П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 120/724/22-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Віятик Наталія Володимирівна
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
20 листопада 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач звернувся із позовом до Вінницького окружного адміністративного суду в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення №725 від 12.07.2021 12 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області;
зобов`язати Агрономічну сільську раду Вінницького району Вінницької області надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будiвель і споруд (присадибна ділянка), орієнтовною площею 0,12 га, комунальної форми власностi, бажана земельна ділянка межує із земельною ділянкою за кадастровим номером: 0520680200:01:004:2115 (сумiжна земельна ділянка), яка розташована на території Агрономічної сільської територіальної громади Вінницького району Вінницької області.
ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що станом на 12.07.2021, тобто на час прийняття відповідачем спірного рішення, бажана позивачем земельна ділянка знаходилася під забороною, згідно ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, якою заборонено відповідачу приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії, щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам.
ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позов задовольнити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що земельна ділянка не сформована, на неї не може бути накладено арешт, оскільки вона не є об`єктом цивільних прав, що прямо суперечить вимогам національного законодавства України.
Також зазначено, що земельна ділянка, стосовно якої позивач просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) не відноситься до масиву земельних ділянок стосовно якого ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17 заборонено вчинення юридичних дій щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам державних земель сільськогосподарського призначення.
Крім того заявив клопотання про призначення у справі земельно-технічної експертизи, мотивоване тим, що підставою для відмови у наданні позивачу дозволу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність стала ухвала Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі № 128/2833/17, якою відповідачу в порядку забезпечення позову заборонено розпоряджатися земельними ділянками. Водночас, достовірно встановити чи спростувати факт накладання земельних ділянок можливо лише за результатом проведення земельно-технічної експертизи.
ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вказано, що позивач звернувся з клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо земельної ділянки, яка входить до масиву, стосовно якого ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі № 128/2833/17 заборонено вчинення юридичних дій щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам державних земель сільськогосподарського призначення.
В число оспорюваних земель увійшла земельна ділянка, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої просить надати позивач.
Таким чином, у разі надання Агрономічною сільською радою дозволів на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на спірних землях для подальшої передачі безоплатно у власність громадян було б прямим порушенням принципу обов`язковості судових рішень.
V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалою суду від 27.06.2022 відкрито апеляційне провадження у справі.
Ухвалою суду від 12.07.2022 призначено справу до апеляційного розгляду на 26.07.2022 о 09:50.
26.07.2022 представником відповідача подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження без виклику сторін.
Крім того разом з апеляційною скаргою скаржником заявлено клопотання про призначення земельно - технічної експертизи.
Ухвалою суду від 03.08.2022 клопотання ОСОБА_1 про призначення земельно-технічної експертизи задоволено. Призначено у справі № 120/724/22-а земельно - технічну експертизу. Проведення експертизи доручено Вінницькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України. Зупинено провадження у справі № 120/724/22-а на час проведення експертизи. Для проведення експертизи направлено матеріали справи № 120/724/22-а до Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
22.09.2023 до суду надійшло повідомлення Вінницького науково - дослідного експертно - криміналістичного центру про неможливість проведення судової експертизи.
Ухвалою суду від 26.09.2023 поновлено провадження в даній справі. Призначено справу №120/724/22-а до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 11.10.2023 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 31.10.2023 о 10:00 год.
31.10.2023 до суду надійшло клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.
На підставі вказаного клопотання розгляд справи відкладено на 14.11.2023 на 09:50.
14.11.2023 до суду надійшло клопотання представника позивача про розгляд справи без участі позивача та його представника.
Враховуючи, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи у судове засідання не з`явилися, при цьому в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а також клопотання представника позивача колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
17.06.2021 позивач звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Агрономічна сільська рада на 12 сесії 8 скликання, розглянувши клопотання позивача, прийняла рішення №725 від 12.07.2021, яким відмовила у наданні такого дозволу посилаючись на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, якою заборонено вчинення юридичних дій щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам державних земель сільськогосподарського призначення.
Не погоджуючись із рішенням 12 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради №725 від 12.07.2021, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), сільська, селищна, міська рада питання регулювання земельних відносин повинна вирішувати виключно на пленарних засіданнях і відповідно до закону.
У відповідності до статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Отже, чинним законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесії.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ст. 122 ЗК України).
Відповідно до статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність особи, якій належить право власності на об`єкт нерухомості (жилий будинок, іншу будівлю, споруду), розташований на такій земельній ділянці, або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою стало те, що земельна ділянка, зазначена в клопотанні позивача, входить до складу земель, що знаходяться під забороною ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17.
Так, відповідно до ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17 встановлено заборону Агрономічній сільській раді Вінницького району Вінницької області до вирішення справи по суті та набрання рішенням законної сили приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, які передані університету від ДП "Агрономічне", як правонаступнику державного підприємства "Дослідне господарство Вінницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів Національної академії аграрних наук України".
