УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2017 року Справа № 876/1278/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Каралюса В.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.,
з участю представників:
від відповідача: Пилипенко Ю.С.,
від третіх осіб: Хорошої С.В., Ковальчук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року по справі № 803/1541/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» до Державної служби геології та надр України, треті особи: Волинська обласна рада, Державна служба з питань праці, Міністерство екології та природних ресурсів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
18.10.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду у встановлений строк заяви на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення та зобов'язання видати спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення.
В обґрунтування позову вказує, що 09.03.2016 за вх. № 4052/13/12-16 Держгеонадра України було прийнято та зареєстровано заяву ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» разом з пакетом документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки «Галузія», що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області, на південний схід від с. Галузія, площею 40,49 кв. км.
Держгеонадра України протягом 60-денного строку не повернуло ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» вказаний пакет документів, не надіслало жодних листів щодо невідповідності поданих документів чинному законодавству України, тому позивач вважав, що заява разом із документами була прийнята до розгляду. Днем спливу терміну для видачі ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки «Галузія» є 10.05.2016. Проте, впродовж встановленого строку позивач не отримав спеціального дозволу, а також відмову у його видачі, відповідач не висловив жодних зауважень щодо повноти поданого позивачем пакету документів для отримання дозволу на користування надрами та не встановив жодних недостовірних даних у документах, не зазначив, яким вимогам вони не відповідають. Відтак, вважав, що за принципом мовчазної згоди позивач набув право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, оскільки позивачем подано у встановленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у визначений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано та не направлено.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року у справі № 803/1541/16 в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав, з посиланням на невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема, вказує, що не відповідає обставинам справи висновок суду на рахунок того, що з набранням чинності постановою КМУ № 277 (тобто, з 12.04.2016 року) заява позивача від 09.03.2016 року № 4052/13/12-16 підлягала розгляду з урахуванням змін, внесених постановою КМУ № 277 до Порядку № 615, заява та додані до неї документи повинні бути погодженні у відповідності до п.9 Порядку № 615 (з відповідними обласними радами, Мінприроди, Держпраці), а принцип мовчазної згоди до спірних правовідносин не підлягає застосуванню у зв'язку з втратою чинності згідно із постановою КМУ № 277 підпункту 8 пункту 8 Порядку № 615. Крім того апелянт вважає, що до даних відносин необхідно застосувати принцип «мовчазної згоди» на підставі частини 6 статті 4-1 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Апелянт будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, що відповідно до ч.4 ст.196 КАС України не перешкоджає розгляду справи без його участі.
Відповідач Державна служба геології та надр України в наданих суду письмових поясненнях заперечує проти апеляційної скарги позивача, вважає таку необґрунтованою та просить залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судовому засіданні представник відповідача Пилипенко Ю.С. заперечила проти апеляційної скарги, вважає оскаржувану постанову суду такою, що прийнята у відповідності до норм матеріального та процесуального права, за повного та всебічного зясування обставин справи, просить залишити її без змін.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Волинська обласна рада в запереченні на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову законною та обґрунтованою та просить залишити її без змін.
Представник Волинської обласної ради Хороша С.В. в судовому засіданні заперечила проти апеляційної скарги, просила оскаржувану постанову залишити без змін.
Третя особа - Міністерство екології та природних ресурсів України явки представника в судове засідання не забезпечило. В поданому письмовому запереченні на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову законною та просить залишити її без змін.
Третя особа - Державна служба України з питань праці в запереченні на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову суду першої інстанції законною та просить залишити її без змін.
В судовому засіданні представник третьої особи Державної служби України з питань праці Ковальчук І.О. заперечила проти апеляційної скарги, просила оскаржувану постанову залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, апеляційну скаргу, заперечення на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» звернулося до Держгеонадра України із заявою, яка зареєстрована 09.03.2016 за вх. № 4052/13/12-16, на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки «Галузія», що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області, на південний схід від с. Галузія, площею 40,49 кв. км., до якої долучило пакет документів: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.07.2016, копію статуту від 22.07.2015, договір оренди майнового комплексу від 02.03.2016, пояснювальну записку з характеристикою об'єкта, програму робіт з геологічного вивчення, очікувані техніко-економічні показники промислового освоєння ділянки «Галузі», каталог координат кутових точок ділянки "Галузія", графічні матеріали.
Державна служба геології та надр України листами від 10.03.2016 № 3654/13/12-16, № 3655/13/12-16, № 3656/13/12-16 направило на адресу Волинської обласної ради, Держпраці України та Мінприроди України копії пакету документів, поданих ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки «Галузія», що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області, та просило в термін до 09.04.2016 розглянути питання щодо погодження видачі спеціального дозволу.
Як вбачається з матеріалів справи лист Держгеонадра України від 10.03.2016 № 3655/13/12-16 надійшов на адресу Волинської обласної ради 21.03.2016. Згідно з рішенням Волинської обласної ради від 07.04.2016 № 4/3 «Про непогодження надання надр у користування ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» (ділянка «Галузія») обласна рада вирішила не погоджувати позивачу надання надр у користування з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки покладів бурштину ділянки "Галузія", розташованої у Маневицькому районі Волинської області. Також листом від 07.04.2016 № 810/43/2-16 Волинська обласна рада скерувала на адресу Держгеонадра України копію рішення обласної ради від 07.04.2016 № 4/3, яке надійшло на адресу відповідача 11.04.2016 за вх. № 6332/13/12-16 .
Як вірно встановлено судом першої інстанції 11.04.2016 за вх. № 6398/13/12-16 на адресу Держгеонадра України надійшов також лист Держпраці України від 06.04.2016 № 3940/1/10.3-ДП-16, в якому Держпраці України повідомила про розгляд копій документів ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» та встановила їх невідповідність встановленим вимогам (а саме: не надано документи, які засвідчують право власності на цілісний майновий комплекс, побудований (реконструйований) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл), у зв'язку з чим подані на розгляд документи повернуті без погодження для приведення їх у відповідність до встановлених вимог.
Також 13.06.2016 за вх. № 1177/28-13/12-16 на адресу Держгеонадра України надійшов лист Мінприроди України від 09.06.2016 № 5/3-6/5412-16, яким скеровано копію наказу від 06.06.2016 № 212 "Про погодження надання надр у користування" (цим наказом введено в дію протокол № 3 засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування Мінприроди від 27.05.2016) та протоколу № 3 від 27.05.2016 засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування Мінприроди, з якого вбачається, що ТзОВ «Перша Волинська старательська артіль» відмовлено у погодженні надання надр у користування з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки "Галузія", що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області у зв'язку з виключенням підпункту 8 пункту 8 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 277 від 06.04.2016 та пункту 4 Регламенту Мінприроди.
Держгеонадра України листом від 30.05.2016 № 9689/13/12-16 повернуло ТзОВ "Перша Волинська старательська артіль" заяву з документами до неї щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки "Галузія", що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області у зв'язку з тим, що у пояснювальній записці не зазначена потужність підприємства.
Частиною першою статті 14 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування для: геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; будівництва та експлуатації підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади та ін.); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції; задоволення інших потреб.
Відповідно до частини другої статті 16 цього ж Кодексу спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно частини першої статті 20 зазначеного Кодексу для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, згідно із пунктом 1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (з наступними змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою від 09.03.2016 № 4052/13/12-16, далі - Порядок № 615), цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами. Користувачами надр можуть бути особи, визначені статтею 13 Кодексу України про надра (далі - надрокористувачі). Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Відповідно до пункту 2 Порядку № 615 дозволи надаються Держгеонадрами переможцям аукціонів з їх продажу та без проведення аукціонів у випадках, передбачених пунктом 8 цього Порядку, органом з питань надання дозволу, крім корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим, дозволи на видобування яких надаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим згідно із цим Порядком.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" від 12.12.1994 № 827 (з наступними змінами та доповненнями) бурштин включено до переліку корисних копалин загальнодержавного значення.
Згідно підпункту 8 пункту 8 Порядку № 615 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із заявою від 09.03.2016 № 4052/13/12-16) без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в оренду (концесію). У разі перебування цілісних майнових комплексів в оренді (концесії) строк дії дозволу не може перевищувати строку оренди (концесії) таких комплексів (з урахуванням строку дії дозволу, визначеного пунктом 7 цього Порядку).
Також пунктом 8 цього ж Порядку передбачено, що для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті), номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, а також підстава надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку. Реєстрація документів, що надійшли для надання дозволу, здійснюється у визначеному органом з питань надання дозволу порядку. Документи, що не відповідають вимогам цього Порядку, повертаються заявникові. Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів (для вугільних шахт, які відповідно до законодавства вважаються малими, - протягом 30 днів) після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі. Надання дозволів у випадках, передбачених підпунктами 1 - 14 цього пункту, здійснюється за рішенням органу з питань надання дозволу.
Згідно пункту 9 Порядку № 615 надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується, зокрема, з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; Мінприроди - на всі види користування надрами; Держпраці - на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування, а також для цілей, не пов'язаних із видобуванням корисних копалин, в частині державного гірничого нагляду. Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - п'ятим цього пункту. Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу. Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше дня, що настає за днем одержання документів від заявника, надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - п'ятому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів. За результатами розгляду документів, надісланих на погодження, органи, зазначені в абзацах другому - п'ятому цього пункту, надають погодження, які у паперовому або електронному вигляді надсилають органу, який видає дозвіл. У разі ненадання органами, зазначеними в абзацах другому - п'ятому цього пункту, погодження протягом встановленого строку вважається, що видача дозволу ними погоджена.
Як вірно встановлено судом першої інстанції ТзОВ "Перша Волинська старательська артіль" звернулося до Держгеонадра України із заявою, яка зареєстрована 09.03.2016 за вх. № 4052/13/12-16, на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки "Галузія", що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області, на південний схід від с. Галузія, площею 40,49 кв. км., покликаючись на підпункт 8 пункту 8 Порядку № 615 (в редакції, чинній на момент звернення позивача із вказаною заявою). При цьому, листами від 10.03.2016 № 3654/13/12-16, № 3655/13/12-16, № 3656/13/12-16 Держгеонадра України направило на адресу Волинської обласної ради, Держпраці України та Мінприроди України копії пакету документів, поданих ТзОВ "Перша Волинська старательська артіль" щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки "Галузія", що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області, та просило в термін до 09.04.2016 розглянути питання щодо погодження видачі спеціального дозволу.
З врахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що Держгеонадра України дотримало вимог пунктів 8, 9 Порядку № 615 щодо реєстрації поданих позивачем документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону та своєчасного надіслання до Волинської обласної ради, Держпраці України та Мінприроди України копій зазначених документів із встановленням строку для їх розгляду.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що на час звернення позивача із заявою від 09.03.2016 № 4052/13/12-16 пунктом 8 Порядку № 615 було передбачено, що рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 60 днів (для вугільних шахт, які відповідно до законодавства вважаються малими, - протягом 30 днів) після надходження заяви разом із зазначеними документами у повному обсязі. Тобто, за умови незмінюваності законодавства відповідач повинен був прийняти рішення про надання дозволу чи про відмову у його наданні протягом 60 днів після надходження заяви від 09.03.2016 № 4052/13/12-16, а саме до 10.05.2016.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 594 і 615, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 06.04.2016 № 277 (далі - постанова КМУ № 277), яка набрала чинності з 12.04.2016, були внесені зміни до Порядку № 615.
Згідно із постановою КМУ № 277 підпункт 8 пункту 8 Порядку № 615 було виключено. Також, пункт 8 цього ж Порядку було викладено в іншій редакції, зокрема, передбачено, що рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку. Поруч з цим, абзац п'ятий пункту 9 Порядку № 615 було виключено постановою КМУ № 277, тобто, з 12.04.2016 надання надр у користування не потребує погодження з Держпраці.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що постановою КМУ № 277, якою внесені зміни до Порядку № 615, окремо не регламентовано, у якому порядку та у які строки належить розглядати заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами, які подані до набрання чинності постановою КМУ № 277.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що оскільки за своєю правовою природою норми Порядку № 615 є процедурними нормами, тому з набранням чинності постановою КМУ № 277 (тобто, з 12.04.2016) заява позивача від 09.03.2016 № 4052/13/12-16 підлягала розгляду з урахуванням змін, внесених постановою КМУ № 277 до Порядку № 615.
