ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 квітня 2023 року Справа № 160/1521/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОзерянської С.І. за участі секретаря судового засіданняНатхи В.С. за участі: позивача (ВКЗ) представника позивача (ВКЗ) представника відповідачів представника третьої особи Поручинської Ю.К. Андрухова Д.Г. Барабаш Л.В. Бойко Д.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/1521/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
30.01.2023 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДМС України в Дніпропетровській області № 12031400000521 від 22.12.2022 року про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання; зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області повторно розглянути питання стосовно оформлення (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на підставі заяви ОСОБА_1 від 30.11.2022 року та доданими до неї документами, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні суду; визнати протиправним та скасувати рішення № 1 від 19.01.2023 року Павлоградського відділу Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 30.11.2022 року вона звернулася із заявою про оформлення та видачу посвідки на тимчасове проживання та пакетом документів до Головного управління ДМС у Дніпропетровській області. 10 січня 2023 року надійшло рішення № 12031400000521 від 22.12.2022 року від Головного управління ДМС у Дніпропетровській області, відповідно до якого на підставі підпункту 7 пункту 61 «Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322, відмовлено в оформленні(видачі) посвідки на тимчасове проживання. 16 січня 2023 року позивач звернулася до Служби Безпеки України, Національної поліції України, Міністерства внутрішніх справ України із заявою (зверненням) з приводу того, чи вчинялися дії, як іноземця, які загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, або чи вчинялися нею, як іноземцем злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або чи розшукуюся у зв`язку із вчиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином, а також з приводу надання інформації щодо неї, чи вносилися відомості до ЄРДР як підозрюваної, обвинуваченої, свідка, якщо так то надати номери кримінальних проваджень та попередню кваліфікацію за статтями КК України. Департамент інформатизації Міністерства внутрішніх справ України своїм листом № П-1139/16 від 24.01.2023 року надав шляхом направлення на електронну поштову адресу відповідь на заяву (звернення) позивача від 16 січня 2023 року стосовно інформації щодо дій, які підпадають під дії перелічені у підпункті 7 пункту 61 «Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322, та відповідно даної відповіді вбачається, що станом на 24.01.2023 року відомості стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в інформаційно-аналітичній системі «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» відсутні. За даними інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» станом на 24.01.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має, у розшуку не перебуває. 19 січня 2023 року органи міграції видали рішення № 1 від 19.01.2023 року прийнятого Павлоградським відділом Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області в особі заступника начальника вищезазначеного органу міграції Шевченко Оленою, та відповідно до якого вирішено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 примусово повернути до країни походження або третьої країни, на підставі частини 3 статті 3, статті 9 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Рішення № 1 від 19.01.2023 року, видане та прийняте Павлоградським відділом Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області в особі заступника начальника вищезазначеного органу міграції Шевченко Оленою, аргументовано тим, що 19.01.2023 року під час перевірки дотримання іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, виявлено громадянку російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку рф, паспорт НОМЕР_2 вид. 21.11.2019 МВС рф на строк дії до 21.11.2029. Під час перевірки з`ясовано, що ОСОБА_1 документована посвідкою на тимчасове проживання НОМЕР_3 виданою 21.12.2021, 1203 на строк дії до 20.12.2022. ОСОБА_1 звернулась за її обміном, але у видачі посвідки їй було відмовлено на підставі підпункту 7 пункту 61 «Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322. ОСОБА_1 від виїзду з України ухилилась, перейшла на нелегальне становище. Таким чином, гр. російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 порушила законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства на території України. Не погоджуючись із діями Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області щодо відмови на підставі підпункту 7 пункту 61 «Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322, в оформленні(видачі) посвідки на тимчасове проживання, звернулась з даним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області, Павлоградського відділу Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху; запропоновано позивачу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали усунути недоліки шляхом надання до суду: доказів надіслання відповідачам копії позовної заяви та доданих до неї документів листом з описом вкладення; оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 1073,60 грн.
06.02.2023 року до суду надійшла заява про усунення недоліків.
07.02.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі № 160/1521/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДМС України у Дніпропетровській області, Павлоградського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії; Розглядати справу ухвалено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 10 лютого 2023 року о 09:30 у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м.Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала судових засідань №10; здійснювати розгляд адміністративної справи ухвалено одноособово суддею Златіним С.В.
08.02.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
09.02.2023 року від представника ОСОБА_1 до суду надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
У зв`язку з не прибуттям сторін у судове засідання, подальший розгляд справи відкладено на 13.02.2023 року.
