Номер провадження: 22-ц/813/7106/23
Справа № 947/38560/20
Головуючий у першій інстанції Бескровний Я. В.
Доповідач Коновалова В. А.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
09.10.2023 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого - Коновалової В.А.,
суддів: Карташова О.Ю., Лозко Ю.П.
за участю секретаря судового засідання Мокана В.В.,
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ,
третя особа - Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Одеського апеляційного суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу
за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ, на рішення Київського районного суду м. Одеси від 16 липня 2021 року,
за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ, третя особа: Управління соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Бона Віта - ДМ» (далі - ТОВ «Бона Віта - ДМ») про зобов`язання вчинити певні дії, в обґрунтування якої вказав, що проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 разом зі своєю сім`єю, має статус ветерана війни - учасника бойових дій.
У серпні 2020 року позивач звертався до ТОВ «Бона Віта - ДМ», подав відповідні документи, з вимогою щодо врахування 75% знижки на житлово-комунальні послуги, однак відповіді не отримав, а відповідач продовжує нараховувати йому такі послуги у розмірі 100%.
Позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд зобов`язати управляючу компанію ТОВ «БОНА ВІТА-ДМ» здійснити перерахунок нарахованих та сплачених коштів за житлово-комунальні послуги (утримання будинку та прибудинкової території, вивезення сміття та ТПВ, послуг з охорони об`єкта, послуг адміністратора, утримання та обслуговування СКД, утримання дахової котельні, розподіл природного газу, холодне водопостачання, електроенергії опалення та інші) з 01 липня 2020 року по дату прийняття рішення судом щодо квартири АДРЕСА_1 , в якій він проживає, з урахуванням 75% знижки, як учаснику бойових дій.
Короткий зміст рішень суду
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 16 липня 2021 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов`язано управляючу компанію ТОВ «БОНА ВІТА-ДМ» здійснити перерахунок нарахованих та сплачених коштів за житлово-комунальні послуги (утримання будинку та прибудинкової території, вивезення сміття та ТПВ, послуг з охорони об`єкта, послуг адміністратора, утримання та обслуговування СКД, утримання дахової котельні, розподіл природного газу, холодне водопостачання, електроенергії та опалення) з 01 липня 2020 року до 16 липня 2021 року щодо квартири АДРЕСА_1 , в якій проживає ОСОБА_1 з урахуванням 75% знижки, як учаснику бойових дій.
Вирішено питання розподілу судових витрат.
Рішення суду мотивовано тим, що право позивача на користування пільгою - 75% порушено відповідачем та підлягає захисту у заявлений спосіб, оскільки під час розгляду справи встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, передбачені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо отримання житлово-комунальних послуг, які надає відповідач, з урахуванням знижки на їх оплату у розмірі 75%, як учаснику бойових дій.
Постановою Одеського апеляційного суду від 03 лютого 2023 року апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бона Віта - ДМ» залишено без задоволення, а рішення Київського районного суду м. Одеси від 16 липня 2021 року без змін.
Апеляційний суд вважав рішення районного суду законним та обґрунтованим.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 11.07.2023 року касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Бона Віта - ДМ» задоволено.
Постанову Одеського апеляційного суду від 03 лютого 2023 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до апеляційного суду.
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду Справу, направляючи вказану справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції зазначив, що апеляційний суд розглянув справу без належного повідомлення ТОВ «Бона Віта - ДМ» про дату, час та місце розгляду справи26 січня 2023 року, в якому було ухвалено оскаржуване судове рішення, її розгляд не відклав, причин неявки відповідача до суду не з`ясував, чим порушив вимоги статті 6 Конвенціїщодо права особи на справедливий судовий розгляд.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
В апеляційній скарзі ТОВ «БОНА ВІТА-ДМ» просить рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на неповне з`ясування обставин справи, що мають значення для справи, порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
(1) Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
В апеляційній скарзі ТОВ «БОНА ВІТА-ДМ» не погоджується з висновками суду першої інстанції, та зазначає, що судом першої інстанції не враховано положення постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 06.08.2014 року № 409, якою установлена соціальна норма житла, в межах якої держава надає громадянам пільги на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком. Посилається на не встановлення законодавством порядку та формули розрахунку пільг, перерахунку нарахованих та сплачених коштів за надані послуги, також перерахунку вартості наданих послуг за рахунок приватної компанії яка надає вказані послуги.
