ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05 березня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/604/20
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Гримак Л.П.
за позовом Фізичної особи - підприємця Рарок Марії Анатоліївни, АДРЕСА_1
до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, вул. Танцорова,11, м. Тернопіль, 46008 (юридична адреса)76019, м. Івано-Франківськ, вул. Василіянок, буд.48.
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державне підприємство "Укрриба", вул. Тургенєвська, 82а, м.Київ, 04050
про зобов`язання Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях внести зміни до Договору оренди №1246 від 19.10.2017 року індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності шляхом викладення п. 10.1 Договору у новій редакції "Цей Договір укладено строком на 5 (п`ять) років, що діє з 19.10.2017 року по 18.09.2022 року включно, із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання вимог договору відповідно до встановленого порядку ".
За участі представників:
позивача - Півторак Володимира Михайловича, ордер серії ВО №1007751 від 11.09.2020р.
відповідача - Ткач Руслани Мирославівни, довіреність №4Б від 29.10.2020р.
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
Ухвалою суду від 21.09.2020р. позовну заяву №б/н від 11.09.2020р. (вх. №700 від 14.09.2020р.) залишено без руху.
Заявою №б/н від 28.09.2020р. (вх. №6790 від 30.09.2020р.), позивач усунув недоліки та уточнив прохальну частину позовної заяви, додавши докази направлення такої учасникам справи.
Ухвалою суду від 02.10.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Державне підприємство "Укрриба" та призначено судове засідання на 30.10.2020р. Ухвала суду від 02.10.2020р., яка надіслана на адресу позивача, зазначену у виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань повернулася на адресу суду по причині «за закінченням терміну зберігання». Інші учасники справи належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
Ухвалою суду від 30.10.2020р. відкладено підготовче засідання на 27.11.2020р. Сторони належним чином повідомлені про дату та час судового засідання, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень.
Ухвалою суду від 27.11.2020р., у зв`язку із не отримання позивачем відзиву на позов, оголошено перерву в судовому засіданні на 18.12.2020р., яку занесено у протокол судового засідання. Представники позивача та відповідача повідомлені про час та дату розгляду справи під розписку, а третя особа - ухвалою суду (отримана 07.12.2020р.).
У судовому засіданні 18.12.2020р. оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 12.01.2021р., яку занесено у протокол судового засідання, з повідомленням представників сторін та третьої особи під розписку.
Представник позивача адвокат Півторак В.М., подав клопотання б/н від 11.01.2021р. (вх. 188 від 12.01.2021р.) про відкладення розгляду справи, у зв`язку з неможливістю прибути у судове засідання, через перебування його та позивача на вимушеній самоізоляції пов`язаною з пандемією COVID-19.
Ухвалою суду від 12.01.2021р., з врахуванням клопотання позивача, та п. 4 Прикінцевих положень ГПК України, оголошено перерву на 02.02.2021р., яку занесено у протокол судового засідання, з повідомленням представника відповідача під розписку, а позивача і третю особу ухвалою суду. Ухвала суду від 12.01.2021р. повернулася від позивача по причині «за закінченням терміну зберігання», третя особа отримала 20.01.2021р.
Ухвалою суду 02.02.2021р. оголошено перерву у судовому засіданні на 12.02.2021р., яку занесено у протокол, з повідомленням представника позивача та відповідача під розписку, а третю особу ухвалою суду (згідно відстеження на офіційному сайті "Укрпошта" отримана 10.02.2021р.).
Представник позивача, адвокат Півторак В.М. подав через електронну адресу суду, клопотання про відкладення розгляду справи б/н від 11.02.2021р. (вх. 1258 від 12.02.2021р.), у зв`язку з його перебуванням на вимушеній самоізоляції .
Ухвалою суду від 12.02.2021р., з врахуванням клопотання позивача, п. 4 Прикінцевих положень ГПК України, оголошено перерву у судовому засіданні на стадії дослідження доказів на 23.02.2021р., яку занесено у протокол судового засідання, з повідомленням представника відповідача під розписку, а позивача та третю особу ухвалою суду. Позивач належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, а ухвала направлена на адресу третьої особи, станом на дату судового засідання не отримана.
Ухвалою суду від 23.02.2021р.,у зв`язку з відсутністю відомостей про повідомлення третьої особи про дату і час судового засідання, оголошено перерву на 05.03.2021р., яку занесено у протокол судового засідання. Представники позивача та відповідача повідомлені про час та дату розгляду справи під розписку, а третя особа ухвалою суду (отримана 03.03.2021р.).
Від третьої особи надійшло клопотання №11-09/15 від 24.02.2021р. ( вх..№1706 від 01.03.2021р.) про розгляд справи 05.03.2021р. за відсутності представника ДП «Укрриба», у зв`язку із встановленим карантином на території країни.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, в обґрунтування яких посилається на наступне: - ФОП Рарок М.А. відповідно до Договору оренди №1246 від 19.10.2017р. є орендарем державного нерухомого майна - гідротехнічних споруд Ставків, (рибогосподарських технологічних водойм) Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1, які розташовані на території Матвіївської та Піщатинської сільських рад Шумського району Тернопільської області; - гідротехнічні споруди перебувають на балансі ДП «Укрриба» та зареєстровані 04.09.2018р. в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; - термін дії договору оренди відповідно до п.10.1 договору встановлено 18 вересня 2020 року включно, із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання вимог договору відповідно до встановленого порядку; - згідно ч.3 ст. 9 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ0 від 03.10.2019р. строк договору оренди не може становити менше п`яти років, крім випадків, визначених Порядком передачі майна в оренду; - згідно п.125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020р. №483 не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку дії договору оренди, крім випадків коли договір був укладений на строк, що становить менш як п`ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із визначеним Законом мінімальним строком. Заява орендаря підлягає задоволенню, якщо право власності на об`єкт оренди зареєстровано за державою (відповідною територіальною громадою) у державному реєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або станом на дату закінчення строку, на який був укладений договір. З врахуванням того, що строк оренди укладений менше ніж на п`ять років, майно зареєстровано за державою, ФОП Рарок М.А. звернулася із заявами до Управління реалізації повноважень у Тернопільській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях привести договір оренди щодо його строку у відповідність до закону, шляхом внесення змін у п. 10.1 Договору та встановлення строку дії Договору 5 років. Управління листом від 21.08.2020р., безпідставно відмовило у внесенні відповідних змін до Договору посилаючись на абз. 20. п. 2 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» згідно якого гідротехнічні захисні споруди не можуть бути об`єктами оренди. Однак, відповідно до паспорта рибогосподарських технологічних водойм гідротехнічні споруди, які є предметом оренди не є захисними, а тому можуть бути об`єктами оренди згідно нової редакції Закону. Просить суд звернути увагу, що позивач займається рибним господарством, на що отримав дозвіл на спеціальне водокористування для ведення рибного господарства, уклав договори оренди водного об`єкта (ставків), договори оренди землі під гідротехнічними спорудами рибогосподарських технологічних водойм, а тому займатися рибним господарством, без використання гідротехнічних споруд, які забезпечують технологічний процес розведення риби є неможливим. Також просить врахувати, що ним належним чином виконувалися умови договору оренди, своєчасно проводилася оплата орендної плати, про що свідчить відсутність будь яких претензій з боку відповідача.
