ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2656/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брезіної Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Філянович О.І.,
представника позивача Попова В.Д.,
представника відповідача Змеула О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.04.2021 року №650 «Про накладення штрафу на ТОВ «Чернівцігаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання»; стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ "Чернівцігаз Збут" за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг сплачені ТОВ "Чернівцігаз Збут" суму штрафу у розмірі 425000 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм діючого законодавства, має очевидні ознаки протиправності та суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки перевірка ТОВ «Чернівцігаз Збут» (далі товариство) здійснювалась поза межами строку визначеного у рішенні про проведення заходу державного контролю та без належних повноважень. Також позивач вказав, що товариство не погодилось з висновками акта перевірки від 19.03.2021 р. №159 планової перевірки та подало письмові пояснення щодо виявлених порушень. Позивач зазначає, що дотримав строки подання до НКРЕКП звітності форми №5-НКРЕКП (квартальна), №5-НКРЕКП-газ (місячна), 2-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна), яку були надіслані за електронними адресами та засобами поштового зв`язку. Крім того позивач вказав, що не є суб`єктом ринку природного газу, які здійснюють діяльність з оптового продажу природного газу, а тому подання форми звітності №4-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) заповненої з ознаками « 0» не є необхідним. Також позивач вказав, що товариством створено та повноцінно функціонують точки контакту для надання інформації споживачам, при цьому інформація про вказані точки та їх адресні дані розміщена на сайті товариства. Крім того позивач зазначає про безпідставність висновків відповідача щодо розрахунків товариства із оптовим продавцем, оскільки у судовому порядку перебували справи щодо фактичного визначення обсягів поставленого природного газу. Також позивач вказав, що 09.04.2021 р. регулятором на своєму сайті були опубліковані обґрунтування рішення НКРЕКП щодо накладення на товариство штрафу у розмірі 102000 грн, однак на засіданні НКРЕКП 14.04.2021 р. надані пояснення товариством були сприйняті окремими членами НКРЕКП як «грубе оскарження та неповага до регулятора», у зв`язку із чим було прийнято постанову про накладення штрафу у розмірі 425000 гривень. Крім того позивач вказав, що в оскаржуваній постанові відсутнє зазначення підстав збільшення суми штрафу, яке регулятор застосував до товариства, збільшивши його з 102000 грн до 425000 гривень. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позовні вимог у повному обсязі.
Національна комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) у відзиві та письмових поясненнях заперечує проти задоволення позовних вимог. Відповідач зазначає, що за результатами проведення планової перевірки дотримання позивачем вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. встановлено ряд порушень, за які на позивача було накладено штраф розмірі 425000 гривень. Також відповідач вказав, що оскаржувана постанова прийнята в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України. Відповідач зазначив, що під час розгляду акта перевірки на засіданні НКРЕКП, яке відбувалось у формі відкритого слухання 14.04.2021 р. враховано, що Департаментом ліцензійного контролю було запропоновано штрафну санкцію у розмірі 102000 грн, однак ураховуючи суттєві порушення, та прояв неповаги до Комісії, який полягали у безпідставному твердженні про відсутність заборгованості товариства перед АТ «НАК «НАФТОГАЗ України» за отриманий природний газ, що підтверджується Актом перевірки та товариством не надано жодних судових рішень на які посилається позивач у поясненнях, які б підтверджувати зворотне, було запропоновано збільшити суму штрафу до максимального розміру штрафу, однак в ході дискусії було зроблено висновок про обґрунтовану суму штрафу у розмірі 425000 гривень. Також відповідач зазначив, що розмір штрафу визначений з урахуванням принципу ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив та упередити позивача від таких свавільних дій, оскільки така поведінка є неприпустимою, зокрема в частині здійснення розрахунків із оптовим продавцем, на якого покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів, у строки та на умовах визначених договором купівлі-продажу природного газу. Таким чином, головуючим комісії НКРЕКП було запропоновано власний проект рішення щодо накладення штрафу на позивача у розмірі 425000 грн, який було підтримано одноголосно іншими членами НКРЕКП, що зазначено в протоколі засідання від 14.04.2021 р., а тому відповідач вважає, що діяв виключно в межах визначених дискреційних повноважень.
