ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2009 року Роздільнянський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Ільяшук АВ
При секретарі Войнікової ЛФ
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА до Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про зобовязання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни -
ВСТАНОВИВ
Позивач звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом до відповідача у якому просила суд поновити строк звернення до суду за захистом її прав за період з 01.01.06 року по 31.12.07 року зобовязати відповідача а саме Управління ПФУ в Роздільнянському районі Одеської області нарахувати та виплатити їй як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 2006 року по грудень місяць 2008 року включно суму - 4471 грн 20 копійок В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила що відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни вона відноситься до категорії "дитина війни і на підставі ст цього Закону їй повинна з 01 січня 2006 року щомісячно виплачуватись соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком Однак зазначена допомога у 2006 та 2007 роках їй не виплачувалась оскільки Законами України "Про державний бюджет на 2006 рік та "Про державний бюджет на 2007 рік виплата цієї допомоги була призупинена Положення Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік - "Про зупинення дії статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни - були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України №рп від 09.07.2007 року Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність Цей розмір встановлювався Законами України "Про державний бюджет на 2006, 2007, 2008 роки відповідно Сума невиплаченої соціальної допомоги за 2006 - грудень 2008 року становить 4471,20 гривен Позивач просила розглянути справу у її відсутності
Відповідач надіслав суду письмові заперечення на позовну заяву в якому зазначив що діяв в межах своїх повноважень наданих йому законами України та відповідними підзаконними нормативноправовими актами Вказуючи на те що Законом України "Про соціальний захист дітей війни передбачено що фінансування виплат по даному Закону проводиться з Державного бюджету України Бюджетне законодавство України не передбачало видатків на виплату допомоги дітям війни У 2008 році порядок виплати цієї державної допомоги врегульований Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік та Постановою Кабінету Міністрів України № від 28.05.2008 року - "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян Відповідач вказав на пропуск позивачем передбаченого ст КАС України річного строку на звернення до суду з адміністративним позовом Просив розглянути справу у його відсутності
Вивчивши матеріали справизаслухавши пояснення позивача суд прийшов до наступного
Позивач ОСОБА ІНФОРМАЦІЯ відповідно до ст Закону України №У від 18 листопада 2004 року "Про соціальний захист дітей війни відноситься до категорії "дитина війни Статтею 6 вказаного Закону встановлено що "Дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога що виплачується замість пенсії підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком яка відповідно до ч 1 ст Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність становить з 01 січня - 350 гривен з 01 квітня - 359 гривен з 01 жовтня - 366 гривен Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність становить з 01 січня - 380 гривен з 01 квітня - 406 гривен з 01 жовтня - 411 гривен Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність складає з 01.січня - 470 гривен з 01 квітня - 481 гривенз 01 жовтня - 498 гривен Частиною 3 ст у редакції Закону України від 15.03.2007 року №У "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік встановлено що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність визначений абзацом пятим частини першої зазначеної статті збільшений на 1%.