Представник відповідача заперечує проти позову, посилаючись на наступне:- основним завданням Регіонального відділення є здійснення повноважень орендодавця державного майна; - Договір оренди №1246 від 19.10.2017р. укладено на підставі Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 р. в редакції змін від 04.07.2013р., який втратив чинність, та згідно ст.4 якого предметом оренди могли бути гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми; - відповідно до ст.3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р., не можуть бути об`єктами оренди, зокрема, гідротехнічні споруди, гідротехнічні захисні споруди. Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р. підставами для відмови у включенні майна до одного з Переліків або виключення майна із одного з Переліків є неможливість передачі відповідного майна в оренду згідно із ч. 2 ст. 3 цього закону. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені. З метою розблокування оренди гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми Фондом державного майна України розроблено проект ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно удосконалення державної політики управління та приватизації об`єктів державної і комунальної власності, а також інституційних засад діяльності Фонду державного майна України», яким передбачено в абзац 20 підпункту 2 частини 2 статті 3 Закону про оренду після слів «гідротехнічні захисні споруди» доповнити словами «(крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми)». Фонд державного майна України повідомив Регіональне відділення, що Законом України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019р. визначено, які саме об`єкти не можуть бути об`єктами оренди, серед яких зазначено гідротехнічні споруди та гідротехнічні захисні споруди, а тому укладення нових договорів та продовження чинних договорів оренди гідротехнічних споруди є неможливим до внесення змін до ст.3 Закону. Вважає, що до внесення таких змін, орендодавець не має законних підстав для продовження строку оренди майна, яке не може бути об`єктом оренди. У зв`язку з закінченням строку дії договору, листом від 15.09.2020р. Управління повідомило Орендаря та Балансоутримувача про необхідність протягом 3-ох робочих днів з дня отримання листа повернути орендоване майно Балансоутримувачу по акту приймання-передачі. Просить в позові відмовити.
Третя особа в поданих поясненнях вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки у зв`язку із набранням чинності новою редакцією ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», у позивача на підставі ст. 16 цього Закону та п. 125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, виникло право на приведення Договору в частині строку його дії у відповідність до ст. 9 Закону. Оскільки речові права на державне нерухоме майно, що є предметом Договору зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 11.08.2018р. за державою в особі Державного агентства рибного господарства України, враховуючи ст.19 Конституції України, вважає позовні вимоги обґрунтованими.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представників учасників справи, судом встановлено:
- між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Тернопільській області (Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Рарок Марією Анатоліївною (Орендар) укладено 19.10.2017р. Договір оренди №1246 індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності ( далі - Договір оренди), відповідно до умов якого сторони взяли на себе зобов`язання:
- Орендодавець передав, а Орендар - прийняв в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене (нерухоме) майно: гідротехнічні споруди ставу Матвіївці 1 інвентарний номер 0286, реєстровий номер 25592421.71.ААЕЖАЖ469 (в т.ч. контурна дамба, роздільна дамба, водовипуск, водонапуск); гідротехнічні споруди ставу Матвіївці 2 інвентарний номер 0317, реєстровий номер 25592421.71.ААЕЖАЖ470 (в т. ч. контурна дамба, роздільна дамба, водовипуск, водонапуск); гідротехнічні споруди ставу Піщатинці 1 інвентарний номер 0261, реєстровий номер 25592421.71.ААЕЖАЖ477 (в т. ч. контурна дамба, роздільна дамба, водовипуск, водонапуск, водопостачальний канал), що розташовані за адресою: Тернопільська область, Шумський район на території Матвіївської та Піщатинської сільських рад (далі - Майно) та перебувають на балансі Державного підприємства «Укрриба» (Балансоутримувач), вартість яких визначена згідно з висновком про вартість майна станом на 31 липня 2017 року і становить за незалежною оцінкою 422 580, 00 грн. без ПДВ ( п. 1.1 Договору орени);
- майно передається в оренду з метою: прісноводне рибництво (аквакультура) ,стан майна на момент укладення договору визначається в акті приймання - передачі(п.п.1.2,1.3 Договору оренди);
- Орендар вступає в строкове платне користування Майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання цього Договору та акта приймання-передачі Майна (2.1 Договору оренди);
- Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. за №786 (зі змінами та доповненнями) і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку оренди (вересень 2017 року) - 3588,34 грн. та перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж (п. 3.1 ,3.6 Договору оренди);
- Договір укладено строком на 2 роки і 11 місяців, що діє з 19 жовтня 2017 року по 18 вересня 2020 року включно, із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання вимог Договору відповідно до встановленого порядку (п. 10.1 Договору оренди);
- у разі відсутності заяви однієї із Сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяці Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих же умовах, які були передбачені Договором. Зазначені дії оформляються додатковим договором, який є невід`ємною частиною Договору при обов`язковій наявності дозволу органу уповноваженого управляти об`єктом оренди ( п. 10.4 Договору оренди).
Гідротехнічні споруди ставу Матвіївці 1; ставу Матвіївці 2 та ставу Піщатинці 1, що розташовані за адресою: Тернопільська область, Шумський район на території Матвіївської та Піщатинської сільських рад, передано орендарю у строкове платне користування, згідно Акту приймання-передачі нерухомого майна від 19.10.2017р., який підписано без заперечень Регіональним відділенням ФДМ України (Орендодавець), ДП «Укрриба» (Балансоутримувач) та ФОП Рарок М.А. (Орендар), відповідно до якого стан майна на момент укладення договору придатний для риборозведення та потребують проведення поточних ремонтів за узгодженим висновком Балансоутримувача та Орендаря.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на гідротехнічні споруди Ставу Матвіївці 1 загальною площею 8525 кв.м. по вул. Центральній, 96, с. Гриньківці, Шумського району Тернопільської області; гідротехнічні споруди Ставу Матвіївці 2 загальною площею 5756 кв.м. по вул. Шкільна, 64, Шумського району Тернопільської області; гідротехнічні Споруди Піщатинці 1 загальною площею 19195 кв.м. по вул. Шкільна, 1а, Шумського району Тернопільської області, зареєстровано за Державним агентством рибного господарства України, що підтверджується витягами за індексними номерами 137348053, 137347449, 137348654 від 11.09.2018р.