Рух справи у суді
Ухвалою суду від 22.06.2021 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Призначено судове засідання по справі на 09.08.2021 року.
19.07.2021 р. до суду надійшли заперечення відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного провадження.
Ухвалою суду від 09.08.2021 р. суд вирішив перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання.
У підготовчому провадженні 09.08.2021 р. оголошено перерву до 06.09.2021 р., у зв`язку із необхідністю надання відповідачем позивачу додатків, поданих до відзиву.
06.09.2021 р. у підготовче провадження з`явились усі учасники справи. За результатами підготовчого судового засідання суд усною ухвалою закрив підготовче провадження в адміністративній справі та перейшов до розгляду справи по суті. Перед дослідження доказів в судовому засіданні оголошено перерву до 20.09.2021 року.
У судове засідання 20.09.2021 р. з`явились усі учасники справи. За результатами розгляду справи по суті представник позивача підтримав заявлений позов, в той час як представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Відповідно до постанови НКРЕКП від 18.11.2020 р. №2134 затверджено план здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг на 2021 рік. (а.с. 141-143).
На офіційному веб-сайті відповідача 17.12.2020 р. опубліковано постанову НКРЕКП від 16.12.2020 р. №2448 про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у 1 кварталі 2021 р. та визнання такою, що втратила чинність, постанови НКРЕКП від 30.09.2020 р. №1815. До переліку суб`єктів господарювання включено ТОВ "Чернівцігаз Збут" з датою початку здійснення заходу 26.02.2021 року. (а.с. 21-25).
21.02.2021 р. до позивача надійшло повідомлення сектору НКРЕКП у Чернівецькій області про проведення заходу державного контролю, а саме планової виїзної перевірки ліцензованої діяльності провадження господарської діяльності з постачання природного газу за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. ліцензіата ТОВ "Чернівцігаз Збут", а також лист із вимогами щодо надання необхідних документів для перевірки. (а.с. 26-36).
Відповідно до рішення НКРЕКП від 16.12.2020 р. №2448 видано посвідчення про проведення планової перевірки від 12.02.2021 р. №127 на строк з 26.02.2021 р. по 19.03.2021 р. за період діяльності з 01.01.2019 р. по 31.01.2020 року. (а.с. 37-38).
19.03.2021 р. за результатами планової перевірки складено акт №159 за період діяльності товариства з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. в якому зафіксовано наступні порушення:
- пп. 18 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині складення звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;
- пп. 19 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині подання річної фінансової звітності у встановленому законодавством порядку;
- пп. 2 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині створення точки контакту (які можуть знаходитись за місцезнаходженням ліцензіата) для надання інформації споживачам стосовно, зокрема, їх прав, чинного законодавства та наявних способів для вирішення спорів. Контактні дані і режим роботи кожної контактної точки повинні бути передбачені у договорі постачання природного газу і на сайті ліцензіата;
- пп. 2 п. 2.6 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині розміщення на своєму сайті ціни на природний газ, спосіб та умови оплати за використаний природний газ, іншу інформацію, що вимагається чинним нормативно-правовими актами;
- п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині здійснення розрахунків із оптовим продавцем, на якого покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів, у строки та н умовах визначених договором купівлі-продажу природного газу. (а.с. 39-75).
Матеріали справи містять пояснення та обґрунтування (заперечення) позивача до акту від 19.03.2021 р. №159 планової виїзної перевірки ліцензованої діяльності провадження господарської діяльності з постачання природного газу ТОВ "Чернівцігаз Збут". (а.с. 76-85).
До матеріалів справи додано докази направлення ТОВ "Чернівцігаз Збут" до НКРЕКП на електронну пошту та поштовим відправленням: 19.01.2021 р. 5 форму НКРЕКП за 4 квартал 2020 року; 20.10.2020 р. звіт 5 форму НКРЕКП; 23.10.2020 р. фінансову звітність ТОВ "Чернівцігаз Збут". (а.с. 86-100).