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду у справі №128/2833/17 від 30.08.2021 позов Вінницького національного аграрного університету задоволено та визнано протиправним та скасовано рішення Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області від 21.08.2015 42 сесії 6 скликання "Про затвердження генерального плану села Агрономічне Вінницького району Вінницької області". Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі №128/2833/17 від 22.12.2021 рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 30.08.2021 залишено без змін, апеляційну скаргу Агрономічної сільської ради залишено без задоволення.
Отже станом на 12.07.2021, тобто на час прийняття відповідачем спірного рішення, бажана позивачем земельна ділянка знаходилася під забороною, згідно ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, якою заборонено відповідачу приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії, щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам.
Таким чином бажана для позивача земельна ділянка розташована у масиві земель, площею 474,6753 га, щодо якого існували обмеження, визначені ухвалою суду у справі №128/2833/17.
Дані обставини підтверджується наданою відповідачем завіреною копією витягу з генерального плану с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, відповідно до якого позначено орієнтовні межі земельної ділянки, які знаходяться під забороною, згідно ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, в яку також входить бажана для позивача земельна ділянка.
Частиною 2 статті 150 КАС України передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частиною 1 статті 156 КАС України ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частини 3 статті 156 КАС України особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.
Отже, заходи забезпечення позову встановлюються тимчасово з метою уникнення негативних наслідків та порушення прав заінтересованих осіб.
Разом з тим, метою забезпечення позову є, хоча і негайні, проте тимчасові заходи, направлені на недопущення ускладнення чи неможливості виконання судового акта, уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду, без будь-яких труднощів у випадку задоволення позову.
При цьому, бажана позивачем земельна ділянка входила до земель, які передані Вінницькому національному аграрному університету від ДП "Агрономічне" як правонаступнику державного підприємства "Дослідне господарство Вінницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів Національної академії аграрних наук України" та щодо яких відповідачу заборонено приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії, щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам.
Колегія суддів також враховує, що позивачем було заявлено клопотання про призначення у справі земельно-технічної експертизи, мотивоване тим, що підставою для відмови у наданні позивачу дозволу про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність стала ухвала Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі № 128/2833/17, якою відповідачу в порядку забезпечення позову заборонено розпоряджатися земельними ділянками. Водночас, достовірно встановити чи спростувати факт накладання земельних ділянок можливо лише за результатом проведення земельно-технічної експертизи.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2022 задоволено клопотання позивача про призначення земельно-технічної експертизи задовольнити та призначити у справі № 120/724/22-а земельно - технічну експертизу.
На вирішення експертизи поставлено таке питання: чи має місце накладання земельних ділянок, а саме: земельного масиву, площею 474,6753 га, які розташовані в селі Агрономічне, згідно яких накладено арешт у відповідності до ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі за №128/2833/17 на земельну ділянку, яка межує поруч із земельною ділянкою, яка має кадастровий номер: 0520680200:01:004:2115 (суміжна земельна ділянка), яка має площу: 0,12 га (на викопіюваннi схематично було позначено місце розташування земельної ділянки), розташована на території села Агрономічне, яку виявив намiр сформувати позивач та в подальшому отримати у власність, відповідно до правовстановлювальних документів, документації із землеустрою, тощо на ці земельні ділянки та вимог нормативно-правових актів?
Ухвалою суду від 12.09.2022 поновлено провадження в даній справі. Клопотання судового експерта Вінницького науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України про надання додаткових матеріалів під час проведення судової земельно-технічної експертизи - задоволено та зобов`язано ОСОБА_1 та Агрономічну сільську раду Вінницького району надати суду додаткові матеріали для проведення експертизи, перелік яких наведений у клопотанні експерта від 30.08.2022 №СЕ-19/102-22/12604-ЗТ.
Клопотання судового експерта Вінницького науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України про надання додаткових матеріалів під час проведення судової земельно-технічної експертизи про надання дозволу на використання відомостей (інформації) з інтернет ресурсів задоволено.
Надано судовому експерту Вінницького науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України Пилипенку О. В дозвіл на використання відомостей (інформації) з інтернет ресурсів для проведення призначеної у справі №120/724/22-а земель-технічної експертизи.
Клопотання Вінницького науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України про продовження строків виконання задоволено. Погоджено строки виконання у термін понад три місяці.
Ухвалою суду від 03.10.2022 зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області надати суду додаткові матеріали для проведення експертизи.
