КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа : № 826/7508/16 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.
Суддя -доповідач: Кучма А.Ю.
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 травня 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Епель О.В., Карпушова О.В.,
за участі секретаря: Козлової І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Тодеф» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2017 у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Тодеф» до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій та рішень, скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
ПАТ «Тодеф» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене дорученням № 152/04-16 від 14.04.2016; визнання протиправним та скасування припису Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1416354 від 07.11.2014; визнання протиправними дій Комунального підприємства «Київблагоустрій» щодо демонтажу на підставі доручення № 152/04-16 від 14.04.2016 та припису № 1416354 від 07.11.2014 та транспортування на майданчик тимчасового складування та зберігання безхазяйного майна тимчасової споруди, належної ПАТ «Тодеф»; зобов'язання Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київблагоустрій» безоплатно повернути ПАТ «Тодеф» тимчасову споруду, демонтовану на підставі доручення № 152/04-16 від 14.04.2016 та припису № 1416354 від 07.11.2014 та відповідно до акту проведення демонтажу від 19.04.2016.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2017 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана постанова суду - скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на час проведення демонтажу ТС у позивача дійсно була відсутня ПДД на її розміщення, а тому дії уповноваженого органу щодо демонтажу є правомірними, позивачем у ході судового розгляду справи не спростовано того факту, що ТС у 2016 році розміщено самовільно, що, згідно з нормами законодавства, є підставою для демонтажу такої ТС.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
19.04.2016 проведено демонтаж ТС, розташованої за адресою: м. Київ, Деснянський район, просп. Маяковського, 43/2, що підтверджується актом проведення демонтажу (а.с. 42).
Демонтаж проведено на підставі оскаржуваних припису № 1416354 від 07.11.2014 та доручення № 152/04-16 від 14.04.2016.
07.11.2014 Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) складено припис, яким власнику ТС запропоновано надати ПДД на встановлення ТС. Повідомлено, що у разі ненадання ПДД необхідно демонтувати ТС власними силами протягом семи робочих днів. У разі невиконання вимог припису буде вжито заходів згідно з нормами чинного законодавства.
14.04.2016 Департаментом оформлено доручення, яким КП «Київблагоустрій» доручено вжити заходів шляхом демонтажу самовільно встановлених елементів благоустрою у разі відсутності ПДД на розміщення, у тому числі ТС, належної позивачу.
Так, 08.07.1998 між позивачем та КМДА укладено договір на право тимчасового користування землею на умовах оренди, згідно з яким КМДА на підставі розпорядження № 441 від 26.02.1998 надає, а ВАТ «Тодеф» приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 13134 кв.м. Земельна ділянка надається в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 49 років для експлуатації та обслуговування універсаму № 19 «Фестивальний» на просп. Володимира Маяковського, 43/2 у Ватутінському районі м. Києва (а.с. 44).
10.08.1998 КМДА прийнято архітектурно-планувальне завдання на тимчасове розташування кіоску по продажу продовольчих та непродовольчих товарів у Ватутніському районі м. Києва, вул. Маяковського буд. 43 (а.с. 45).
Термін дії АПЗ на один рік з моменту видачі АПЗ.
У 1998 році КМДА видано дозвіл № 98/01099/М ВАТ «Тодеф» на розміщення малої архітектурної форми (МАФ) за адресою пр. Маяковського, 43/2 терміном дії з 25.03.1998 по 30.06.1998, пролонговано з 01.07.1998 по 30.06.1999, з 01.07.1999 по 30.09.1999, з 01.10.1999 по 31.12.1999, з 01.01.2000 по 31.03.2000 (а.с. 52).
03.05.2001 Ватутінською РДА м. Києва видано дозвіл № 176 на розміщення малої архітектурної форми (МАФ) за адресою пр. Маяковського, 43/2 терміном дії з 01.01.2001 по 31.12.2001 (а.с. 51).
12.04.2002 Деснянською РДА м. Києва видано дозвіл № 44 на розміщення малої архітектурної форми (МАФ) за адресою пр. Маяковського, 43/2 терміном дії з 01.04.2002 по 31.10.2002 (а.с. 50).
