У Х В А Л А
22 травня 2026 року Справа № 580/5022/24 м. Черкаси Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебувала справа №580/5022/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2024, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №580/5022/24 відмовлено повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Постановою Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 04.11.2025 задоволено касаційну скаргу ОСОБА_1 .
Скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі № 580/5022/24.
Ухвалено нове судове рішення, яким позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті з 18.11.2023 ОСОБА_1 як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з Чорнобильською катастрофою, основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України від 28.02.1991 №796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 18.11.2023 основної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до статей 50, 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
09.04.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням постанови Верховного Суду від 04.11.2025 у справі №580/5022/24.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.04.2026 суд зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) протягом 1 місяця з часу отримання цієї ухвали подати суду звіт про виконання постанови Верховного Суду від 04.11.2025 у справі №580/5022/24.
16.05.2026 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало суду звіт щодо виконання рішення суду, в якому вказано, що відділом перерахунків пенсій № 4 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат та соціальних послуг, головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання зазначеної постанови суду, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка отримує пенсію відповідно до ст.54 Закону України Про статусі соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи, проведено перерахунок пенсії з 18.11.2023 року з урахуванням раніше проведених виплат. Заборгованість пенсії згідно рішення суду за період з 18.11.2023 по 31.05.2026 становить 317861,74 грн. Сума заборгованості внесена до електронного реєстру судових рішень.
Виплата нарахованої різниці в пенсії за судовим рішенням провадиться відповідно до умов Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025.
Представник позивача подав суду заперечення на звіт, в якому зазначив, що відповідачем визначено розмір основної пенсії у сумі 16 744 грн. та додаткової пенсії 1 569,75 грн., що не відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.
Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити 2093,00 грн. х 8 = 16 744,00 грн., а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю становить 2093,00 грн. х 75% = 1 569,75 грн.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.
З урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн., а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю становить 2361,00 грн. х 75% = 1 770,75 грн.
Отже, з 01.01.2024 позивачці повинна нараховуватись та виплачуватись основна пенсія у розмірі 18 888 грн. та додаткова пенсія у розмірі 1 770,75 грн.
Зазначений розмір мінімальної пенсії інвалідам ЧАЕС за 2025 рік повинен становити у відповідності до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.
З урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн., а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю становить 2 361,00 грн. х 75% = 1770,75 грн.
Отже, з 01.01.2025 позивачці повинна нараховуватись та виплачуватись основна пенсія у розмірі 18 888 грн. та додаткова пенсія у розмірі 1770,75 грн.
Слід зазначити, що зазначений розмір мінімальної пенсії інвалідам ЧАЕС за 2026 рік повинен становити у відповідності до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2595 гривня.
З урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити 2595,00 грн. х 8 = 20760,00 грн., а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю становить 2595,00 грн. х 75% = 1 946,25 грн.
Отже, з 01.01.2026 позивачці повинна нараховуватись та виплачуватись основна пенсія у розмірі 20 760 грн. та додаткова пенсія у розмірі 1946,25 грн.
Таким чином, відповідачем навіть на стадії виконання судового рішення неправильно визначено розмір пенсійних виплат, унаслідок чого поданні Пояснення не підтверджують належного та повного виконання судового рішення.
При цьому, розмір фактично виплачуваної основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 залишився незмінним та таким самим, яким вони були до ухвалення Постанови від 04.11.2025.
Зокрема, як до прийняття постанови від 04.11.2025, так і після подання відповідачем пояснення, позивачу продовжується виплачуватись основна пенсія у розмірі : з березня 2024 року у сумі 7299,12 грн., де 7 071,36 грн проіндексований розмір по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи для осіб з інвалідністю ІІ групи (4800 х 1,14 х 1,197 х1,0796) та 227,76 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам з інвалідністю ІІ групи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, з березня 2025 р. розмір пенсії Позивача з надбавками складає 8 112, 75 грн., а з травня 2025 року 8 412,33 грн.
Таким чином, постанова від 04.11.2025 не виконана, оскільки відповідач не лише неправильно здійснив нарахування пенсії, а й не змінив розмір фактичних виплат, залишивши їх на тому самому рівні, що існував до судового захисту порушеного права позивача.
Вирішуючи питання прийняття звіту, встановлення нового строку подання звіту або накладення на керівника суб`єкта владних повноважень штрафу, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов`язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Ст.14 КАС України визначено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов`язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Згідно з ч.10 ст.382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб`єкта владних повноважень.
Разом з тим, на підставі ч.5 ст.382-3 суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд встановив, що відповідно до протоколу розрахунку пенсії позивача від 10.11.2025, позивачу з 18.11.2024 здійснено перерахунок пенсії. Розмір пенсії позивача з 18.11.2023 становить 18313,75 грн, в тому числі: 16744,00 грн основний розмір пенсії (2093,00 грн (прожитковий мінімум станом на 2023 року) х 8; 1569,75 грн додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа потерпілих ЧАЕС.
З цього приводу суд зазначає, що відповідно до Законів України Про державні бюджети на 2021-2026 роки установлено такий прожитковий мінімум для непрацездатних осіб: з 1 липня 2021 року 1854 грн; з 1 січня 2022 року 1934 грн; з 1 липня 2022 року 2027 грн; з 1 грудня 2022 року 2093 грн; з 1 січня 2023 року 2093 грн; з 1 січня 2024 року 2361 грн; з 1 січня 2025 року 2361 грн та з 1 січня 2026 року 2595 грн.
Натомість відповідач, як за 2023 рік, так і у подальшому (за 2024-2026 роки) застосував для обрахунку пенсії прожитковий мінімум станом на 01.01.2023.
Отже, відповідачем не виконано рішення суду в частині нарахування основної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком за 2024-2026 роки, що обраховується з прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Враховуючи наведене та надані докази щодо вчинених дій на виконання рішення суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.10.2024 у справі №580/9106/24.
Стосовно доводів сторін про порядок виплати позивачу перерахованої пенсії, суд зазначає таке.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до статті 8 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до п.п.4-8 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821 (далі Порядок №821), видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких визначено зобов`язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсії за рішенням суду здійснюється, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Зважаючи, що встановлення порядку виплати перерахованих коштів згідно з вимогами Порядку №821 зумовлене зміною правового регулювання, суд дійшов висновку про виникнення між сторонами нових правовідносин, що не були предметом дослідження у справі №580/5022/24, та не охоплюються межами судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст.ст.132-142, 252, 241-246, 255, 295, 382 382-3 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області новий строк для подання звіту про виконання постанови Верховного Суду від 04.11.2025 у справі №580/5022/24.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) протягом 1 місяця з часу отримання цієї ухвали подати суду новий звіт про виконання постанови Верховного Суду від 04.11.2025 у справі №580/5022/24.
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 15 днів з моменту її складення до Шостого апеляційного адміністративного суду.
СуддяОлексій РІДЗЕЛЬ