Справа № 420/22829/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2023 рокум. Одеса
У залі судових засідань №18
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді- Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання- Товтин В.Р.
за участю сторін:
представника позивача- Лех А.О.
представника відповідача- Медведенко А.А.
представника відповідача- Барбукової Ю.С.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» (до перейменування ТОВ «СОЮЗ») про зупинення Товариством з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів на полігоні, що розташований на території Одеського району Одеської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687 (Одеський міський полігон твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри») до: 1) отримання документів дозвільного характеру (позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 2) отримання Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) повідомлення від ТОВ «КЛІАР-СІТІ» про отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами з наданням підтверджуючих документів; 3) отримання Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) повідомлення від ТОВ «КЛІАР-СІТІ» про усунення порушень, виявлених в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Ухвалою від 04.02.2022 року судом вирішено продовжити розгляд адміністративної справи за позовною заявою Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» про застосування заходів реагування за правилами загального позовного провадження.
Справа розглядалася суддею Балан Я.В.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу справ від 30.08.2022 року справу передано на розгляд судді Свиді Л.І.
Ухвалою від 05.09.2022 року судом прийнято до свого провадження адміністративну справу, визначено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Представник позивача в судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що під час перевірки відповідача виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства, які зафіксовані в акті складеному за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 01.11.2021 року №866. Позивач вказує, що діяльність відповідача створює загрозу для життя та здоров`я оточуючих людей та грубо порушує вимоги законодавства про охорону навколишнього природного середовища, оскільки здійснюється поза межами отримання рішення про провадження діяльності та висновку з оцінки впливу на довкілля. Відповідач здійснює експлуатацію полігону ТПВ «Дальницькі кар`єри» без оснащення його системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату, що здійснює негативний і екологонебезпечний вплив на земельні ділянки; не здійснює заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території полігону; не здійснює заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а саме відсутні локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод; при експлуатації полігону не дотримується Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів; дозвільний документ на викиди забруднюючих речовин на полігон відсутній; дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відсутній. Позивач вважає, що експлуатація полігону ТПВ «Дальницькі кар`єри» становить загрозу життю та здоров`ю людей, а також навколишньому природньому середовищу, а відтак має бути зупинена до усунення відповідачем порушення в сфері охорони атмосферного повітря, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Представники відповідача в судове засідання з`явилися, просили відмовити в задоволенні позову. Відзив та заперечення обґрунтовані відповідачем тим, що результати попередньої перевірки, яка відбулася у липні 2020 року були оскаржені відповідачем в судовому порядку та рішення у справах №496/3034/20 (Біляївський районний суд Одеської області), №522/13427/20, №522/13430/20, №522/13433/20, №522/13436/20, №522/13439/20, №522/13440/20 (Приморський районний суд м. Одеси) прийняті не на користь Державної екологічної інспекції, а постанови про накладення адміністративного стягнення, складені за результатами перевірки, яка відбулася в листопаді 2021 року оскаржені директором до суду. Відповідач вважає, що не складання позивачем припису, розпорядження, іншого розпорядчого документу щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу в 2021 році, позбавляє його права на справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, оскільки акт перевірки неможливо оскаржити. Відповідач стверджує, що порядок отримання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не затверджений Кабінетом Міністрів України, тому прийняття компетентного рішення з питань видачі дозволу/відмови у видачі дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами неможливо. На думку відповідача, визначення Одеського міського звалища «Дальницькі кар`єри» як стаціонарним джерелом так і полігоном ТПВ є помилковим. Відповідач вказує, що позивач не надав до суду доказу, який б підтверджував, що Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та що його експлуатація становить загрозу життю та здоров`ю людей. Посадовими особами Державної екологічної інспекції України в акті перевірки підтверджено отримання висновку державної екологічної експертизи, що спростовує доводи Позивача в необхідності отримання висновку з оцінку впливу на довкілля в частині захоронення відходів. Відповідач вказує, що визначення Одеського міського звалища «Дальницькі кар`єри» полігоном ТПВ та застосовування «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 №435, є помилковим.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача та заперечення відповідача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 16 Конституції України передбачено, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов`язком держави.
Згідно з ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про охорону атмосферного повітря та щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні про Державну екологічну інспекцію України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року №275.
Відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року №230 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за №350/34633, (далі - Положення), Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.
Пунктом 2 розділу ІІ Положення встановлено, що Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, крім іншого: про екологічну та радіаційну безпеку, зокрема, щодо виконання умов висновків з оцінки впливу на довкілля; про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин; ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів; про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Згідно пункту 6 Положення Інспекція звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.
На підставі наказу №1328 від 20.10.2021 року «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів», направлення №1195пр від 20.10.2021 року, в період з 21.10.2021 року по 01.11.2021 року посадові особи Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) провели позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТОВ «КЛІАР-СІТІ» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; місцезнаходження юридичної особи: 65104, Одеська обл., місто Одеса, вул. Марії Демченко, будинок 30; місце провадження господарської діяльності: Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», що розташоване на території Одеського району Одеської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687; вид суб`єкта господарювання за класифікацією суб`єктів господарювання, ступінь ризику: суб`єкт великого підприємництва, високий ступінь ризику; види об`єктів та/або види господарської діяльності (із зазначенням коду згідно з КВЕД), щодо яких проводиться захід: 38.11 Збирання безпечних відходів (основний); 38.12 Збирання небезпечних відходів; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів; 38.22 Оброблення та видалення небезпечних відходів; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) 01.11.2021 року Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) склала акт №866, в якому зазначено опис виявлених порушень вимог законодавства.