Матеріали справи містять обґрунтування до проекту рішення НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ "Чернівцігаз Збут" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання. У п.1 проекту запропоновано накласти на ТОВ "Чернівцігаз Збут" у розмірі 102000 за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умовз постачання. (а.с. 101-106).
Матеріали справи містять протокол №29 засідання НКРЕКП, яке проводилося у формі відкритого слухання від 14.04.2021 р., 15.04.2021 р., відповідно до якого вирішено прийняти постанову про накладення на ТОВ «Чернівцігаз Збут» штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. Член комісії НКЕКП Бабій О.А. вказала не необґрунтовані зауваження до акта перевірки від 19.03.2021 р. №159, а також звернула увагу на некоректну поведінку, у тому числі до НКРЕКП та запропонувала застосувати до товариства найвищий штраф. Голова НКРЕКП запропонував внести зміни до проекту рішення про накладення штрафу, збільшивши суму штрафу до 425000 грн, вказану пропозицію підтримали члени НКРЕКП. (а.с. 200-217).
Крім того, матеріали справи містять оптичний диск із відеозаписом засідання НКРЕКП від 14.04.2021 р., який було досліджено судом у судовому засіданні за участю сторін (а.с. 15).
14.04.2021 р. НКРЕКП прийнято постанову №650 про накладення штрафу на ТОВ «Чернівцігаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання в сумі 425000 гривень. (а.с. 107-108).
Матеріали справи містять лист позивача до НКРЕКП з доданої квитанцією про сплату штрафу від 29.04.2021 р. №1109 в розмірі 425000 грн, однак зазначає, що не погоджується із висновками акту перевірки від 19.03.2021 р. №159 та прийнятою постановою №650 від 14.04.2021 р., а також вказує про намір оскаржити постанову в судовому порядку. (а.с. 114-115).
Мотивувальна частина
Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.
Згідно з ч.1 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року
№ 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII) національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Згідно з ст. 4 Закону № 1540-VIII основними принципами діяльності Регулятора є: 1) законність; 2) самостійність і незалежність у межах, визначених законом; 3) компетентність; 4) ефективність; 5) справедливість; 6) прогнозованість та своєчасність прийняття рішень; 7) адресність регулювання; 8) неупередженість та об`єктивність під час прийняття рішень; 9) відкритість і прозорість, гласність процесу державного регулювання; 10) недопущення дискримінації; 11) відповідальність за прийняті рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Згідно положень ч. 5 ст. 19 Закону № 1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 Закону № 1540-VIII планові перевірки суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті. План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п`ять днів до початку відповідного планового періоду. Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку. Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - п`яти робочих днів. У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення планової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб`єктів малого підприємництва - до семи робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки. Щорічно, до 1 червня, Регулятор готує звіт про виконання річного плану державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, за попередній рік, який включається до річного звіту про діяльність Регулятора та підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора.
Згідно з ч.7 ст. 19 Закону № 1540-VIII підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: 1) подання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю; 2) обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; 3) обґрунтоване звернення суб`єктів господарювання та споживачів про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов; 4) перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок; 5) перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Відповідно до ч.2 та ч. 3 ст. 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.06.2018 № 428 (далі Порядок №428).
Відповідно до п. 2.1 - п. 2.2 Порядку №428 Рішення про проведення перевірки приймається НКРЕКП на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, та оформлюється постановою.
Для проведення перевірки оформляється посвідчення за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку, яке підписується Головою НКРЕКП або виконуючим обов`язки Голови НКРЕКП і засвідчується печаткою та долучається разом з актом перевірки після її закінчення до ліцензійної справи. Посвідчення на проведення перевірки реєструється у книзі реєстрації посвідчень на проведення перевірки дотримання ліцензіатами вимог законодавства та ліцензійних умов (додаток 2 до цього Порядку), сторінки якої мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені печаткою.