13.02.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про прийняття участі у справі № 160/1521/23 в режимі відеоконференції.
В судовому засіданні 13.02.2023 року Головним управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління СБ України в Дніпропетровській області.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 року клопотання Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору задоволено; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління СБ України в Дніпропетровській області, зобов`язано Управління СБ України в Дніпропетровській області надати суду до 15.02.2023 року інформацію (документи, матеріали), яка стала підставою для складання листа Управління СБ України в Дніпропетровській області від 13.12.2022 року № 55/2-4164, що адресовано заступнику начальника ГУ ДМС України в Дніпропетровській області.
14.02.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про участь позивача та представника ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 року клопотання представника позивача Андрухова Дмитра Григоровича про участь в судовому засіданні в режимі відео конференції поза межами приміщення суду за допомогою он-лайн сервісу відеозв`язку EasyCon задоволено; допущено учасників процесу до участі у судовому засіданні, яке призначено на 15.02.2023 року о 11:00 год. у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
15.02.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Управління СБУ у Дніпропетровській області про відкладення розгляду справи.
15.02.2023 року від Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву.
Відзив обґрунтований тим, що 01.12.2022року з метою мінімізації загроз у сфері національної безпеки в умовах воєнного стану Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області було направлено запит вих. № 1201.3.1-19522/12.3-22 до відділу контррозвідки Управління СБУ у Дніпропетровській області щодо наявності або відсутності підстав для відмови в оформленні (обміні) посвідки на тимчасове проживання на території України. 14.12.2022року на адресу ГУ ДМС у Дніпропетровській області надійшло клопотання від 13.12.2022 за вих.№ 55/2-4164 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, щодо громадянки рф ОСОБА_1 . У вищезазначеному поданні СБУ міститься наступна інформація, а саме: «Управлінням СБ України в Дніпропетровській області відповідно до п.13 ч.І ст.24 ЗУ «Про службу безпеки України» отримано інформацію, яка свідчить, що подальше документування громадянки рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідкою на тимчасове проживання, недоцільно на підставі пунктів 7, 11, п. 61 ПКМУ № 322 від 25.04.2018 року.» У Головного управління ДМС у Дніпропетровській області наявна підстава для відмови в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання прямо передбачена нормами чинного законодавства, а саме підпунктом пункту 61 Порядку, про що зазначено у відповіді Управління СБУ у Дніпропетровській області від 14.12.2022 року за вх.№18112/1/1201-22. 22.12.2022 року ГУ ДМС у Дніпропетровській області прийнято рішення № 12031400000521 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання гр. рф. ОСОБА_1 на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 р. № 322. Після закінчення строку дії посвідки, тобто, починаючи з 20.12.2022, громадянка російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зобов`язана в семиденний строк зняти з реєстрації місце проживання та виїхати межі України, як це передбачено вимогами частини 14 статті 4, пункту 5 частині статті 51 Закону № 3773-УІ (в редакції Закону чинній на час виникнення спірних правовідносин) та пункту 67 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасуванні пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 322. Громадянка російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виїхала за межі України у строк визначений положеннями пункту 67 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квіт 2018 р. № 322. Після закінчення визначеного законодавством дозволеного строку тимчасового перебування на території України, та після прийняття Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання від 22.12.2022 № 12031400000521 за наслідками розгляду звернення громадянки російської федерації ОСОБА_1 з питання обміну посвідки на тимчасове проживання, позивач ухилився від виїзду з України, чим порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, а саме вимоги частини 14 статті 4, частини 3 статті 9 Закону № 3773-МІ (в редакції Закону чинній на час виникнення спірних правовідносин), пункту 67 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. №322, та перейшов на нелегальне положення в Україні. Факт виявлення порушення з боку позивача правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, зафіксовано Павлоградським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області в протоколі про адміністративне правопорушення від 19.01.2023 серії ПР МДН номер 004601. За наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, за вчинення якого передбачена відповідальність згідно до частини 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Павлоградським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, відносно громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесено постанову серії ПН МДН номер 004592 від 19.01.2023 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. Вищевказану постанову про накладення адміністративного стягнення від 19.01.2023 серії ПН МДН номер 004592, громадянка російської федерації ОСОБА_1 не оскаржувала. З метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства (у громадянки російської федерації ОСОБА_1 відсутні підстави для перебування на території Україні, виключний перелік яких визначено статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»), та в зв`язку з порушенням позивачем законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, керуючись положеннями статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», 19.01.2023 Павлоградським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відносно громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, яким позивача зобов`язано покинути територію України у термін до 18.02.2023. Не погоджуючись із позовною заявою Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області просило відмовити у задоволенні адміністративного позову.
У судовому засіданні 15.02.2023 року , представник третьої особи заявив клопотання щодо відкладення розгляду справи для надання доказів на наступне засідання. Суд оголосив перерву до 17.02.2023 року.
17.02.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про участь позивача та представника ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2023 року клопотання представника позивача Андрухова Дмитра Григоровича про участь в судовому засіданні в режимі відео конференції поза межами приміщення суду за допомогою он-лайн сервісу відеозв`язку EasyCon задоволено, допущено учасників процесу до участі у судовому засіданні, яке призначено на 17.02.2023 року о 11:00 год. у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
17.02.2023 року від представника Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області до суду подана заява на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.02.2023 року, відповідно до якої третьою особою надані докази, які містять гриф секретності «Таємно».
17.02.2023 року суддею С.В. Златіним подана заява про самовідвід.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2023 року заяву про самовідвід судді Златіна С.В. у справі № 160/1521/23 за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління СБ України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії задоволено, справу передано для вирішення питання щодо її подальшого перерозподілу між суддями, в порядку встановленому статтею 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
За результатами повторного автоматизованого розподілу справ між суддями Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №160/1521/23 передана до розгляду судді Озерянській С.І. 20.02.2023 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2023 року прийнято до провадження адміністративну справу № 160/1521/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління СБ України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено судове засідання у справі на 22.03.2023 року о 14:00 год. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Чекмарьова,5, зала № 3, здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Озерянською С.І.
20.03.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про участь позивача та представника ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2023 року відмовлено у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі №160/1521/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління СБ України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії.
22.03.2023 року від Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області надійшли до суду пояснення, відповідно до яких за результатами здійснення перевірки, в службових матеріалах, інформаційних масивах та базах даних СБУ, керуючись вимогами п. 13 ст. 24 Закону № 2229-ХІІ Управлінням отримано інформацію, яка свідчить, що подальше документування громадянки Російської Федерації ОСОБА_1 , посвідкою на тимчасове проживання, недоцільно на підставі пп7,11 п. 61 Порядку № 322 (інформація, документи і матеріали, які стали підставою для формування листа від 13.12.2022 № 55/2-4164нт-вих, містять гриф секретності «Таємно»). На підставі викладеного просило у задоволення позовних вимог у справі № 160/1521/23 за позовом ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Судове засідання 22.03.2023 року, у зв`язку з першою неявкою позивача та представника позивача відкладено на 05.04.2023 року.
23.03.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання про участь позивача та представника ОСОБА_1 у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції по справі №160/1521/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління СБ України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
У судовому засіданні 05.04.2023 року клопотання представника позивача щодо можливості приймати участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено та перенесено судове засідання на 07.04.2023 року.
07.04.2023 року в судовому засіданні оголошена перерва до 12.04.2023 року.
12.04.2023 року розгляд адміністративних справ, які знаходяться у провадженні судді Озерянської С.І., слухання яких призначено на 12 квітня 2023 року, знято з розгляду, у зв`язку з перебуванням судді на навчанні.
У судовому засіданні 26.04. 2023 року позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідачів в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечив.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою російської федерації, що підтверджується паспортом № НОМЕР_2 , виданим 21.11.2019 року.
31.08.2019 року позивач уклала шлюб з громадянином України ОСОБА_2 .
30.11.2022 року громадянка рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області з заявою з метою оформлення посвідки на тимчасове проживання на підставі возз`єднання сім`ї з громадянином України.
01.12.2022 року з метою мінімізації загроз у сфері національної безпеки в умовах воєнного стану Головним управлінням Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області було направлено запит вих. № 1201.3.1-19522/12.3-22 до відділу контррозвідки Управління СБУ у Дніпропетровській області щодо наявності або відсутності підстав для відмови в оформленні (обміні) посвідки на тимчасове проживання на території України.
14.12.2022 року на адресу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області надійшло клопотання від 13.12.2022 за вих.№ 55/2-4164 Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області, щодо громадянки рф ОСОБА_1 . У вищезазначеному поданні СБУ міститься інформація, що Управлінням СБ України в Дніпропетровській області відповідно до п.13 ч.І ст.24 ЗУ «Про службу безпеки України» отримано інформацію, яка свідчить, що подальше документування громадянки рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідкою на тимчасове проживання, недоцільно на підставі пунктів 7,11,п 61 ПКМУ № 322 від 25.04.2018року.
