МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 липня 2021 р. № 400/2733/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,
про:скасування податкового повідомлення-рішення від 02.10.2018 № 00091321406,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 02.10.2018 № 00091321406.
19 лютого 2019 року Миколаївським окружним адміністративним судом прийнято рішення, яким позов задоволено.
За наслідками розгляду апеляційної скарги на зазначене вище рішення П`ятий апеляційний адміністративний суд 06 червня 2019 року виніс постанову, якою рішення суду від 19 лютого 2019 року залишив без змін.
У касаційному провадженні Верховний суд 04.11.2020 року прийняв постанову, якою касаційну скаргу відповідача задовольнив частково, рішення судів першої та апеляційної інстанції скасував та направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції. Верховний Суд приймаючи рішення по справі зазначив, що суди попередніх інстанцій в порушення засад адміністративного судочинства не дослідили та не перевірили документи (додатки до акту перевірки, змінний звіт АЗС за формою №17 - НП), які мають безпосередній стосунок до правильного вирішення справи.
Розпорядженням в.о. керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду справа призначена до повторного автоматичного розподілу.
Автоматизованою системою документообігу суду було визначено суддю Мельника О.М. для розгляду цієї справи та сформовано єдиний унікальний номер справи.
Суддя Мельник О.М. ухвалою від 30.11.2020 року прийняв справу до свого провадження та призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження та з урахуванням висновків Верховного суду викладених в постанові від 04.11.20 року зобов`язав відповідача надати до суду додаток до акту перевірки "Відомість про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей), та позивача надати змінний звіт АЗС за формою 17-НП ( за 17 та 18 вересня 2018 року), денні звіти РРО.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідач в акті перевірки зазначає про те, що позивачем вчинено порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме ведення з порушенням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на АЗС за адресою: АДРЕСА_2 , здійснюється реалізація не облікованого товару на загальну суму 580907,29 гривень.
Облік товарів за місцем їх реалізації передбачений ст.177 Податкового кодексу України та наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 №481 у формі Книги обліку доходів і витрат. Зазначена Книга позивачем велася та претензій під час перевірки з боку ревізорів не було. Крім того, оскільки позивач займається реалізацію підакцизного товару, на нього розповсюджується вимоги Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів. Відповідно до п.п.14.3., 14.4. р.14 Інструкції облік нафти ведеться матеріально відповідальними особами, а бухгалтерська служба здійснює їх кількісно грошовий облік. Облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій по кожної АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП. Отже, з приписів вищевказаних норм чітко вбачається, що ФОП здійснює облік видатків і доходів за встановленою Книгою та відповідно до Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів. Ведення обліку доходів і витрат підтверджується Книгою обліку доходів і витрат, та актами приймання нафти та нафтопродуктів, що є додатками до Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву просив в задоволенні позову відмовити та зазначив наступне, що за наслідками перевірки позивача встановлені порушення п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». В ході проведення перевірки посадовими особами ГУ ДФС у Миколаївській області разом з працівниками АЗС здійснено перевірку фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах. Загальна сума надлишку товарних запасів надлишку товарних запасів становить 508907,29 гривень. При встановленні результатів перевірки було враховано відносну похибку, про що свідчить відмітка на додатку до акта перевірки. Висновки акту перевірки відповідають фактичним обставинам, а прийняте податкове повідомлення-рішення від 02.10.2018 № 00091321406 є правомірним, тому Відповідач вважає позов безпідставним.
Разом з відзивом на позовну заяву відповідачем до суду було надано клопотання про заміну відповідача по справі Головного управління ДФС у Миколаївській області на його правонаступника Головне управління ДПС у Миколаївській області у зв`язку з проведеною реорганізацією.
Ухвалою суду від 13.01.2021 року було замінено відповідача по справі на правонаступника Головне управління ДПС у Миколаївській області.
02.02.2021 року на адресу суду надійшло клопотання відповідача про заміну відповідача по справі з Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 43144729) на його правонаступника Головне управління ДПС у Миколаївській області ( код ЄДРПОУ ВП 44104027).
Ухвалою суду від 11.02.2021 року було замінено відповідача по справі на правонаступника Головне управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ ВП 44104027), оскільки відбулася реорганізація органів Державної податкової служби України.
Ухвалою суду від 11.03.2021 року зобов`язано позивача надати до суду змінний звіт АЗС за формою 17-НП, в якому відображено відпуск нафтопродуктів за готівку.
Позивач надав до суду витребувані судом документи.
Суд розглянув справу за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні.
Суд дослідив матеріали справи та встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований фізичною особою-підприємцем 06.09.2001. Основним видом діяльності підприємця ОСОБА_1 є роздрібна торгівля пальним.
Окрім іншого, підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність на АЗС за адресою: АДРЕСА_3 .