Реєстрацію фізичної особи - підприємця Рарок М.А.,згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, за основним видом діяльності прісноводне рибництво (аквакультура), проведено 19.04.2012р.
Держаним управлянням охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області видано ФОП Рарок М.А. 01.08.2012р. дозвіл № УКР- 2980 «А»/ТЕР на спеціальне водокористування для ведення рибного господарства на ставках на території Матвіївської та Піщатинської сільських рад Шумського району на строк до 19.06.2022р.
Тернопільським обласним управлінням водних ресурсів Держводагенства України, враховуючи наявний у ФОП Рарок М.А. дозвіл № УКР- 2980 «А»/ТЕР, розроблено та затверджено 10.07.2015р. Паспорт рибогосподарських технологічних водойм Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці розташованих на території Матвіївської та Піщатинської сільських рад (введені в експлуатацію 1939-1940роки, проведено реконструкцію водойм в 1970 - 1973 роки), Джерело водопостачання водойом - р. Горинка, басейн р. Горинь; в розділі 4 «Склад та характеристики гітротехнічних споруд» графі 4.9 « Перелік гідротехнічних споруд які мають захисне значення» зазначено відомості - захисні гідротехнічні споруди відсутні. Під час проектування рибницьких господарств на їх гідротехнічні споруди не покладались функції захисту прилеглих територій з населеними пунктами і автодорогами між ними та інших об`єктів довкілля від високих повеневих та паводкових вод річок Дніпро і Дністер, на які (гідроспоруди) поширювалися б вимоги чинних в Україні будівельних норм і правил (СНиП 2.06.01-86, СНиП 2.06.51-85, СНиП 2.01.15-90, ДБН 360-92**.) Гідротехнічні споруди ставкових рибницьких господарств не відносяться до гідротехнічних захисних споруд загальнодержавного значення обумовлених Законом України «Про приватизацію державного майна» (від 04.03.1992р. №2163-ХІ зі змінами і доповненнями); графа 4.10 технологічна водойма не облаштована іншими гідротехнічними спорудами.
Для здійснення підприємницької діяльності за основним видом діяльності, з метою ведення рибного господарства, між Шумською районною державною адміністрацією та ФОП Рарок М.А. укладено договори оренди водних об`єктів:
- 15.06.2012р. Договір оренди водного об`єкта (ставка) площею водного дзеркала 39,7817га на території Матвіївської с/ради строком дії на 10 років до 15.06.2022р.(Матвіївці 1);
- 15.06.2012р. Договір оренди водного об`єкта (ставка) площею водного дзеркала 18,8929га на території Матвіївської с/ради строком дії на 10 років до 15.06.2022р.(Матвіївці 2);
- 15.06.2012р. Договір оренди водного об`єкта (ставка) площею водного дзеркала 10,7471га на території Піщатинської с/ради строком дії на 10 років до 15.06.2022р.(Піщатинці).
Для здійснення підприємницької діяльності за основним видом діяльності (рибогосподарських потреб) укладено договори оренди землі, зокрема, водних об`єктів та під гідроспорудами:
- між Шумською районною державною адміністрацією та ФОП Рарок М.А. Договір оренди землі від 18.02.2014р. строком дії до 19.06.2022р. (Матвіївці 2) та складено акт приймання - передачі межових знаків на зберігання 18.02.2014р. (в оренду передається земельна ділянка загальною площею 27,5381 га, з них: площа водного дзеркала - 18,8928 га, болота - 7, 4673 га, пасовище - 1,1698 га, під гідротехнічними спорудами - 0,0081 га);
- між Шумською районною державною адміністрацією та ФОП Рарок М.А. Договір оренди землі від 18.02.2014р. строком дії до 19.06.2022р. (Піщатинці) та складено акт приймання - передачі межових знаків на зберігання 18.02.2014р. (в оренду передається земельна ділянка загальною площею 18,0800 га, з них: площа водного дзеркала - 10,7471 га, болота низинні - 5,8318 га, сіножаті - 1,4982 га, під гідротехнічними спорудами - 0,0029 га);
- між Тернопільською обласною державною адміністрацією та ФОП Рарок М.А. Договір оренди землі №58 від 28.04.2015р. строком дії на сім років до 28.04.2022р.(Матвіївці 2) та складено акт приймання - передачі межових знаків на зберігання квітень 2015р. (в оренду передається земельна ділянка загальною площею 68,4519 га, з них: пасовища - 7,1588 га, під господарськими будівлями і дворами - 0,0240 га, під гідротехнічними спорудами - 0,0307 га, болота низинні - 20,6000 га та ставки - 39,7819 га).
Згідно наказу Фонду державного майна України від 06.03.2019 року №231 «Про реорганізацію регіональних відділень» утворено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, як юридичну особу публічного права, реорганізувавши шляхом злиття Регіональних відділень Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях є правонаступником майна, прав та обов`язків реорганізованих відділень.
Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області є структурним підрозділом Регіонального відділення Фонду держаного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях без права юридичної особи, яке наділене повноваженнями пов`язаними з реалізацією повноважень Фонду державного мана України, зокрема, державної політики у сфері оренди державного майна на території Тернопільської області ( далі - Управління Регіонального відділення фонду держмайна) (згідно Наказу Фонду державного майна України від 09.09.2020 року №138-к).
З метою пролонгації Договору оренди майна, Орендар звернулася до Управління Регіонального відділення фонду держмайна із заявами від 17.07.2020р. та від 07.08.2020р. з проханням внести зміни до п. 10.1 Договору оренди №1246 від 19.10.2017р. в частині збільшення строку оренди на 5 років та приведення його у відповідність із вимогами ч.3 ст. 9, ч. 4 ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019р. та пунктів 125, 129 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 №483. У заяві Орендар звернув увагу Орендодавця, що гідротехнічні споруди, які орендуються не є гідротехнічними спорудами захисного характеру.