22.12.2022 року Головним управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області прийнято рішення № 12031400000521 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання гр. рф. ОСОБА_1 на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 року № 322.
19.01.2023 року Павлоградським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відносно позивача було складено протокол про адміністративне правопоушення.
19.01.2023 року Павлоградським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області було винесено постанову про адміністративне правопорушення, якою до позивача було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. відповідно до частини 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення
19.01.2023 року Павлоградським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відносно громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, яким позивача зобов`язано покинути територію України у термін до 18.02.2023 року.
В рішенні про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства зазначено, що за результатами розгляду матеріалів щодо ОСОБА_1 було встановлено, що 19.01.2023 року під час перевірки дотримання іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, виявлено громадянку російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уроженку рф, паспорт НОМЕР_2 від 21.11.2019 року МВС рф строком дії до 21.11.2029 року. Під час перевірки з`ясовано що ОСОБА_1 документована посвідкою на тимчасове проживання НОМЕР_3 , виданою 21.12.2021 року на строк дії до 20.12.2022 року. ОСОБА_1 звернулась за її обміном, але у видачі посвідки було відмовлено на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №322. ОСОБА_1 від виїзду з України ухилилась, перейшла на нелегальне становище. Таким чином гр. російської федерації ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 порушила законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства на території України та вимоги ч. 3 статті 3, статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Не погоджуючись з рішенням про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання та рішенням про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті спору, суд враховує наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано нормами Конституції України, Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №322.
Статтею 26 Конституції України визначено, що іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до частини 1 статті 33 Конституції України, кожному хто на законних підставах перебуває на території України, гарантуються свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно з частиною 2 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, громадянство, правосуб`єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України визначає та встановлює Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-VI ( Закон №3773-VI).
Пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» надано визначення поняття іноземця та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні, як іноземця та особи без громадянства, які отримали посвідку на тимчасове проживання, якщо інше не встановлено законом. В свою чергу, посвідка на тимчасове проживання - це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні (пункт 18 частини 1 статті 1 цього Закону).
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант це, зокрема, іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеною їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Частинами 1 -3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб`єктності та основних прав і свобод людини. Іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 14 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз`єднання сім`ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій- тринадцятій цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання посвідки на постійне проживання чи набуття громадянства України.
Згідно з частиною 14 статті 5 цього Закону, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною 14 статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства і документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України, дійсний поліс медичного страхування.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в`їзд в Україну та виїзд з України здійснюється для іноземців та осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянами України за паспортним документом та посвідкою на тимчасове проживання.
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», рішення про примусове повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, може супроводжуватися забороною щодо подальшого в`їзду в Україну строком на три роки. Строк заборони щодо подальшого в`їзду в Україну обчислюється з дня винесення такого рішення.
Строк дії посвідки на тимчасове проживання для відповідних категорій іноземців та осіб без громадянства у випадку, визначеному частиною 14 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» становить один рік. Строк дії посвідки на тимчасове проживання може бути продовжено необмежену кількість разів, за наявності підстав, передбачених законом.
Отже, наведені норми Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачають право для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України з метою возз`єднання сім`ї за наявності укладеного шлюбу з громадянином України та посвідки на тимчасове проживання.
При цьому, приписами чинного законодавства встановлено чіткий порядок дій органу міграційної служби щодо розгляду поданих заяв іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, для оформлення посвідок.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року №322 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі Порядок №322), відповідно до пункту 1 якого посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Відповідно до пункту 1 Порядку №322, посвідка на тимчасове проживання (далі - посвідка) є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Відповідно до пункту 7 Порядку №322, обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання.
Згідно із пунктом 19 Порядку №322, у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.
Відповідно до пункту 21 Порядку №322, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті. У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб`єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі. Іноземець або особа без громадянства мають право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв`язку з якими їм було відмовлено в прийнятті документів, за умови дотримання строків, визначених пунктами 17 і 19 цього Порядку.
Пунктом 22 Порядку встановлено, що у разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта з використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (в тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів). Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.
Відповідно до положень пунктів 53-59 Порядку №322, видача іноземцеві або особі без громадянства посвідки здійснюється територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, уповноваженим суб`єктом, який прийняв документи для її оформлення (у тому числі замість втраченої або викраденої), обміну.
