243/6674/17
1-кс/243/631/2017
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 липня 2017 року м. Слов`янськ
Слідчий суддя Слов`янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю:
слідчого ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
розглянувши в судовому засіданні в залі № 11 Слов`янського міськрайонного суду Донецької області клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радника юстиції ОСОБА_3 про призначення перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
26 липня 2017 року до Слов`янського міськрайонного суду звернувся слідчий в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радник юстиції ОСОБА_3 з клопотанням, погодженим прокурором Слов`янської місцевої прокуратури ОСОБА_4 , в якому просить надати дозвіл на проведення комплексної позапланової перевірки.
З клопотання видно, що в провадженні третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області перебувають матеріали кримінального провадження № 42017050000000575 від 13.07.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Згідно матеріалів ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче об`єднання «Синтоп» здійснюють переробку нафтовмісних продуктів з використанням хімічних речовин підвищеної токсичності. При цьому, зазначене підприємство здійснює свою господарську діяльність з суттєвими порушеннями діючого законодавства України, усунення яких грубо нехтується його керівництвом. Зокрема, у TOB «НВО «Синтоп» відсутній позитивний висновок державної екологічної експертизи за робочим проектом виробничих потужностей, дозвіл на спецводокористування, облік кількості відходів виробництва не ведеться взагалі. На земельній ділянці, в супереч їх цільовому призначенню здійснюється захоронення небезпечних хімічних речовин.
В ході діяльності TОB «НВО «Синтоп» здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без отримання дозволів Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА, чим створюються передумови до виникнення надзвичайних подій з тяжкими наслідками для навколишнього природного середовища, життя та здоров`я населення. При переробці смоли фенольної та полиалкилбензольної виникає стійкий неприємний запах у розташованих на території м. Курахове домівках, який призводить до погіршення самопочуття місцевих жителів, що підтверджується їх неодноразовими зверненнями до органів влади.
Крім того, посадові особи TOB «НВО «Синтоп» здійснюють свою діяльність без сплати екологічних податків до міського та державного бюджетів, що призводить до значних матеріальних збитків міському бюджету через перекладання на останній прямих витрат на рекультивацію забруднених відходами земельних ділянок.
Встановлено, що ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» зареєстрований за адресою: 85612, Донецька область, Мар`їнський район, місто Курахове, Промзона, 64.
Згідно листа департаменту екології та природних ресурсів встановлено, що за отриманням дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та на спеціальне водикористування ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» до департаменту в період з 03.06.2013 по теперішній час не звертались.
Також згідно листа Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області встановлено, що ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» внесено до переліку потенційно небезпечних об`єктів Донецької області. Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечних об`єктів ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» від департаменту страхового фонду документації Укрдержархіва до Головного управління та підрозділів державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області не надходили.
Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що для перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар`їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, необхідно залучити спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області, з метою перевірки фактів додержання вимог природоохоронного законодавства, в галузі охорони земельних ресурсів, охорони атмосферного повітря, а також порушення умов скидання зворотних вод у водні об`єкти, необхідність встановлення розміру шкоди, завданої державі, у разі порушення при здійсненні діяльності ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» отримання якої, окрім, як залучення спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області, неможливо.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 2 ст. 89 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
За ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) це планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до п.п. б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, Державною фінансовою інспекцією та її територіальними органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб`єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або з вимогамиКримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об`єктів, пов`язаних з історико-культурною спадщиною.
Відповідно до п. 21 Положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» встановлено, що вказана служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Згідно ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному проваджені підлягають доказуванню, в т.ч. вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України покладається на слідчого, прокурора.
Згідно ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК Україні порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування актів перевірок.
У даному випадку, такими доказами у кримінальному провадженні можуть бути акти перевірок та інші документи, складені спеціалістами Держгеокадастру України за результатами проведення виїзної перевірки, які можуть бути використані для доведення позиції державного обвинувачення в суді.
