179/986/23
2-о/179/2/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 травня 2024 року Магдалинівський районний суд Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Ковальчук Т.А.
при секретарі Ахтієвій Р.С.
за участю
заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Магдалинівка Дніпропетровської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні,
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернувся до Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні.
Заявник посилався на те, що він проживав разом з батьком ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 з дня свого народження, тобто з 1999 року.
26 березня 2023 року Новомосковським районним територіальним центром комплектуванням соціальної підтримки ОСОБА_3 був мобілізований, у зв`язку повномасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України та був зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Батько заявника приймав участь в обороні країни, але 26.01.2023 року він загинув під час виконання своїх військових обов`язків.
Також сповіщенням сім`ї про загибель батька, видано на ім`я заявника, ІНФОРМАЦІЯ_2 від 06.02.2023 року. Окрім того батько вказав заявника, як члена сім`ї та найближчого родича під час проходження військової служби, адже саме на його ім`я військовою частиною НОМЕР_1 було сповіщено про факт загибелі батька.
При зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_3 з питання отримання одноразової допомоги, працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 було повідомлено, що документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги прийняти не можуть, оскільки заявникові виповнилось 23 років, що в розумінні статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» заявник не є членом сім`ї загиблого батька ОСОБА_3 , що не дає мені можливості скористатися правом на отримання одноразової грошової допомоги після смерті батька.
Усна відмова у прийняти документів для призначення одноразової допомоги стало підставою та необхідністю додаткового доведення факту проживання однією сім`єю та перебування на його утриманні, а саме проживання разом з загиблим батьком та ведення спільного побуту та взаємних прав і обов`язків.
Заявник зазначає, що є єдиною особою, яка входить до кола осіб, що мають право на отримання такої допомоги, оскільки батьки його батька ОСОБА_3 , на час його загибелі померли, а з дружиною на підставі рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 17.10.2022 року був розлучений.
Встановлення юридичного факту проживання сина з батьком однією сім`єю та перебування на його утриманні необхідно для подальшої реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченою Постановою KMУ № 168 від 28.02.2022 року.
За час проживання однією сім`єю, як батька та сина, заявник та його батько вели спільне господарство, займалися благоустроєм будинку: робили ремонт, купували меблі та предмети і домашнього побуту.
З дитинства і до часу загибелі батька, заявник мав з ним постійно тісні відносини як син та батько. Зокрема, вони спілкувались особисто і телефоном, проводили разом вільний час, мали теплі, довірливі відносини. Батько постійно пересилав грошові кошти, зокрема, сплачував лікування заявника, крім того, за період військової служби батько перераховував йому кошти на його утримання.
Оскільки заявник не навчається та не працює за станом здоров`я, фактично його утримував батько. Також його батьком 27.07.2022 року був складений заповіт на моє ім`я заявника, в якому він заповідав все своє майно де б воно не було та з чого б воно не складалось.
Після загибелі батька, заявник їздив в м. Дніпро та забирав труну з його тілом додому в селище Кременівка Новомосковського району Дніпропетровської області, займався організацією поховання за власні кошти.
На підставі наведених обставин, позивач звертається до суду та прохає:
-встановити факт, що ОСОБА_1 відноситься до членів сім`ї свого батька, ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Бахмут Донецької області;
-встановити факт, що ОСОБА_1 знаходився на утриманні свого батька, ОСОБА_3 , в т. ч. і на момент його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Заявник та представник заявника в судовому засіданні підтримали вимоги заяви, посилаючись на викладені обставини.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_6 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник заінтересованої особи Міністерства оборони України в судове засідання не з`явився, надавши до суду пояснення в яких прохав розглянути справу без його участі, зазначивши, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_3 є батьком заявника, що підтверджується свідоцтвом про народження видане 19.07.1999 року виконкомом Заплавської сільської ради Магдалинівського району Дніпропетровської області, актовий запис № 03 (а. с. 9).
ОСОБА_3 був мобілізований, у зв`язку повномасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України та був зарахований до особового складу військової частини НОМЕР_1 , згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.05.2022 року (а. с. 10).
26.01.2023 року через виконання бойових завдань під час безпосередньої участі у бойових діях із забезпечення здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з боку російської федерації, загинув - ОСОБА_3 (а. с. 11-12, 15).
На ім`я заявника 06.02.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 видано сповіщення сім`ї про загибель його батька ОСОБА_3 (а. с. 13).
В судовомузасіданні буладопитані яксвідкиОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які зазначили, що дійсно заявник проживав разом з батьком, разом займалися домашнім господарством, ОСОБА_3 утримував заявника.
Відповідно до частини першоїстатті 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до статті161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста.
Члени сім`ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста визначаються відповідно доСімейного кодексу України, а утриманці - відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Порядок № 975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст).
У пункті 5 Порядку № 975 регламентовано, зокрема, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім`ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста.
Пунктом 10 Порядку №975визначено,що члени сім`ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), відповідні документи.
Відповідно до п. 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Тобто зазмістом зазначенихнорм,суди встановлюютьюридичні фактитільки уразі,коли особоювчинено заходищодо поданнянеобхідних документівдля призначення та виплати одноразової грошової допомоги. І тільки у разі наявності об`єктивних причин, які не залежать від волі особи, що обумовлюють неможливість отримання одноразової грошової допомоги, відповідний факт може встановити суд у порядку окремого провадження.
Згідно ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Заявник вказує, що він звертався до ІНФОРМАЦІЯ_3 із з питання отримання одноразової допомоги, однак йому було повідомлено, що документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги прийняти не можуть, однак на підтвердження вказаних обставин не надано відповідні докази , зокрема рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, або про повернення документів на доопрацювання.
Суд вважає, що заявником на даний час не підтверджено, що факт, який прохає встановити заявник безпосередньо породжує юридичні наслідки щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, у зв`язку із чим вказані вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 265-268, 315 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерство оборони України про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 20 травня 2024 року.
Суддя Т.А.Ковальчук