну скаргу позивача, в якій серед іншого зазначив, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 26.04.2017 за № 303 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу із середньомісячного заробітку 3503,24 грн., визначеного за період з 01.05.1992по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,92446, коефіцієнт стажу - 0,45750 (549 місяців), з урахуванням кратності 1,35 - 0,61763. Розмір пенсії склав 2985,54 грн.
Відповідач зауважує, при зниженні індивідуального коефіцієнту для обчислення заробітку з 3,60438 до 2,92446 відбулося збільшення розміру пенсії, тому перерахунки пенсії були проведені, доплату ОСОБА_1 отримала та не заперечувала проти проведення перерахунків.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 20.12.2017 № 8370 ф 10 відкориговано заробітну плату за жовтень 2012 року з 01.05.2017 року.
Розрахунок пенсії з 01.05.2017: загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30. 11.2016). Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008 та складає 3503,24 грн. (розраховується як 2,92446*1197,91, де 2,92446- індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 1197,91 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні.
Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців); коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,61875; розмір пенсії за віком - 2167,63 грн.; доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років; підвищення у зв`язку із зростанням середньо з/п ст. 42 - 131,43 грн.; пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1312 грн.) - 262,40 грн.; доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови № 327 від 23.04.2012 - 100,00 грн.; загальний розмір пенсії за віком - 2929,96 грн.
З 01.10.2017 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % та середнього заробітку на одну застраховану особу в цілому по Україні за три останні роки (2015, 2016, 2017) у розмірі 3764,40 грн. за матеріалами пенсійної справи.
Розрахунок пенсії з 01.10.2017: загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016); середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008 та складає 11008,84 грн. (розраховується як 2,92446*3764,40, де 2.92446- індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 3764,40 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні; коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців); розмір пенсії за віком - 5045,68 грн.; доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років; пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1452 грн.) - 290,40 грн.; загальний розмір пенсії за віком - 5604,58 грн.
Після проведення перерахунку з 01.10.2017 не зберігається доплата передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 та підвищення у зв`язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згід но з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
З 01.12.2018 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір пенсії становив 5613,58 грн.
Відповідач зазначає у відзиві, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексацій пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 з 01.03.2019 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 (4404,35 грн.) за матеріалами пенсійно справи.
Розрахунок пенсії з 01.03.2019: загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016); середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008 та складає 12880,35 грн. (розраховується як 2,92446*4404,35, де 2.92446- індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 4404,35 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні; коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців); розмір пенсії за віком - 5903,45 грн.; доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років; пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1497 грн.) - 299,40 грн.; загальний розмір пенсії за віком - 6471,35 грн.
З 01.07.2019 у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір пенсії становить 6484,75 грн.
З 1 січня 2016 року відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону № 1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, а також у разі збільшення розміру заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (проводять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).
Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 01.01.2016 становить 1074,00 грн., отже доплата за понаднормовий стаж з 01.12.2019 становить 289,98 грн., за 27 років (1074,00 грн, * 27 %) (з 01.01.2016 у зв`язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплата за понаднормовий стаж ОСОБА_1 не перераховувалась, оскільки вона проводить діяльність, пов`язану з отриманням доходу).
Також відповідач зазначає, що чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
На думку відповідача, оскільки, пенсія виплачується щомісяця, позивач, в разі, якщо вона вважала, що управлінням порушені її права, кожного разу при отриманні пенсії була обізнана про порушення її прав та мала змогу звернутись до суду за їх захистом.
Відповідач зазначає, позивачем не наведено будь-яких доводів щодо існування об`єктивно непереборних обставин, які не залежали від її волевиявлення, що унеможливило вчасно звернутись до суду з адміністративним позовом.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 15.05.2004 року. Пенсія призначена відповідно до її заяви від 10.06.2004 року.
Позивачеві призначено із заробітної плати за період з 01.05.1992 року по 30.04.1997 року та з 01.07.2000р по 31.05.2004р. Коефіцієнт заробітної плати склав 4,42489 .