Згідно підпунктами 7 та 11 пункту 61 Порядку №322, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, чи іноземець або особа без громадянства вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку з учиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином; в інших випадках, передбачених законом.
З аналізу наведених норм вбачається, що згідно із підпунктом 7 пункту 61 Порядку №322, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, чи іноземець або особа без громадянства вчинили злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людяності, як їх визначено в міжнародному праві, або розшукуються у зв`язку з учиненням діяння, що відповідно до законів України визнається тяжким злочином.
Так, оскаржуваним рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 22.12.2022 року відмовлено в оформленні посвідки на тимчасове проживання ОСОБА_1 саме на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку №322.
Рішення прийняте враховуючи лист Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 13.12.2022 року №55/2-2902-нт-вих, яким повідомлено, що управлінням отримано інформацію, яка свідчить, що подальше документування громадянки рф ОСОБА_1 посвідкою на тимчасове проживання недоцільно на підставі підпунктів 7, 11 пункту 61 постанови КМУ №322.
27.02.2023 року до режимно-секретного відділу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Управління СБУ у Дніпропетровській області надійшов лист №55/2-936-т від 20.07.2022 року з грифом секретності «Таємно».
Враховуючи лист Управління Служби безпеки України у Дніпропетровській області від 13.12.2022 року та інформацію, що надана 27.02.2023 року Управлінням СБУ у Дніпропетровській області, суд приходить до висновку про наявність підстав передбачених підпунктом 7 пункту 61 Порядку №322 для прийняття рішення від 22.12.2022 року про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання позивача, відсутність підстав для визнання протиправним та скасування рішення про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання позивача та, відповідно, відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Дніпропетровській області № 12031400000521 від 22.12.2022 року про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання судом відмовлено, вимога зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області повторно розглянути питання стосовно оформлення (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянки російської федерації ОСОБА_1 , не підлягає задоволенню як похідна.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства від 19.01.2023 року, суд зазначає наступне.
Пунктом 67 Порядку №322, передбачено, що після закінчення строку дії посвідки іноземець та особа без громадянства зобов`язані в семиденний строк знятися з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України. При цьому посвідка здається до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.
Відповідно до підпункту 7 пункту 71 Порядку №322, посвідка вилучається, визнається недійсною та знищується у разі закінчення строку її дії або прийняття рішення про обмін посвідки до закінчення строку її дії.
З аналізу наведених норм вбачається, що після закінчення строку дії посвідка на тимчасове проживання в Україні підлягає обміну, для чого іноземцю необхідно подати до територіального органу ДМС відповідну заяву та документи у строк не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку дії посвідки, або після закінчення строку дії посвідки в семиденний строк знятися з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України, здавши посвідку до територіального органу/територіального підрозділу ДМС.
Враховуючи відмову у видачі позивачеві нової посвідки на тимчасове проживання, закінчення строку дії попередньої посвідки на тимчасове проживання 20.12.2022 року, позивач повинна була виїхати з території України в семиденний термін.
В свою чергу, протоколом від 19.01.2023 року встановлено, що громадянка рф ОСОБА_1 з грудня 2022 року проживає на території України за посвідкою на тимчасове проживання, строк дії якої закінчився.
Відповідно постанови про накладення адміністративного стягнення від 19.01.2023 року за порушення ч. 3, ст. 3, ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», на позивача було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, висновок суду про правомірність рішення про відмову у видачі посвідки на тимчасове проживання, проживання громадянки російської федерації без документу на право проживання в Україні, нездійснення виїзду після закінчення строку перебування, суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_1 законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, правомірність ухвалення відповідачем рішення про видворення позивача до країни походження або третьої країни, та відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Підстав для заборони примусового повернення або примусового видворення позивача, встановлених статтею 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» судом не встановлено.
При цьому, судом не враховуються посилання позивача на тривалий час проживання в Україні, наявність укладеного шлюбу та народженої в ньому дитини, оскільки чинним законодавством не передбачено виключень (в тому числі, у зв`язку з наявністю родинних відносин) із загальних для всіх іноземців правил перебування на території України, що не звільняють особу від відповідальності за вчинення порушення вимог чинного законодавства України.
Окрім того, позивачу не заборонено в`їзд в Україну, а отже після здійснення необхідних дій щодо законності перебування в Україні, вона матиме можливість повернутися.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області та про відмову в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 повністю.
Керуючись статтями 243, 245-247, 250, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Павлоградського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління Служби безпеки України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення складено 05.05.2023 року.
Суддя С.І. Озерянська