(2) Позиція інших учасників справи
Ухвалою Одеського апеляційного суду від 25.07.2023 року після повернення справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції призначено до розгляду.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить залишити оскаржуване рішення без змін, а скаргу без задоволенні, посилаючись на те, що державні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств установ, організацій, незалежно від форми власності.
В судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Позивач повідомлений у відповідності до п. 3 ч. 8 ст. 128 ЦПК України. 09.10.2023 від ОСОБА_1 , надійшла заява, в якій він просить розгляд справи, призначеної на 09.10.2023 року провести без його участі.
Відповідач судову повістку отримав 26.09.2023 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Третя особа судову повістку отримала 26.09.2023 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність й обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду приходить до наступного.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції вмежах доводівта вимогапеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Задовольняючі позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на користування пільгою - 75% порушено відповідачем та підлягає захисту у заявлений спосіб, оскільки під час розгляду справи встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, передбачені статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо отримання житлово-комунальних послуг, які надає відповідач, з урахуванням знижки на їх оплату у розмірі 75%, як учаснику бойових дій.
Проаналізувавши встановлені судом першої інстанції обставини у справі апеляційний суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 площею 53,5 кв.м сім`єю у складі 3-х осіб (він, дружина та син), та має право на отримання пільги, як учасник бойових дій, у вигляді 75-процентної знижки плати при нарахуванні вартості житлово-комунальних послуг з 1.07.2020 року відповідно до Витягу з протоколу № 16 від 30.07.2020 року засідання комісії Департаменту праці та соціальної політки Одеської міської ради.
Позивача разом з його дружиною та сином включено до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги для розрахунку розміру піль 75% на оплату житлово-комунальних послуг за їх фактичним місцем проживання з 01.07.2020 року
Будинок за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться в обслуговуванні ТОВ «Бона-Віта ДМ», яке фактично надає позивачу та членам його сім`ї житлово-комунальні послуги у вигляді утримання будинку та прибудинкової території, вивезення сміття та ТПВ, послуг з охорони об`єкта, послуг адміністратора, утримання та обслуговування СКД, утримання дахової котельні, розподіл природного газу, холодне водопостачання, електроенергії та опалення.
Соціальні права та свободи людини і громадянина - це міра можливої поведінки або діяльності людини в соціальній сфері, що передбачає задоволення законних інтересів і потреб у сфері трудової діяльності, соціального захисту та охорони здоров`я.
Соціальне забезпечення - це ті види і форми матеріального забезпечення, що надаються на умовах, передбачених законом чи договором, із спеціально створених для цього фондів особам, які через незалежні від них життєві обставини не мають достатніх засобів до існування. Право на соціальне забезпечення (за віком, у випадку хвороби, інвалідності, втрати годувальника, для виховання дітей тощо) полягає в тому, що держава гарантує надання достатніх коштів громадянам, які через об`єктивні обставини повністю або частково втратили можливість працювати і отримувати винагороду за працю, а також допомоги сім`ям у зв`язку із народженням та вихованням дитини.
Це право закріплене устатті 47 Конституції України.
Соціальний захист поширюється, насамперед, на громадян України, які внаслідок похилого віку або хвороби самі не можуть забезпечити собі нормальні умови життя. Права окремих категорій громадян регламентуються спеціальними нормативно-правовими актами, а самеЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно дост. 5 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбаченоКонституцією Українита законами України.
Державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло (стаття 9 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 114, в редакції на час виникнення правовідносин,встановлено, що з 01.01.2018 року для пільговиків, які мешкають у будинках, де створено ЖБК, ОСББ, управляючі компанії, управління соцзахисту самостійно розраховує розмір пільги на сплату внесків на управління будинком, утримання його та прибудинкових територій, оплату електроенергії, тепла, води, каналізацію, вивезення сміття.
Тобто, функцію нарахування пільг покладено на управління соцзахисту населення.
Кабінет Міністрів України постановою від 17 квітня 2019 року № 373 затвердив Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі з1 жовтня 2019 року - у грошовій безготівковій формі або у готівковій формі.