У відповідь на зазначені звернення Регіональне відділення листом №18-12-01609 від 21.08.2020р. повідомило ФОП Рарок М.А., що гідротехнічні споруди та гідротехнічні захисні споруди згідно Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019р. не можуть бути об`єктом оренди, а тому з ціллю розблокування оренди гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми Фондом державного майна України розроблено проект закону щодо внесення змін до абз.20 підп.2 ч.2 ст.3 Закону. Також, проінформовано Орендаря, що Регіональне відділення звернулося до Фонду з листом №01-112-01583 від 18.08.2020р. щодо надання роз`яснень оренди гідротехнічних споруд з врахуванням вимог підпункту 2 частини 2 статті 3 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р.
Фонд державного майна України листом №10-16-18982 від 22.09.2020р., у відповідь на звернення Регіонального відділення, повідомив, що статтею 3 Закону України №157-ІХ від 03.10.2019р. визначено, які саме об`єкти не можуть бути об`єктами оренди, а саме: гідротехнічні споруди та гідротехнічні захисні споруди, а тому укладення нових та продовження чинних договорів оренди гідротехнічних споруд є неможливим. У листі також повідомлено про розроблення Фондом проекту ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно удосконалення державної політики управління та приватизації об`єктів державної і комунальної власності, а також інституційних засад діяльності Фонду державного майна України», яким передбачено в абзац 20 підпункту 2 частини 2 статті 3 Закону про оренду після слів «гідротехнічні захисні споруди» доповнити словами «(крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми)».
Згідно наказу Управління забезпечення реалізації повноважень у Тернопільській області №91 від 15.09.2020р. «Щодо прийняття рішення про відмову у продовженні договору оренди», керуючись вимогами абз.2 ч.1 ст.19, абз. 2 ч.1 ст.7, абз.20 п.2 ч.2 ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р. та Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020р. №483, відмовлено у продовженні Договору оренди №1246 від 19.10.2017р. на користування державним майном, що перебуває на балансі ДП «Укрриба», укладеного з фізичною особою - підприємцем Рарок Марією Анатоліївною.
Управління звернулося з вимогою (лист №18-112-01770 від 15.09.2020р.) до ФОП Рарок М.А. та ДП «Укрриба» про повернення орендованого майна Балансоутримувачу по акту приймання-передачі протягом 3-ох робочих днів з дня отримання листа, враховуючи закінчення 18.09.2020р. терміну дії Договору оренди №1246 від 19.10.2017р.
Відмова Регіонального відділення у задоволенні пропозиції Орендаря про внесення змін до Договору оренди №1246 від 19.10.2017р. щодо збільшення строку його дії на 5 років, стало підставою для звернення ФОП Рарок М.А. з позовом до суду.
Суд, оцінивши подані докази, наведені представниками учасників справи доводи, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення. При цьому, суд виходив із наступного.
Згідно з Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженим наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.99 N 908/68, одним із способів управління державним майном є передача майна в управління центральних та місцевих органів виконавчої влади в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України N 1482 від 21.09.98 (пункт 1.4 Положення). За змістом пункту 2.4.1 цього Положення такий спосіб управління державним майном, як передача його в управління центральних та місцевих органів виконавчої влади, передусім застосовується у випадках, за яких майно не підлягає приватизації та не може передаватися в оренду.
Відповідно до спільного наказу Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України від 06.05.2003 N 126/752 "Про передачу гідротехнічних споруд" до сфери управління Міністерства аграрної політики України та на баланс ДП "Укрриба" передані гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов`язані з ними робочі машини і обладнання, які під час приватизації підприємств рибної галузі не увійшли до статутних фондів створених господарських товариств. Зазначені гідроспоруди є державним майном, що знаходиться у сфері управління Міністерства аграрної політики України та перебувають на балансі ДП "Укрриба". Додатком до наказу визначено перелік підприємств рибної галузі України, майно яких передається на баланс ДП "Укрриба", серед яких значиться ВАТ "Тернопільський облрибокомбінат", м. Тернопіль ".
Відповідно до Статуту ДП «Укрриба» підприємство засноване на основі державної власності, підпорядковане Державному агентству рибного господарства України (створено в результаті реорганізації Державного комітету рибного господарства України на підставі Указу Президента України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" від 09.12.2010 N 1085/2010). Метою діяльності підприємства є утримання та ефективне використання державного майна, закріпленого за ним на праві господарського відання, задоволення суспільних потреб в продукції (роботах, послугах) Підприємства, а предметом діяльності, зокрема, нагляд за технічною експлуатацією державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм, включаючи ставкові рибоводні споруди, пов`язані з ними робочі машини та обладнання, а також інше майно, необхідне для рибогосподарської діяльності, що знаходиться на балансі Підприємства; технічна експлуатація гідротехнічних споруд відповідно до вимог Водного та Земельного кодексів України в частині користування водними об`єктами та землями водного фонду. Підприємство має право розпоряджатися майном, що належать до основних фондів (переданого на баланс), у тому числі передавати майно в оренду, за попередньою згодою Уповноваженого органу управління, лише у межах повноважень та у спосіб, що передбачені господарським кодексом України та іншими законами України (п.п.1.1,3.1,3.2,4.5 Статуту).
Порядок укладення, зміни, припинення та виконання договору оренди державного майна, який за своєю правовою природою є договором майнового найму, регулюється нормами Закону України "Про оренду державного та комунального майна», який є спеціальним законом, Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Господарського кодексу України (далі - ГК України) та іншими нормативними актами, прийнятими на їх виконання.
Відповідно до ст.180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб`єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови (ч.ч.1,2,4 ст.179 ГК України).
Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ч.3ст.184 ГК України).
На дату укладення Договору оренди від 19.10.2017р, який є предметом спору, організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду індивідуально визначеного майна , що перебуває в державній власності регулювалися Законом України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 р. N 2270-XII (в редакції, чинній на момент укладення договору, далі Закон про оренду від 10.04.1992р.).
Відповідно до ч.2ст.10 Закону про оренду від 10.04.1992р.,укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.
Наказом Фонду державного майна України від 23.08.2000р. №1774 затверджено Типовий договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону про оренду від 10.04.1992р., одними із істотних умов договору оренди є об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін (строк), на який укладається договір оренди.
Відповідно до абз.5 ч.1 ст.4 Закону про оренду від 10.04.1992р. об`єктами оренди, зокрема є майно, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).
Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцем, зокрема щодо нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю ( ст.5 Закону про оренду від 10.04.1992р.).
Відповідно до абз.19 ч.2 ст. 4 Закону про оренду від 10.04.1992р. не можуть бути об`єктами оренди, зокрема водосховища та водогосподарські канали комплексного призначення, міжгосподарські меліоративні системи, гідротехнічні захисні споруди (крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми).
Отже, в силу закону, об`єктом оренди можуть бути гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми.