Законом України №У від 20.12.05 року "Про Державний бюджет України на 2006 рік (ст та ст та Законом України №У від 19.12.2006 року "Про Державний бюджет України на 2007 рік (ст пункт 12 та ст дія ст 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни була призупинена і у 2006-2007 роках відповідач не нараховував і не виплачував позивачу державну допомогу як дитині війни
Конституційний Суд України своїм рішенням №рп року у справі щодо відповідності положень статей 29,36, ч ст ч ст ч ст пунктів 7,9,12.13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік (справа про соціальні гарантії громадян визнав положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік зокрема п ст та ст якими призупинено дію ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни такими що не відповідають Конституції України Рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів що визнані неконституційними
Після чого пунктом 41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни викладено у новій редакції а саме дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії соціального захисту до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни Рішенням Конституційного Суду України №рп від 22 травня 2008 року у справі щодо відповідності положень статті 65 розділу 1, пунктів 61,62,63, 66 розділу ІІ пункту 3 розділу ІІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік (справа щодо предмета та змісту закону про Державний Бюджет України вказані зміни у ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни визнані такими що не відповідають Конституції України (є неконституційними
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України № від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян (діє з 22.05.2008 року дітям війни (крім тих на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту та "Про жертви нацистських переслідувань передбачено що до пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги що виплачується замість пенсії підвищення проводиться у таких розмірах з 22 травня - 48,1 гривні з 01 липня - 48,2 гривні та з 01 жовтня - 49,8 гривні
Відповідно до ст Конституції України закони інші правові акти або їх окремі положення що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність Рішення Конституційного Суду України є обовязковим до виконання на території України остаточним і не може бути оскаржене
Виходячи з наведеного пункт 12 ст Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік яким зупинено дію ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік втратив чинність з дня постановлення Конституційним Судом України рішення №рп від 09.07.2007 року пункт 41 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік яким змінено ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни втратив чинність з дня постановлення Конституційним Судом України рішення №рп від 22.05.2008 року Таким чином вищевказані положення Законів України "Про Державний бюджет України та Постанови Кабінету Міністрів України № від 28.05.2008 року не можуть бути застосовані при вирішенні даного спору оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів (ст ч Конституції України
Частиною 2 ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни також передбачено що соціальні гарантії дітям війни встановлені цим Законом не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативноправовими актами
Згідно ч ст Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та Протоколи до неї а також практику Європейського Суду - як джерело права Стаття 1 Протоколу № до вказаної Конвенції встановлює що кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах передбачених законом і загальними принципами міжнародного права Борги розглядаються у сенсі поняття "власності яке міститься у ч ст Протоколу № до Конвенції і яке не обмежене власністю на фізичні речі та залежить від формальної класифікації у національному законодавстві борги що становлять майно можуть також розглядатись як "майнові права і таким чином як власність Європейський Суд з прав людини при розгляді справи "Кечко проти України зауважив що в межах свободи дій держави -визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету Держава може вводити припиняти чи закінчити виплату таких надбавок вносячи відповідні зміни в законодавство Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги необхідні для цього органи влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними У звязку з чим Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів - Закону України відповідно якому встановлені надбавки з бюджету і який є діючим та Закону України "Про Державний бюджет на відповідний рік де положення останнього Закону на думку Уряду України превалювали як lex specialis. Європейський суд не прийняв аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобовязань
Тому посилання відповідача на відсутність необхідних бюджетних асигнувань для виплат зазначеної допомоги суд не приймає до уваги бо ці доводи суперечать як нормам національного так і міжнародного законодавства
Суд вважає за необхідне на підставі ч ст КАС України захистити права позивача шляхом зобовязання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу надбавки передбаченої ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період часу з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по дату вказану у позовній заяві Вказані соціальні виплати які мають разовий і цільовий характер відповідно до ст Закону України "Про індексацію грошових доходів населення - не підлягають індексації
Згідно із ч ст КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав свобод та інтересів особи встановлений річний строк який якщо не встановлено інше обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав свобод чи інтересів Суд не приймає до уваги посилання відповідача про застосування строку позовної давності оскільки вважає що річний строк для звернення до суду передбачений ст КАС України позивачем не пропущений і не застосовується для даної категорії правовідносин а тому підстави для відмови у позові з цієї причини відсутні
На підставі ст ст ч ст Конституції України ст Закону України "Про соціальний захист дітей війни керуючись ст ст 86, 94, 99, 160-163, 167 КАС України СУД -
ПОСТАНОВИВ
Адміністративний позов ОСОБА - задовольнити частково
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області провести нарахування та виплату ОСОБА підвищення на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідно до чинного Закону України "Про соціальний захист дітей війни
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Роздільнянський районний суд Одеської області шляхом подачі в 10 денний строк з дня її проголошення а в разі складання постанови відповідно до ст КАС України - з дня складання у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч ст КАС України
СУДДЯ