Згідно з абз. 1- 2 п. 7.1 Порядку №428 за результатами проведених планових та позапланових перевірок складається акт перевірки за формою, наведеною в додатку 20 до цього Порядку, у двох примірниках. В акті планової перевірки відображається інформація за результатами перевірки питань, визначених переліками питань для відповідних сфер енергетики та комунальних послуг (додатки 4-19).
Відповідно до рішення НКРЕКП від 16.12.2020 р. №2448 видано посвідчення про проведення планової перевірки від 12.02.2021 р. №127 на строк з 26.02.2021 р. по 19.03.2021 р. за період діяльності з 01.01.2019 р. по 31.01.2020 року.
Судом встановлено, що 21.02.2021 р. до позивача надійшло повідомлення сектору НКРЕКП у Чернівецькій області про проведення заходу державного контролю, а саме планової виїзної перевірки ліцензованої діяльності провадження господарської діяльності з постачання природного газу за період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. ліцензіата ТОВ "Чернівцігаз Збут".
19.03.2021 р. за результатами планової перевірки складено акт №159 за період діяльності товариства з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 року.
Таким чином, судом встановлена невідповідність періоду перевірки господарської діяльності позивача, оскільки у посвідченні про проведення планової перевірки (рішення НКРЕКП від 16.12.2020 р. №2448) вказано період з 01.01.2019 р. по 31.01.2020 р., в той час як у повідомленні про проведення заходу державного контролю та акті №159 від 19.03.2021 р., виданого сектором НКРЕКП у Чернівецькій області вказано період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 року. Вказані обставини вказують на відсутність належних повноважень голови та членів комісії з проведення перевірки здійснювати планову перевірку поза межами періоду господарської діяльності, яка визначена НКРЕКП у посвідченні про проведення планової перевірки від 12.02.2021 р. №127.
З цього приводу суд зазначає, у випадку, якщо мали місце технічні помилки сектор НКРЕКП у Чернівецькій області мав би звернутись до НКРЕКП про їх виправлення, а не зазначати інший період перевірки самостійно.
Щодо виявлених відповідачем порушень під час перевірки, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом 19.03.2021 р. за результатами планової перевірки складено акт №159 за період діяльності товариства з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. в якому зафіксовано наступні порушення:
- пп. 18 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині складення звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;
- пп. 19 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині подання річної фінансової звітності у встановленому законодавством порядку;
- пп. 2 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині створення точки контакту (які можуть знаходитись за місцезнаходженням ліцензіата) для надання інформації споживачам стосовно, зокрема, їх прав, чинного законодавства та наявних способів для вирішення спорів. Контактні дані і режим роботи кожної контактної точки повинні бути передбачені у договорі постачання природного газу і на сайті ліцензіата;
- пп. 2 п. 2.6 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині розміщення на своєму сайті ціни на природний газ, спосіб та умови оплати за використаний природний газ, іншу інформацію, що вимагається чинним нормативно-правовими актами;
- п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, в частині здійснення розрахунків із оптовим продавцем, на якого покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів, у строки та н умовах визначених договором купівлі-продажу природного газу.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.02.2017 № 201 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу (далі Ліцензійні умови).
Згідно з п. 18 та п. 19 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку; подавати до НКРЕКП річну фінансову звітність у встановленому законодавством порядку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 07.07.2016 № 1234 (далі Постанова №1234) затверджено форми звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкцій щодо їх заповнення (далі Форми).
Відповідно до пп.3 п.1 Форми затверджено форму звітності № 2НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт суб`єкта ринку природного газу, на якого покладено спеціальні обов`язки, щодо постачання природного газу побутовим споживачам, релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності), державному підприємству України «Міжнародний дитячий центр «Артек» та виробникам теплової енергії».
Постановою № 1234 також затверджено Інструкцію щодо заповнення форми звітності № 2НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт суб`єкта ринку природного газу, на якого покладено спеціальні обов`язки, щодо постачання природного газу побутовим споживачам, релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності), державному підприємству України «Міжнародний дитячий центр «Артек» та виробникам теплової енергії».