Суд встановив, що ТОВ «КЛІАР-СІТІ» використовує Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», що розташоване на території Овідіопольського та Біляївського районів Одеської області, на підставі Договору оренди майна з інвестиційними зобов`язаннями №1с/195 від 11.11.1999 року.
Відповідно до Комплексного експертного висновку №453-455 від 05.10.2007 року встановлено 3 етапи розвитку: І етап «Санування наявного звалища та організація дозавантаження полігону»; ІІ етап «Розширення полігону ТПВ»; ІІІ етап «Будівництво сміттєсортувальної лінії з вузлом переробки». Цим комплексним експертним висновком погоджено архітектурно-будівельне рішення для подальшого застосування проекту на підставі чинного законодавства.
Згідно п. 10.6 Санітарно-технічного паспорту Одеського міського звалища твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри» у відповідності з СН «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів» полігони твердих побутових відходів відноситься до ІІ класу небезпеки, для яких розмір санітарно-захисної зони досягає 500 м.
Відповідно до положень Договору на дегазацію полігону від 01.06.2019 року, укладеного між ТОВ «КЛІАР-СІТІ» (Сторона-1) та ТОВ «Кліар Енерджі - Одеса» (Сторона-2), Сторона-2 зобов`язується на свій ризик та за рахунок власних коштів, сил, матеріалів, засобів, техніки та устаткування у відповідності до проектної документації, умов цього Договору та чинного законодавства України, виконати комплекс організаційних дій по забезпеченню дегазації полігону твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри», розташованого на території Овідіопольського та Біляївського районів Одеської області, а Сторона-1 зобов`язується надати Стороні-2 право на використання Полігону шляхом виконання на ньому вищезазначеного комплексу організаційних дій (п. 1.1); земельні ділянки загальною площею 96,2 га, на якій розташований Полігон, знаходяться на території Овідіопольського району Одеської області кадастровий номер ділянки 5123783200:01:002:0634, та Біляївського району Одеської області кадастровий номер ділянки 5121081400:01:002:0687 (п. 1.2); полігон являє собою інженерну споруду для захоронення побутових відходів, основні фонди якого перебувають в оренді у Сторони-1 на підставі договору оренди майна з інвестиційними зобов`язаннями №1С/195 від 11.11.1999 року (п. 1.3); під виконанням комплексу організаційних дій по дегазації Сторони розуміють сукупність заходів, що виконуються Стороною-2, спрямованих на збір та організований відвід (примусове вилучення) біогазу, що утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової твердих побутових відходів, з тіла Полігону через рухому систему газопроводів і свердловин збору біогазу з метою його утилізації, Сторона-2 бере на себе зобов`язання по забезпеченню утилізації біогазу шляхом використання біогазу в якості палива для електрогенераторної (когенераційної) установки (п. 1.4).
Відповідно до п. 1.3 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, полігон побутових відходів - інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам.
З урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» є полігоном твердих побутових відходів, оскільки має проект та інженерне забезпечення устаткуванням, машинами і механізмами, а не як стверджує відповідач звалищем.
Суд враховує, що сам відповідач у господарській документації визначає Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» як полігон.
Отже, ТОВ «КЛІАР-СІТІ» здійснює господарську діяльність із захоронення твердих побутових відходів (ТПВ) на полігоні, що розташований на території Одеського району Одеської області на земельних ділянках з кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687 (Одеський міський полігон твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри»).
Так, під час перевірки встановлено порушення пунктів 8, 22 частини другої, пунктів 11, 14 частини третьої статті 3, частина третя статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Згідно журнального обліку твердих побутових відходів на полігон «Дальницькі кар`єри» для захоронення 21.10.2021 завезено автомобільним транспортом 3448,2 м3 ТПВ, що при щільності 500 кг на 1 м3 становить 1724,1 т, та 8 м3 промислових відходів.
Відповідно до п. 8 ч. 2, п. 11 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» операції у сфері поводження з побутовими та іншими відходами (оброблення, перероблення, утилізація, видалення, знешкодження і захоронення) обсягом 100 тонн на добу або більше.
Утилізація, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів - це вили планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля.
Під час візуального обстеження території звалища ТПВ інспекторами виявлено, що на полігоні здійснено реконструкцію та технічне переоснащення, а саме: при огляді території виявлено заглиблені в тіло звалища металеві вертикальні труби для відводу біогазу, який надходить до станції дегазації ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ - Одеса».
Вказані обставини також підтверджуються наданими позивачем фотознімками.
