ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: [email protected], тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.12.2018
м. Дніпро
Справа № 904/3098/18
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Петренко Н.Е.
за участю секретаря судового засідання Сироти М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1
до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2
за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ
за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
про зобов'язання вчинити певні дії, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 11.12.2018 за вих.№б/н
Представники :
від позивача: ОСОБА_3, представник за довіреністю №8638 від 05.09.2018;
від позивача: ОСОБА_4, представник за дорученням №10 від 02.01.2018;
від відповідача: ОСОБА_5, представник за довіреністю №18/11-14 від 02.01.2018;
від відповідача: ОСОБА_6, представник за довіреністю №93/11-14 від 27.09.2018;
третя особа-1: ОСОБА_7, представник за довіреністю №41/25/18 від 22.01.2018;
третя особа-1: ОСОБА_8, представник за довіреністю №84/25/18 від 22.10.2018;
третя особа-2: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2 (далі - відповідач) в якій просить суд:
- зобов'язати Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради здійснити розрахунок невикористаних сум субсидій за період 2016-2017 роки 817 абонентам за особовими рахунками яких станом на 1 травня 2017 року або станом на 1 травня 2016 року обліковувалась заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, згідно додатку 1 до довідки зустрічної звірки в Комунальному підприємстві "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради від 13 березня 2018 року № 04.04-28/18з;
- зобов'язати Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради надати до управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради акт розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій за період 2016-2017 роки 817 абонентам за особовими рахунками яких станом на 1 травня 2017 року або станом на 1 травня 2016 року обліковувалась заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, згідно додатку 1 до довідки зустрічної звірки в Комунальному підприємстві "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради від 13 березня 2018 року №04.04-28/18з;
- зобов'язати Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради перерахувати на користь управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради (розрахунковий рахунок 35416089437189 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпро, МФО 805012) невикористану суму субсидії за період 2016-2017 роки 817 абонентам за особовими рахунками яких станом на 1 травня 2017 року або станом на 1 травня 2016 року обліковувалась заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, згідно додатку 1 до довідки зустрічної звірки в комунальному підприємстві "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради від 13 березня 2018 року №04.04-28/18з, в порядку визначеному пунктом 11 Порядку № 534.
Судові витрати по справі позивач просив суд стягнути з відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
04.01.2016 та 03.01.2017 між позивачем та відповідачем укладено договори про порядок проведення розрахунку за надані субсидії населенню, що користується послугами водопостачання та водовідведення з терміном дії з 01.01.2016 по 31.12.2016 та з 01.01.2017 по 31.12.2017 відповідно.
Пунктом 1.2 Розділу І зазначених договорів визначено, що відповідач надає послуги з водопостачання та водовідведення населенню, що отримує субсидії, у повному обсязі, а позивач здійснює проведення розрахунків за надані субсидії населенню, що користується послугами водопостачання та водовідведення в межах кошторисних призначень та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" від 21.10.1995 №848 (зі змінами), "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" від 06.08.2014 №409 (зі змінами).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848), а механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій визначений Порядком розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 (далі - Порядок №534).
Позивач вказує, що після закінчення опалювального сезону 2016-2017 років відповідач здійснив розрахунок невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій у яких станом на 01.05.2017 (нового неопалювального сезону), а також станом на 01.05.2016 обліковувалася передплата за послугу. Крім того, позивач вказує, що невикористана сума субсидій даної категорії абонентів - одержувачів субсидій, відповідно до пункту 11 Порядку №534, повернута відповідачем до бюджету.
Однак, відповідач зазначає, що у квітні 2018 року в управлінні позивача третьою особою-1 проведено ревізію використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за період з 01.01.2014 по 28.02.2018.
Під час ревізії третьою особою-1 проведено зустрічну звірку з відповідачем.
В довідці зустрічної звірки від 13.03.2018 №04.04-28/18з відображені дані по 817 абонентам - отримувачів субсидії за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 або станом на 01.05.2016 обліковувалася заборгованість по оплаті за послуги водопостачання та водовідведення.
В листі позивач, на виконання вимог Східного офісу Держаудитслужби, просив відповідача здійснити розрахунок невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг водопостачання та водовідведення згідно списку абонентів, зазначених у додатку 1 довідки зустрічної перевірки.
07.05.2018 позивач отримав лист відповідача за вих.№4237/1414 від 05.05.2018 з відмовою в усуненні виявлених під час ревізії порушень.
У зв'язку з відмовою відповідача позивач направив листа до Міністерства соціальної політики України та департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації за вих.№4390 від 10.05.2018 для надання роз'яснень щодо правомірності вимог третьої особи-1, про що повідомлено третю особу-1 листом за вих.№4634 від 17.05.2018.
Листом від 01.06.2018 за вих.№976/0/111-18/201 Департамент державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України надав позивачу роз'яснення щодо правильності застосування положень Порядку №534.
12.06.2018 позивач вдруге звернувся до відповідача з проханням здійснити розрахунок невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з постачання холодної води та водовідведення за 2016-2017 роки з урахування наданих позивачу роз'яснень, про що повідомлено третю особу-1 листом за вих.№6479 від 13.06.2018.
Листом від 19.06.2018 за вих.№6128/1414 відповідач вказав, що листи Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовими актами, носять роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не містять нових правових норм, у зв'язку з чим вдруге відмовлено в проведенні розрахунку невикористаних сум субсидії абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 або станом на 01.05.2016 обліковувалася заборгованість по оплаті за послуги водопостачання та водовідведення.
За протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.07.2018 справу №904/3098/18 передано судді Петренко Наталії Едуардівні.
Ухвалою від 12.07.2018 позовну заяву залишено без руху.
13.08.2018 виявлені судом недоліки усунуто.
Ухвалою від 14.08.2018, з урахуванням ухвали від 05.09.2018, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження. Учасників процесу повідомлено, що розгляд справи буде здійснюватися за правилами загального позовного провадження; підготовче судове засідання призначено на 06.09.2018. До участі у розгляді справи в якості третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено СХІДНИЙ ОФІС ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (далі - третя особа-1) та в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ (далі - третя особа-2).
28.08.2018 від третьої особи-1 отримано пояснення щодо позову в якому просить суд визнати позовні вимоги обґрунтованими та задовольнити у повному обсязі посилаючись на наступне.
Третя особа-1 вказує, що відповідно до пункту 2.6 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Держаудитслужби на І квартал 2018 року та пункту 1.2.2.2 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 року, на підставі повідомлення про проведення ревізії від 12.01.2018 №04-04-15/301 та направлення від 31.01.2018 №101, головним державним аудитором відділу контролю у соціальній галузі та культури Східного офісу Держаудитслужби ОСОБА_9 проведено ревізію використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в УПРАВЛІННІ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 28.02.2018. Результати ревізії оформлені актом ревізії №04.04-25/6 від 06.04.2018.
Третя особа-1 зазначає, що під час ревізії виявлено, що мають місце випадки неповернення невикористаних субсидій при наявності заборгованості на особових рахунках абонентів на користь підприємства станом на 01.05.2017, внаслідок наявності різниці між сумою наданої субсидії та фактично нарахованої вартості послуги.
Таким чином, третя особа-1 дійшла висновку, що мають місце випадки неповернення невикористаних у повному обсязі сум субсидій споживачам (817 осіб) через наявність станом на 01.05.2017 заборгованості на користь підприємства по 159 абонентах на суму 17779,07грн., а також через наявність переплати на особових рахунках 658 абонентів на суму 98230,42грн. Третя особа-1 зазначає, що вказане призвело до завищення обсягу наданих послуг та, як наслідок, занижено обсяг невикористаної субсидії, яка підлягала поверненню до бюджету, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на суму 116009,49грн.
06.09.2018 від відповідача отримано відзив в якому останній просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог посилаючись на наступне.
Відповідач стверджує, що керуючись положенням Порядку №534, після закінчення опалювального сезону 2016-2017 років, відповідач здійснив розрахунок невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій, у яких станом на 01.05.2017 (нового опалювального сезону), а також на 01.05.2016 обліковувалася переплата за послуги. Невикористана сума субсидій даної категорії абонентів-одержувачів субсидій, відповідно до пункту 11 Порядку №534, повернута відповідачем до бюджету. Крім того, відповідач зазначає, що жодних зауважень щодо розрахунку невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій за даний період від позивача заявлено не було.