Об`єктом Договору оренди від 19.10.2017р. є індивідуально визначене (нерухоме) майно гідротехнічні споруди ставу Матвіївці1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1, які перебувають на балансі ДП «Укрриба» та передаються в оренду з метою використання під прісноводне рибництво (аквакультура).
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, гідротехнічні споруди ставу Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1, є майном державної форми власності та зареєстровані за Державним агентством рибного господарства України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про аквакультуру» (в редакції станом на час укладення договору) аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об`єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг. Рибогосподарська технологічна водойма - штучно створена водойма спеціального технологічного призначення, що визначається технічним проектом та/або паспортом, яка наповнюється штучно за допомогою гідротехнічних споруд і пристроїв та призначена для створення умов існування і розвитку об`єктів аквакультури.
Статтею 13 Закону України «Про аквакультуру» аквакультура може здійснюватися з метою: отримання товарної продукції аквакультури та її подальшої реалізації (товарна аквакультура); штучного розведення (відтворення), вирощування водних біоресурсів; надання рекреаційних послуг.
Статтею 14 Закону України «Про аквакультуру» визначено, що рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі (земель водного фонду). Об`єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі. При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди.
Згідно ст. 51 Водного кодексу України у договорі оренди водного об`єкта визначаються зобов`язання щодо здійснення заходів з охорони та поліпшення екологічного стану водного об`єкта, експлуатації водосховищ та ставків відповідно до встановлених для них центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства, режимів роботи, а також необхідність оформлення права користування гідротехнічними спорудами. Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пункт 4 Типової форми договору оренди водних об`єктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 №420 передбачає передачу об`єкта оренди разом з гідротехнічними, лінійними спорудами та іншими об`єктами інфраструктури із зазначенням їх переліку, характеристики і стану споруд.
Відповідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про оренду землі» типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. N 220 затверджено Типовий договір оренди землі, у п.3 якого зазначаються відомості про об`єкти нерухомого майна які знаходяться на земельній ділянці їх перелік та характеристика інших об`єктів інфраструктури, розташованих на земельній ділянці (за наявності), їх характеристики та стан.
З аналізу вищенаведеного законодавства можна зробити висновок, що оренда гідротехнічних споруд передбачена у разі оренди особою самого водного об`єкта, на якій такі споруди розташовані, та земельної ділянки під водним об`єктом, тобто користування на умовах оренди однією особою землею, водним простором та гідротехнічною спорудою.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про аквакультуру» надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми.
Відповідно до ст.ст. 8, 14 Закону України "Про аквакультуру" наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 742 від 16.12.2013р. затверджено «Порядок розроблення паспорта рибогосподарської технологічної водойми» який визначає механізм встановлення загальних характеристик та оцінки стану рибогосподарської технологічної водойми, характеристики джерела водопостачання, технічних параметрів водойми і гідротехнічних споруд та інших показників для паспорта рибогосподарської технологічної водойми, що використовуються для забезпечення раціонального використання рибогосподарських технологічних водойм.
Пунктом 2.1 Порядку встановлено, що Паспорт розробляється за формою, наведеною в додатку який складається із 8-ми розділів та у яких зазначаються відомості, зокрема у розділі 4 «Склад та характеристики гідротехнічних споруд (ГТС) водойми» відомості про перелік гідротехнічних споруд, які мають захисне значення; інші споруди, якими облаштована технологічна водойма (повеневі споруди, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні, рибозахисні та інші споруди).
Якщо інше не передбачено договором оренди, Паспорт підлягає перегляду кожні 5 років, а також у разі змін технічних параметрів і гідротехнічних споруд, зміни гідрологічного режиму річки (водотоку) та його відповідного коригування (П.3.2 порядку).
Основними джерелами вихідної інформації для розроблення Паспорта є: 1) матеріали комплексних польових обстежень водойми та джерела водопостачання; 2) дані багаторічних спостережень за режимом поверхневих і підземних вод; 3) відомості про природні умови регіону; 4) архівні матеріали про екстремальні показники гідрометеорологічних характеристик; 5) топографічні та тематичні карти, плани та креслення, складені за матеріалами комплексних польових обстежень водойми; 6) матеріали проекту водойми; 7) дані обліку використаної води; 8) дані Державного земельного кадастру та природно-сільськогосподарське районування території водойми та джерела водопостачання (п.3.3 Порядку).
Паспортом рибогосподарських технологічних водойм виданого Тернопільським обласним управлінням водних ресурсів 10.07.2015р., який є чинним, оскільки іншого судом не здобуто, підтверджено, що ставки Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці є рибогосподарськими технологічними водоймами за призначенням та типом - вирощувальний, а за типом рибного господарства - риборозплідник. У розділі 4.9 паспорту містяться відомості, що на рибогосподарських технологічних водоймах гідротехнічні споруди, які мають захисне значення, відсутні.
Матеріалами справи встановлено і не заперечується учасниками справи, що фізична особа - підприємець Рарок М.А. , для здійснення підприємницької діяльності за основним видом діяльності прісноводне рибництво (аквакультура), є орендарем, в одній особі:
1/ водних об`єктів (ставків) на підставі укладених 15.06.2012р. в порядку ст. 51 Водного кодексу України, строком дії на 10 років до 15.06.2022р.: - Договору оренди водного об`єкта (ставка) площею водного дзеркала 39,7817га - Матвіївці 1; - Договору оренди водного об`єкта (ставка) площею водного дзеркала 18,8929 га - Матвіївці 2; - Договору оренди водного об`єкта (ставка) площею водного дзеркала 10,7471 га - Піщатинці1. Пунктом 1.4 умов Договорів передбачено «Гідротехнічні споруди водного об`єкту, що передається в оренду не є предметом цього договору; умови їх використання визначаються іншими документами»;
2/ землі, зокрема водних об`єктів та під гідротехнічними спорудами:- Договір оренди землі від 18.02.2014р. строком дії до 19.06.2022р.- Матвіївці 2 та складено акт приймання - передачі межових знаків на зберігання від 18.02.2014р.; - Договір оренди землі від 18.02.2014р. строком дії до 19.06.2022р.- Піщатинці 1 та складено акт приймання - передачі межових знаків на зберігання від 18.02.2014р.; - Договір оренди землі №58 від 28.04.2015р., строком дії на сім років до 28.04.2022р.- Матвіївці 1 та складено акт приймання - передачі межових знаків на зберігання квітень 2015р; умови даних договорів містять відомості, що на земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна: гідротехнічні споруди ставу Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1;
3/ державного індивідуально визначеного (нерухомого) майна гідротехнічних споруд ставу Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1: Договір оренди від 19.10.2017р., термін дії до 18.09.2020р . та складено акт приймання - передачі від 19.10.2017р.