17.09.2018 наказом ГУ ДФС №2042 призначено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 за цією адресою здійснення діяльності.
18.09.2018 ревізорами ГУ ДФС у Миколаївській області було проведено фактичну перевірку дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, виробництва та обігу підакцизних товарів.
Під час перевірки ревізорами встановлено, що Позивачем ведеться облік товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання на АЗС за адресою: АДРЕСА_4 , здійснюється реалізація необлікованого товару на загальну суму 580907, 29 грн. Перевіркою встановлено надлишок товарних запасів на загальну суму 580907,29 грн. Відповідний звіт РРО та Відомості про результати перевірки додано доакту.
Зазначений факт кваліфіковано перевіряючими як порушення вимог п.12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
02.10.2018 уповноваженою особою ГУ ДФС у Миколаївській області прийнято податкове повідомлення-рішення №00091321406 про визначення ФОП ОСОБА_1 штрафу за порушення передбачене п.12 ст.3, ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у розмірі 1161814,58 гривень.
Відповідно до п.12) ст.3 суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
За недотримання цього обов`язку передбачена відповідальність за ст.20 цього Закону, до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок обліку товарів за місцем їх реалізацій у в випадку торгівлі, передбачений Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, яка затверджена наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв`язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 № 281/171/578/155, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 № 805/15496.
Дана інструкція поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти та типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів.
Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства). Нормами цього наказу встановлено, що облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскальної фіскального режиму роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами за готівку.
Відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП. Відпуск нафтопродуктів за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем, та відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП.
Обсяг реалізації нафтопродукту, що фіксується лічильником сумарного обліку паливно-роздавальних колонок за певний проміжок часу, має збігатися з обсягом реалізації, відображеним у звітних документах касового апарата за всіма формами оплати за цей самий проміжок часу. При цьому розбіжність за добу між показами лічильника сумарного обліку і даними звітних документів касового апарата не повинна перевищувати 0,1 % від об`єму відпущеного пального.
Для вимірювань об`єму нафтопродуктів на АЗС використовуються паливнороздавальні колонки, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об`єму та вартості виданої дози.
Об`єм нафтопродукту під час його відпуску власникам автомобільного транспорту вимірюється у режимах дистанційного і місцевого керування паливно-роздавальними колонками.
Ha підставі товарно-транспортних накладних та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП.
Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП.
Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.
Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на A3C за талонами, платіжними картками, відомостями.
Приписами ст. 20 Закону України Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг від 06.07.1995 року №265-95ВР до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 10.4.2 вказаної інструкції передбачено, що під час приймання-передавання зміни оператори АЗС:
- визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи обліковий залишок попередньої зміни), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами та кількості відпущених на зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок);
- вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень під товарної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають обєм нафтопродуктів (фактичний залишок);
- роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті;
- передають залишок готівки;
- перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих таври формулярах на ПРК, ОРК.
Кількісний облік нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС № 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий залишається у матеріально відповідальної особи, після завершення зміни.
Позивачем на вимогу суду, про надання звітів за формою 17-НП для дослідження при розгляді справи та прийняття обґрунтованого рішення по справі було надано копії змінних звітів АЗС за формою 17-НП за вересень 2018 року в яких відображено реалізацію нафтопродуктів як за безготівкові кошти так і за готівку.
На переконання суду, склад правопорушення, передбаченого ст.20 Закону полягає саме у тому, коли виявлений факт відсутності обліку, тобто не ведення документів, передбачених п.10 Інструкції: журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою № 13-НП, змінного звіту АЗС за формою №17-НП, акти приймання-здавання нафтопродуктів з трубопроводу на АЗС за формою № 15-НП та інше.
В матеріалах справи містяться копії змінних звітів №17-НП: від 01.09.2018 року зміна з 07:00 до 19:00, від 02.09.2018 року складено з 07:00 до 19:00, за 03.09.2018 по 19.09.2018 року в яких не міститься часу з якого по який працювала зміна, відповідальний працівник якої склав даний звіт, однак містяться дані щодо обліку реалізації нафтопродуктів, наявність на початок і на кінець зміни та інше.
Як вбачається з акту перевірки, Відповідачем взагалі не досліджувались дані звітів 17-НП і не співставлялись з даними РРО.
Згідно пп. 10.3.1.1 пп. 10.3.1 п. 10.3 розділу 10 Інструкції № 281/171/578/155 розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1315 від 29.08.2002.
Комплексний аналіз змісту Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України свідчить, що положення цього документу встановлюють єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів.
Ведення підприємством на АЗС змінного звіту АЗС за формою №17-НП передбачено для порядку приймання-передавання зміни на АЗС.
Не внесення оператором АЗС записів до змінного звіту АЗС за формою № 17-НП, через його відсутність на момент перевірки, є порушенням порядку приймання-передавання зміни на АЗС, а не порушенням правил обліку нафтопродуктів.