Апелянт вважає, що оскільки упродовж 60 днів після надходження заяви від 09.03.2016 № 4052/13/12-16, тобто до 10.05.2016, він не отримав спеціального дозволу чи відмову у його видачі, тому за принципом мовчазної згоди апелянт (позивач) набув право на провадження господарської діяльності, на здійснення якої звернувся за видачею спеціального дозволу до відповідача.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 № 2806-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 2806-IV) принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.
Згідно абзацу першого, четвертого частини першої статті 4-1 Закону № 2806-IV порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом. Документи дозвільного характеру видаються безоплатно, на необмежений строк, якщо інше не встановлено законом.
Частиною шостою статті 4-1 Закону № 2806-IV передбачено, що у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано або не направлено документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Копія заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття є підтвердженням подачі заяви та документів адміністратору або дозвільному органу. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що оскільки заява позивача від 09.03.2016 № 4052/13/12-16 підлягала розгляду з урахуванням змін, внесених постановою КМУ № 277 до Порядку № 615, тому відповідач при розгляді вказаної заяви не допустив порушення строку, визначеного пунктом 8 цього Порядку (тобто, 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку), повернувши позивачу листом від 30.05.2016 № 9689/13/12-16 заяву з документами до неї на отримання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки "Галузія", що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області.
Суд першої інстанції вірно зазначив, що з урахуванням змін, унесених постановою КМУ № 277 до Порядку № 615, з 12.04.2016 підпункт 8 пункту 8 Порядку № 615 було виключено, тобто, без проведення аукціону дозвіл не може бути надано у разі геологічного вивчення.
З врахуванням викладеного колегія суддів вважає, що оскільки у заяві від 09.03.2016 № 4052/13/12-16 як підставу надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону позивач зазначив підпункт 8 пункту 8 Порядку № 615, який було виключено постановою КМУ № 277, яка набрала чинності 12.04.2016, тому позивачу, який є орендарем цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин, спеціальний дозвіл на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, без проведення аукціону наданий бути не може.
Крім цього матеріалами справи підтверджується, що Волинська обласна рада та Мінприроди України не погодили надання позивачу надр у користування, що також унеможливлює видачу позивачу спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, в т. ч. дослідно-промислової розробки бурштину ділянки "Галузія", що знаходиться в Маневицькому районі Волинської області, оскільки згідно із пунктом 19 Порядку № 615 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 277) підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є, зокрема, відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування.
З врахуванням вищенаведеного колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що при розгляді заяви позивача від 09.03.2016 № 4052/13/12-16 відповідач не допустив протиправної бездіяльності, оскільки дотримав вимоги пункту 8, 9 Порядку № 615 щодо реєстрації поданих позивачем документів на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону та своєчасного надіслання до Волинської обласної ради, Держпраці України та Мінприроди України копій зазначених документів із встановленням строку для їх розгляду, не допустив порушення строку для прийняття рішення про надання дозволу чи про відмову у його наданні, передбаченого пунктом 8 Порядку № 615 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 277), а дії відповідача щодо повернення листом від 30.05.2016 № 9689/13/12-16 заяви з документами до неї на отримання спеціального дозволу на користування надрами позивач не оскаржує, при цьому, позивач не набув права за принципом мовчазної згоди на провадження господарської діяльності, на здійснення якої звернувся за видачею спеціального дозволу до відповідача, і такий дозвіл не може бути виданий позивачу у зв'язку із втратою чинності згідно із постановою КМУ № 277 підпункту 8 пункту 8 Порядку № 615 та непогодженням надр у користування Волинською обласною радою та Мінприроди України, відтак позивачу в задоволенні позову підставно відмовлено.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги не складають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. 160 ч.3, ст. ст. 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
У ХВ А Л И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Перша Волинська старательська артіль» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року у справі № 803/1541/16 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
В.М.Каралюс
Повний текст ухвали складений 16.03.2017 року.