Справа № 643/3693/24
Провадження № 2-о/643/212/24
УХВАЛА
22.04.2024 Суддя Московського районного суду м. Харкова Довготько Т.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із вищевказаною заявою, в якій просить:
- установити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Куземин, Сумська область, і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Миргород, Полтавська область, є батьком для ОСОБА_1 ;
- установити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 )після одруження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 ), яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Куземин, Сумська область, і померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Миргород, Полтавська область, є матір`ю для ОСОБА_1 ;
- установити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Київ, є матір`ю для ОСОБА_2 (01.02.1916-26.10.1982) і бабусею для ОСОБА_1 .
При вивченні заяви та доданих до неї документів встановлено, що дана заява підлягає залишенню без руху з наступних причин.
Зі змісту заяви про встановлення факту, що має юридичне значення убачається, що встановлення факту родинних відносин необхідно заявнику для оновлення (встановлення) намогильної споруди батьків та для реалізації права доступу до інформації про батьків для подальшого дослідження генеологічного дерева, що може мати історичну цінність для заявника та його родини.
Так, загальні правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих, регулювання відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлено гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання здійснюються на підставіЗакону України «Про поховання та похоронну справу»та Порядком утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженим Державним комітетом України з питань Житлово-комунального господарства.
Відповідно до положень ч. ч. 3, 4ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу»та п. 2.11 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. Це свідоцтво дає право його пред`явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов`язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству.
Згідно положень ч. 4ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Враховуючи викладене, у заяві необхідно вказати у якості заінтересованих осіб відповідну фізичну особу, яка являється користувачем місця поховання батьків заявника, та виконавчий орган відповідної сільської, селищної або міської ради на території якої знаходиться кладовище (або спеціалізоване комунальне підприємство) де поховані батьки заявника, вказавши їх поштові адреси, номери засобів зв`язку, реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичної особи та ідентифікаційний код ЄДРПОУ для юридичної особи, оскільки рішення у справі може впливати на права та обов`язки вказаних фізичної та юридичної осіб.
Крім того, відповідно доПостанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року,впорядкуокремогопровадження розглядаються справи про встановлення фактів,якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки,тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавствомнепередбаченоіншогопорядкуїхвстановлення; заявник не маєіншої можливостіодержатиабовідновитизагубленийчизнищенийдокумент,якийпосвідчує факт,що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченимст. 318 ЦПК України, зокрема, щодо зазначення її мети. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Згідно положення п. 7Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, відповідносуд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Так, вивчивши зміст поданої заяви, судом встановлено, що у порушення вищенаведених вимог процесуального законодавства України, заявником не зазначено,які правові наслідки породжує заявлений заявником факт родинних відносин, тобто не зазначено, які юридичні наслідки породжує заявлений факт, щодо яких має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав заявника, із наданням доказів останнього, оскільки оновлення (встановлення) намогильної споруди, написання генеалогічного дерева та історії родини заявника - не являється юридичними наслідками.
Таким чином, на виконання вимог даної ухвали суду заявником має бути уточнено юридичні наслідки, які мають породити заявлений заявником факт родинних відносин.
Крім того заявник, зокрема, просить встановити факт родинних відносин між померлими ОСОБА_5 та ОСОБА_2 . Разом з цим, встановлення юридичного факту родинних відносин між померлими особами не може бути складовою частиною правової процедури захисту прав особи, оскільки правоздатність осіб, родинний зв`язок яких заявник просить встановити суд, припинилася у день їх смерті.
Виходячи з вищезазначеного і відповідно до ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 175, 177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків. В разі невиконання вимог, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута позивачеві.
Керуючись ст. 175, 177, 185, 260, 353 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Четвертий відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту родинних відносин - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків п`ять днів з дня отримання заявником ухвали суду.
Роз`яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків заяви, відповідно до ст. 185 ЦПК України заява буде визнана неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.М.Довготько