Справа № 461/3008/20 Головуючий у 1 інстанції: Романюк В.Ф.
Провадження № 22-ц/811/1900/20 Доповідач в 2-й інстанції: Приколота Т. І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року м.Львів
Справа № 461/3008/20
Провадження № 22ц/811/1900/20
Львівський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Приколоти Т.І.,
суддів : Левика Я.А., Савуляка Р.В.,
секретар Іванова О.О.
з участю ОСОБА_1 , ОСОБА_2
розглянув апеляційнускаргуКраковецької селищної ради Яворівського району Львівської області
на рішення Галицького районного суду м. Львова, ухвалене у м. Львові 29 травня 2020 року у складі судді Романюка В.Ф.,
у справі за позовом ОСОБА_3 до Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області, Львівської обласної державної адміністрації про визнання рішення незаконнимта йогоскасування,-
встановив:
8 квітня 2020 року ОСОБА_3 звернувся з цим позовом, просив визнати незаконним та скасувати розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 18 лютого 2020 року, яким відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області»; визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області № 14 від 28 січня 2020 року; зобов`язати Львівську обласну державну адміністрацію повторно розглянути поданні документи на реєстрацію релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області». В обґрунтування позову посилається на те, що він (позивач як член «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) смт. Краковець Яворівського район Львівської області», з метою її реєстрації звернувся до Львівської обласної державної адміністрації. 28 січня 2020 року рішенням Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області № 14 вирішено вважати рішення Виконкому Краковецької селищної ради № 104 від 28 січня 2020 року «Про розгляд звернення Яворівської районної адміністрації від 17 січня 2020 року № 125/13» негативним висновком для реєстрації статуту та як підставу для припинення діяльності релігійної громади. Розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 18 лютого 2020 року відмовлено у реєстрації релігійної організації. Вважає такі рішення незаконними, оскільки чинне законодавство України визначає дві підстави для відмови у реєстрації статуту (положення) релігійної організації, а саме якщо її статут (положення) суперечить чинному законодавству та її діяльність суперечить чинному законодавству. В оскаржуваному рішенні виконавчого комітету не вказано в чому статут релігійної організації суперечить законодавству України та в чому діяльність Православної Церкви України загалом та Релігійної громади Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт Краковець Яворівського району Львівської області, зокрема суперечить законодавству України. Зазначає, що Львівська обласна держана адміністрація у своєму розпорядженні не вказала інших мотивів у відмові у реєстрації ніж ті, що вказані у Рішенні Виконавчого комітету Краковецької селищної ради. За таких обставин позивач заявляє, що такі рішення не відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» та повинні бути скасовані, а Львівська обласна державна адміністрація зобов`язана потворно розглянути подані документи на реєстр рацію релігійної організації. Просить позов задовольнити.
Оскаржуваним рішенням позов задоволено.
Вирішено визнати незаконними та скасувати розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 18 лютого 2020 року, яким відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області»; визнати незаконними та скасувати Рішення Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28 січня 2020 року.
Зобов`язано Львівську обласну державну адміністрацію повторно розглянути поданні документи на реєстрацію релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Вирішено питання судових витрат.
Рішення суду оскаржує Краковецька селищна рада Яворівського району Львівської області. Вважає рішеннянезаконним танеобґрунтованим,таким щопорушує їїзаконні правата інтереси,винесеним зпорушенням нормматеріального права.Просить скасуватирішення судута ухвалитинове рішенняпро відмовув позові.Вказує, що указ Високопреосвященнішого Макарія , Митрополита Львівського УПЦ (ПЦУ) від 27 вересня 2019 року № 421/1 про призначення позивача керівником релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець винесений до створення релігійної громади. Протокол парафіяльних зборів релігійної організації, яким таку утворено, датований 29 вересня 2019 року. Зазначає, що позивачем разом із заявою про реєстрацію статуту релігійної громади не надано рішення (витяг) по утворення релігійної громади, а також документ про право власності або право користування приміщенням за місцезнаходженням релігійної організації. Стверджує, що позивачем не зазначено чим рішення Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області порушує його право на свободу совісті. Вказує, що позивачем не дотримано порядку зміни підлеглості релігійної громади. Покликається на порушення позивачем чинного законодавства шляхом захоплення будівлі автобусної станції в смт. Краковець площа Шухевича, що є у комунальній власності, в якій проводяться богослужіння.