Враховуючи необхідність перевірки законності використання земельної ділянки ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп», яка розташована за адресою: Донецька область, Мар`їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, яке можливо у порушення цільового використання землі здійснює забруднення та псування землі шляхом можливого захоронення небезпечних хімічних речовин (відходів виробництва), для забезпечення всебічного, повного і об`єктивного дослідження обставин кримінального правопорушення необхідно проведення позапланової перевірки законності використання земельної ділянки, з складанням відповідного висновку (акту), встановлення розміру нанесеної шкоди та площі земельної ділянки.
З метою швидкого дослідження обставин кримінального правопорушення, а також з метою уникнення розголошення відомостей про обставини та факт здійснення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, клопотання про призначення перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства просить розглянути без участі представників ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп».
Вислухавши пояснення слідчого та прокурора, дослідивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання слідчого про призначення перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки суб`єкта господарювання, підлягає задоволенню.
Під час судового розгляду, на обґрунтування даного клопотання слідчим, надані наступні документи.
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, правова кваліфікація ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якого згідно матеріалів ОШ ЦУ СБ України в районі проведення АТО встановлено, що посадові особи ТОВ «Науково-виробниче об`єднання «Синтоп» зловживають своїм службовим становищем, організували та проводять хімічну та термічну переробку нафтової продукції без наявності позитивного висновку державної екологічної експертизи, дозволів на спецводокористування, здійснюється захоронення небезпечних хімічних речовин на земельній ділянці усупереч її цільовому використанню, не сплачують екологічні податки до місцевого та державного бюджетів.
Лист департаменту екології та природних ресурсів № 07-3155 від 09.06.2017 року, в якому зазначено, що за отриманням дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними та на спеціальне водикористування ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» до департаменту в період з 03.06.2013 по теперішній час не звертались.
Листа Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області № 12/09/2469 від 09.06.2017 року, в якому зазначено, що ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» внесено до переліку потенційно небезпечних об`єктів Донецької області. Свідоцтва про реєстрацію потенційно небезпечних об`єктів ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп» від департаменту страхового фонду документації Укрдержархіва до Головного управління та підрозділів державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області не надходили.
Згідно з ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Так, відповідно до п.п. б, п. 12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб`єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Норми зазначеного пункту із змінами, внесеними Законом України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №1728-VIII від 03.11.2016, відповідно до ч.1 ст. 7 Прикінцевих положень зазначеного Закону, діють до 31 грудня 2017 року включно.
Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об`єктів, пов`язаних з історико-культурною спадщиною.
Відповідно до п. 21 Положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру» встановлено, що вказана служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Приймаючи до уваги, що у ході судового розгляду даного клопотання, слідчим доведено, що для правильного швидкого, об`єктивного та неупередженого розслідування кримінального провадження та фіксації всіх обставин, необхідно проведення перевірки спеціалістам Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області суб`єкта господарювання - ТОВ «Науково-виробниче об`єднання «Синтоп», слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись п. 10, ч. 2 ст. 36, п. 5, ч. 2 ст. 40, ч. 2 ст. 93 КПК України, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 №408; п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014; -
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого в особливо важливих справах третього слідчого відділу слідчого управління прокуратури Донецької області молодший радника юстиції ОСОБА_3 про призначення перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017050000000575 від 13.07.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України задовольнити.
Надати дозвіл на проведення комплексної позапланової перевірки щодо законності та цільового використання земельної ділянки з боку посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар`їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, спеціалістам Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області, в ході якої здійснити обрахування суми збитків завданих державі, встановити правові підстави користування ділянками, відповідність цільовому призначенню їх використання та наявність порушень вимог чинного законодавства України.
Проведення позапланової перевірки щодо стану вимог земельного законодавства з боку посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар`їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, доручити спеціалістам Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області, які знаходяться за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Європейська, 13, протягом 10 робочих днів.
Зобов`язати посадових осіб ТОВ «Наукове-виробниче об`єднання «Синтоп», який розташований за адресою: Донецька область, Мар`їнський район, місто Курахове, Промзона, 64, допустити спеціалістів Головного управління Держгеокадастру в Донецькій області, до перевірки та надати їм у повному обсязі документальні матеріали, які необхідні для проведення перевірки.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Ухвала складена в одному екземплярі в нарадчій кімнаті.
Слідчий суддя
Слов`янського міськрайонного суду ОСОБА_1