Справа № 522/2738/17
Провадження № 2-а/522/1175/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 липня 2017 року м.Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Бойчук А.Ю., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити певні дії. По якому просив:
-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо перерахунку призначеної пенсії з 2 листопада 2013 року з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 7659, 33 грн., грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 7836,88 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 7836,88 грн., винагороди за тривалість безперервної військової служби в загальному розмірі 1430,00 грн. та грошових премій відповідно статтям Дисциплінарного статуту ЗСУ в загальному розмірі 5981,13 грн., з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення.
-стягнути з відповідача суму сплаченого судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
При цьому позивач посилається на те, що йому з листопада 2016 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 2701,93 грн. у порядку ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ). При обчислення пенсії позивачеві було враховано грошове забезпечення в наступному складі: посадовий оклад 1300,00 грн.; оклад за військове звання 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 572,40 грн., надбавка за роботу з державною таємницею 10% - 180 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 2154,82, премія 10%) - 120 грн. Загалом сума грошового забезпечення складає 4156,82 грн.
30.12.2016 року позивачем, виходячи з п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України 30.01.2007 року №3-1, було подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії та додаткові документи, які надають право на перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.
Однак 11.01.2017 року відповідач відмовив у перерахунку, що змушує ОСОБА_1 звернутися до суду з даним позовом.
Позивач у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача ГУПФУ позов не визнає, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача Жук І.С. ВК Одеської області заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Суд, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач є воєнним пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку нараховує й виплачує відповідач. Відповідно до наказу першого заступника Міністра оборони України від 23.09.2013 року № 167 звільнений в запас. Вислуга років станом на 01.11.2013 року складає 25 років 3 місяці.
З 1 листопада 2016 року позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 2701,93 грн., що підтверджується копією довідки про перерахунок пенсії з 01 жовтня 2014 року.
Згідно обставин справи позивачем заявлено вимоги щодо зобов`язання проведення перерахунку пенсії з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія сум, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення, а саме: щомісячної додаткової грошової винагороди в загальному розмірі 7659, 33 грн., грошової допомоги для оздоровлення в загальному розмірі 7836,88 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальному розмірі 7836,88 грн., та 1430,00 грн. та грошових премій відповідно статтям Дисциплінарного статуту ЗСУ в загальному розмірі 5981,13 грн.
З матеріалів справи вбачається, 30.12.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою та додатковими документами про перерахунок пенсії.
11.01.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні заяви, за відсутності підстав для перерахунку пенсії.
10.03.2017 року на адресу суду надійшли письмові заперечення ГУПФУ в Одеській області, згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що вимоги, викладені в позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.
Законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року. Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
З матеріалів справи вбачається, що на день звільнення з військової служби, позивач обіймав посаду начальника відділу контролю за розподілом житлової площі Південно-Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління.
У 2013 році позивач звернувся до Одеського обласного військового комісаріату щодо призначення пенсії за вислугу років. Позивачем було надано розрахункову книжку серії НОМЕР_1 , а також довідку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси видану 08.11.2013 року № 3285 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії. В зазначеній довідці та розрахунковій книжці містяться відомості щодо основних видів грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення, які були отримані позивачем, а саме у довідці були зазначені: основні види грошового забезпечення (посадовий оклад; надбавка за військове звання; надбавка за безперервну вислугу років); додаткові види грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань; премія).
Відомостей щодо отримання будь-яких інших видів грошового забезпечення у довідці Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси та розрахунковій книжці не зазначено, що підтверджується матеріалами справи.
Виходячи з цього, Одеським обласним військовим комісаріатом було складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Подання про призначення пенсії ОСОБА_1 від 22.11.2013 року № 98653.
Пенсійний фонд України в Одеській області призначив пенсію позивачу на підставі подання про призначення пенсії та у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З огляду на положення статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно наданих до суду заперечень Одеського обласного військового комісаріату встановлено, що в особовій справі позивача, яка перебуває на обліку в Одеському обласному військовому комісаріаті відсутні відомості щодо отримання позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошової винагороди та винагороди за тривалість безперервної військової служби та їх розмірів.
Відповідно до ч.ч. 1,2 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги позивача щодо перерахунку призначеної пенсії з 2 листопада 2013 року не підлягають задоволенню, оскільки перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання статті 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку - перерахунок раніше призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій, проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням до них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно до .п. 2, 3 Порядку - лише після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, Міністерства силових структур повідомляють Пенсійний фонд України про підстави для перерахунку пенсій.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в АРК, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п.3 Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 до Порядку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
п. п. 3.17, 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 року № 530 містить аналогічні вимоги щодо підготовки та подання до Головного управління Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення особи, зазначеної в списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
За таких підстав, обов`язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
При цьому підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Разом з тим, відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом N 2262-XII, або у зв`язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не було, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином підстави для визнання протиправними дій чи бездіяльності головного управління відсутні.
Вимогами п. 2 ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішені справи керується принципом законності, відповідно до якого суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Ч.1 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності до ч.1.ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Вимогами п. 2 ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішені справи керується принципом законності, відповідно до якого суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією України та законами України.
Згідно зіст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи наведене в сукупності та виходячи із встановлених судом обставин, оцінивши надані позивачем та відповідачем докази в контексті наведених вище вимог законодавства, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. 49, 53, 69,70 КАС України, суд, -На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.160, ст.158 - 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Особи, які брали участь у справі але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення постанови можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: А. Ю. Бойчук