У судовому засіданні представник Львівської обласної державної адміністрації Брильовська О.Р. апеляційну скаргу підтримала. Представник позивача ОСОБА_2 , посилаючись на законність та обгрунтованість оскаржуваного рішення, просить апеляційну скаргу відхилити, оскаржуване рішення - залишити без змін.
10 вересня 2020 року в судовому засіданні представники Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області Гавелко В.Р., ОСОБА_4 і ОСОБА_5 під розписку були повідомлені про відкладення розгляду справи на 12 годину 30 хвилин 15 жовтня 2020 року. 13 жовня 2020 року представник ОСОБА_6 особисто подала в канцелярію апеляційного суду заяву про відкладення розгляду справи, призначеної на 15 жовтня 2020 року, із посиланням на погане самопочуття. З метою запобігання можливого розповсюдження хвороби та дотримання режиму самоізоляції просила відкласти розгляд справи. До заяви не додано жодних доказів на підтвердження викладених у ній обставин. Такі докази не подані суду і в судове засідання. Інші представники Краковецької селищної ради в судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили. Ухвалою колегії суддів причини неявки представника ОСОБА_6 визнано неповажними.
Відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Частиною 2 зазначеної норми визначено підстави, коли через нез`явлення у судове засідання учасників справи суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку. Цей перелік має вичерпний характер і не підлягає розширеному тлумаченню. Відповідно до п.1 частини 3 статті 223 ЦПК України суд розглядає справу за відсутності належним чином повідомленого учасника або його представника у разі неявки в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги; колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить відхилити.
Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданням цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; а також питання щодо розподілу судових витрат, допуску рішення до негайного виконання, скасування заходів забезпечення позову.
Рішення суду першої інстанції мотивовано наступним.
Встановлено, що Указом Блаженнішого Макарія, Митрополита Львівського УАЦ (ПЦУ) № 219 від 5 грудня 2018 року протоієрея ОСОБА_3 призначено настоятелем храму святителя Миколая архієпископа Мир Лікійських смт. Краковець Яворівського деканату Львівської єпархії УАПЦ.
27 вересня 2019 року Указом управління Львівської єпархії Української Православної Церкви № 421/1 позивач призначений керівником релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви у смт. Краковець Яворівського району Львівської області.
Згідно протоколу №1 від 29 вересня 2019 року парафіяльних (загальних) зборів релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» прийнято рішення про утворення релігійної організації, її реєстрацію, визначено її місцезнаходження, затверджено статут та обрано позивача її керівником.
Відповідно до п. 1.1. Статуту релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт Краковець Яворівського району Львівської області» така є місцевою релігійною організацією православних християн, утвореною ними для спільного задоволення релігійних потреб і зареєстрованою відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Пунктом 1.4 Статуту передбачено, що Парафія входить до складу Львівської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) і знаходиться під канонічним керівництвом її правлячого архиєрея.
Згідно п. 1.8. Статуту місцезнаходження Парафії: 81033, вул. Шевченка, 55, смт. Краковець, Яворівський район, Львівська область, Україна.
ОСОБА_3 як керівник Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) смт. Краковець Яворівського район Львівської області, звернувся до Львівської обласної державної адміністрації із заявою про реєстрацію Статуту релігійної громади від 29 вересня 2019 року.
28 січня 2020 року Виконавчим комітетом Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області прийнято рішення № 14.
Згідно із п. 1. цього рішення, для відновлення та забезпечення мешканцями в смт. Краковець спокійного співжиття, порозуміння і взаємоповаги, уникнення протистоянь, ворожнечі та ненависті, припинення антихристиянських стосунків між віруючими на ґрунті конфесійної приналежності в смт. Краковець вирішено звернутися до Львівської обласної державної адміністрації з висновком Виконкому Краковецької селищної ради не реєструвати статут Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області та порушити питання в установленому порядку про припинення діяльності цієї релігійної організації відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» у зв`язку з тим, що ця релігійна громада: поєднує обрядову діяльність з посяганням на гідність особи; систематично порушує встановлений законодавством порядок проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); спонукає громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
Відповідно до п. 2 цього рішення рекомендовано Департаменту з питань культури, національностей та релігії Львівської обласної державної адміністрації та Відділу культури, туризму, молоді та спорту Яворівської районної державної адміністрації вважати рішення Виконкому Краковецької селищної ради № 14 від 28 січня 2020 року «Про розгляд звернення Яворівської районної адміністрації від 17 січня 2020 року № 125/13» негативним висновком для реєстрації статуту Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області та як підставу для припинення діяльності релігійної організації Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області.
Листом від 3 лютого 2020 року № 245/13 Яворівська районна державна адміністрація не заперечила рішенню Виконавчого комітету № 14 від 28 січня 2020 року Краковецької селищної ради.
Розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20 лютого 2020 року відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Згідно листа Яворівського відділу поліції від 28 лютого 2020 року за № К-16/03/53 заяву голови Краковецької селищної ради ОСОБА_7 з приводу самовільного захоплення зупинки розглянуто згідно закону України «Про звернення громадян», матеріали скеровано в архів.
Міністерство культури та інформаційної політики України розглянуло звернення ОСОБА_3 щодо реєстрації релігійної організації та прийшло до висновку про відсутність підстав для відмови в реєстрації, про що його повідомлено листом від 21 травня 2020 року.
Свобода віросповідання передбачена ст. 35 Конституції України згідно якої кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» кожному громадянину в Україні гарантується право на свободу совісті. Це право включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання.
Встановлено, що спірні правовідносини стосуються права позивача на свободу віросповідання шляхом реєстрації релігійної організації.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійна громада є місцевою релігійною організацією віруючих громадян одного й того самого культу, віросповідання, напряму, течії або толку, які добровільно об`єдналися з метою спільного задоволення релігійних потреб.
Держава визнає право релігійної громади на її підлеглість у канонічних та організаційних питаннях будь-яким діючим в Україні та за її межами релігійним центрам (управлінням) і вільну зміну цієї підлеглості шляхом внесення відповідних змін до статуту (положення) релігійної громади. Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється загальними зборами релігійної громади. Такі загальні збори релігійної громади можуть скликатися її членами.
Релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями).
Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» на інші організації, утворені за релігійною ознакою, дія цього Закону не поширюється .
Встановлено, що позивач звернувся з позовом про скасування рішень Львівської обласної державної адміністрації та Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області про відмову у реєстрації релігійної організації.
Частинами 1,2ст.14Закону України«Про свободусовісті тарелігійні організації» передбачено, що для реєстрації статуту (положення) релігійної громади громадяни в кількості не менше десяти осіб, які утворили її і досягли 18-річного віку, подають заяву та статут (положення) на реєстрацію, зокрема, до обласної державної адміністрації.
До статуту(положення)релігійної громадина підтвердженнявідомостей,викладених уньому,додатково подаютьсяналежним чиномзасвідчені копії: рішення(витягу)про утвореннярелігійної громади,її найменування,затвердження статуту,обрання керівних(виконавчих)органів -протокол загальнихзборів віруючихгромадян абоустановчого релігійногоз`їзду,конференції тощо(далі-протокол загальнихзборів).Зазначене рішенняприймається упорядку,передбаченому статутом(положенням)релігійної громади,та оформлюєтьсязгідно звнутрішніми настановамицієї релігійноїгромади; документа про право власності чи користування приміщенням або письмової згоди власника приміщення на надання адреси за місцезнаходженням релігійної організації, зазначеним у статуті (положенні) релігійної громади.