Згідно п. 1 розділу ІІ вказаної Інструкції визначено, що форма № 2 складається постачальником станом на останнє число звітного періоду і подається до НКРЕКП та структурних підрозділів НКРЕКП на територіях не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним. Датою подачі форми № 2 вважається дата її реєстрації в НКРЕКП.
Відповідно до висновків планової перевірки, які відображені у акті №159 від 19.03.2021 р. ТОВ "Чернівцігаз Збут" надавало до НКРЕКП та до сектору НКРЕКП у Чернівецькій області форми звітності із порушенням термінів за 2019 р. до НКРЕКП за грудень на 13 днів, у квітні 2020 р. на 3 дні, до сектору НКРЕКП за квітень на 1 день.
Згідно з пп.7 п.1 Форми затверджено форму звітності № 4НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про оптові ціни на природний газ».
Постановою № 1234 затверджено Інструкцію щодо заповнення форми звітності № 4-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про оптові ціни на природний газ».
Згідно п. 1 розділу ІІ вказаної Інструкції визначено, що форма № 4 складається станом на останнє число звітного періоду і подається оптовим продавцем до НКРЕКП не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом. Датою подачі форми № 4 вважається дата її реєстрації в НКРЕКП.
Відповідно до висновків планової перевірки, які відображені у акті №159 від 19.03.2021 р. ТОВ "Чернівцігаз Збут" надавало до НКРЕКП та до сектору НКРЕКП у Чернівецькій області форми звітності із порушенням термінів до НКРЕКП у 2019 р. за 1-4 квартали від 2 до 23 днів та до сектору НКРЕКП за 2-3 квартали від 4 до 8 днів, у 2020 р. за 1-4 квартали від 2 до 25 днів та до сектору НКРЕКП з 4 квартал на 30 днів.
Згідно з пп.9 п.1 Форми затверджено форму звітності № 5НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу».
Постановою № 1234 затверджено Інструкцію щодо заповнення форми звітності № 5НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу».
Згідно п. 1 розділу ІІ вказаної Інструкції визначено, що форма № 5 складається постачальниками станом на останнє число звітного періоду і подається до НКРЕКП не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним періодом. Датою подачі форми № 5 вважається дата її реєстрації в НКРЕКП.
Відповідно до висновків планової перевірки, які відображені у акті №159 від 19.03.2021 р. ТОВ "Чернівцігаз Збут" надавало до НКРЕКП та до сектору НКРЕКП у Чернівецькій області форми звітності із порушенням термінів до НКРЕКП у 2019 р. від 2 до 4 днів, за 20 рік від 1 до 3 днів.
Таким чином судом встановлено, що матеріалами планової перевірки підтверджено порушення позивачем термінів надання звітності до НКРЕКП та до сектору НКРЕКП у Чернівецькій області. При цьому, суд не приймає доводи позивача та надані докази щодо своєчасного направлення звітності до НКРЕКП, оскільки відповідно до положень Постанови № 1234 датою подачі форм звітності вважається дата їх реєстрації в НКРЕКП, а не дата направлення електронною поштою чи засобами поштового зв`язку, як помилково вважає позивач.
Згідно з пп. 2 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог створити точки контакту (які можуть знаходитись за місцезнаходженням ліцензіата) для надання інформації споживачам стосовно, зокрема, їх прав, чинного законодавства та наявних способів для вирішення спорів. Контактні дані і режим роботи кожної контактної точки повинні бути передбачені у договорі постачання природного газу і на сайті ліцензіата.
Відповідно до матеріалів планової перевірки підтверджено порушення пп. 2 п. 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, оскільки у договорах постачання природного газу відсутня інформація про контактні дані і режим роботи контактної токи. Крім того, зі змісту пояснень позивача судом встановлено, що зазначення у договорах постачання природного газу необхідної інформації про контактні дані і режим роботи контактної токи почали зазначатись з жовтня 2020 р., у вигляді додатку до договору. Таким чином, до жовтня 2020 р. позивач не зазначав у договорах постачання природного газу вказаної інформації.