03.12.2014 між ПАТ «Тодеф» та Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) укладено договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою № 06226-14. Згідно предмету договору ПАТ «Тодеф» зобов'язується оплатити пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою (місце розташування м. Київ, Деснянський район, просп. Маяковського Володимира, буд. 43/2), на території якої розташована тимчасова споруда (Павільйон, площею 24 кв.м), функціональне використання якої Інше функціональне призначення, власником якої є ПАТ «Тодеф». Сторони погодилися, що замовник сплачує пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою у розмірі 15972,12 грн за шість місяців (а.с. 60-62).
03.06.2015 між ПАТ «Тодеф» та Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) укладено договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою № 06226-15/2. Згідно предмету договору ПАТ «Тодеф» зобов'язується оплатити пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою (місце розташування м. Київ, Деснянський район, просп. Маяковського Володимира, буд. 43/2), на території якої розташована тимчасова споруда (Павільйон, площею 24 кв.м, функціональне використання якої Інше функціональне призначення, власником якої є ПАТ «Тодеф». Сторони погодилися, що замовник сплачує пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою у розмірі 3993, 03 грн за три місяці (а.с. 58).
03.09.2015 між ПАТ «Тодеф» та Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) укладено договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою № 06226-15/3. Згідно предмету договору ПАТ «Тодеф» зобов'язується оплатити пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою (місце розташування м. Київ, Деснянський район, просп. Маяковського Володимира, буд. 43/2), на території якої розташована тимчасова споруда (Павільйон, площею 24 кв.м, функціональне використання якої Інше функціональне призначення, власником якої є ПАТ «Тодеф». Сторони погодилися, що замовник сплачує пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою у розмірі 3993, 03 грн за три місяці (а.с. 56)
03.12.2015 між ПАТ «Тодеф» та Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) укладено договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою № 06226-15/4. Згідно предмету договору ПАТ «Тодеф» зобов'язується оплатити пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою (місце розташування м. Київ, Деснянський район, просп. Маяковського Володимира, буд. 43/2), на території якої Інше функціональне призначення, власником якої є ПАТ «Тодеф». Сторони погодилися, що замовник сплачує пайову участь в утриманні об'єкта благоустрою у розмірі 1331, 01 грн (а.с. 54).
Згідно Порядку визначення обсягів пайової участі (внеску) власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, власників (користувачів) майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства в утриманні об'єктів благоустрою міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради № 62/62 від 04.09.2014 інформаційний талон - документ, що підтверджує факт сплати пайової участі, який виготовляється на бланку, що має елементи захисту та містить: серію, номер, дату видачі, термін дії, повне найменування та місцезнаходження юридичної особи або П. І. Б. та місце проживання фізичної особи - підприємця, тип об'єкта, функціональне призначення об'єкта, місце розташування об'єкта, площу об'єкта, спеціальний код, режим роботи, інформацію про паспорт прив'язки ТС (у разі оформлення) тощо.
В матеріалах справи містяться інформаційні талони серії ТС № 06226-14 (дійсний до 02.06.2015), серії ТС № 06226-15/4 (дійсний до 02.06.2015) (а.с. 63-64), а також платіжні доручення № 281 від 05.12.2014, № 374 від 08.06.2015, № 146 від 07.09.2015, № 614411 від 16.12.2015 (а.с. 65-68).
Згідно заперечення проти адміністративного позову, право на встановлення (розміщення) тимчасових споруд (малих архітектурних форм) у м. Києві особа набуває в порядку встановленому рішенням КМР № 62/62 шляхом укладення договору пайової участі із Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) з відповідним переліком документів та укладає договір пайової участі.
При цьому, подача заяви та встановленого переліку документів можлива за допомогою сервісу МІАС «Містобудівний кадастр м. Києва».
За допомогою вказаного електронного сервісу МІАС «Містобудівний кадастр м. Києва» Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу КМР (КМДА) отримав інформацію про те, що у 2014 році ПАТ «Тодеф» звертався до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) із заявами та встановленим переліком документів з метою отримання дозвільних документів на розміщення тимчасових споруд: заява № 6226 з метою розміщення споруди площею 24,0 кв.м за адресою: м. Київ, проспект Володимира Маяковського, 43/2; заява № 6232 з метою розміщення тимчасової споруди площею 19.9809 кв.м за адресою: м. Київ, проспект Володимира Маяковського, 43/2.