12.05.2006 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідачем було проведено перерахунок пенсії (розпорядження від 16.11.2004р). Після перерахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача зменшився і становив 3,60438 (до перерахунку коефіцієнт заробітної плати становив 4,42489).
11.08.2008 року позивач знову звернувся до вуідповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідачем було проведено перерахунок пенсії (розпорядження від 08.09.2006р)._Після перерахунку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача зменшився і становив 2,92478 (до перерахунку коефіцієнт заробітної плати становив 3,60438, а ще раніше 4,42489).
Відповідач наступні перерахунки пенсії в 2013р, в 2017р., та 2019р. робив по стажу. Однак застосовував вже раніше вирахований коефіцієнт заробітної плати - 2,92446.
Тобто, Відповідач в 2006р. та 2008р. своїми діями зменшив індивідуальний коефіцієнт заробітної плати Позивача з 4,42489 (був в 2004р.) до 3,60438 (станом на 2006р) та до 2,92478 (станом на 2008р), що негативно вплинуло на розмір пенсії позивача, а тому позивач звернулась до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Дослідивши надані матеріали, суд встановив ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 15.05.2004 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». За матеріалами пенсійної справи Позивач зареєстрована як приватний підприємець.
Відповідно до ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
При первинному призначенні пенсії врахована заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року по 31.05.2004 року та наданої ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 20.04.2002 року №43 ДП «Південна залізниця» за період з 01.05.1992 року по 30.04.1997 року. Розрахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати із середньомісячного заробітку 1649,23 грн. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 4,42485, коефіцієнт стажу - 0,35667 (428 місяців).
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 12.05.2006 р. за № 255 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати із середньомісячного заробітку 2651,27 грн., визначеного за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 30.04.2006 р. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 3,60438, коефіцієнт стажу - 0,37167 (446 місяців). Розмір пенсії склав 1118,23 грн. При перерахунку пенсії від стажу розмір пенсії складав би 823,70 грн., тому такий перерахунок є недоцільним.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 11.08.2008 р. № 7024 ф10 перерахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати із середньомісячного заробітку 3503,62 грн., визначеного за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2008 р. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,94478, коефіцієнт стажу - 0,39333 (472 місяці), з урахуванням кратності 1,2 - 0,47200. Розмір пенсії склав 1853,47 грн. При перерахунку пенсії від стажу розмір пенсії склав би 1844,40 грн., тому такий перерахунок, на думку суду, є недоцільним.
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 22.01.2013 р. за № 469 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу із середньомісячного заробітку 3503,24 грн., визначеного за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2008 р. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,92446, коефіцієнт стажу - 0,43667 (524 місяці), з урахуванням кратності 1,35 - 0,58950. Розмір пенсії склав 2651,11 грн.
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 26.04.2017 за № 303 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу із середньомісячного заробітку 3503,24 грн., визначеного за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2008р. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,92446, коефіцієнт стажу - 0,45750 (549 місяців), з урахуванням кратності 1,35 - 0,61763. Розмір пенсії склав 2985,54 грн.
Таким чином, при зниженні індивідуального коефіцієнту для обчислення заробітку з 3,60438 до 2,92446 відбулося збільшення розміру пенсії.
Усі зазначені перерехунки проведені за виимогою позивача на підставі її заяв, доплату ОСОБА_1 отримала.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності дій відповідача під час проведення перерахунків та відсутності підстав щодо визнання зазначених дій неправомірними.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 20.12.2017 № 8370 ф 10 відкориговано заробітну плату за жовтень 2012 року з 01.05.2017 року
Розрахунок пенсії з 01.05.2017 р:
Загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016 р.).
Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2008 р.та складає 3503,24 грн. (розраховується як 2,92446*1197,91, де 2,92446 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 1197,91 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні.
Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців)
Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,61875
Розмір пенсії за віком - 2167,63 грн.
Доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років
Підвищення у зв`язку із зростанням середньо з/п ст. 42 - 131,43 грн.
Пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1312 грн.) - 262,40 грн.
Доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови № 327 від 23.04.2012 - 100,00 грн.
Загальний розмір пенсії за віком - 2929,96 грн.