Підприємцю виданий 01.08.2012р. дозвіл №УКР- 2980 «А»/ТЕР на спеціальне водокористування для ведення рибного господарства на ставках на території Матвіївської та Піщатинської сільських рад Шумського району на строк до 19.06.2022р. Видано 10.07.2015р. Паспорт рибогосподарських технологічних водойм, який не переглядався та відповідно до якого ставки Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1 є рибогосподарськими технологічними водоймами.
Тобто, держава в особі органів управління державним майном та підприємець здійснили усі необхідні дії в порядку передбаченому чинним законодавством для здійснення підприємницької діяльності по рибному господарству.
Слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст. 4 Закону про оренду 1992р. (в редакції закону від 04.07.2013р.) термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п`ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.
За погодженням сторін термін Договору оренди від 19.10.2017р. укладено на 2 роки і 11 місяців із можливістю його пролонгації у разі належного виконання умов договору.
Частиною 4 статті 16 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» (№157-ІХ від 03.10.2019р.) визначено, що Порядком передачі майна в оренду встановлюються особливості внесення змін до умов договорів оренди та підстав для внесення таких змін, зокрема щодо: зміни строку оренди, у разі якщо договір був укладений на строк, менший ніж мінімальний строк оренди, передбачений частиною 3 статті 9 цього Закону, згідно якої строк договору оренди не може становити менше п`яти років, крім випадків, визначених Порядком передачі майна в оренду.
Внесення змін до договору оренди здійснюється з урахуванням обмежень, установлених статтею 16 Закону та цим Порядком, за згодою сторін до закінчення строку його дії (п.122 Порядку).
Згідно п.125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ №483 від 03.06.2020р. "Деякі питання оренди державного та комунального майна" не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку дії договору оренди, крім випадків коли договір був укладений на строк, що становить менш як п`ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із визначеним Законом мінімальним строком. Заява орендаря підлягає задоволенню, якщо право власності на об`єкт оренди зареєстровано за державою (відповідною територіальною громадою) у державному реєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або станом на дату закінчення строку, на який був укладений договір. У разі прийняття рішення про внесення змін до договору з метою приведення його строку у відповідність із мінімальним строком оренди, передбаченим Законом, договір оренди викладається в новій редакції згідно з примірним договором оренди, затвердженим відповідно до частини 1 статті 16 Закону, але перебіг строку оренди визначається ретроактивно з дати підписання акта приймання-передачі майна за договором, до якого вносяться зміни шляхом викладення його у новій редакції.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень ЗУ Про оренду державного та комунального майна» (№157-ІХ від 03.10.2019р.) договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п`ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.
Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Стаття 19 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» (№157-ІХ від 03.10.2019р.) встановлює підстави для відмови у продовженні договору оренди. Так рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято: у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону; якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю; якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об`єкта оренди у визначений цим Законом строк; якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця; якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців; якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об`єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.
Підставами для відмови у включенні майна до одного з Переліків або виключення майна із одного з Переліків є: неможливість передачі відповідного майна в оренду згідно із частиною 2 статті 3 цього Закону (п.1 ч.1 ст. 7 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р.).
Управління, як на підставу відмови у внесені змін до Договору оренди, з метою приведення його строку у відповідність із мінімальним строком оренди, передбаченим Законом, посилається на те, що захисні гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми не можуть бути об`єктом оренди згідно абз.20 ч.2 ст.3 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна» №157-ІХ від 03.10.2019р., а тому до внесення змін у дану норму закону, передача в оренду державного майна чи продовження терміну оренди такого майна буде суперечити закону.
Суд не погоджується із таким обґрунтуванням відповідача, з огляду на наступне.
Відповідно до підп. 2 ч. 2 ст. 3 Закону про оренду від 03.10.2019р. не можуть бути об`єктами оренди, об`єкти, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об`єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України, зокрема:
- акваторії морських портів, гідротехнічні споруди, об`єкти портової інфраструктури загального користування, засоби навігаційного обладнання та інші об`єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення морських шляхів, системи управління рухом суден, інформаційні системи, навчальний та гідрографічний флот, майнові комплекси судноплавних інспекцій (крім причалів морських та річкових портів, залізничних та автомобільних під`їзних шляхів (до першого розгалуження за межами території порту), ліній зв`язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій)(абз.18);
- водосховища і водогосподарські канали комплексного призначення, гідротехнічні захисні споруди, об`єкти інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем (абз.20).
Відповідно до п. 24 ст. 5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" Кабінет Міністрів України затверджує перелік об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
На виконання п.24 ст.5 Закону України "Про управління об`єктами державної власності" Кабінет Міністрів України прийняв постанови:
1/ постанову від 03.11.2010 року N 999 "Про визначення критеріїв віднесення об`єктів державної власності до таких, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" п.1 якої установлено, що до об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, належать суб`єкти господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства), які відповідають одному або кільком таким критеріям:
підприємства паливно-енергетичного комплексу, які забезпечують цілісність об`єднаної енергетичної системи України, зокрема диспетчерське (оперативно-технологічне) управління зазначеною системою, експлуатують магістральні та міждержавні електричні мережі; атомні електростанції; гідроелектростанції з греблями, що забезпечують водопостачання споживачам; гідроакумулюючі електростанції та гідроелектростанції (крім малих гідроелектростанцій); державне підприємство "Енергоринок"; підприємства, що провадять діяльність з транспортування магістральними газо- та нафтопроводами і зберігання у підземних нафто- та газосховищах;
підприємства, що здійснюють транспортування хімічних продуктів магістральними трубопроводами та обслуговування таких трубопроводів;
підприємства, що здійснюють геологічне вивчення і розробку нафтогазоносних надр з метою пошуку та розвідки родовищ нафти і газу, видобутку нафти і газу або їх зберігання, повернення (захоронення) супутніх і стічних вод, інших відходів, що видобуваються в процесі розвідки і розробки родовищ нафти і газу;
підприємства, що здійснюють видобування та переробку корисних копалин загальнодержавного значення;
підприємства, що провадять топографо-геодезичну і картографічну діяльність;
підприємства, що провадять гідрометеорологічну діяльність;
підприємства, що провадять діяльність у сфері телекомунікацій, користування радіочастотним ресурсом та надання послуг поштового зв`язку, державні радіо- і телекомпанії;
підприємства залізничного транспорту загального користування, а також підприємства автомобільного, морського та річкового транспорту;
підприємства авіаційної та ракетно-космічної промисловості;
підприємства, віднесені до категорій цивільної оборони;
підприємства, контроль за діяльністю яких з боку держави гарантує захист громадян від наслідків впливу неконтрольованого виготовлення, використання або реалізації небезпечної продукції, послуг або небезпечних виробництв;
хлібоприймальні та хлібозаготівельні підприємства, що забезпечують розміщення і зберігання матеріальних цінностей державного резерву, в тому числі мобілізаційних запасів, та зберігання продукції державного інтервенційного фонду;
підприємства, які становлять науковий і науково-технічний потенціал держави та є виконавцями загальнодержавних цільових науково-технічних програм і державних замовлень;
підприємства - суб`єкти природних монополій, які провадять діяльність на загальнодержавному ринку товарів;
підприємства, частка продукції яких на загальнодержавному ринку товарів, що має важливе соціально-економічне значення, перевищує 35 відсотків, або ті, які разом з одним або двома іншими підприємствами мають на такому ринку сукупну частку, що перевищує 50 відсотків, або не більше ніж з чотирма іншими підприємствами мають на такому ринку сукупну частку, що перевищує 70 відсотків;
підприємства, середньооблікова кількість штатних працівників яких перевищує 5 тис. осіб;
підприємства, які належать до категорії великих платників податків.
Підприємство вважається таким, що відповідає критеріям віднесення об`єктів державної власності до таких, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, визначеним в абзацах другому - дев`ятому цього пункту, якщо зазначені умови є основним видом його діяльності і частка його продукції на ринку відповідних товарів в Україні становить не менш як 20 відсотків.
2/ постанову від 04.03.2015 N 83 "Про затвердження переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави", якою затверджено перелік підприємств - об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.
Отже, не можуть бути об`єктами оренди у розумінні підп. 2 ч. 2 ст. 3 Закону про оренду від 03.10.2019р. гідротехнічні споруди та гідротехнічні захисні споруди, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та включені до Переліку таких об`єктів.
В аспекті спірних відносин суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що Державне підприємство «Укрриба», у розумінні положень ст. 22 ГК України, є суб`єктом господарювання державного сектора економіки, належить до сфери управління Державного агентства рибного господарства та не належить до об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, так як підприємство не відповідає критеріям встановленим постановою КМ України від 03.11.2010 року N 999 "Про визначення критеріїв віднесення об`єктів державної власності до таких, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави", та не включено до Переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави затверджених згідно постанови КМ України від 04.03.2015 N 83 "Про затвердження переліку об`єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" (у редакції станом на дату укладення Договору оренди 19.10.2017р. та виникнення спору).
Доказів протилежного, а саме, що ДП «Укрриба» є таким підприємством, відповідач не надав.
Не погоджується суд з доводами відповідача щодо того, що гідроспоруда - це узагальнююча назва усіх споруд, які служать для використання водних ресурсів, основним призначенням яких є захист від шкідливої дії вод, а тому гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм (ставу) Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1, які є об`єктом Договору оренди від 19.10.2017р., є захисними, про що свідчить і редакція абз.19 ч.2 ст.4 Закону про оренду від 10.04.1992р., оскільки:
- законодавець у ч. 2 ст.4 Закону про оренду майна від 10.04.1992р., що втратила чинність та ч.2ст.3 Закону про оренду від 03.10.2019р., зазначає два види споруд за їх технічними характеристиками: гідротехнічні споруди та гідротехнічні захисні споруди.
При цьому, у ч.2 ст.4 Закону про оренду від 10.04.1992р. не міститься застережень щодо того, що не можуть бути об`єктами оренди об`єкти державної власності, які забезпечують виконання державою своїх функцій, забезпечують обороноздатність держави, її економічну незалежність, та об`єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України та перелік таких об`єктів, а тому законодавець, для врегулювання питання оренди гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм, Законом України від 04.07.2013 р. вніс зміни у абз.19 ч.2 ст.4 Закону, доповнивши її текстом: «водосховища та водогосподарські канали комплексного призначення, міжгосподарські меліоративні системи, гідротехнічні захисні споруди (крім гідротехнічних споруд рибогосподарської технологічної водойми).
Підтвердженням того, що об`єктами Договору оренди від 19.10.2017р. є гідротехнічні споруди які не були і не є захисними, як на дату укладення Договору оренди так і на дату прийняття рішення, свідчать наступні докази:
- спільний наказ Міністерства аграрної політики України та Фонду державного майна України від 06.05.2003 N 126/752 "Про передачу гідротехнічних споруд" відповідно до якого до сфери управління Міністерства аграрної політики України та на баланс ДП "Укрриба" передані гідротехнічні споруди, включаючи ставкові рибоводні споруди та пов`язані з ними робочі машини і обладнання, а не захисні гідротехнічні споруди;
- Статут ДП «Укрриба», відповідно до п.3.2 якого предметом діяльності підприємства є нагляд за технічною експлуатацією державного майна - гідротехнічних споруд рибогосподарських технологічних водойм, включаючи ставкові рибоводні споруди, що знаходиться на балансі Підприємства,а не захисних ;
- за Державним агентством рибного господарства України, згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, зареєстровано майно державної форми власності - гідротехнічні споруди ставу Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1, а не захисні;
- Паспортом рибогосподарських технологічних водойм підтверджено, що ставки Матвіївці1, Матвіївці 2 та Піщатинці є рибогосподарськими технологічними водоймами на яких відсутні гідротехнічні споруди, які мають захисне значення.
Відповідно до ч.1ст.3 3акону про оренду від 03.10.2019р. об`єктами оренди за цим Законом є, зокрема майно, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), таким майном є гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм (ставу) Матвіївці 1, Матвіївці 2 та Піщатинці 1, яке перебуває на балансі «Укрриба».
Відповідно до ч.7 ст.15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції закону від 04.11.2020 р.) у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом зазначаються зокрема: об`єм та площа водного об`єкта (водного простору), у тому числі рибогосподарської технологічної водойми; перелік гідротехнічних споруд, лінійних споруд, мостових переходів, а також інших об`єктів інфраструктури, розташованих на земельній ділянці (за наявності), їх характеристики та стан; зобов`язання орендаря щодо необхідності оформлення права користування гідротехнічними спорудами та права спеціального водокористування. Невід`ємною складовою договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом є паспорт водного об`єкта.