Такі вимоги позивачем виконанні, що підтверджується заявою про реєстрацію статуту релігійної громади від 29 вересня 2019 року «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) смт. Краковець Яворівського район Львівської області» з додатками.
Відповідно до ч. 20 ст. 14 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачено, що у необхідних випадках орган, який здійснює реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій, може зажадати висновок місцевої державної адміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, а також спеціалістів. У цьому разі рішення про реєстрацію статутів (положень) релігійних організацій приймається у тримісячний термін.
Рішенням Виконавчого комітету № 14 від 28 січня 2020 року відмовлено у реєстрації Статуту релігійної громади на підставі: а) поєднання обрядової діяльності з посяганням на гідність особи; б) систематичного порушення встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); в) спонукання громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
Розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20 лютого 2020 року відмовлено у реєстрації релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» з підстав, які визначені рішенням Виконавчого комітету № 14 від 28 січня 2020 року. Інших підстав для відмови у реєстрації релігійної організації не наведено.
Згідно із ст. 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», у реєстрації статуту (положення) релігійної організації може бути відмовлено, якщо її статут (положення) або діяльність суперечать чинному законодавству.
З розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20 лютого 2020 року та рішення Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28 січня 2020 року не вбачається будь-яких зауважень до поданого на реєстрацію статуту релігійної організації «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області».
Рішення відповідачів мотивовані порушенням чинного законодавства України під час діяльності релігійної організації, а саме: а) поєднання обрядової діяльності з посяганням на гідність особи; б) систематичного порушення встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо); в) спонукання громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
Відповідачами не надано доказів, які б підтверджували обставини та факти порушення релігійною організацією «Релігійної громади Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» чинного законодавства України.
Також суду не надано доказів, які б підтверджували обставини поєднання обрядової діяльності з посяганням на гідність особи, систематичного порушення встановленого законодавством порядку проведення публічних релігійних заходів (богослужінь, обрядів, церемоній, походів тощо) та спонукання громадян до грубого порушення ними громадського порядку, з посяганням на права і майно територіальної громади та релігійної організації іншого канонічного підпорядкування.
Згідно листа Міністерства культури та інформаційної політики від 21 травня 2020 року, в статуті релігійної громади не було встановлено жодних порушень вимог чинного законодавства; Рішення виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28 січня 2020 року не містить в собі доведених та встановлених фактів невідповідності діяльності зазначеної релігійної громади вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 4, 5, 6 ст. 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту ухвалюється не менш як двома третинами від кількості членів релігійної громади, необхідної для визнання повноважними загальних зборів релігійної громади відповідно до статуту (положення) релігійної громади.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту засвідчується підписами членів відповідної релігійної громади, які підтримали таке рішення.
Рішення про зміну підлеглості та внесення відповідних змін або доповнень до статуту підлягає реєстрації в порядку, встановленому статтею 14 цього Закону.
З протоколу №1 від 29 вересня 2019 року парафіяльних (загальних) зборів релігійної організації «Релігійна громада Української Православної Церкви (Православної Церкви України) парафії Святителя Миколая у смт. Краковець Яворівського району Львівської області» вбачається, що на таких парафіяльних зборах прийнято рішення саме про утворення релігійної організації та її подальшу реєстрацію, а не про зміну підлеглості чи канонічного підпорядкування.
Указ № 219 від 5 грудня 2018 року про призначення протоієрея ОСОБА_3 настоятелем храму святителя Миколая архієпископа Мир Лікійських смт. Краковець Яворівського району Львівської області, та Указ Управління Львівської єпархії Української Православної Церкви від 27 вересня 2019 року № 421/1 прийняті в межах діяльності Української Православної Церкви.