Згідно з ч. 1, п. 22 ч. 2, п. 14 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов`язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінні впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначені у пунктах 1-21 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Розширення та зміни, включаючи перегляд або оновлення умов провадження планованої діяльності, встановлених (затверджених) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження, реконструкцію, технічне переоснащення, капітальний ремонт, перепрофілювання діяльності та об`єктів, зазначених у пунктах 1-13 цієї частини, крім тих, які не справляють значного впливу на довкілля відповідно до критеріїв, затверджених Кабінетом Міністрів України, підлягають оцінці впливу на довкілля.
За результатами перевірки інспектори з`ясували, що на Одеському міському полігон» ТПВ «Дальницькі кар`єри» здійснено технічне переоснащення шляхом встановлення в тілі полігону системи збору та організованою відводу (примусового вилучення) біогазу, який утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової твердих побутових відходів, з тіла полігону через рухому систему газопроводів і свердловин збору біогазу без отримання висновку з оцінки впливу на довкілля.
Зазначене технічне переоснащення здійснено на підставі вказаного договору б/н на дегазацію полігону від 01.06.2019 року між ТОВ«КЛІАР-СІТІ» та ТОВ «КЛІАР ЕНЕРДЖІ - Одеса».
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» уповноважений територіальний орган, а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, - уповноважений центральний орган видає висновок з оцінки впливу на довкілля, яким виходячи з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, зокрема величини та масштабів такого впливу (площа території та чисельність населення, які можуть зазнати впливу), характеру (у тому числі - транскордонного), інтенсивності і складності, ймовірності, очікуваного початку, тривалості, частоти і невідворотності впливу (включаючи прямий і будь-який опосередкований, побічний, кумулятивний, транскордонний, короткостроковий, середньостроковий та довгостроковий, постійний і тимчасовий, позитивний і негативний впливи), передбачених заходів, спрямованих на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення впливу на довкілля, визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження.
Висновок з оцінки впливу на довкілля є обов`язковим для виконання. Екологічні умови провадження планованої діяльності, зазначені у частині п`ятій цієї статті, є обов`язковими. Висновок з оцінки впливу на довкілля враховується при прийнятті рішення про провадження планованої діяльності та може бути підставою для відмови у видачі рішення про провадження планованої діяльності.
Тобто, відповідачем на Одеському міському полігоні ТПВ «Дальницькі кар`єри» здійснено технічне переоснащення шляхом встановлення в тілі полігону системи збору та організованого відводу (примусового вилучення) біогазу, який утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової твердих побутових відході, з тіла полігону через рухому систему газопроводів і свердловин збору біогазу без отримання висновку з оцінки впливу на довкілля.
Відповідач зазначає, що 05 жовтня 2007 року він отримав комплексний висновок №453-455 (позитивний) по проекту «Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри», яке було затверджено Міністерством регіонального розвитку та будівництва України, в особі Одеської обласної служби Української державної інвестиційної експертизи, що в силу приписів ст. 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» зберігає чинність та має статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Закон України «Про оцінку впливу на довкілля» набрав чинності 18.06.2017 року.
Відповідно до ч. 8, 9 ст. 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» висновок з оцінки впливу на довкілля втрачає силу через п`ять років у разі, якщо не було прийнято рішення про провадження планованої діяльності. Якщо до отримання рішення про провадження планованої діяльності внесено зміни до проектної документації чи зміни до законодавства, які вимагають зміни екологічних умов, визначених у висновку з оцінки впливу на довкілля, оцінка впливу на довкілля здійснюється повторно.
Висновок з оцінки впливу на довкілля та інші результати оцінки впливу на довкілля протягом п`яти років з дня прийняття рішення про провадження планованої діяльності можуть бути використані для отримання інших документів дозвільного характеру, передбачених законодавством, за умови що вони не передбачають встановлення (затвердження) змін у діяльності, затвердженій (схваленій) рішенням про провадження планованої діяльності або подовження строків її провадження.
Разом з цим, відповідач повинен був отримати висновок з оцінки впливу на довкілля з метою здійснення технічного переоснащення шляхом встановлення в тілі полігону системи збору та організованою відводу (примусового вилучення) біогазу, який утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової твердих побутових відходів, з тіла полігону через рухому систему газопроводів і свердловин збору біогазу на підставі договору на дегазацію полігону від 01.06.2019 року.
Згідно положень ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об`єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об`єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров`я людей.
Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов`язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров`я людей.
Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об`єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об`єктів на навколишнє природне середовище.
Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об`єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.
Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об`єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).
Під час перевірки встановлено порушення статті 125, 126 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
ТОВ «КЛІАР-СІТІ» здійснює свою господарську діяльність із захоронення твердих побутових відходів на полігоні на наступних земельних ділянках: площею 60.4 га з кадастровим номером 5123783200:01:002:0634, що знаходиться на території Овідіопольського району Одеської області; площею 35.8 га з кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, що знаходиться на території Біляївського району Одеської області.
Разом з цим, земельні ділянки площею 60,4 га та 35,8 га, на яких розташований полігон «Дальницькі кар`єри» перебуваю у постійному користуванні Одеської міської ради згідно державних актів на право постійного користування землею, виданих у 1990 році Біляївською та Овідіопольською районними радами народних депутатів.
Згідно положень ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Однак, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у ТОВ «КЛІАР-СІТІ» відсутні записи про речові права на земельні ділянки, на яких розташовано полігон «Дальницькі кар`єри».
Під час перевірки встановлено порушення абз. 11 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель», ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України, оскільки в ході обстеження інспекторами зафіксовано, що зі сторони робочих карт №21 та №22 полігону «Дальницькі кар`єри» виявлено візуально забруднену земельну ділянку за межами земельної ділянки за кадастровим номером 5121081400:01:002:0687, на якій здійснюється захоронення ТПВ.
На вищевказаній візуально забрудненій земельній ділянці відібрано проби ґрунту (акт відбору проб ґрунту №26 від 25.10.2021 року) та здійснено інструментально-лабораторний аналіз його складу та властивостей.
З метою встановлення розмірів забрудненої земельної ділянки Інспекцією на підставі договору від 25.10.2021 року залучено інженера-геодезиста ФОП ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат №013863, свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №1236 від 07.04.2021). Встановлено, що площа візуально забрудненої земельної ділянки складає 4618 м2.
Згідно з абз. 11 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям.
Відповідно до ч. 1 ст. 167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Під час перевірки встановлено порушення абз. 12 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель», п. 4 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» здійснює експлуатацію полігону твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри» без оснащення його системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату, що здійснює негативний і екологонебезпечний вплив на земельні ділянки.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.
При здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об`єктів поводження з відходами; зняття родючого шару ґрунту, його складування, збереження та використання при рекультивації земель, покращенні малопродуктивних земель і благоустрої населених пунктів; запобігання негативному впливу об`єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій; рекультивація земельних ділянок після ліквідації об`єктів поводження з відходами. Розміщення, збирання, зберігання, оброблення, утилізація та видалення, знешкодження і захоронення відходів здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про відходи».
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов`язані використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї.
Згідно ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування» для забезпечення вимог з охорони навколишнього природного середовища рекомендується передбачати роздільні системи збору фільтрату та господарсько-побутових стічних вод.
З урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що відповідач порушує норми природоохоронного законодавства, що негативно впливає на земельні ділянки на яких розташований полігон ТПВ «Дальницькі кар`єри» та підземні води, оскільки експлуатація полігону без оснащення його системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату допускає потрапляння у ґрунт небезпечних речовин, які призводять до забруднення ґрунтових вод.
Під час перевірки встановлено порушення п. 2, 3 ч. 2 ст. 107 Водного кодексу України, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» не здійснює заходи щодо запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території полігону ТПВ «Дальницькі кар`єри».
Перевіркою встановлено наявність ставка-відстійника №1 для збору талах та дощових вод, в даний ставок з стічними волами потрапляє фільтрат, що утворюється в процесі гниття органічної частини відходів, що захоронюються на полігоні, з якого держінспекторами відібрано проби води (акт відбору проб води від 22.10.2021 року №191) та встановлено, що вода в ньому є забрудненою та може нанести шкоди навколишньому природному середовищу.
Зазначений ставок не обладнано системою захисту ґрунтів та підземних вод від забруднення, тобто вода з зазначеного ставка-відстійника №1 безперешкодно з підземними вадами потрапляє до рибогосподарського ставка, розташованого на відстані 500 м, з якого також відібрано проби води (акт відбору проб води від 22.10.2021 року №191).
Відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей проб води від 28.10.2021 року №193 інструментально-лабораторними вимірюваннями у воді вищезазначеного рибогосподарського ставку біля мостової споруди встановлено перевищення за наступними показниками: залізо загальне в 3,8 разів, азот амонійний в 1,84 разів, нітрити в 1,29 разів, сульфати в 1,25 разів, ХСК в 1,18 разів і БСК в 1,83 рази.
Згідно з п. 2, 3 ч. 2 ст. 107 Водного кодексу України під час проектування водогосподарських та інших об`єктів повинна враховуватися можлива шкідлива дія вод, а під час експлуатації цих об`єктів - вживатися заходи щодо її запобігання, а саме: будівництво протиерозійних гідротехнічних споруд, земляних валів, водоскидів, захисних дамб, водосховищ-регуляторів; спорудження дренажу.
Під час перевірки встановлено порушення ч. 1 ст. 105 Водного кодексу України, ч. 1 ст. 29 Закону України «Про відходи», п. 5.1, 5.10 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» не здійснюються заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а саме відсутні локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 Водного кодексу України підприємства, установи і організації, діяльність яких може негативно впливати на стан підземних вод, особливо ті, які експлуатують накопичувачі промислових, побутових і сільськогосподарських стоків чи відходів, повинні здійснювати заходи щодо попередження забруднення підземних вод, а також обладнувати локальні мережі спостережувальних свердловин для контролю за якісним станом цих вод.
Згідно з ч. 1 ст. 29 Закону України «Про відходи» з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів.
Відповідно до п. 5.1, 5.10 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, на полігонах має бути створена система моніторингу та заходи екологічної безпеки мають бути спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту та підземних вод. Контроль за станом підземних вод має проводитись щокварталу через спостережні свердловини, кількість, розташування і глибина яких встановлюються згідно з проектом полігона.
Тобто, суд погоджується з позивачем, що відсутність у відповідача спостережувальних свердловин унеможливлює виконання обов`язків покладених на нього природоохоронним законодавством, що в свою чергу тягне за собою негативні наслідки для навколишнього природного середовища, життя та здоров`я людей.
Під час перевірки встановлено порушення абз. 2 п. 9 «Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2034, п. 19 «Порядку ведення реєстру місць видалення відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1216, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» на час перевірки паспорт місця видалення відходів (МВВ) не наданий.
Згідно з абз. 2 п. 9 «Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2034, паспортизація відходів передбачає складення і ведення паспортів відходів, паспортів місць видалення відходів, реєстрових карт об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів відповідно до державного класифікатора ДК 005-96 «Класифікатор відходів» та номенклатури відходів.
Відповідно до п. 19 «Порядку ведення реєстру місць видалення відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року №1216, щорічно паспорти МВВ підлягають перегляду за результатами спостережень, контрольних замірів, додаткових робіт тощо і погоджуються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями. У разі необхідності за рішенням місцевих державних адміністрацій може здійснюватися позачергове уточнення даних паспортів МВВ.
Під час перевірки встановлено порушення абз. 4 п. 5 «Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2034, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» статистична звітність про відходи не подається, а саме форма звітності №1-ТПВ «Звіт про поводження з твердими побутовими відходами».
Згідно з абз. 4 п. 5 «Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.1999 року №2034, підприємства заповнюють форми державної статистичної звітності на підставі документів первинного обліку і подають їх в установленому порядку територіальним органам державної статистики.
Під час перевірки встановлено порушення п. 2.2, 2.4, 2.5 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» при експлуатації полігону ТПВ «Дальницькі кар`єри» не дотримується «Правил експлуатації полігонів твердих побутових відходів», а саме не виконується підпункт 2.2 - автомобільні ваги встановлено, але проїзд автотранспорту з відходами та їх зважування не здійснюється, не виконується підпункт 2.5 - приймальник на КПП полігону не вимагає у водіїв автотранспорту при в`їзді дорожній лист, ТТН, в якій наведено вид та кількість відходів.
Відповідно до п. 2.2, 2.4, 2.5 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, на кожному полігоні побутових відходів має бути контрольно-пропускний пункт (далі - КПП) і повинні бути встановлені автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів.
Керівництво полігона забезпечує приймальника КПП такими даними: переліком промислових відходів і речовин, заборонених для захоронення на полігоні побутових відходів; переліком підприємств, з якими оформлені договори на надання послуг із захоронення побутових відходів; інформацією про місткість кузовів та коефіцієнт ущільнення транспортних засобів, в яких підприємства перевозять побутові відходи, зазначені у договорі.
Приймальник на КПП контролює прибуття транспортного засобу з відходами і приймає їх за такими документами: дорожній лист; товарно-транспортна накладна, в якій наведено вид та кількість відходів.
Під час перевірки встановлено порушення п. 3.2 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, оскільки ТОВ «КЛІАР-СІТІ» складування відходів здійснюється з порушенням, так як на час перевірки плани організації робіт із захоронення відходів відсутні, а на КПП полігону на дошці інформації знаходиться мапа, згідно якої на картах №21, 22 здійснюється розвантаження та складування ТПВ.
Згідно з п. 3.2 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, на полігонах побутових відходів мають бути розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти. Ширина робочої карти становить до 15 м, а довжина - від 50 до 120 м. Ці розміри можуть змінюватись залежно від технології складування та продуктивності полігона побутових відходів.
Під час перевірки встановлено порушення п. 3.17 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, оскільки складування відходів здійснюється з порушеннями, так як при візуальному огляді території полігону виявлено свіжі насипи ТПВ в районі відпрацьованих карт №6, 7, 9, 11, 19 та робочих карг №21, 22 без укриття ізолювальним шаром ґрунту, через що відчувається різкий неприємний сморід, який утворюється під час анаеробного розкладання органічної складової ТПВ.
Відповідно до п. 3.17 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, заповнення робочої карти триває доти, доки ущільнений шар відходів не досягне 2,0 - 2,5 м. Після цього не пізніше ніж через 3 дні його слід укрити ізолювальним шаром (ґрунту, глини, подрібнених будівельних відходів тощо) завтовшки не менше 20 см.
Під час перевірки встановлено порушення п. 5.9, 5.10, 5.11, 5.12 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, оскільки територія звалища (полігона) побутових відходів не обмежена нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод, на полігоні ТПВ не встановлене спеціальне обладнання для відлякування птахів.
Згідно з п. 5.9, 5.11, 5.12 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, територія полігона побутових відходів має бути обмежена нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод. Не рідше ніж двічі на місяць операторам інженерного обладнання полігона слід проводити її огляд і за потреби очищати. Полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату. Для відлякування птахів встановлюється спеціальне звукове та біоакустичне обладнання.
Під час перевірки встановлено порушення п. 6.7 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, п. 7.3, 7.4 «Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 04.05.2012 року №196, оскільки на полігоні відсутня суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтового валу заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м по периметру.
Відповідно до п. 6.7 «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 року 435, по периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП.
Згідно з п. 7.3, 7.4 «Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 04.05.2012 року №196, по периметру території об`єкта поводження з побутовими відходами має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м. При в`їзді на об`єкт поводження з побутовими відходами має бути встановлений шлагбаум або в`їзні ворота.
Під час перевірки встановлено порушення п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи», оскільки здійснюється захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів, а в ході огляду території полігону виявлено відпрацьовані люмінесцентні лампи, що є небезпечними відходами першою класу небезпеки та підлягають утилізації, а також виявлено наявність легкозаймистих вибухових відходів, таких як тара від аерозолів, тара з під фарби.
Відповідно до п. «і» ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи» з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.
Під час перевірки встановлено порушення Розділу ІІ «Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 04.05.2012 року №196, оскільки приймання побутових відходів здійснюється з порушенням, а саме на полігоні ТПВ допускається приймання небезпечних відходів у складі побутових, не здійснюється облік кількості побутових відходів, що надходять на об`єкт за допомогою автомобільних вагів, при прийнятті побутових відходів на КПП не всі спеціально обладнані транспортні засоби, які прибувають на полігон, обліковуються у відповідному журналі, приймаються побутові відходи без витребування з водія дорожнього листа, товарно-транспортної накладної, в якій наведено вид та кількість побутових відходів, не здійснюється зважування спеціально обладнаних транспортних засобів, якими побутові відходи доставляються на полігон.
Згідно положень Розділу ІІ «Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами», затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 04.05.2012 року №196, на об`єкти поводження з побутовими відходами допускається приймати всі види побутових відходів (окрім рідких побутових відходів та небезпечних відходів у складі побутових відходів, у тому числі небезпечних відходів лікувально-профілактичних закладів) з житлових будинків, підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств торгівлі та ресторанного господарства, закладів культури і мистецтва, навчальних та лікувально-профілактичних закладів, інших підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, вуличний та садово-парковий змет і листя.
На території кожного об`єкта поводження з побутовими відходами має бути контрольно-пропускний пункт (КПП), оснащений приладами для здійснення радіометричного контролю побутових відходів, а також встановлено автомобільні ваги для здійснення обліку кількості побутових відходів, що надходять на такий об`єкт.
При прийнятті побутових відходів на КПП необхідно: обліковувати спеціально обладнані транспортні засоби, які прибувають на об`єкт поводження з побутовими відходами, у відповідному журналі; здійснювати радіометричний контроль побутових відходів; приймати побутові відходи за такими документами: дорожній лист, товарно-транспортна накладна, в якій наведено вид та кількість побутових відходів; здійснювати зважування спеціально обладнаних транспортних засобів, якими побутові відходи доставляються на об`єкти поводження з побутовими відходами.
Вказані обставини щодо порушення відповідачем «Правил експлуатації полігонів побутових відходів» та «Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами» також підтверджуються наданими позивачем фотознімками.
Під час перевірки встановлено порушення ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», оскільки при експлуатації полігону ТПВ, який є стаціонарним неорганізованим джерелом, здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, вуглецю оксид сірководень, фенол, формальдегід, однак дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на джерело викиду забруднюючих речовин відсутній.
Відповідно до ст. 1, ч. 5, 6 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забруднення атмосферного повітря - змінення складу і властивостей атмосферного повітря в результаті надходження або утворення в ньому фізичних, біологічних факторів і (або) хімічних сполук, що можуть несприятливо впливати на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; забруднююча речовина - речовина хімічного або біологічного походження, що присутня або надходить в атмосферне повітря і може прямо або опосередковано справляти негативний вплив на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища; викид - надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин; джерело викиду - об`єкт (підприємство, цех, агрегат, установка, транспортний засіб тощо), з якого надходить в атмосферне повітря забруднююча речовина або суміш таких речовин.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з п. 7 ст. 2 «Протоколу про реєстри викидів і перенесення забруднювачів», ратифікованого Законом України №980-VIII від 03.02.2016 року, «викид» означає будь-яке потрапляння забруднювачів у навколишнє середовище внаслідок будь-якої антропогенної діяльності, незалежно від того, чи є воно свідомим або випадковим, плановим чи позаплановим, включаючи розлиття, викид, закачування, видалення або захоронення відходів, чи через системи каналізації без остаточної очистки стічних вод.
Відповідно до п. 1.14.5 «Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 року №7, стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.
Суд погоджується з позивачем, що полігон ТПВ «Дальницькі кар`єри» є стаціонарним джерелом забруднення атмосферного повітря, тому відповідач повинен отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Згідно з ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Відповідач зазначає, що позивач не надав до суду доказів, які б підтверджували, що Одеське міське звалище «Дальницькі кар`єри» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та що його експлуатація становить загрозу життю та здоров`ю людей, а також під час проведення позапланового заходу не здійснював відбору проб та інструментально-лабораторних вимірювань для з`ясування чи дійсно ТОВ здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Верховний Суд в постанові від 20.09.2022 року у справі №140/6305/21 прийшов до висновку, що чинним законодавством не зобов`язано контролюючий орган під час проведення перевірки здійснювати вимірювання надходження в атмосферне повітря забруднюючих речовин або суміші таких речовин із джерел викидів. Поряд з цим, нормами чинного законодавства покладено на суб`єкта господарювання обов`язок щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від додаткових стаціонарних джерел викиду. Застосування у даному конкретному випадку заходів реагування у вигляді зупинення роботи (експлуатації) звалища твердих побутових відходів до повного усунення Підприємством порушень вимог природоохоронного законодавства і вимог припису про усунення цих порушень, є обґрунтованим і переслідує головну мету таких заходів - припинити існування загрози життю та здоров`ю людей, усунути її, мінімізувати можливі негативні наслідки у зв`язку з цим і попередити (зменшити) шкоду/збитки, яких може бути завдано внаслідок забруднення довкілля.
Суд зазначає, що згідно п. 1.14.11 «Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві» неорганізований викид - викид, який надходить в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газопилевої суміші від джерел забруднення не оснащених спеціальними спорудами для відведення газів газоходами, трубами та іншими спорудами.
Як вказує позивач, Інструкцією КНД 211.2.3.063-98 «Відбір проб промислових викидів» встановлено основні вимоги щодо виконання відбору проб забруднюючих речовин лише в організованих стаціонарних джерел викидів, розташування та обладнання місць відбору проб, а посилання відповідача на постанову Верховного Суду по справі №820/12120/15 є хибними, оскільки у даній постанові надається оцінка саме стаціонарним джерелам, які здійснюються організовані викиди, однак полігон ТПВ «Дальницькі кар`єри» є стаціонарним неорганізованим джерелом, а тому припущення щодо здійснення відбору проб та проведення інструментально-лабораторних вимірювань не мають місця у даній справі.
Під час перевірки встановлено порушення п. «с» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи», оскільки у відповідача дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відсутній.
Відповідно до п. «с» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи» суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їхня діяльність призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів (Пзув) перевищує 1000.
Законом України від 19.05.2011 року №3392-VI затверджено «Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», пунктом 40 якого визначено Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до Закону України «Про відходи».
Згідно положень ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об`єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 18, п «б» ч. 2 ст. 20 Закону України «Про відходи» до компетенції Кабінету Міністрів України у сфері поводження з відходами належить затвердження порядку надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
До повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері поводження з відходами належить видача відповідно до закону дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами терміном на три роки.
Як вказує позивач та відповідач, порядок отримання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не затверджений Кабінетом Міністрів України.
Згідно листа від 09.08.2018 року №8029/0/10-18 (режим доступу: https://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2018/08/informatsijnyj-lyst.pdf) Державна регуляторна служба України звернулася до Міністерства екології та природних ресурсів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та наголосила на тому, що зважаючи на відсутність затвердженого порядку отримання необхідних дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, суб`єкти господарювання можуть діяти за принципом мовчазної згоди.
Відповідно до Положення про Державну регуляторну службу України (ДРС), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2014 року №724, основним завданням ДРС є реалізація державної регуляторної політики з питань ліцензування та дозвільної діяльності та координація дій органів виконавчої влади, інститутів громадського суспільства і підприємництва з питань дерегуляції господарської діяльності.
Згідно ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким суб`єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.
З урахуванням зазначеного, суд погоджується з позивачем, що суб`єкт господарювання може звернутись через центр надання адміністративних послуг до дозвільного органу із заявою щодо видачі дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, а у разі невидачі такого дозволу здійснювати господарську діяльність за принципом мовчазної згоди.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій, усній чи електронній формі. Письмова заява може бути подана суб`єкту надання адміністративної послуги особисто суб`єктом звернення або його представником (законним представником), надіслана поштою, а в разі надання адміністративних послуг в електронній формі - з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування.
Тобто, позивач дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем здійснюється діяльність у сфері поводження з відходами без відповідного дозволу та не вжито заходи щодо його отримання, а саме не подано заяву до центру надання адміністративних послуг до дозвільного органу (місцевої держадміністрації) щодо видачі дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Що стосується посилань відповідача на лист-відповідь Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації від 17.12.2021 року вих. №5567/04-24/4784, що прийняття компетентного рішення з питань видачі дозволу/відмови у видачі дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами неможливо, то суд зазначає, що в цьому листі також роз`яснено вказану позицію Державної регуляторної служби України щодо дій за принципом мовчазної згоди з приводу отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
З урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що вказані в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року порушення несуть ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності у вигляді забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення атмосферного повітря.
Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Суд погоджується з позивачем, що винесення припису та звернення до суду із позовом щодо повного або часткового припинення виробництва - це два різних засоби реагування органу державного нагляду, які застосовуються окремо.
Щодо посилань відповідача на не складання позивачем припису, розпорядження, іншого розпорядчого документу щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, що позбавляє його на справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, то суд зазначає, що наявність такого припису, який видається суб`єкту господарювання з метою усунення виявлених порушень, в даному випадку не може підтвердити чи спростувати обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а його відсутність не може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог про застосування заходів реагування на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Суд зазначає, що судові рішення по справам №496/3034/20, №522/13427/20, №522/13430/20, №522/13433/20, №522/13436/20, №522/13439/20, №522/13440/20 не мають преюдиційного значення для даної справи, оскільки стосувалися притягнення до відповідальності посадових осіб відповідача за результатами проведення позивачем попередньої перевірки, відрізняються складом учасників справи, при тому, що предметом розгляду справи №420/22829/21 є доцільність застосування заходів реагування.
