УХВАЛА
про залучення третьої особи
08 вересня 2023 року Справа № 580/6246/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірини Анатоліївни про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради у справі за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора прав на нерухоме майно до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірини Анатоліївни про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій та зобов`язання прийняти рішення з урахуванням висновків суду,
ВСТАНОВИВ:
14.07.2023 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірини Анатоліївни (далі відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірини Анатоліївни №67983830 від 12.06.2023 про відмову в проведенні реєстраційних дій;
- зобов`язати державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірину Анатоліївну повторно розглянути заяву позивача від 06.06.2023 №55633974 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Додатково просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області як суб`єкта владних повноважень, рішення посадової особи якого оскаржується позивачем, понесені останньою судові витрати щодо сплати судового збору, витрат на залучення експерта, а також витрат на правничу допомогу адвоката, а всього в сумі 14 111,20 грн.
17.08.2023 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву. До відзиву відповідач додав клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виконавчого комітету Смілянської міської ради.
В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, що похідною позовною вимогою є стягнення судових витрат у розмірі 14 111,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Смілянської міської ради, який позивачем не залучений як учасник до розгляду справи.
Розглянувши клопотання державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірини Анатоліївни, суд зазначає таке.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов??язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Статтями 1, 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі Закон № 280/97-ВР) встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Відповідно до ст. 10 Закону № 280/97-ВР міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції, повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частинами 1, 2 ст. 11 та ч. 8 ст. 51 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети. Виконавчі комітети міських рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону № 280/97-ВР визначено, що фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів.
Згідно із ст. 28 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Відповідно до ст. 26 Закону № 280/97-ВР розгляд та затвердження місцевого бюджету відноситься законодавством до виключної компетенції місцевих рад.
Згідно зі ст. 28 Закону № 280/97-ВР та ст.ст. 75, 76 Бюджетного кодексу України складення проекту місцевого бюджету, його попереднє схвалення належить до повноважень виконавчих органів місцевої ради та місцевих фінансових органів.
Статтею 22 Бюджетного кодексу України визначено, що до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.
З наведених законодавчих приписів вбачається, що фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування (розпорядники, головні розпорядники).
Отже, виконавчий комітет відповідної ради утворений радою та здійснює фінансування видатків з місцевого бюджету.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань виконавчий комітет Смілянської міської ради (код ЄДРПОУ - 04061553) зареєстрований як самостійна юридична особи та в силу наведених вище законодавчих норм на нього покладено обов`язки щодо виконання місцевого бюджету.
Оскільки саме виконавчий комітет Смілянської міської ради має відкриті бюджетні рахунки та укладений договір про здійснення розрахунково-касового обслуговування в органах Казначейства, тому він має змогу та відповідні повноваження здійснити виплати з бюджету Смілянської міської ради для погашення зобов`язань, зокрема, на виконання відповідних судових рішень.
Отже, рішення у справі може вплинути на права та обов`язки вказаного суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача виконавчого комітету Смілянської міської ради.
Враховуючи викладене, клопотання відповідача підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 49, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області Дем`яненко Ірини Анатоліївни задовольнити.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виконавчий комітет Смілянської міської ради (20701, м. Сміла, вул. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 04061553).
Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача виконавчому комітету Смілянської міської ради надіслати у строк протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали: до суду - пояснення щодо позову та докази надіслання їх копій позивачу та відповідачам.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Головуючий Алла РУДЕНКО