УХВАЛА
12 квітня 2021 р.Справа № 520/1285/2020Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,
за участю секретаря судового засідання Сузанського О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу клопотання Департаменту запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції та ОСОБА_1 за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.09.2020, по справі № 520/1285/2020
за позовом ОСОБА_2
до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області
третя особа Рада адвокатів Харківської області
про скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Другого апеляційного адміністративного суду перебуває справа за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 року по справі № 520/1285/2020 за позовом ОСОБА_2 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області, третя особа: Рада адвокатів Харківської області, про скасування рішень.
Департаментом запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції та ОСОБА_1 заявлено клопотання про залучення їх до участі у розгляді справи в якості третьої особи на стороні відповідача.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання ОСОБА_1 та заперечував проти клопотання Департаменту запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції.
Позивач зазначив, що клопотання підлягають вирішенню на розсуд суду.
Заслухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи та клопотання, колегія суддів приходить до висновку про необхідність залучення до участі у справі в якості третіх осіб Національне агентство з питань запобігання корупції та ОСОБА_1 , виходячи з наступного.
Правовий статус та порядок вступу у справу третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, врегульований КАС України.
При цьому, участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого - вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов`язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.
Аналогічних висновків Верховний Суд дійшов у постановах від 02.04.2020 у справі № 400/2165/19, від 16.04.2020 у справі №480/496/19.
Колегія суддів зазначає, що інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені при вирішенні спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення.
Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Це відрізняє третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, від третьої особи, яка заявляє такі вимоги.
Крім того, вступ у справу або залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, після того, як розпочато розгляд справи, не є підставою для розгляду справи спочатку. У такому разі для підготовки до справи третя особа має можливість ознайомитися з матеріалами справи, у тому числі із аудіозаписом судового засідання, якщо таке вже відбулося. При потребі вона має право заявити клопотання про оголошення перерви у судовому засіданні для того, щоб скористатися цією можливістю.
Так, предметом спору даної адміністративної справи є рішення про порушення дисциплінарної справи від 14.01.2020 прийняте кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Харківської області; рішення про притягнення адвоката ОСОБА_2 до дисциплінарної відповідальності від 19.05.2020, прийняте кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Харківської області.
Згідно п. 33 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 № 120 (далі - Положення) рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
При цьому, в силу п. 43 Положення розгляд дисциплінарної справи здійснюється на засадах змагальності. Під час розгляду справи дисциплінарна палата заслуховує повідомлення члена дисциплінарної палати, який проводив перевірку, про результати перевірки, пояснення адвоката, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, та пояснення інших заінтересованих осіб.
Згідно з п. 44 Положення адвокат, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, та особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, повідомляються про проведення засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше як за п`ять днів до дня його проведення, та мають право брати участь у засіданні, надавати пояснення, ставити питання учасникам провадження, висловлювати заперечення, подавати докази на підтвердження своїх доводів, заявляти клопотання і відводи, користуватися правовою допомогою адвоката.
Отже, з вищенаведеного вбачається, що не лише адвокат, відносно якого вирішується питання про порушення дисциплінарної справи, є стороною дисциплінарного провадження, а й безпосередньо сам заявник.
Тобто особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката (в даному випадку ОСОБА_1 ) є повноцінним учасником у спірних правовідносинах нарівні з адвокатом, стосовно якого порушено дисциплінарну справу (в даному випадку ОСОБА_2 ), а тому рішення, прийняте у даній справі безпосередньо вплине на права та обов`язки заявника ОСОБА_1 .
Таким чином, колегія суддів зазначає, що оскаржувані рішення у даній справі мають безпосередній вплив на права і обов`язки не лише позивача, але і ОСОБА_1 , який є заявником, тобто стороною у дисциплінарному провадженні відносно позивача - адвоката ОСОБА_2 .
Враховуючи вищевикладене, з огляду на характер та предмет спірних правовідносин, з метою повного і всебічного розгляду справи, колегія суддів вважає, що судове рішення в цій справі може вплинути на права та обов`язки ОСОБА_1 , та мати відповідні правові наслідки, що витікають зі спірних правовідносин, а тому слід залучити ОСОБА_1 до участі в справі як третю особу на стороні відповідача.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне залучити Національне агентство з питань запобігання корупції до участі у розгляді справи у якості третьої особи на стороні позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 КАС України Національне агентство з питань запобігання корупції може бути залучене як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача у справах щодо застосування керівником або роботодавцем чи створення ним загрози застосування негативних заходів впливу до позивача (звільнення, примушування до звільнення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, переведення, атестація, зміна умов праці, відмова в призначенні на вищу посаду, скорочення заробітної плати тощо) у зв`язку з повідомленням ним або членом його сім`ї про порушення вимогЗакону України"Про запобігання корупції" іншою особою.
Відповідно до ст. 1 Закону України"Про запобігання корупції" викривач - фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень, інших порушень цього Закону, вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв`язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов`язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.
Згідно ч. 3 ст. 53 Закону України"Про запобігання корупції" для захисту прав та представництва своїх інтересів викривач може користуватися всіма видами правової допомоги, передбаченоїЗаконом України"Про безоплатну правову допомогу", або залучити адвоката самостійно.
Національне агентство в разі звернення викривача, зокрема, здійснює представництво в суді інтересів викривача у випадках, якщо викривач неспроможний самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси викривача, не здійснюють або неналежним чином здійснюють його захист; має право вступати у справи, провадження в яких відкрито за позовами (заявами, клопотаннями (поданнями) викривачів, на будь-якій стадії їх судового розгляду.
З урахуванням вищенаведеного та враховуючи, що на думку Національного агентства з питань запобігання корупції, позивач у розумінні Закону України «Про запобігання корупції» є викривачем, та предметом оскарження у даній справі є рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 19.05.2020 про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за дії, пов`язані з діяльністю викривача, колегія суддів вважає за необхідне залучити Національне агентство з питань запобігання корупції до участі у розгляді справи у якості третьої особи на стороні позивача.
Керуючись ст.ст. 49, 250 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Залучити Національне агентство з питань запобігання корупції до участі у розгляді справи у якості третьої особи на стороні позивача.
Залучити ОСОБА_1 до участі у розгляді справи в якості третьої особи на стороні відповідача.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Бершов Г.Є.