В подальшому, Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) уклав договір пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою із ПАТ «Тодеф» за результатами розгляду заяви № 6226 про розміщення тимчасової споруди 24,0 кв.м за адресою: м. Київ, проспект Володимира Маяковського, 43/2, відповідно було надано дозвільну документації. На розміщення (встановлення) цієї тимчасової споруди.
Відповідачем зазначено, що припис № 1416354 від 07.11.2014 було складено щодо тимчасової споруди належної ПАТ «Тодеф» площею 19,9809 кв.м, водночас, на розміщення (встановлення) цієї тимчасової споруди дозвільна документація не видавалась.
Згідно пояснень ПАТ «Тодеф» твердження відповідача про те, що за адресою м. Київ, проспект В. Маяковського,43/2 розташовані дві тимчасові споруди, належні позивачу не відповідає дійсності, оскільки позивачу належить лише одна тимчасова споруда, що підтверджується довідкою та договором оренди № 100 від 01.01.2015, згідно з якими передавався в оренду демонтований МАФ, у якому розміщувався ломбард «Благо», де вказано про те, що позивач (орендодавець) передає лише одну тимчасову споруду (площу) 24,0 м2.
Позивач пояснив щодо подання ним двох заяв про розміщення тимчасової споруди № 6226 та № 6232. Так, спочатку належна позивачу тимчасова споруда була розташована на орендованій позивачем земельній ділянці ліворуч від головного входу до будівлі універсаму позивача. В жовтні 2014 року Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією в межах проведення заходів з впорядкування території Деснянського району м. Києва було вказано позивачу на необхідність перенесення тимчасової споруди в інше визначене місце, оскільки початкове розміщення тимчасової споруди могло утруднити доступ до інженерних комунікацій.
На виконання вказівки Деснянської районної у м. Києві державної адміністрації позивачем було здійснено розбирання тимчасової споруди в початковому місці та монтаж її в іншому місці, що було вказане Деснянською районною в м. Києві державною адміністрацією. Нове місце було на декілька десятків метрів правіше від головного входу до будівлі універсаму позивача у місці, що не заважало доступу до інженерних комунікацій.
Як зазначає позивач, Деснянська районна в м. Києві державна адміністрація зауважила на тому, що позивачу слід подати документи про перенесення тимчасової споруди для включення до Містобудівного кадастру м. Києва нової інформації про розташування тимчасової споруди.
Однак, позивачу не було роз'яснено чи слід подавати документи із зазначенням інформації про «старе» розміщення тимчасової споруди, чи необхідно вказувати «нове» місцезнаходження і дані, у зв'язку з чим позивачем подано майже одночасно дві заяви № 6226 та № 6232.
На вимогу частини другої ст. 71 КАС України відповідачем не доведено існування двох тимчасових споруд за адресою: м. Київ, проспект Володимира Маяковського, 43/2. Дана обставина також не підтверджується матеріалами справи.
Оскільки між Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА) та ПАТ «Тодеф» укладено договір пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою із ПАТ «Тодеф» про розміщення тимчасової споруди 24,0 кв.м за адресою: м. Київ, проспект Володимира Маяковського, 43/2, то, відповідно у позивача була наявна дозвільна документація на розміщення (встановлення) цієї тимчасової споруди на час складання спірного припису у 2014 році. Також, в матеріалах справи містяться платіжні документи про сплату пайових внесків.
Так, згідно розділу І загальних положень Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 правила благоустрою міста Києва (далі - Правила) визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до п. 13.3.1. Правил, у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій) вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.
Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.
Засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкти сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі мають бути демонтовані (переміщені) негайно після отримання припису.
У разі внесення припису власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі уповноважена особа, яка внесла припис, негайно повідомляє про це Департаменту промисловості та розвитку підприємництва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент промисловості та розвитку підприємництва).
Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення).
У разі невиконання припису уповноважена особа, яка внесла припис, у триденний строк складає протокол про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Проте, в порушення Правил, з матеріалів справи вбачається, що Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) складено припис 07.11.2014, а демонтаж проведено аж у 2016 році. Крім того, колегія суддів зауважує, що відповідачем у приписі власнику ТС запропоновано надати ПДД на встановлення ТС і повідомлено, що у разі ненадання ПДД необхідно демонтувати ТС власними силами протягом семи робочих днів, та у разі невиконання вимог припису буде вжито заходів згідно з нормами чинного законодавства. В той час, як згідно п. 13.3.1 Правил, у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) тимчасових споруд уповноважені особи вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу тимчасової споруди із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту.
