ОКРЕМА ДУМКА
судді Кравчука В.М.
08 березня 2024 року
м. Київ
справа № 440/14216/23
адміністративне провадження № Пз/990/7/23
Верховний Суд розглянув зразкову справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Постановою Верховного Суду від 05.03.2024 позов задоволено:
(1) визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги за 2023 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи у меншому розмірі, ніж вісім мінімальних пенсій за віком;
(2) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги як особі з інвалідністю внаслідок війни другої групи за 2023 рік відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми такої допомоги.
І. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
У 2018 році позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У серпні 2023 року відповідач виплатив позивачу разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік в розмірі 2900 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754.
Не погодившись з тим, що відповідач не виплатив таку допомогу у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, 08.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити щорічну разову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2023 році, з урахуванням раніше виплаченого.
Листом від 23.08.2023 відповідач повідомив позивача про те, що виплата разової грошової допомоги до Дня Незалежності України проведена у розмірах, передбачених чинним законодавством у серпні поточного року.
Не погодившись з відмовою, позивач звернувся з позовом до Полтавського окружного адміністративного суду.
Полтавський окружний адміністративний суд 02.10.2023 відкрив провадження у справі і звернувся до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової.
Ухвалою від 04.03.2024 Верховний Суд відмовив у задоволенні клопотання Міністерства соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) про залучення до участі у зразковій справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Відмовляючи у задоволенні клопотання про залучення Мінсоцполітики як третьої особи, Суд виснував, що рішення у цій справі не може вплинути на його права, свободи, інтереси або обов`язки, а обов`язки заявника як головного розпорядника бюджетних коштів передбачені законом, а не судовим рішенням у конкретній справі.
ІІ. МОТИВИ НЕЗГОДИ
Відповідно до п.п. 21, 22 ч. 1 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 290 КАС України якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Важливість інституту зразкової справи як інструменту забезпечення єдності судової практики у типових справах, на мою думку, покладає на Верховний Суд обов`язок якнайповніше з`ясувати обставини справи, ретельно перевірити аргументи сторін та інших зацікавлених осіб.
Відповідно до ст. 42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (далі - Положення) Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі, торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, ветеранів праці, ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати, ветеранів військової служби, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги) та за дотриманням прав дітей, а також забезпечує формування та реалізує державну політику щодо здійснення державного нагляду у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності в частині забезпечення відповідності законодавству рішень уповноваженого органу управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління), державного регулювання та нагляду за дотриманням норм Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі, у сфері гуманітарної допомоги.
Пунктом 3 Положення передбачено, що основними завданнями Мінсоцполітики є, зокрема, забезпечення формування та реалізації державної політики:
- у сфері соціального захисту населення, зокрема осіб з інвалідністю, ветеранів праці, жертв нацистських переслідувань, дітей війни та жертв політичних репресій, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; ветеранів військової служби в частині пенсійного забезпечення;
- у сфері соціального захисту ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України в частині організації виплати їм до Дня Незалежності України разової грошової виплати.
Відповідно до пп. 41 п. 4 Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до Дня Незалежності України разової грошової виплати ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, постраждалим учасникам Революції Гідності, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 20 та п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Пунктом 1 Порядку використання коштів державного бюджету для забезпечення соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 № 754 (далі - Порядок) встановлено, що цей порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за програмою „Щорічна разова грошова виплата ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" (далі - бюджетні кошти).
Згідно з п. 2 Порядку Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 7 Порядку бюджетні кошти використовуються Мінсоцполітики в межах відповідних бюджетних призначень, установлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням необхідності виконання взятих на облік в органах Казначейства бюджетних зобов`язань минулих років та в разі їх відповідності паспорту бюджетної програми.
Пенсійний фонд України є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, зокрема, за напрямком, визначеним пп. 4 п. 4 Порядку (здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України відповідно до Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і „Про жертви нацистських переслідувань", затвердженого Постановою № 754).
Згідно з пп. 4 п. 5 Порядку бюджетні кошти розподіляються в межах бюджетних призначень і спрямовуються Міністерством соціальної політики України Пенсійному Фонду України за напрямом, визначеним підпунктом 4 пункту 4 цього Порядку, - на підставі заявки (за формою, визначеною Мінсоцполітики) на фінансування виплати разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої частиною п`ятою статей 12-15, пункту 1 частини першої статті 16 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і частиною третьою статей 6-1 - 6-4 Закону України „Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), і витрат на оплату послуг, пов`язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання.
Пенсійний фонд України формує заявку на фінансування грошової допомоги і витрат на оплату послуг, пов`язаних з її виплатою та доставкою організаціями, які здійснюють виплату та доставку пенсій і грошової допомоги за місцем фактичного проживання, та подає її Мінсоцполітики до 10 серпня поточного року.
Кошти для виплати грошової допомоги та оплати послуг, пов`язаних з її виплатою та доставкою, перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ „Ощадбанк".
Суми грошової допомоги, не виплаченої станом на 1 грудня поточного року, що надійшли до Пенсійного фонду України від уповноважених банків та АТ „Укрпошта", повертаються Пенсійним фондом України на рахунок Мінсоцполітики, відкритий у Казначействі.
Мінсоцполітики зазначає, що виплата разової грошової виплати до Дня Незалежності України може бути проведена лише у відповідності до вимог, встановлених законодавством, та після перерахування бюджетних коштів Пенсійному фонду від Мінсоцполітики, як головного розпорядника коштів.
На мою думку, слушними є аргументи Мінсоцполітики про те, що рішення у зразковій справі може вплинути на його обов`язки, в першу чергу як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері соціальної політики, а також як головного розпорядника бюджетних коштів та відповідального виконавця бюджетної програми „Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною", оскільки призведе до необхідності пошуку фінансування на вказані виплати.
Підсумовуючи, вважаю, що з огляду на роль Мінсоцполітики в процесі майбутнього виконання численної низки типових рішень, прийнятих в майбутньому на основі цієї зразкової справи, Мінсоцполітики слід було залучити до участі у справі як третю особу.
Участь Мінсоцполітики, яке організовує виплату до Дня Незалежності України разової грошової виплати ветеранам війни, сприяла б суду у всебічному та повному дослідженні обставин справи, надала б можливість "почути" та врахувати позицію органу держави, безпосередньо відповідального за цю сферу правовідносин.
Стосовно суті справи, підтримуючи рішення в цілому, вважаю, що державна політика у сфері соціального захисту населення, за яку відповідає Мінсоцполітики, зміни та реформи у цій сфері повинні ґрунтуватися на Конституції України та враховувати численні рішення Конституційного Суду України щодо соціальних прав військовослужбовців.
Відповідач у справі не обґрунтовував заперечення проти позову воєнним станом в Україні. Однак цей контекст є загальновідомим і важливим для справи.
Воєнний стан, безумовно, впливає на фінансову спроможність держави забезпечувати соціальні гарантії, яких досягнуто у мирний час. Перед державою постає складне питання пошуку ресурсу для забезпечення Збройних Сил України, військовослужбовців, людей, що стали на захист Батьківщини. Однак не в меншій мірі держава повинна підтримувати тих, хто повернувся з війни інвалідом. Реальність соціальних гарантій інвалідів війни, переконання у тому, що держава не залишить інваліда сам на сам з численними проблемами, є важливим для мотивації військового. Особливо під час війни.
Суддя Кравчук В.М.