Згідно з п. 2.3 глави 2 Ліцензійних умов постачальник природного газу, на якого покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів, крім вимог, передбачених пунктом 2.2 цього розділу Ліцензійних умов, повинен також дотримуватися: вимог статті 11 Закону України «Про ринок природного газу»; порядку відкриття (закриття) поточних рахунків із спеціальним режимом використання та порядку проведення розрахунків за спожитий природний газ, затверджених Кабінетом Міністрів України; алгоритму розподілу коштів, затвердженого НКРЕКП; здійснення розрахунків із оптовим продавцем, на якого покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів, у строки та на умовах визначених договором купівлі-продажу природного газу; здійснення закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) відповідно до процедур, визначених Законом України «Про публічні закупівлі».
Під час проведеної перевірки було встановлено наявність заборгованості позивача перед оптовими продавцями по розрахункам за придбаний природній газ у 2019-2020 роках, а саме: у 2019 році заборгованість ТОВ "Чернівцігаз Збут" за отриманий природний газ станом на 01.01.2020 складала згідно з формою 5-НКРЕКП-газ перед: НАК «Нафтогаз України» - борг 470475,65 грн, ТОВ «РГК Трейдінг» - 71592,65 грн (переплата); у 2020 році заборгованість ТОВ "Чернівцігаз Збут" за отриманий природний газ станом на 01.01.2021 складала згідно форми 5-НКРЕКП-газ перед: НАК «Нафтогаз України» - борг 386455,71 грн, в т. ч. борги минулих періодів - 115667,52 грн; ТОВ «РГК Трейдінг» - 112 640,43 грн, в січні-лютому 2021 року ТОВ "Чернівцігаз Збут" оплатило - 112 640,43 гривень. Станом на 01.03.2021 заборгованість ТОВ "Чернівцігаз Збут" перед НАК «Нафтогаз України» за минулі періоди складала 386455,71 грн, у тому числі борги минулих періодів - 115667,52 гривень.
На підставі вказаного судом встановлено, що матеріалами планової перевірки підтверджено порушення позивачем п. 2.3 глави 2 Ліцензійних умов. При цьому, відповідач під час судового розгляду вказав, що визначальною обставиною для накладення на позивача штрафу, окрім інших, стали саме порушення п. 2.3 глави 2 Ліцензійних умов.
Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 22 Закону № 1540-VIII регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".
Згідно з ч. 4 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу" у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу" регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 100000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: а) за провадження господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії, у тому числі провадження господарської діяльності на ринку природного газу за відсутності остаточного рішення про сертифікацію, прийнятого щодо відповідного суб`єкта; б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню; б1) за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Регулятора, прийнятих у межах його повноважень; б2) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу; в) за порушення правил обліку та звітності суб`єктів ринку природного газу, передбачених цим Законом; в1) за порушення обов`язку з відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за послуги розподілу природного газу, та порушення обов`язку з перерахування на рахунки із спеціальним режимом використання коштів за розподіл природного газу, зарахованих на інші рахунки, ніж поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відповідно до частини третьої статті 40 цього Закону; г) за неподання інформації Регулятору, оператору газотранспортної системи або іншому суб`єкту ринку природного газу, якщо обов`язковість подання такої інформації встановлена законодавством; ґ) за відмову у доступі до газотранспортної або газорозподільної системи, газосховища або установки LNG у непередбачених законом випадках; д) за недодержання встановлених технічних норм та норм безпеки;
Згідно з ч. 5 ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу" під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
Під час судового розгляд адміністративної справи судом встановлено, що позивач направляв пояснення та обґрунтування (заперечення) позивача до акту від 19.03.2021 р. №159 планової виїзної перевірки ліцензованої діяльності провадження господарської діяльності з постачання природного газу ТОВ "Чернівцігаз Збут", однак відповідачем не прийнято до уваги вказані пояснення, у зв`язку з їх безпідставністю.