З 01.10.2017 р. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % та середнього заробітку на одну застраховану особу в цілому по Україні за три останні роки (2015, 2016, 2017 р.р.) у розмірі 3764,40 грн. за матеріалами пенсійної справи.
Розрахунок пенсії з 01.10.2017 р.:
Загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016 р.).
Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р.та з 01.07.2000 р.по 30.06.2008 р.та складає 11008,84 грн. (розраховується як 2,92446*3764,40, де 2,92446 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 3764,40 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні.
Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців)
Розмір пенсії за віком - 5045,68 грн.
Доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років
Пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1452 грн.) - 290,40 грн.
Загальний розмір пенсії за віком - 5604,58 грн.
Після проведення перерахунку з 01.10.2017 р. не зберігається доплата, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 та підвищення у зв`язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
З 01.12.2018 р. у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір пенсії становив 5613,58 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексацій пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 р. № 124 з 01.03.2019 р. ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 (4404,35 грн.) за матеріалами пенсійної справи.
Розрахунок пенсії з 01.03.2019 р.:
Загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016 р.).
Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 р. по 30.04.1997 р. та з 01.07.2000 р. по 30.06.2008 р. та складає 12880,35 грн. (розраховується як 2,92446*4404,35, де 2,92446 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 4404,35 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні.
Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців)
Розмір пенсії за віком - 5903,45 грн.
Доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років
Пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1497 грн.) - 299,40 грн.
Загальний розмір пенсії за віком - 6471,35 грн.
З 01.07.2019 р. у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір пенсії становить 6484,75 грн.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги не обґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
За вимогами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п. 6 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» регулюються відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Закон № 1058-IV, зокрема, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Крім того, статтею 5 цього Закону встановлено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються, зокрема: умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат та порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
При первинному призначенні пенсії врахована заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року по 31.05.2004 року та наданої ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 20.04.2002 року № 43 Державного підприємства «Південна залізниця» за період з 01.05.1992 по 30.04.1997.
Розрахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати із середньомісячного заробітку 1649,23 грн. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 4,42485, коефіцієнт стажу - 0,35667 (428 місяців).
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
З матеріалів справи вбачається, що згідно із заявою ОСОБА_1 від 12.05.2006 за № 255 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати із середньомісячного заробітку 2651,27 грн., визначеного за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.04.2006. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 3,60438, коефіцієнт стажу - 0,37167 (446 місяців). Розмір пенсії склав 1118,23 грн. При перерахунку пенсії від стажу розмір пенсії складав би 823,70 грн., отже такий перерахунок є недоцільним.
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 11.08.2008 № 7024 ф10 перерахунок пенсії проведено від стажу та заробітної плати із середньомісячного заробітку 3503,62 грн., визначеного за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,94478, коефіцієнт стажу - 0,39333 (472 місяці), з урахуванням кратності 1,2 - 0,47200. Розмір пенсії склав 1853,47 грн. При перерахунку пенсії від стажу розмір пенсії склав би 1844,40 грн., отже такий перерахунок є недоцільним.
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 22.01.2013 за № 469 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу із середньомісячного заробітку 3503,24 грн., визначеного за період з
01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,92446, коефіцієнт стажу - 0,43667 (524 місяці), з урахуванням кратності 1,35 - 0,58950. Розмір пенсії склав 2651,11 грн.
Згідно із заявою ОСОБА_1 від 26.04.2017 за № 303 ф10, перерахунок пенсії проведено від стажу із середньомісячного заробітку 3503,24 грн., визначеного за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008. Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 2,92446, коефіцієнт стажу - 0,45750 (549 місяців), з урахуванням кратності 1,35 - 0,61763. Розмір пенсії склав 2985,54 грн.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що при зниженні індивідуального коефіцієнту для обчислення заробітку з 3,60438 до 2,92446 відбулося збільшення розміру пенсії, тому перерахунки пенсії були проведені, доплату ОСОБА_1 отримала та не заперечувала проти проведення перерахунків.
Також, з матеріалів справи вбачається, що відповідно до заяви ОСОБА_1 від 20.12.2017 № 8370 ф10 відкориговано заробітну плату за жовтень 2012 року з 01.05.2017 року.
