УХВАЛА
м. Вінниця
28 квітня 2023 р.Справа № 120/13997/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3
до: Міністерства оборони України
про: визнання протиправним та скасування пункту протоколу, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі позивачі) з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер військовослужбовець ОСОБА_4 . Позивачі, як діти померлого військовослужбовця, звернулись до Вінницького територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою та необхідними документами щодо виплати їм одноразової грошової допомоги на підставі ст. 13 ЗУ «Про соціальний захист і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який передав відповідні матеріали до Міністерства оборони України для прийняття рішення.
В подальшому, з листа Вінницького територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивачам стало відомо, що згідно з протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, №87 від 03.06.2021 року, комісія відмовила позивачам у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Підставою для відмови у призначенні одноразової грошової допомоги стало те, що причиною смерті ОСОБА_4 став набряк головного мозку, психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю. Відповідно до пп. «б» п. 1 ст. 16-4 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння.
Позивачі зазначають, що посилання відповідача під час прийняття оскаржуваного рішення на зазначені положення ст. 16-4 Закону та України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є необґрунтованим, оскільки смерть ОСОБА_4 не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного сп`яніння.
Крім того, смерть ОСОБА_4 настала в період проходження військової служби, а причиною смерті стало захворювання пов`язане із проходженням військової служби, відтак наявні підстави для призначення одноразової грошової допомоги. За викладених обставин позивачі вважають, що відмова у призначенні одноразової грошової допомоги є протиправною.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Представником відповідача подано відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, так як смерть ОСОБА_4 сталася внаслідок вживання ним спиртних напоїв , що відповідно до ст. 16-4 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" є підставою для відмови у виплаті членам його сім`ї спірної грошової допомоги.
Крім того, у відзиві на позов, відповідачем зазначено про необхідність залучення до участі у справі третіх осіб Вінницький об`єднаний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та військову частину НОМЕР_1 ( далі по тексту клопотання - військову частину НОМЕР_2 ).
Дослідивши доводи клопотання, суд дійшов висновку, що воно не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Суд зазначає, що предметом оскарження у даній справі є рішення Міністерства оборони України, оформлене протоколом засідання Комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, №87 від 03.06.2021, в частині відмови ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у призначенні одноразової грошової допомоги, у зв`язку зі смертю їх батька ОСОБА_4 .
Згідно з ч. 1 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується.
Аналіз вищевказаних норм дає підстави вважати, що необхідною умовою залучення третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов`язки осіб, які не є стороною у справі.
Проте, відповідачем не зазначено, яким чином та на які права та обов`язки Вінницького об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і військової частини НОМЕР_1 ( в іншому місці по тексту клопотання - військової частини НОМЕР_2 ) може вплинути рішення у даній справі, оскільки предметом спору є призначення та виплата одноразової грошової допомоги, що належить до повноважень відповідної комісії Міністерства оборони України.
Суд зазначає, що участь третіх осіб в адміністративній справі є формою захисту їх прав та інтересів, що пов`язані із спірними правовідносинами. Однак, виходячи із змісту позовних вимог та предмету спору, судом не встановлено, що рішення у вказаній справі може вплинути на права чи інтереси Вінницького об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та військової частини НОМЕР_1 (військової частини НОМЕР_2 ).
А відтак, суд не вбачає підстав для залучення до участі в справі Вінницького об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і військової частини НОМЕР_1 (військової частини НОМЕР_2 ), як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись ст.ст. 49, 248, 256 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі в справі Вінницького об`єднаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини НОМЕР_1 (військової частини НОМЕР_2 ), як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
СуддяЗаброцька Людмила Олександрівна