РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
06 червня 2023 р. Справа № 120/5397/22
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулись ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (далі - позивачі) до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачі зазначили, що 30.12.2021 вони звернулись до відповідача із заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Однак, Вороновицька селищна рада Вінницького району Вінницької області всупереч нормам земельного законодавства не прийняла рішення про надання дозволу або про відмову у наданні такого, що, на думку позивачів, вказує на протиправну бездіяльність відповідача.
Ухвалою від 20.02.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачем строк для усунення недоліків останньої.
16.03.2023 позивачами усунено недоліки, визначені ухвалою від 20.02.2023.
Ухвалою від 21.03.2023 відкрито провадження в адміністративній справ та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою витребувано у Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області та зобов`язано надати суду у строк, визначений для подання відзиву на позовну заяву належним чином засвідченні копії клопотань ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом із долученими до них документами та інформацію щодо розгляду таких клопотань.
Зазначену ухвалу суду від 21.03.2023 отримано Вороновицькою селищною радою Вінницького району Вінницької області 10.04.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Враховуючи те, що відповідачем не надано витребуваних судом доказів, ухвалою від 09.05.2023 вирішено повторно витребувати у Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області та зобов`язано надати суду у 5-денний строк з дня вручення (отримання) цієї ухвали належним чином засвідченні копії клопотань ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 30.12.2021 разом із долученими до них документами та інформацію щодо розгляду таких клопотань.
Ухвалу від 09.05.2023 отримано відповідачем 17.05.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Однак, станом на 06.06.2023 Вороновицькою селищною радою Вінницького району Вінницької області не надано витребуваних судом доказів. Окрім того, відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вищезазначене, а також дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість здійснити розгляд адміністративної справи за наявними в ній доказами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
30.12.2021 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області із заявами, у яких кожен із заявників просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно земельної ділянки, яка наведена у графічних матеріалах, у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га, що розташована на території Вінницької області Вінницького району села Степанівка.
Відповідно до відбитку штемпелю, відповідачем отримано клопотання позивачів 30.12.2021 та зареєстровано їх за вх № 854/02.25 ( ОСОБА_2 ) та вх. №855/02.25 ( ОСОБА_1 ).
Однак, як вказують позивачі, Вороновицькою селищною радою Вінницького району Вінницької області не прийнято жодного рішення за результатами розгляду клопотань від 30.12.2021, чим допущено протиправну бездіяльність.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає та реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним кодексом України (далі -ЗК України) та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
За змістом статті 18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.
Конкретні категорії земель визначені у частині першій статті 19 ЗК України, до яких, зокрема, належать і землі сільськогосподарського призначення.
Згідно з частиною 1 статті 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами визначається главою 19 розділу IV ЗК України.
Так, згідно із статтею 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:
а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;
б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Водночас, порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями статті 118 ЗК України.
Зокрема, частиною шостою цієї статті визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до приписів частини 7статті 118 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, у частині 7статті 118 ЗК України встановлено два альтернативні варіанти правомірної поведінки уповноваженого органу в разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою: прийняти рішення про надання такого дозволу або про відмову в наданні дозволу.
При цьому,ЗК України встановлено місячний строк для розгляду органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування клопотання громадянина про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
В той же час, за правилами пункту 34 частини 1статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відтак, в даному випадку рішення про надання чи відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою землеустрою належить до виключних повноважень Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області, що реалізується шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні.
Однак, в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на те, що відповідачем розглянуто заяви позивачів від 30.12.2021 та прийнято рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або про відмову у наданні відповідного дозволу.
При цьому, судом неодноразово витребовувалась у відповідача інформація щодо розгляду заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , однак, жодних доказів з цього приводу Вороновицькою селищною радою Вінницького району Вінницької області не надано.
Суд зазначає, що в порушення вимог ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідач не здійснив розгляд заяв позивачів у місячний строк і не надав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо розгляду заяв.
Щодо вимоги позивачів зобов`язати відповідача у передбачений ЗК України строк розглянути їхні заяви від 30.12.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної форми власності на території Степанівської сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населених пунктів) та прийняти за наслідком розгляду рішення по суті порушених у заявах питаннях у відповідності з вимогами статті 118 ЗК України, то така вимога відповідно до ст. 4 КАС України підлягає задоволенню як похідна.
При цьому, суд вважає, що обраний позивачами спосіб захисту прав є достатнім та ефективним, оскільки, як зазначив Верховний Суд у постанові від 17.05.2023 у справі №200/12177/19-а: «… позовна вимога про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є передчасною, оскільки фактично Соледарська міська рада не здійснила розгляду клопотання позивача з прийняттям відповідного рішення. Задоволення цієї позовної вимоги означатиме про необхідність прийняття відповідачем позитивного рішення, у той час як останнім жодного рішення про задоволення чи відмову не приймалось, та, у свою чергу, свідчитиме про втручання у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень».
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивачі звільнені від сплати судового збору, а витрат, пов`язаних з розглядом справи, судом не встановлено, питання про розподіл судових витрат у цій справі не вирішується.
Керуючись ст.ст.73-77,90,94,139,241,245,246,250,255,295КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 30.12.2021 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної форми власності на території Степанівської сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населених пунктів).
Зобов`язати Вороновицьку селищну раду Вінницького району Вінницької області розглянути заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 30.12.2021 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної форми власності на території Степанівської сільської ради Вінницького району Вінницької області (за межами населених пунктів) та за результатами розгляду прийняти рішення у порядку та строк визначений статтею 118 Земельного кодексу України про надання або про відмову у наданні відповідних дозволів.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачі: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт № НОМЕР_1 ); ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Вороновицька селищна рада Вінницького району Вінницької області (вул. Козацький шлях, 60, смт. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04326069).
Рішення суду сформовано: 06.06.2023.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна