КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
16 листопада 2017 року № 810/2893/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради про визнання неправомірними дій, визнання незаконним та скасування реєстраційного запису,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2, довіреність від 09.01.2017 НМЕ928832,
представника відповідача-1: не з'явився,
представника відповідача-2: не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області (далі також відповідач-1), Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради (далі також відповідач-2), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, як правонаступника Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, в частині призначення комісії (голови комісії) з припинення юридичної особи ТОВ "Зелене Шатро" та подання державному реєстратору Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області Скоріній О.М. документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи;
- визнати незаконним та скасувати реєстраційний запис від 16.01.2016 №13571390016000110, вчинений державним реєстратором Скоріною Оленою Миколаївною Реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції Київської області.
Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 29.08.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №810/2893/17, витребувано докази по справі від сторін, закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Згідно з ч.2 ст.166 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Під час розгляду справи встановлені порушення закону з боку Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради, які потребують усунення та вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, які виразилися у наступному.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.08.2017 було витребувано від Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та від Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради докази по справі.
Копія ухвали суду від 29.08.2017 була отримана відповідачем-1 05.09.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (а.с.35).
Копія ухвали суду від 29.08.2017 була отримана відповідачем-2 05.09.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення (а.с.35).
Проте, відповідачі вимог вказаної ухвали суду не виконали, витребувані докази суду не надали та про причини неможливості їх надання суду не повідомили.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.09.2017 було повторно витребувано від Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та від Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради докази по справі та зобов'язано надати останні в строк до 19.10.2017 або в судове засідання.
Копія ухвали суду від 21.09.2017 була отримана відповідачами 28.09.2017, що підтверджується рекомендованими повідомленнями з відміткою про вручення (а.с.51-52).
Однак відповідачі всупереч вимогам вказаної ухвали суду не надали витребувані судом докази та не надали жодних пояснень щодо причин неможливості надання витребуваних доказів.
У зв'язку з цим, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 було втретє витребувано від відповідачів докази по справі та зобов'язано надати останні в строк до 16.11.2017 або в судове засідання.
Копія ухвали суду від 19.10.2017 була отримана відповідачем-1 27.10.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням з відміткою про вручення (а.с.88).
Копія ухвали суду від 19.10.2017 була отримана відповідачем-2 27.10.2017, про що свідчить рекомендоване повідомлення з відміткою про вручення (а.с.88).
Суд зазначає, що вимоги ухвали суду від 19.10.2017 Ірпінське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повторно не виконано, витребувані документи суду не надало, жодних пояснень про причини неможливості виконання вимог ухвал суду від 29.08.2017, від 21.09.2017 та від 19.10.2017 суду не надало.
В свою чергу, Відділ державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради надав суду заперечення проти адміністративного позову, і тим самим не в повному обсязі виконав вимоги ухвал суду від 29.08.2017, від 21.09.2017 та від 19.10.2017.
Отже, Ірпінським відділенням Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Відділом державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради тричі проігноровані вимоги Київського окружного адміністративного суду про необхідність надання доказів та документів, що стосуються предмету спору, що кожного разу мало наслідком витребування доказів та зупинення провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч.5 ст.11 КАС України суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 4 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язкову суд витребує названі документи та матеріали.
Згідно з ч.ч.1 та 3 ст.79 КАС України письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи. Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.
Як було зазначено ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 29.08.2016, від 21.09.2017 та від 19.10.2017 судом були витребувані докази по справі від Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та від Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради, проте всупереч вимогам чинного законодавства постановлені судом ухвали належним чином виконані не були, про причини невиконання вимог ухвал суду про витребування доказів - суд не повідомлено.
Статтею 129 Конституції України обов'язковість рішень суду (до яких належать і ухвали) визначена як одна з основних засад судочинства.
Статтею 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VI передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
У статті 255 КАС України також зазначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання (ч. 2 ст. 257 КАС України).
З урахуванням наведених норм, суд зазначає про обов'язок Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради, на вимогу суду надавати, зокрема, письмові докази, які містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Так, Ірпінське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Відділ державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради володіють інформацією, яка має суттєве значення та безпосередньо впливає на законність та обґрунтованість винесення судового рішення за заявленими позивачем позовними вимогами.
Зокрема, як було встановлено судом Ірпінським відділенням Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області було створено ліквідаційну комісію по ліквідації ТОВ «Зелене Шатро», за поданням якої було припинено ТОВ «Зелене Шатро» як юридичну особу.
Отже, відповідач володіє інформацією щодо створення та діяльності комісії по ліквідації ТОВ «Зелене Шатро».
В свою чергу, у Відділі державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради знаходиться реєстраційна справа ТОВ «Зелене Шатро», яка містить документи із детальною інформацією про процедуру припинення ТОВ «Зелене Шатро».
Отже, витребувані ухвалами суду від 29.08.2017, від 21.09.2017 та від 19.10.2017 документи містять інформацію, яка спростовує або підтверджує правомірність проведення ліквідаційної процедури ТОВ «Зелене Шатро» як юридичної особи.
Таким чином, відповідачами - Ірпінським відділенням Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області та Відділом державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради допущена протиправна бездіяльність, яка виразилася в ігноруванні вимог Київського окружного адміністративного суду про необхідність надання доказів та документів, що стосуються предмету спору та відсутність яких унеможливлює з'ясування всіх обставин у справі, а також виключає можливість повного та всебічного розгляду справи.
З огляду на зазначені висновки суду щодо протиправної бездіяльності Головним управлінням ДФС у Київській області, як органом державної влади, до структури якого входить Ірпінське відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області, та Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради, як виконавчим органом міської ради, до складу якого входить Відділ державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради, має бути проведена перевірка щодо фактів невиконання вимог ухвал Київського окружного адміністративного суду про витребування доказів по справі.
В судовому засіданні по справі 16.11.2017 проголошено вступну та резолютивну частини ухвали, повний текст ухвали виготовлено та підписано 17.11.2017.
Керуючись статтями 160, 165, 166 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1.Зобов'язати Головне управління ДФС у Київській області та Виконавчий комітет Ірпінської міської ради вжити заходи щодо усунення порушень та умов, що сприяли порушенню закону.
2. Зобов'язати Головне управління ДФС у Київській області провести ретельну перевірку щодо фактів невиконання вимог ухвал Київського окружного адміністративного суду про витребування доказів по справі від Ірпінського відділення Вишгородської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.
3.Зобов'язати Виконавчий комітет Ірпінської міської ради провести ретельну перевірку щодо фактів невиконання вимог ухвал Київського окружного адміністративного суду про витребування доказів по справі від Відділу державної реєстрації виконавчого комітету Ірпінської міської ради.
4. Про прийняті заходи щодо проведеної перевірки повідомити суд не пізніше 30 календарних днів після надходження окремої ухвали.
5. Ухвалу направити рекомендованою кореспонденцією сторонам для відома, Головному управлінню ДФС у Київській області та Виконавчому комітету Ірпінської міської ради - для виконання.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кушнова А.О.