Суд на підставі аналізу правових норм, що регулюють дані правовідносини дійшов висновку, що для встановлення факту реалізації необлікованого товару має бути встановлена розбіжність між даними обліку позивача та фактичними залишками товару на АЗС, чого податковим органом зроблено не було.
Суд зазначає, що підприємець зобов`язаний вести облік товарів на місці їх реалізації, в порядку встановленому законодавством. Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов`язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів. Способом перевірки наявності не оприбуткованих нафтопродуктів є співставлення даних обліків звітів АЗС за формою №16-НП, №17-НП, даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів. Відповідач зазначив про те, що ним в ході проведення перевірки було здійснено перевірку фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах. Загальна суму надлишку товарних запасів становить 508907,29 гривень. Але, ст.20 передбачає, що санкція застосовується до суб`єктів господарювання, які здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
Відповідно до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів від 18.09.2018 за результатами перевірки встановлено надлишок бензину А95 у кількості 7152,54 л на загальну суму 1996694,85 гривень, надлишок бензину А-92 12990,23 л на суму 344241,10 гривень, надлишок дизпалива 1480,42 л на суму 39971,34 гривень. Вказана відомість складена за формою та без врахування змінного звіту АЗС за формою 17-НП (17 та 18 вересня 2018) вибуття, денних звітів РРО, градуювальних таблиць на сталеві резервуари із застосування похибки 0,65%.
Контролюючий орган при здійсненні перевірки не перевіряв жодного первинного документу в розумінні Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», не було навіть оглянуто документи, які передбачені Інструкцією про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів, в акті перевірки відсутні будь які посилання на той факт, що ФОП ОСОБА_1 при перевірці не надав первинних документів, що підтверджують облік товарних запасів. Відповідно до Книги обліку доходів за вересень 2018 на реалізацію до ФОП ОСОБА_1 надійшло 03.09.2018 від ТОВ «Атланта» ПММ на суму 400110,00 гривень, про що зроблено запис в Книзі обліку доходів та витрат 03.09.2018року.
Дані надходження ПММ підтверджено ТТН №337 від 03.09.2018, зокрема, надійшло 17780 л ППМ, з них ДП 5000 л, А-95 2780,00, А-92 10000 л, на загальну суму 400110 гривень, що підтверджено видатковою накладною №337 від 03.09.2018. Кількість надходжень ПММ відображено у змінному звіті АЗС форми №17-НП від 03.09.2018 в графі 5 надійшло за ТТН 17780 л., який було досліджено судом при розгляді справи.
Відповідно до змінного звіту від 03.09.2018 залишок на початок зміни становить А-95 9468,99 л, А-92 19650,65 л, ДП -2084,01 л. На початок робочого дня залишки станом на 18.09.2018 становлять А-95 9468,99 л, А-92 19650,65 л, ДП 2084,01 л, на кінець робочого дня А -95 становить 9453,99 л, А-92 -19591,04 л та ДП 1989,01 л. Тобто, навіть зняті показники органу податкової служби не співпадають з даними обліку позивача, а тому невідомо, з чим саме було проведено порівняння залишку ПММ. Залишки товарних запасів знято контролюючим органом невірно, містяться суттєві протиріччя щодо даних по паливно-мастильним матеріалам, в акті перевірки не визначено метод, за допомогою якого було здійснено перевірку таким ПММ та за допомогою яким саме пристроїв встановлено надлишок не облікованих ПММ.
Той факт, що у реєстраторі розрахункових операцій позивача не були зазначені залишки товарів, не утворює склад правопорушення передбаченого ст.20 Закону.
За недотримання цього обов`язку, передбачена відповідальність не за ст.20 цього Закону, а за п.6 ст.17 Закону - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Тобто, відсутність обліку кількості товару у реєстраторі розрахункових операцій, прямо передбачено у п.6 ст.17 Закону.
Таким чином, Відповідач під час проведення перевірки вірно в акті зазначив склад правопорушення мовою оригіналу» ведення з порушенням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації…»
Відтак, висновки про виявленні порушення, які слугували основними підставами для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, не знайшли свого підтвердження в рамках розгляду даної адміністративної справи, що в сукупності з наведеними вище порушеннями порядку оформлення результатів податкової перевірки позивача, дають підстави суду для висновку про його протиправність та необхідність скасування задля відновлення порушених прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
За таких обставин, підсумовуючи вищенаведене суд дійшов висновку, про необхідність задоволення позову у повному обсязі та скасування податкового повідомлення-рішення №00091321406 від 02.10.2018.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 8810,00 гривень, підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд-
ВИРІШИВ:
1. Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв,54001 код ЄДРПОУ ВП 44104027) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області від 02.10.2018 №00091321406.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 код ЄДРПОУ ВП 44104027) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 8810,00 гривень (вісім тисяч вісімсот десять грн.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник