ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А ДУМКА
15 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/2738/17
судді Одеського апеляційного адміністративного суду Вербицької Н.В. стосовно постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року у справі № 522/2738/17 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 04 липня 2017 року, якою відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов`язання вчинити певні дії.
15 листопада 2017 року Одеським апеляційним адміністративним судом у складі колегії суддів: головуючого судді Крусяна А.В., суддів Вербицької Н.В. та Джабурії О.В. прийнята постанова, якою скасована постанова Приморського районного суду м.Одеси про відмову у позові ОСОБА_1 та прийнята нова про задоволення позову. Зобов`язано Головне управління ПФУ в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія: щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за тривалість безперервної військової служби, премій, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На підставі ст.25 КАС України вважаю за необхідне висловити окрему думку стосовно постанови суду апеляційної інстанції.
Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Частково не погоджуючись з висновками апеляційного суду, вважаю, що постанова суду апеляційної інстанції прийнята на підставі невірного застосування норм матеріального права.
Так, вважаючи невірними висновки суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову, апеляційний суд виходив з того, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за тривалість безперервної військової служби, премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, відносяться до грошового забезпечення військовослужбовця, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Частково не погоджуючись із висновками суду апеляційної інстанції, вважаю за необхідне висловити наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані Законом № 2262-ХІІ. Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Також у частині 1 статті 15 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-ХІІ зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Тобто даною статтею визначений вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до якого не віднесені одноразові додаткові види грошової допомоги та грошова винагорода при звільненні.
На користь цього висновку свідчить рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, в якому зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Як вбачається з довідки про види грошового забезпечення від 28.12.2016 № 3528, яка видана позивачу за період з листопада 2011 року по жовтень 2013 року (а.с.12), щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі 7 659,33 грн., включена до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії. Вказаний висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 20.10.2015р. (справа № 559/3343/14-а).
Враховуючи викладене, вважаю, що в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з включенням до складу грошового забезпечення позивача щомісячної додаткової грошової винагороди постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нової про задоволення позову в цій частині.
Разом з тим, вважаю вірними доводи суду першої інстанції щодо неможливості включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії відповідно статтям Дисциплінарного статуту ЗСУ, винагороди за тривалість безперервної військової служби в суму грошового забезпечення для обчислення пенсії.
У відповідності до п.2 ст.15 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Дана виплата, як і грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія відповідно статтям Дисциплінарного статуту ЗСУ, винагорода за тривалість безперервної військової служби, є одноразовими, не мають систематичного характеру, а тому не входять до грошового забезпечення при призначенні пенсії.
Вказані висновки відповідають рішенню Конституційного Суду України від 13.05.2015р. № 4-рп/2015, відповідно до якого лише Законом визначаються види грошового забезпечення військовослужбовців, що враховуються при призначенні пенсій, якими є поряд з основними видами грошового забезпечення (оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років) є щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Вказаний перелік є вичерпаним та не передбачає одноразові види грошового забезпечення, якими є грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія відповідно статтям Дисциплінарного статуту ЗСУ, винагорода за тривалість безперервної військової служби, навіть якщо з них сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Посилання апеляційного суду на помилковість застосування до спірних правовідносин рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015р. № 4-рп/2015, яким дано тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців при здійсненні перерахунку пенсії вважаю невірним.
У мотивувальній частині зазначеного рішення зроблений аналіз положень Закону № 2262-ХІІ, який вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Недоречним вважаю посилання на правову позицію Верховного Суду України, викладених у справах № 21-70а15 від 10.03.2015 року, оскільки правовідносини, які стали предметом розгляду у справі ВСУ, виникли раніше, ніж прийняте Конституційним Судом України рішення № 4-рп/2015.
Суддя Одеського
апеляційного адміністративного судуН.В.Вербицька