Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 26 червня 2025 року
у справі № 990/131/24[1]
Адміністративна юрисдикція
Щодо оприлюднення негативних рішень щодо кандидатів на посаду судді КСУ за відсутності їх згоди
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Дорадчої групи експертів, у якому просив:
- визнати протиправною відмову відповідача у наданні публічної інформації на його запит;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути вказаний запит з урахуванням висновків суду і надати запитувану публічну інформацію в електронному вигляді.
У позові йшлося про те, що приписи ч. 7 ст.108 Закону України «Про Конституційний Суд України» (далі - Закон № 2136-VIII), згідно з якими повний текст рішення Дорадчої групи щодо кандидата, який не відповідає критерію високих моральних якостей, оприлюднюється лише на письмову вимогу такого кандидата, на думку позивача, суперечать ст. 34 Конституції України.
КАС ВС року позов задовольнив.
Мотивація апеляційної скарги: Дорадча група посилається на те, що ч. 7 ст. 108 Закону № 2136-VIII прямо заборонено оприлюднювати повні тексти негативних рішень щодо кандидатів на посаду судді КСУ. Такі обмеження стосуються як їхнього офіційного оприлюднення на вебсайті КСУ, так і будь-якого іншого доведення їх змісту до відома третіх осіб, у тому числі надання таких рішень на запити, подані в порядку, передбаченому законодавством.
Правова позиція Верховного Суду: процедура конкурсного відбору визначена у ст.ст. 105-108 Закону № 2136-VIII та поділяється на такі етапи: початок конкурсного відбору, допуск до конкурсного відбору, призначення та проведення спеціальної перевірки та завершення конкурсного відбору.
Ч. 7 ст. 108 Закону № 2136-VIII, яка регламентує етап завершення конкурсного відбору, передбачено, що стосовно кандидатів, які отримали оцінку «відповідає» за критеріями високих моральних якостей та визнаного рівня компетентності у сфері права, Дорадча група формує загальний список усіх оцінених кандидатів.
Після формування такого списку Дорадча група проводить рейтингове голосування стосовно всіх оцінених кандидатів та формує їх рейтинговий список.
Кандидати у рейтинговому списку розміщуються залежно від кількості голосів, отриманих від Дорадчої групи, від найвищого (6 голосів «за») до найменшого результату (0 голосів «за»).
Результати рейтингового голосування кожного члена Дорадчої групи є відкритими, фіксуються поіменно та публікуються на офіційному вебсайті КСУ.
Дорадча група оприлюднює списки оцінених кандидатів та вмотивовані рішення стосовно кожного кандидата на посаду судді КСУ на офіційному вебсайті КСУ та передає їх до конкурсної комісії, Комітету, Ради суддів України відповідно не пізніше трьох днів з дня їх складення.
Стосовно кандидатів, які отримали оцінку «не відповідає» за критеріями високих моральних якостей або визнаного рівня компетентності у сфері права, Дорадча група оприлюднює лише резолютивну частину рішення, без наведення мотивів, які стали підставою для його ухвалення. Повний текст рішення із мотивуванням оприлюднюється Дорадчою групою на письмову вимогу кандидата, який отримав оцінку «не відповідає».
Отже, оскарження дій чи бездіяльності Дорадчої групи щодо надання / ненадання копій повного тексту рішення з мотивуванням щодо кандидатів, які отримали оцінку «не відповідає» за критеріями високих моральних якостей або визнаного рівня компетентності у сфері права, перебуває у площині оцінювання Дорадчою групою таких кандидатів у процесі конкурсного відбору.
Отже, враховуючи, що згідно із ч. 7 ст. 108 Закону № 2136-VIII повний текст рішення щодо кандидата, який отримав оцінку «не відповідає» за критеріями високих моральних якостей, оприлюднюється Дорадчою групою виключно на письмову вимогу такого кандидата, надання зазначеної інформації фактично позбавило б Дорадчу групу можливості виконати вимоги зазначеної норми закону.
Висновки: чинні законодавчі обмеження поширюються на всі випадки оприлюднення негативних рішень щодо кандидатів на посаду судді КСУ за відсутності їх згоди. Такі обмеження стосуються будь-якого доведення змісту негативних рішень Дорадчої групи до відома третіх осіб, у тому числі шляхом надання їх повних текстів із мотивуванням на запити, подані в передбаченому законом порядку.
Зважаючи на те, що жоден із цих кандидатів не пред'явив вимогу про оприлюднення повного тексту рішення щодо нього із мотивуванням, ВП вважає, що надання таких рішень на запит суперечило б установленій законодавчій забороні на їх оприлюднення.
Ключові слова: гарантії доступу до інформації, оцінювання кандидатів, адміністративне судочинство