Також, в порушення останнього абзацу цього пункту Правил, уповноваженою особою, яка внесла припис, у триденний строк не складався протокол про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно п. 13.3.2 Правил, у разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, а Департамент промисловості та розвитку підприємництва - щодо демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.
У разі якщо власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не здійснює демонтаж (переміщення) цього засобу в строки, зазначені в приписі, Департамент промисловості та розвитку підприємництва, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) негайно вживають заходів щодо організації демонтажу (переміщення) самовільно розміщеного (встановленого) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.
У випадках, зазначених в абзацах першому і другому цього підпункту, всі витрати на проведення демонтажу (переміщення), перевезення, розвантаження, зберігання малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі підлягають відшкодуванню власником (користувачем або особою, яка здійснила розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі.
У випадках, зазначених в абзацах першому і другому цього підпункту, відновлення порушеного благоустрою здійснює власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі у дводенний строк з моменту демонтажу (переміщення) такого об'єкта (засобу) або відшкодовує балансоутримувачу території витрати на його відновлення.
В порушення п. 13.3.2 Правил, позивачу не було запропоновано ані у формі припису, ані у будь-якій іншій формі самостійно демонтувати належну позивачу тимчасову споруду, тобто відповідачем не враховано, що демонтаж тимчасової споруди Департаментом благоустрою здійснюється лише після відмови або невчинення власником тимчасової споруди дій з демонтажу.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що рішення Департаменту міського благоустрою оформлене дорученням № 152/04-16 від 14.04.2016 та припис № 1416354 від 07.11.2014, а також дії КП «Київблагоустрій» щодо демонтажу та транспортування на майданчик тимчасового складування та зберігання безхазяйного майна споруди, належної позивачу, є протиправними.
Також, з метою ефективного захисту прав позивача та уникнення повторних звернень позивача до суду, колегія суддів вважає необхідним задовольнити позовну вимогу про зобов'язання Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київблагоустрій» безоплатно повернути ПАТ «Тодеф» тимчасову споруду, демонтовану на підставі доручення № 152/04-16 від 14.04.2016 та припису № 1416354 від 07.11.2014 та відповідно до акту проведення демонтажу від 19.04.2016.
Колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в своїй постанові від 16.09.2016 зазначено, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що у випадку задоволення позовноїих вимог про скасування рішення, оформлене дорученням № 152/04-16 від 14.04.2016; скасування припису № 1416354 від 07.11.2014; визнання протиправними дій Комунального підприємства «Київблагоустрій» щодо демонтажу на підставі доручення № 152/04-16 від 14.04.2016 та припису № 1416354 від 07.11.2014 та транспортування на майданчик тимчасового складування та зберігання безхазяйного майна тимчасової споруди, належної ПАТ «Тодеф», з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача від можливих порушень з боку відповідача та з метою уникнення повторних звернень до суду, колегія суддів вважає необхідним задовольнити вищезазначену позовну вимогу.
Тому постанова суду першої інстанції має бути скасована з постановленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.
Таким чином апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Тодеф» задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2017 скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Тодеф» до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій та рішень, скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Скасувати рішення Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), оформлене дорученням № 152/04-16 від 14.04.2016.
Скасувати припис Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1416354 від 07.11.2014.
Визнати протиправними дії Комунального підприємства «Київблагоустрій» щодо здійснення демонтажу на підставі доручення № 152/04-16 від 14.04.2016 та припису № 1416354 від 07.11.2014 та транспортування на майданчик тимчасового складування та зберігання безхазяйного майна тимчасової споруди, належної ПАТ «Тодеф»;
Зобов'язати Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Комунального підприємства «Київблагоустрій» безоплатно повернути ПАТ «Тодеф» тимчасову споруду, демонтовану на підставі доручення № 152/04-16 від 14.04.2016 та припису № 1416354 від 07.11.2014 та відповідно до акту проведення демонтажу від 19.04.2016.
Стягнути з Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на користь Публічного акціонерного товариства «Тодеф» судові витрати у розмірі 4547, 40 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено: 22.05.2017.
Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма
Судді: О.В. Епель
О.В. Карпушова
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Епель О.В.
Карпушова О.В.