Відповідно до вказаного Порядку нарахування пільг проводиться департаментом соціального захисту.
Департамент щомісяця розраховує суму пільги, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.
Особи, що мають статус пільговика, в залежності від обраної форми розрахунківабо ж самі отримують грошові кошти, які спрямовують на оплату житлово-комунальних послуг, або ж (при безготівковій формі)не отримують грошових коштів, а послуги за них оплачуються повністю чи частково державою.
У випадку недостатності розміру пільги для покриття повного розміру таких витрат, особа, незалежно від того, що вона є пільговикомзобов`язана доплатити відповідні суми за свій рахунок.
Згідно п.7вказаного Порядку, на час виникнення правовідносин, виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ Ощадбанк на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ Ощадбанк договору (далі - рахунок для виплати пільг).
За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким наараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ Ощадбанк відповідно допункту 9цього Порядку.
Відповідно до пункту 9 Порядку, на час виникнення правовідносин, АТ Ощадбанк веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика Отже, механізм виплати пільг передбачає грошову безготівкову форму та готівкову форму.
АТ Ощадбанк здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ Ощадбанк (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ Ощадбанк. Типову форму договору визначає АТ Ощадбанк за погодженням з Мінсоцполітики.
З наведеноговбачається,що управителем нараховуються мешканцям внески у повному обсязі, без урахування пільг та субсидій, а управління соцзахисту населення, в свою чергу, подає, управителям, об`єднанням та кооперативам інформацію про надані субсидії та розраховані пільги. Ці платежі зараховуються як сплата внесків від мешканців у наступному періоді, що передбачено абз. 2 і 3 п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та абз. 9 і 10 п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає вимоги позивача про зобов`язання управляючої компанії ТОВ «Бона-Віта-ДМ» здійснити перерахунок нарахованих та сплачених коштів за житлово-комунальні послуги з урахуванням 75-процентрої знижки плати користування житлово-комунальними послугами, як учасника бойових дій починаючи з 01.07.2020 року по дату прийняття рішення у справі необґрунтованими, оскільки у ТОВ «Бона-Віта-ДМ», як управителя, відсутній обов`язок здійснити перерахунок позивачу з урахуванням 75-процентрої знижки.
Щодопослуг з охорони об`єкта.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що згідно норм Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та положення обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються по складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 190 від 27.07.2018 року, послуга з охорони об`єкта не є комунальною послугою.
Враховуючи викладені обставини колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ про зобов`язання вчинити певні дії, задоволенню не підлягають.
Щодо суті апеляційної скарги
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення (п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України).
Проаналізувавши зазначені обставини по справі у їх сукупності, апеляційний суд вважає, що рішення суду першої інстанції слід скасувати та ухвалити по справі нове рішення про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог про зобов`язання вчинити певні дії.
Щодо судових витрат
За правилом частини першоїстатті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина шостастатті 141 ЦПК України).
Відповідно до частини другоїстатті 133 ЦПК Українирозмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст.5Закону України«Про судовийзбір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
За подання апеляційної скарги Товариством з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ сплачено судовий збір в сумі 3405 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 3164 від 13.01.2022 року.
За подання касаційної скарги Товариством з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ сплачено судовий збір в сумі 2684 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 3933 від 02.03.2023 року.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в силу вимог закону, то колегія суддів вважає, що скаржнику підлягає компенсації за рахунок держави судовий збір у розмірі 3405 грн за подання апеляційної скарги та 2684 грн за подання касаційної скарги, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 367, п. 2 ч. 1 ст. 374, ст. 376, 384 ЦПК України, Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів,
п о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ задовольнити.
Рішення Київського районного суду м. Одеси від 16 липня 2021 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Бона Віта-ДМ про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Компенсувати Товариству з обмеженою відповідальністюБона Віта-ДМ, код ЄДРПОУ41600343, місцезнаходження: м. Одеса,вул. Жаботинського, буд. 56-А, за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 3405 грн та касаційної скарги 2684 грн.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 13 жовтня 2023 року.
Головуючий В.А.Коновалова
Судді О.Ю. Карташов
Ю.П. Лозко