Справа № 214/3475/24
2-о/214/155/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2024 року м. Кривий Ріг
Саксаганський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Сіденка С. І.,
за участю секретаря судового засідання Чаплиги О. О.,
заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
про встановлення факту, що має юридичне значення,
в с т а н о в и в :
Заявник ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з вказаною заявою, де заінтересованими особами зазначено Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради (Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Кривий Ріг, вул. Софії Перовської, буд. 16А), Виконком Саксаганської районної у мсті ради (Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Кривий Ріг, вул. Володимира Великого, буд. 32), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) та просить суд встановити факт, що ОСОБА_1 здійснює постійний сторонній догляд терміном безстроково за ОСОБА_2 який є інвалідом другоїгрупи з 01.02.2019 року безстроково та згідно з Висновком ЛКК від 24.02.2024 №342 та висновку від 26.02.2024 №342 за станом здоров`я, через стійке порушення функцій організму, не здатний до самообслуговування, та потребує постійного стороннього догляду безстроково.
Ухвалою судді від 24квітня 2024року відкрито провадження у справі за вищевказаною заявою, розгляд якої постановлено проводити у порядку окремого провадження, залучено до участі у справі у якості у якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заявлені ним вимоги. Повідомив, що він здійснює догляд за своїм батьком, який потребує догляду на непрофесійній основі. Факт догляду підтверджено доданими до заяви матеріалами. Встановлення даного факту заявнику необхідне в тому числі для отримання права на відстрочку від призову.
Заінтересована особа ОСОБА_2 через систему «Електронний суд» подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, підтримав заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Інші учасники справи, будучи повідомленими про час та місце судового розгляду, у судове засідання не з`явились.
Заслуховши пояснення заявника ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю, виходячи із таких мотивів.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України).
Статтею 315ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як убачається із заяви ОСОБА_1 , предметом розгляду у цій справі є встановлення в порядку окремого провадження факту, що має юридичне значення, зокрема того, що заявник здійснює постійний сторонній догляд терміном безстроково за ОСОБА_2 який є інвалідом другоїгрупи з 01.02.2019 року безстроково та згідно з Висновком ЛКК від 24.02.2024 №342 та висновку від 26.02.2024 №342 за станом здоров`я, через стійке порушення функцій організму, не здатний до самообслуговування, та потребує постійного стороннього догляду безстроково.
Однак, згідно правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в справі №283/1199/23 від 05 червня 2024 року, що є обов`язковою для суду в силу приписів частини четвертоїстатті 263 ЦПК України, у подібних правовідносинах Суд виснував про те, що судовий порядок встановлення факту, що має юридичне значення, використовується лише у випадку, коли чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку його встановлення. У справі, що переглядається, з метою звільнення з військової служби за сімейними обставинами заявник просить встановити факт, що він є єдиною особою, зайнятою постійним доглядом за своїми родичами, які потребують такого догляду за станом здоров`я.
У цьому контексті Верховний Суд зазначає, що законодавець аналогічним чином унормував позасудовий порядок встановлення факту здійснення особою постійного догляду у чинному законодавстві про мобілізаційну підготовку та порядок мобілізації. Зокрема, у місцевому органі виконавчої влади перебачено створення комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), яка, з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки матеріалів, складає про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов`язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (п. 9ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п. 62, додаток 8 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560). Велика Палата Верховного Суду вказала, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правиламиЦПК України(пункти 107, 116, 117 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 січня 2024 року у справі №560/17953/21).
Разом із тим, Верховний Суд у цій постанові констатував, що підхід до визначення юрисдикції спорів у судовому порядку про встановлення фактів, що мають юридичне значення, залежно від їх мети звернення та наявності у заявника певних цивільних прав та обов`язків чи виникнення публічно-правових спорів із суб`єктами владних повноважень, є неефективним, оскільки це не сприятиме належному способу захисту порушеного права заявника, бо призведе до необхідності звертатися в суди різних юрисдикцій з доказуванням одних і тих же обставин, подій та фактів при поданні кожної позовної заяви. Оскільки розгляд цієї заяви віднесено до повноважень інших органів і за законом не підлягає судовому розгляду, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов правильного висновку про відмову у відкритті провадження з підстав, передбачених пунктом 1 частини першоїстатті 186 ЦПК України.
Оскільки провадження у даній справі за заявою ОСОБА_2 раніше вже було відкрито ухвалою від 24 квітня 2024 року, а тому з урахуванням вищевказаного правового висновку Верховного Суду, до вказаних правовідносин на цій стадії провадження у справі підлягають застосуванню норми пункту 1 частини 1статті 255 ЦПК України, в силу яких суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, суд на підставі пункту 1 частини 1статті 255ЦПК України приходить до переконання про закриття провадження у справі з роз`ясненням заявнику наслідків закриття провадження у справі, передбачених частиною другоюстатті 256 ЦПК України, згідно якої у разі закриття закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ураховуючи наведене та керуючись ст. ст.2,4,10,186,187,223,247,255,256,259,260,261,263,293,294,315,354,355 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Закрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, Виконавчий комітет Саксаганської районної у місті ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення.
Роз`яснити заявнику, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 25 липня 2024 року.
Суддя Сіденко С. І.