На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 636 303

Судові рішення

28 700

Прецеденти ВС

4 758

Прецеденти ЄСПЛ

544 111

Нормативні акти

31 074 309

Судові засідання

53 444 899

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 16 листопада 2022 року у справі № 911/3135/20[1]
ВП
Юрисдикція: Господарське судочинство Тип: Правова позиція

Щодо граничних меж строків тривалості процедури ліквідації юридичної особи на підставі судового рішення

Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 16 листопада 2022 року у справі № 911/3135/20
ВП
Юрисдикція: Господарське судочинство Тип: Правова позиція

Щодо порядку призначення ліквідаційної комісії у разі ліквідації юридичної особи на підставі рішення суду за позовом відповідного органу державної влади

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 28 лютого 2020 року у справі № 810/2893/17

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 28 лютого 2020 року у справі № 810/2893/17

Від правової позиції було відступлено
Справа №: Справа № 810/2893/17
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 28 лютого 2020 року

у справі № 810/2893/17

Адміністративна юрисдикція

Щодо правомірності здійснення державної реєстрації припинення юридичної особи у разі невстановлення у судовому рішенні порядку і строків заявлення кредиторами своїх вимог до цієї юридичної особи

ФАБУЛА СПРАВИ

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Відділу державної реєстрації виконавчого комітету міської ради Київської області (надалі - ВДР Виконкому міськради), відділення об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС, в якому просила:

  1. визнати неправомірними дії об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС (надалі - ОДПІ) щодо подання державному реєстратору Реєстраційної служби міського управління юстиції (надалі - Державний реєстратор) заяви про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та інших документів для державної реєстрації "припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи";
  2. визнати недійсним та скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис "припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи", вчинений Державним реєстратором.

Рішенням окружного адміністративного суду позовні вимоги задоволено повністю.

Постановою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу ВДР Виконкому міськради залишено без задоволення, а рішення окружного адміністративного суду - без змін.

Постановою апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги ОДПІ, Державного реєстратора задоволено. Скасовано постанову апеляційного адміністративного суду та рішення окружного адміністративного суду і ухвалено нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (надалі - Закон №755-IV, в редакції, чинній на час спірних правовідносин), юридична особа припиняється, в тому числі, в результаті ліквідації за судовим рішенням, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною 5 статті 38 Закону №755-IV у вказаній редакції, суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв`язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк і порядок її роботи.

Водночас, частиною 2 статті 110 ЦК України встановлено, що у разі якщо з позовом про ліквідацію юридичної особи звернувся орган державної влади, ліквідатором може бути призначений цей орган, якщо він наділений відповідними повноваженнями.

Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Згідно з частиною 5 цієї статті строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.

Аналіз норм цієї статті дає підстави для висновку, що порядок і строки заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, яка припиняється, здійснюється виключним колом суб`єктів, зокрема, учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення, залежно від способу припинення юридичної особи.

Пунктом 11 частини 1 статті 28 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) встановлено, що однією з підстав для відмови у державній реєстрації є те, що документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані раніше строку, встановленого цим Законом.

При цьому, за змістом частини 4 статті 28 Закону №755-IV у вказаній редакції, відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об`єднання не допускається.

Таким чином, реєстраційні дії вчиняються державним реєстратор за заявницьким принципом - на підставі поданих заявником документів згідно з переліком, і законодавство регламентує підстави для відмови у державній реєстрації припинення юридичної особи, які є виключними і не підлягають розширеному тлумаченню.

ВИСНОВКИ: зважаючи на те, що припинення юридичної особи відбувалось на підставі постанови суду, то саме на суд було покладено обов`язок щодо встановлення порядку і строків заявлення кредиторами своїх вимог до цієї юридичної особи. Оскільки у постанові суду цей строк встановлено не було, то ліквідаційна комісія, сформована податковим органом, була позбавлена можливості самостійно встановлювати цей строк в силу вимог частини 3 статті 105 ЦК України.

У зв`язку з тим, що судом, як уповноваженим на це органом, не встановлено порядку і строків заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, яка припинялась, а ліквідаційна комісія, сформована з посадових осіб податкового органу, не наділена повноваженнями щодо їх встановлення, то у Державного реєстратора не було визначених статтею 28 Закону №755-IV підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації припинення юридичної особи.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: оскарження реєстраційних дій, процедура ліквідації юридичної особи, підстави припинення юридичної особи, процедура ліквідації юридичної особи, способи судового захисту, захист прав кредиторів

Інші прецеденти в категорії "Оскарження рішень, дій та бездіяльності державних реєстраторів, нотаріусів"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 травня 2026 року у справі № 2а-2193/09/1570[1]
Щодо алгоритмів дій суду апеляційної інстанції при отриманні апеляційної скарги, поданої з пропуском строку на апеляційне оскарження
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 травня 2026 року у справі № 2а-2193/09/1570
Щодо юрисдикції спору за позовом громадської організації з приводу оскарження рішення державного реєстратора про відмову в реєстрації змін до статуту
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 06 серпня 2024 року у справі № 580/2143/24
Щодо юрисдикції спорів за позовом учасника/керівника релігійної громади з приводу оскарження рішення про державну реєстрацію змін до статуту релігійної організації
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 лютого 2026 року у справі № 320/484/25
Щодо вирішення питання стосовно звільнення від сплати судового збору осіб, які є законними представниками малолітньої чи неповнолітньої особи, у спорах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 23 березня 2026 року у справі № 320/23893/23[1]
Щодо обов`язку державного реєстратора при здійсненні державної реєстрації перевіряти наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України «Про санкції», які унеможливлюють проведення державної реєстрації
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 грудня 2025 року у справі № 580/6246/23
Щодо неможливості державної реєстрації речових прав на асфальтову площадку
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 січня 2026 року у справі № 580/9641/23
Щодо юрисдикції спору за позовом керівника релігійної організації про оскарження рішення уповноваженого органу стосовно реєстрації змін до статуту релігійної організації
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 жовтня 2025 року у справі № 420/13307/23
Щодо відсутності правових підстав для звернення до суду з вимогою про визнання права власності на об’єкт незавершеного будівництва
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 вересня 2025 року у справі № 560/8753/24
Щодо тлумачення поняття «відчуження корпоративних прав» у контексті постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією рф» від 03.03.2022 № 187
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 вересня 2025 року у справі № 560/8753/24[1]
Щодо обов'язку державного реєстратора дотримуватись заборони на вчинення дій, що можуть мати наслідком відчуження корпоративних прав на користь осіб, пов'язаних із державою-агресором
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}