Частиною 9 ст. 5 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачено, що релігійна організація не повинна втручатися у діяльність інших релігійних організацій, в будь-якій формі проповідувати ворожнечу, нетерпимість до невіруючих і віруючих інших віросповідань.
Гарантоване ст. 35 Конституції України право на свободу віросповідання не забороняє фізичній особі бути одночасно членом декількох релігійних організації, з огляду на її особистий вибір.
Згідно із ч. 1 ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Особливості утворення та діяльності релігійних організацій, а також обов`язкові вимоги до їх статутів визначені Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».
Колегія суддів виходить з того, що за положеннями статті 2 цього Закону в Україні усі правовідносини, пов`язані із забезпеченням свободи совісті і діяльністю релігійних організацій, регулюються законодавством України.
Релігійна організація «Релігійна громада Святителя Миколая Української Православної Церкви (Православної Церкви України) у смт.Краковець Яворівського району Львівської області» звернулася до обласної державної адміністрації з питанням реєстрації статуту, для чого подала пакет установчих документів.
Розпорядженням Львівської обласної державної адміністрації № 87/0/5-20 від 18 лютого 2020 року відмовлено у реєстрації цієї організації з посиланням на вимоги статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», статті 5, 14, 15, 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», висновок Яворівської районної державної адміністрації № 245/13 від 3 лютого 2020 року та рішення Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського району № 14 від 28 січня 2020 року.
Законом передбачено, що підставами для відмови в реєстрації релігійної організації можуть бути невідповідність її статуту та діяльності вимогам чинного законодавства (стаття 15 Закону України «Про свободу совісті і релігійні організації»). Обов`язкові вимоги до пакету реєстраційних документів, що подається для реєстрації статуту релігійної організації, визначені у частині 2 статті 14 цього Закону.
У оскаржуваному розпорядженні № 87/0/5-20 не зазначено будь-яких порушень вимог чинного законодавства, виходячи з поданих в пакеті документів, та статуту релігійної організації. Висновок Яворівської районної державної адміністрації від № 245/13 від 3 лютого 2020 року та рішення Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського району № 14 від 28 січня 2020 року не містять встановлених та доведених фактів невідповідності діяльності релігійної громади вимогам чинного законодавства, а тому не можуть впливати на рішення щодо реєстрації чи відмови у реєстрастрації громади, яка подала належні для реєстрації документи, що не визначають зміну канонічного підпорядкування діючих в смт. Краковець Яворівського району Львівської області релігійних громад. Місцезнаходження релігійної громади визначається за адресою приміщення, що перебуває у приватній власності ОСОБА_3 .
Тому відмова у реєстрації з посиланням на вимоги статей 5, 14, 15, 18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», висновки і рішення Яворівської районної державної адміністрації та Виконавчого комітету Краковецької селищної ради Яворівського району не відповідає вимогам чинного законодавства щодо проведення реєстрації релігійної організації.
Відтак, належить вважати, що відмова у реєстрації релігійної організації суперечить положенням частини другої статті 19 Конституції України, де визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
На підставі встановленого, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що розпорядження Львівської обласної державної адміністрації 87/0/5-20 від 20 лютого 2020 року та рішення виконавчого комітету у Краковецької селищної ради Яворівського районі Львівської області № 14 від 28 січня 2020 року не відповідають ст. 15 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» та підлягають скасуванню.
З висновками суду першої інстанції належить погодитися, оскільки ним правильно визначено характер спірних правовідносин та встановлено дійсні обставини справи. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Підстави для скасування рішення суду відсутні.
Керуючись ст. 367, п.1 ч.1 ст.374, ст.ст. 375, 381-384, 388-391 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Рішення Галицького районного суду м. Львова від 29 травня 2020 року залишити без змін, апеляційну скаргу Краковецької селищної ради Яворівського району Львівської області залишити без задоволення.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Повний текст судового рішення складено 20 жовтня 2020 року.
Головуючий
Судді