14.10.2022 ухвалою суду зупинено провадження у справі № 120/724/22-а на час проведення експертизи призначеної ухвалою суду від 03.08.2022 у справі № 120/724/22-а. Для проведення експертизи направлено матеріали справи № 120/724/22-а до Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
22.09.2023 до суду надійшло повідомлення Вінницького науково - дослідного експертно - криміналістичного центру про неможливість проведення судової експертизи у зв`язку з ненаданням додаткових матеріалів, а саме:
1. Координати крайніх поворотних точок меж (в системі координат 1963 року) земельного масиву площею 474,6753 га, який розташований в селі Агрономічне Вінницького району Вінницької області у програмному комплексi Digitals (на технічному носії - CD, DVD) із наданням графічних матеріалів щодо характеристик та місцезнаходження даного масиву;
2. Оригінал або завірену якісну копію документації із землеустрою на підставі якої було сформовано земельний масив площею 474,6753 га на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області (звернутися до розробника документації із землеустрою);
3. Оригінал або завірену якісну копію правовстановлюючих документів (можуть бути у вигляді державного акту на земельну ділянку, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав, акт на постійне користування) на земельну ділянку кадастровий номер 0520680200:01:004:2115 на території Агрономічної сільської ради Вiнницького району Вінницької області;
4. Оригінал або завірену якісну копію правовстановлюючих документів (можуть бути у вигляді державного акту на земельну ділянку, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, інформаційної довідки з Державного реєструй речових прав, акт на постійне користування) на земельний масив площею 474,6753 га на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області.
Вказані документи витребовувались судом ухвалою від 03.10.2022, у звязку із поданням клопотання позивача про витребування доказів, проте ні сторонами, ні Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області вказані документи не надані.
На виконання ухвали суду відповідачем повідомлено, що в Агрономічної сільської ради відсутні такі документи чи їх завірені копії.
Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області, на виконання даної ухвали суду надано суду наступні документи:
електронний документ у форматі ХМІ в системі координат 1963 року (на технічному носії CD) на земельну ділянку з кадастровим номером: 0520680200:01:004:2115, що розташована на території села Агрономічне Вінницького району Вінницької області;
завірену якісну копію поземельної книги відкритої на момент реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 0520680200:01:004:2115, території села Агрономічне Вінницького району вінницької області;
належним чином завірену копію документації із землеустрою на підставі якої була сформована земельна ділянка кадастровий номер 0520680200:01:004:2115 на території села Агрономічне Вінницького району Вінницької області.
Додатково повідомлено, що документація із землеустрою на підставі якої було сформовано земельний масив площею 474,6753 га, у тому числі координати поворотних точок та правовстановлюючі документи на даний масив, що розташований на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області у Головному управлінні не виявлені.
Також зазначено, що на земельну ділянку з кадастровим номером 0520680200:01:004:2115 у Головному управлінні правовстановлюючі документи також не виявлені.
Таким чином вжиті заходи щодо проведення експертизи за відсутності усіх необхідних документів не спростовують наведених висновків суду першої інстанції.
При цьому доводи апелянта про те, що бажана земельна ділянка є несформованою, а тому на неї не може бути накладено арешт, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки бажана позивачем земельна входить до складу земель сільськогосподарського призначення, які знаходяться під забороною, згідно ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, якою заборонено відповідачу приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії, щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам.
Аналогічні висновки були викладені Сьомим апеляційним адміністративним судом у постановах від 15.04.2022 у справі №120/11743/21-а, від 19.05.2022 у справі №120/13692/21-а, від 23.06.2022 у справі №120/19304/21 та від 16.06.2023 у справі №120/3313/22 стосовно земельних ділянок, які підпадають під заборону встановлену ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17.
Щодо посилань позивача на правові висновки Верховного Суду викладені, зокрема, у постанові від 13.01.2022 у справі №120/3257/19-а слід зазначити, що обставини вказаної справи не ідентичні обставинам у цій справі, оскільки Верховним Судом скасовано судові рішення у зв`язку з тим, що судами не встановлено чи дійсно бажана для позивача земельна ділянка розташована у масиві земель, щодо якого існували обмеження, визначені судовим рішенням у справі №128/2833/17. Проте, у цій справі той факт, що бажана для позивача земельна ділянка розташована у масиві земель, площею 474,6753 га, щодо якого існували обмеження, визначені ухвалою суду у справі №128/2833/17 підтверджується наданою відповідачем завіреною копією витягу з генерального плану с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області, та графічними матеріалами, які надавалися позивачем до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Отже, обов`язок доведення правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача у справі-суб`єкта владних повноважень.
Відтак, оскільки оскаржуване рішення прийняте Агрономічною сільською радою з тих підстав, що бажана для позивача земельна ділянка потрапляє під дію ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, якою заборонено приймати рішення та вчиняти будь-які можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, саме відповідач як суб`єкт владних повноважень зобов`язаний довести перед судом правомірність прийняття такого рішення, у тому числі факт накладання земельних ділянок.
Враховуючи обов`язковість виконання відповідачем ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 у справі №128/2833/17, яка існувала на момент розгляду клопотання, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Агрономічна сільська рада рішенням від 12.07.2021 обґрунтовано відмовила позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.