Справа №464/1961/20
пр № 4-с/464/13/23
УХВАЛА
про залишення скарги заяви без руху
18 травня 2023 року суддя Сихівського районного суду м.Львова БЕСПАЛЬОК О.А. розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на протиправну бездіяльність Соборного відділу ДВС у м.Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, зобов`язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до суду із скаргою на протиправну бездіяльність Соборного відділу ДВС у м.Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, зобов`язання до вчинення дій.
Оглянувши матеріали скарги, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.447 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до ч.1 ст.450 ЦПК України, скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
Згідно ч.2 ст.451 ЦПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» № 6 від 07 лютого 2014 року (ред. від 03 червня 2016 року), враховуючи положення статті 383 ЦПК, суб`єктом оскарження може бути державний виконавець чи інша посадова особа державної виконавчої служби, які представляють орган державної виконавчої служби, зазначений у статті 3 Закону України «Про державну виконавчу службу», оскільки відповідно до частини другої статті 4 цього Закону державний виконавець є представником влади і здійснює примусове виконання судових рішень, постановлених іменем України, та рішень інших органів (посадових осіб), виконання яких покладено на державну виконавчу службу, у порядку, передбаченому законом (пункт 5). Згідно зі статтею 26 ЦПК України сторона виконавчого провадження, яка звернулася до суду зі скаргою, бере участь в її розгляді як заявник, а інші учасники цього провадження, прав і обов`язків яких безпосередньо стосується розгляд і вирішення цієї скарги,- як заінтересовані особи. Справи за скаргами на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи посадової особи державної виконавчої служби розглядаються судом за загальними правилами ЦПК з особливостями, встановленими статтею 386 ЦПК, за участю державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби, рішення, дії або бездіяльність якої оскаржуються. До участі у справі як заінтересованої особи залучається інша сторона виконавчого провадження, оскільки судовим рішенням може бути вирішено питання про її права чи інтереси. (пункт 17).
Отже, належним суб`єктом оскарження у таких категорій справ є не орган державної виконавчої служби, а певна посадова особа - державний виконавець.
Як вбачається зі змісту скарги, заявник зазначив суб`єктом оскарження Соборний відділ ДВС у м.Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України в той час як суб`єктом оскарження в розумінні ст.450 ЦПК України може бути лише державний виконавець, дії або бездіяльність якого оскаржується або посадова особа державної виконавчої служби.
За таких обставин, заявнику у скарзі необхідно уточнити процесуальне становище зазначених у скарзі осіб та вказати його вірно, зазначивши повне ім`я (прізвища, ім`я, по батькові) суб`єкту оскарження (конкретну посадову особа), а також уточнити зміст своїх вимог.
Розгляд скарг на дії, рішення або бездіяльність державного чи приватного виконавця здійснюється судом з дотриманням загальних, за винятком спеціальних норм, викладених у розділі VІІ ЦПК.
В порушення вимог ст.175 ЦПК України, вимоги скарги щодо скасування постанов є невірними, так як суд не скасовує постанови державного виконавця, а може лише зобов`язати державного виконавця, або іншу особу, відповідно до ч.2 ст.451 ЦПК України, виконати певну дію; виклад обставин, якими обґрунтовується скарга є неповним та неконкретним, так як не вказано, чим передбачено скасування постанови державного виконавця, саме судом, а не зобов`язання судом державного виконавця або іншу особу, відповідно до ч.3 ст.450 ЦПК України, скасувати постанову.
Статтею 449 ЦПК України встановлено строки для звернення зі скаргою. Так, відповідно до приписів цієї статті скаргу може бути подано до суду: а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи; б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
При цьому скаржник зазначає, що дізнався про порушення свого права з інформації наданої Міністром юстиції України, проте не надає доказів того, коли йому стало про це відомо.
Відповідно до п.13 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судових рішень у цивільних справах» № 6 від 07 лютого 2014 року (ред. від 03 червня 2016 року) скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК, та містити відомості, про виконавче провадження, зокрема зміст оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби та норму закону, яку порушено, а також обставини, якими заявник обґрунтовує свої вимоги. Якщо скарга за формою і змістом не відповідає таким вимогам, то застосовуються положення статті 185 ЦПК.
За нормамист.185ЦПК України,враховуючи вимогич.9ст.10ЦПК України,позовна заява,подана бездодержання вимог,викладених уст.ст.175,177ЦПК Українипідлягає залишеннюбез руху,з наданням строку для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, скарга підлягає залишенню без руху, а заявнику необхідно надати строк для усунення зазначених недоліків.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.185,450 ЦПК України, -
п о с т а н о в и в :
скаргу ОСОБА_1 на протиправну бездіяльність Соборного відділу ДВС у м.Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, зобов`язання до вчинення дій залишити без руху, надавши скаржнику строк, який не може перевищувати п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення скарги без руху, для усунення зазначених недоліків.
Роз`яснити скаржнику, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, скарга вважатиметься неподаною та буде йому повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
СУДДЯ БЕСПАЛЬОК О.А.