При цьому, відповідач під час судового розгляду вказав, що основне порушення за яке застосовано санкцію - це порушення п. 2.3 глави 2 Ліцензійних умов, порядку проведення розрахунків за спожитий природний газ, затверджених Кабінетом Міністрів України; алгоритму розподілу коштів, затвердженого НКРЕКП; здійснення розрахунків із оптовим продавцем, на якого покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів, у строки та на умовах визначених договором купівлі-продажу природного газу.
З вказаних підстав, товариство повідомляло регулятора про те, що в судових провадженнях перебувають справи щодо фактичного визначення обсягів поставленого природного газу (справа №926/2564/20 за позовом ТОВ "Чернівцігаз Збут" до АТ «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «Чернівцігаз» про зобов`язання провести перерахунок об`ємів природного газу та надати достовірну інформацію щодо об`ємів природного газу згідно норм споживання, які були встановленими КМУ та діючими в період з 01.09.2018 року по 31.07.2020 року для населення у разі відсутності газових лічильників), стягнення переплати за відповідними за договорами купівлі-продажу газу (справа №910/17110/20 за позовом ТОВ "Чернівцігаз Збут" до Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про визнання протиправними дії АТ «НАК «Нафтогаз України» з повернення ТОВ "Чернівцігаз Збут" коригуючих актів, зобов`язати АТ «НАК «Нафтогаз України» виконати вимоги абз. 4 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року №143 «Питання споживання природного газу», стягнути з АТ «НАК «Нафтогаз України» суму безпідставно збережених грошових коштів) та стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу газу (справа №926/2329/20 за позовом Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" до ТОВ "Чернівцігаз Збут" про стягнення заборгованості).
З вказаного слідує, що поведінка позивача щодо направлення пояснень та обґрунтувань (заперечень) до акту від 19.03.2021 р. була спрямована на зменшення негативних наслідків виявленого правопорушення, що вважається пом`якшуючими обставинами.
Зазначена в акті перевірки від 19.03.2021 року № 159 заборгованість позивача є спірною (неузгодженою), так як відсутні факти визнання такої заборгованості, як і немає судових рішень з вищезазначених спорів щодо встановлення фактичних обсягів постачання природного газу позивачу у період з 01.09.2018 року по 31.07.2020 року чи стягнення заборгованості з позивача на користь оптового продавця природного газу - АТ "НАК "Нафтогаз України".
Загальними принципами господарювання в Україні у відповідності до ст. 6 ГК України є свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом. Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи (80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980р. - під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта.
У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень.
Суд звертає увагу, що під час прийняття рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу регулятор наділений дискреційними повноваженнями та вправі на власний розсуд визначати розмір штрафу, з урахуванням серйозності і тривалості правопорушення, наслідків правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Як встановлено судом, у проекті рішення та обґрунтуваннях до проекту рішення НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ "Чернівцігаз Збут" за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання. У п.1 проекту запропоновано накласти на ТОВ "Чернівцігаз Збут" у розмірі 102000 грн за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов з постачання.
Відповідно до протоколу №29 засідання НКРЕКП, яке проводилося у формі відкритого слухання від 14.04.2021 р., 15.04.2021 р. та дослідженим в судовому засіданні відеозаписом розгляду комісією НКРЕКП матеріалів планової перевірки ТОВ "Чернівцігаз Збут" з поданими позивачем письмовими поясненнями до акта перевірки від 19.03.2021 р. №159, судом встановлено, що член комісії НКЕКП Бабій О.А. вказала не необґрунтовані зауваження до акта перевірки від 19.03.2021 р. №159, а також звернула увагу на некоректну поведінку, у тому числі до НКРЕКП та запропонувала застосувати до товариства найвищий штраф. Голова НКРЕКП запропонував внести зміни до проекту рішення про накладення штрафу, збільшивши суму штрафу до 425000 грн, вказану пропозицію підтримали члени НКРЕКП.