Враховуючи вищевикладені норми законодавства, подані позивачем та третьою особою докази, які не спростовані відповідачем, а тому є належними, допустимими та достатніми для того, щоб вважати встановленим факт, що об`єкти оренди - гідротехнічні споруди рибогосподарських технологічних водойм (ставу) Матвіївці 1, Матвіївці 2, Піщатинці 1 передані в оренду згідно Договору оренди від 19.10.2017р. та перебувають на балансі ДП «Укрриба», не відносяться до захисних гідротехнічних споруд, не є об`єктами державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, а тому можуть бути об`єктом оренди згідно ч.1 ст.3 Закону про оренду від 03.10.2019р.
Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до п.10.1 Договору оренди сторонами визначено, що цей Договір укладено строком на 2 (два) роки і 11 (одинадцять) місяців, та діє з 19 жовтня 2017 року по 18 вересня 2020 року включно, із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання вимог Договору відповідно до встановленого порядку (п. 10.1 Договору).
Враховуючи, що договір оренди між сторонами укладений строком менш як на п`ять років та з моменту укладення не продовжувався, матеріали справи не містять доказів неналежного виконання позивачем (Орендарем) Договору оренди, а тому заяви Орендаря про збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із визначеним Законом мінімальним строком, узгоджується із нормами Закону про оренду від 03.10.2019р. та п.125 Порядку.
Слід зазначити, що Закон про оренду державного та комунального майна від 03.10.2019р. направлений на удосконалення, спрощення і скорочення процедур оренди державного і комунального майна для досягнення прозорості та відкритості процесу передачі в оренду державного та комунального майна, залучення широкого кола інвесторів до оренди державного і комунального майна. Натомість посилання відповідача на нову редакцію закону, як на правомірність своїх дій має наслідком обмеження прав орендаря щодо договору оренди, неможливість займатися підприємницькою діяльністю, оскільки використання рибогосподарських технологічних водойм без гідротехнічних споруд є неможливим, та такі дії є неприпустимими з боку орендодавця .
Згідно ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності.
Відповідно до ст. 48 ГК України, з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом: надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності; сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; здійснюють первісне облаштування неосвоєних територій об`єктами виробничої і соціальної інфраструктури з продажем або передачею їх підприємцям у визначеному законом порядку; стимулюють модернізацію технології, інноваційну діяльність, освоєння підприємцями нових видів продукції та послуг; подають підприємцям інші види допомоги. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.
Державна підтримка у сфері аквакультури надається відповідно до законів України "Про державну підтримку сільського господарства України", "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" та інших законодавчих актів, які регулюють відносини у сфері державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників (ч.2 ст.22 Закону України «Про аквакультуру»).
Юридично допустимими вважаються рішення, які приймаються відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Таким чином, відповідач має право вибору між рішеннями про погодження терміну договору оренди або про відмову у його погоджені лише за умови, коли вибране рішення ґрунтується на законі.
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права. Перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним, а держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення "законів".
Суд враховує, що згідно з усталеною прецедентною практикою Європейського Суду з прав людини основу принципу правової визначеності утворює ідея передбачуваності (очікуваності) суб`єктом відносин визначених правових наслідків (правового результату) своєї поведінки, яка відповідає існуючим в суспільстві нормативним приписам.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 24.06.03' у справі "Стретч проти Об`єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії" встановлено, що особа (орендар) мала принаймні законне сподівання на реалізацію передбаченого договором права на продовження договору оренди і в цілях ст. 1 Першого протоколу таке сподівання можна вважати додатковою частиною майнових прав, наданих їй муніципалітетом за орендним договором, та зазначено, що наявність порушень з боку органу публічної влади при укладенні договору щодо майна не може бути підставою для позбавлення цього майна іншої особи, яка жодних порушень не вчинила.
Згідно ст. 16 ЦК України, яка кореспондується з положенням ст. 20 ГК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Вказаними нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.
Отже, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
За змістом прохальної частини позовної заяви, позивач просить зобов`язати відповідача внести зміни до Договору оренди №1246 від 19.10.2017 року індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності шляхом викладення п. 10.1 Договору у новій редакції: "Цей Договір укладено строком на 5 (п`ять) років, що діє з 19.10.2017 року по 18.09.2022 року включно, із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання вимог договору відповідно до встановленого порядку ", тобто шляхом укладення договору за рішенням суду.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
За приписами ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відтак, вимогу позивача про зобов`язання внести зміни до договору, шляхом викладення у певній редакції у випадках, які допускають вирішення таких спорів судом, слід тлумачити як вимогу про визнання укладеним такого договору в судовому порядку у запропонованій позивачем редакції, що не суперечить способам захисту, визначеним пунктом 1 частини другої статті 16 ЦК України, та відповідає способам захисту, визначеним статтею 20 ГК України.
За наслідками розгляду такої вимоги у резолютивній частині свого рішення суд, керуючись частиною дев`ятою статті 238 ГПК України, має зробити висновки про визнання укладеним договору у запропонованій позивачем редакції, виклавши текст редакції договору, яка за висновками суду відповідає вимогам законодавства та визнається судом укладеною, чи висновки про відмову у визнанні укладеним договору у запропонованій позивачем редакції.
Зобов`язання відповідача щодо внесення змін до договору визначено в силу закону: - відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону про оренду від 10.04.1992р. термін договору оренди не може бути меншим, ніж п`ять років, якщо орендар не пропонує менший термін. Звернення Орендаря до Орендодавця про продовження строку договору оренди до 5 років, свідчить про його бажання встановити термін дії договору відповідно до норми Закону, враховуючи, що договори оренди землі в комплексі з розташованим на ній водними об`єктами та гідроспорудами, укладені терміном дії до 2022року та дозвіл на спеціальне водокористування чинний до 19.06.2022р., про що Орендодавець був обізнаний; - відповідно до ст.16, ч.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону про оренду від 2019р., п.п.122,125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, звернення Орендаря щодо збільшення строку оренди підлягало до задоволення. Зазначене в цілому також узгоджується з частиною сьомою статті 179 ГК України про укладення господарських договорів за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. (правова позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.05.2018р. у справі №757/45133/15-ц та постанові Верховного Суду від 18.09.2020р. у справі №916/1423/18).
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, беручи до уваги наведене вище, враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Внести зміни до Договору оренди №1246 від 19.10.2017 року індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності шляхом викладення п. 10.1 Договору у нові1 редакції "Цей Договір укладено строком на 5 (п`ять) років, що діє з 19.10.2017 року по 18.09.2022 року включно, із можливістю подальшої пролонгації у разі належного виконання вимог договору відповідно до встановленого порядку".
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Тернопільської області.
Повне судове рішення складено 31 березня 2021 року
Суддя М.С. Стадник