Розрахунок пенсії з 01.05.2017: Загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016).
Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008 та складає 3503,24 грн. (розраховується як 2,92446*1197,91, де 2,92446- індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 1197,91 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні. Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців). Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,61875. Розмір пенсії за віком - 2167,63 грн. Доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років. Підвищення у зв`язку із зростанням середньо з/п ст. 42 - 131,43 грн. Пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1312 грн.) - 262,40 грн. Доплата з 01.05.2012 відповідно до постанови № 327 від 23.04.2012 - 100,00 грн. Загальний розмір пенсії за віком - 2929,96 грн.
З 01.10.2017 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % та середнього заробітку на одну застраховану особу в цілому по Україні за три останні роки (2015, 2016, 2017) у розмірі 3764,40 грн. за матеріалами пенсійної справи.
Розрахунок пенсії з 01.10.2017: Загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016). Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008 та складає 11008,84 грн. (розраховується як 2,92446*3764,40, де 2.92446- індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 3764,40 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні. Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців). Розмір пенсії за віком - 5045,68 грн. Доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років. Пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1452 грн.) - 290,40 грн. Загальний розмір пенсії за віком - 5604,58 грн.
Після проведення перерахунку з 01.10.2017 не зберігається доплата передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 та підвищення у зв`язку зі зростанням середньої заробітної плати штатного працівника порівняно з попереднім роком згідно з ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
З 01.12.2018 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» розмір пенсії становив 5613,58 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексацій пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124 з 01.03.2019 ОСОБА_1 було проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 (4404,35 грн.) за матеріалами пенсійно справи.
Розрахунок пенсії з 01.03.2019: Загальний стаж складає 45 років 10 місяців 26 днів (згідно матеріалів пенсійної справи зарахований по 30.11.2016). Середньомісячний заробіток, визначений за період з 01.05.1992 по 30.04.1997 та з 01.07.2000 по 30.06.2008 та складає 12880,35 грн. (розраховується як 2,92446*4404,35, де 2.92446 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії, 4404,35 - середній заробіток на одну застраховану особу в цілому по Україні. Коефіцієнт стажу - 0,45833 (550 місяців). Розмір пенсії за віком - 5903,45 грн. Доплата за понаднормовий стаж - 268,50 грн., за 25 років. Пенсія за особливі заслуги перед Україною (20 % від 1497 грн.) - 299,40 грн. Загальний розмір пенсії за віком - 6471,35 грн.
З 01.07.2019 у зв`язку із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір пенсії становить 6484,75 грн.
З 1 січня 2016 року відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закону № 1058 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, а також у разі збільшення розміру заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону, крім пенсіонерів, які працюють (проводять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).
Аналізуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що в подальшому, із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, пенсія в періоди роботи не перераховується.
Таким чином, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на 01,01.2016 становить 1074,00 грн., отже доплата за понаднормовий стаж з 01.12.2019 становить 289,98 грн., за 27 років (1074,00 грн. * 27 %), а з 01.01.2016 у зв`язку із зростанням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, доплата за понаднормовий стаж ОСОБА_1 відповідачем правомірно не перераховувалась, оскільки позивач проводить діяльність, пов`язану з отриманням доходу.
Колегія суддів звертає увагу на те, що ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини кожному гарантовано право на свободу вираження поглядів та одержання інформації.
Зокрема, у рішенні Європейського Суду у справі "Леандер проти Швеції" від 26 березня 1987 року, серія А, № 116, § 74) зазначено, що свобода отримувати інформацію, про яку йдеться в пункті 2 статті 10 Конвенції, стосується передусім доступу до загальних джерел інформації і її основним призначенням є заборонити державі встановлювати будь-якій особі обмеження одержувати інформацію, яку інші особи бажають або можуть бажати повідомити цій особі.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги не обґрунтованими, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року по справі № 520/14438/19 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для його скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року по справі № 520/14438/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)З.О. КононенкоСудді(підпис) (підпис) О.І. Сіренко В.А. Калиновський Повний текст постанови складено 18.06.2020 року