З вказаних підстав, 14.04.2021 р. НКРЕКП прийнято постанову №650 про накладення штрафу на ТОВ «Чернівцігаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання в сумі 425000 гривень.
Суд вважає, що під час прийняття оскаржуваного рішення та при вирішенні розміру штрафу, який накладено на ТОВ «Чернівцігаз Збут» відповідачем не вмотивовано належними засобами доказування обґрунтованість визначення розміру штрафу саме в розмірі 425000 грн та не вказано належні підстави необхідності для збільшення розміру штрафу до 425000 грн із запропонованих у проекті рішення - 102000 грн, що, на думку суду, не відповідає принципам пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Суд встановив, що під час розгляду комісією НКРЕКП матеріалів планової перевірки ТОВ "Чернівцігаз Збут", з поданими позивачем письмовими поясненнями до акта перевірки від 19.03.2021 р. №159, пропозиція члена комісії НКРЕКП Бабій О.А. та Голови НКРЕКП щодо збільшення розміру штрафу, викликана, на їх думку, проявом неповаги до Комісії, який полягав у безпідставному твердженні про відсутність заборгованості товариства перед АТ «НАК «НАФТОГАЗ України» за отриманий природний газ. Тобто, надані пояснення позивача були сприйняті окремими членами НКРЕКП як «грубе оскарження та неповага до регулятора», що призвело до збільшення суми штрафу із запропонованих у проекті рішення 102000 грн до 425000 гривень. Однак, суд вважає вказані дії неправомірними, необґрунтованими, а прийняте рішення таким, що не базується на принципах законності, збалансованості та пропорційності порушення і покарання, оскільки вимогами чинного законодавства не визначено поняття «грубе оскарження та неповага до регулятора», а подання письмових пояснень на результати перевірки є правом позивача та не може слугувати підставою для збільшення розміру штрафу. Крім того, як встановлено судом, частина вказаних пояснень заслуговує на увагу, а саме щодо невідповідності періоду господарської діяльності позивача, за який проводилась відповідачем перевірка. Також позивач зазначав про спірність (неузгодженість) заборгованості по розрахунках із оптовим продавцем, а надані пояснення щодо оскарження фактичного визначення обсягів поставленого природного газу були спрямовані на зменшення негативних наслідків виявленого правопорушення, що вважається пом`якшуючими обставинами. З вказаних підстав, суд вважає необґрунтованим визначення відповідачем максимального розміру штрафу у постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.04.2021 року №650, а тому вважає за необхідне її скасувати.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду законність прийнятої постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.04.2021 року №650 «Про накладення штрафу на ТОВ «Чернівцігаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання» щодо визначення максимального розміру штрафу, а тому суд дійшов висновку про її скасування.
Водночас, суд вважає необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню позовну вимогу позивача щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суми штрафу у розмірі 425000 грн, оскільки відповідно до квитанції про сплату позивачем штрафу від 29.04.2021 р. №1109 в розмірі 425000 грн, вказаний штраф був сплачений та зарахований до Державного бюджету України, а не на рахунок НКРЕКП. А тому, з метою належного відновлення порушеного права позивача, сплачена позивачем сума штраф в сумі 425000 грн підлягає стягненню на його користь за рахунок коштів Державного бюджету України.
З вказаних підстав, суд задовольняє позовні вимоги частково.
Судові витрати
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.04.2021 року №650 «Про накладення штрафу на ТОВ «Чернівцігаз Збут» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу та здійснення заходів державного регулювання».
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ТОВ "Чернівцігаз Збут" з Державного бюджету України сплачену суму штрафу у розмірі 425000 грн, відповідно до квитанції від 29.04.2021 р. №1109.
4. В решті позову відмовити.
5. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам, в сумі 3187,50 грн, відповідно до квитанції №1402 від 11.06.2021 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 вересня 2021 р.
Найменування сторін:
позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Чернівцігаз Збут" (вул. Сидора Воробкевича, 1-А, м.Чернівці, 58018, код ЄДРПОУ 39584988).
відповідач: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).
Суддя Т.М. Брезіна