Судові рішення по справам №947/37050/21, №947/3751/21, №947/37054/21, №947/37060/21 також не мають преюдиційного значення для даної справи, оскільки постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, яка набрала законної сили, є обов`язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалена постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою (ч. 6 ст. 78 КАС України), що жодним чином не спростовує вказані в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року порушення.
З урахуванням зазначеного, за наявності вказаних в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року порушень вимог законодавства, суд вважає, що виконання робіт, надання послуг відповідачем із видалення та захоронення відходів на полігоні, що розташований на території Одеського району Одеської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687 (Одеський міський полігон твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри») дійсно може призвести до спричинення негативних наслідків від провадження господарської діяльності у вигляді забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення атмосферного повітря, що є неприпустимим.
Під час розгляду справи відповідач не надав до суду доказів на спростування або усунення в повному обсязі порушень вимог законодавства, які несуть ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності у вигляді забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення атмосферного повітря, що зазначені в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року, тобто у суду відсутні підстави вважати, що обставини, які стали підставою для звернення позивача до суду щодо застосування заходів реагування, перестали існувати.
Таким чином, у суду є всі підстави для задоволення позову Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» про застосування заходів реагування.
Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов`язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов`язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Верховний Суд в постанові від 20.09.2022 року у справі №140/6305/21 прийшов до висновку, що обмеження використання (експлуатації) звалища твердих побутових відходів до повного усунення суб`єктом господарювання порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ґрунтуються на національному законі й переслідують легітимну мету, а саме - усунення загрози життю і здоров`ю людей, яка виникла внаслідок такої діяльності та забруднення довкілля.
У такому випадку дотримується баланс приватних інтересів суб`єкта господарювання, який полягає у намірі здійснювати не заборонену законом підприємницьку діяльність, та інтересів публічних (суспільних), які полягають у забезпеченні дотримання вимог природоохоронного законодавства, збереженні належного стану довкілля, створенні сприятливих і безпечних умов життєдіяльності для усіх осіб, які проживають або перебувають на території поблизу звалища твердих побутових відходів, яке використовується Підприємством у своїй господарській діяльності.
Такий публічний (суспільний) інтерес очевидно переважає над приватним інтересом суб`єкта господарювання у здійсненні ним своєї діяльності і виконання договірних зобов`язань, а також і над інтересом окремих членів територіальної громади, які уклали з Підприємством, як з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, відповідні договори, оскільки наслідки від забруднення підземних і ґрунтових вод навколо території, яка знаходиться поблизу звалища, є більшими і значно небезпечнішими, можуть зумовити погіршення стану екології настільки, що безпечне проживання і перебування на цій території стане неможливим, можуть завдати непоправної або значної шкоди довкіллю, створити реальну загрозу для життя і здоров`я людей, що є неприпустимим і потребує негайного реагування на такі обставини з боку держави, головним конституційним обов`язком якої є захист життя людини, утвердження і забезпечення її прав, зокрема, невід`ємного права кожної людини на життя, яке нерозривно пов`язане з правом кожного на безпечне для життя і здоров`я довкілля.
Суд зазначає, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення виявлених порушень.
Крім того, застосований захід реагування має спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Також, цей захід реагування не є санкцією за порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення забруднення навколишнього природного середовища та/або атмосферного повітря, та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки суд по справі свідків не залучав та не призначав проведення експертиз, тому судові витрати не стягуються.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) (вул. Лінія, 12, 6 ст. Люстдорфської дороги, 22, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 43879780) до Товариства з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» (вул. М. Демченко, 30, м. Одеса, 65104, код ЄДРПОУ 30586931) про зупинення Товариством з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів на полігоні, що розташований на території Одеського району Одеської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687 (Одеський міський полігон твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри») до: 1) отримання документів дозвільного характеру (позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; 2) отримання Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) повідомлення від ТОВ «КЛІАР-СІТІ» про отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами з наданням підтверджуючих документів; 3) отримання Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) повідомлення від ТОВ «КЛІАР-СІТІ» про усунення порушень, виявлених в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року задовольнити.
Зупинити Товариству з обмеженою відповідальністю «КЛІАР-СІТІ» виконання робіт, надання послуг із видалення та захоронення відходів на полігоні, що розташований на території Одеського району Одеської області, на земельних ділянках з кадастровими номерами 5123783200:01:002:0634 та 5121081400:01:002:0687 (Одеський міський полігон твердих побутових відходів «Дальницькі кар`єри») до: 1) отримання документів дозвільного характеру (позитивного висновку з оцінки впливу на довкілля, дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря); 2) отримання Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) повідомлення від ТОВ «КЛІАР-СІТІ» про отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами з наданням підтверджуючих документів; 3) отримання Державною екологічною інспекцією Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) повідомлення від ТОВ «КЛІАР-СІТІ» про усунення порушень, виявлених в акті перевірки №866 від 01.11.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 19 вересня 2023 року.
СуддяЛеонід СВИДА