Щодо абонентів, за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість, згідно з пунктом 3 Порядку №534, розрахунок невикористаних сум субсидії не проводився.
Ухвалою від 06.09.2018 підготовче засідання відкладено на 02.10.2018.
13.09.2018 від третьої особи-2 отримано клопотання від 03.09.2018 за вих.№322/0/22-18 в якому просить надати копію позовної заяви для підготовки пояснень по справі. Господарським судом листом від 17.09.2018 за вих.№904/3098/18/34108/18 роз'яснено, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 42 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу вправі ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії. Додатково повідомлено, що згідно поштової накладної 4900055402359 від 12.07.2018, яка знаходиться в матеріалах справи, позивачем вже направлено на адресу третьої особи-2 копію позовної заяви з додатками.
Ухвалою від 02.10.2018 строк проведення підготовчого засідання продовжено на 30 (тридцять) календарних днів; підготовче засідання відкладено на 23.10.2018.
18.10.2018 від третьої особи-2 отримано письмові пояснення в яких зазначив, що розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 01 травня та 01 жовтня обліковується передплата за послугу.
Передплата за особовим рахунком одержувача субсидії (станом на 01 травня та 01 жовтня) зменшується на розраховану відповідно до пунктів 4-6 Порядку №534 невикористану суму субсидії.
Третя особа-2 зазначає, що загальний обсяг невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, визначається кожним надавачем послуг, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельним кооперативом шляхом додавання невикористаних сум субсидій за особовими рахунками всіх одержувачів послуг.
23.10.2018 від третьої особи-1 отримано клопотання в якому просить суд залучити лист Мінсоцполітики від 14.11.2017 за вих.№22127/0/2-77/20. Вказане клопотання судом задоволено; лист Мінсоцполітики від 14.11.2017 за вих.№22127/0/2-77/20 залучено до матеріалів справи.
В судовому засіданні, яке відбулося 23.10.2018 оголошено перерву до 06.11.2018.
Ухвалою від 06.11.2018 підготовче засідання закрито; справу призначено до розгляду справи по суті на 13.11.2018.
В судовому засіданні, яке відбулося 13.11.2018 оголошено перерву до 11.12.2018.
07.12.2018 від відповідача отримано пояснення по справі в яких підтримано раніше обрану правову позицію і вказано наступне.
Відповідач заперечує щодо проведення розрахунку невикористаних сум субсидій абонентам, у яких станом на 01.05.2016 обліковувалася передплата (658 абонентів, у яких різниця між нарахуваннями та субсидією складає 98230,42грн.). На момент розрахунку та повернення до бюджету сум невикористаних субсидій діяла Постанова Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 "Про затвердження Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення".
Відповідач проаналізувавши особові рахунки, надані позивачем, з'ясував, що на 01.05.2016 відсутня передплата або існування заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення, тому такі рахунки не потрапили під дію Постанови №534.
Щодо відсутнього нарахування за послуги водопостачання та водовідведення у деяких абонентів, відповідач пояснює, що по особовим рахункам об'єм за послуги водопостачання та водовідведення був розподілений в наступний період отримання субсидії і по таким особовим рахункам був здійснений розрахунок невикористаних субсидій в період 2017/2018 і повернутий до бюджету, згідно діючої Постанови №534, без урахування передплати на 01.05.2016.
В судовому засіданні, яке відбулося 11.12.2018, оголошено перерву до 16год. 50хв. 11.12.2018.
Після перерви від позивача отримано заяву про уточнення позовних вимог в якій просить суд:
- зобов'язати Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради здійснити розрахунок невикористаних сум субсидій за період 2016-2017 роки 658 абонентам за особовими рахунками яких станом на 1 травня 2016 року обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, згідно додатку 1 до довідки зустрічної звірки від 13 березня 2018 року № 04.04-28/18з, а також 159 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення;
- зобов'язати Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради надати до управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради акт розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій за період 2016-2017 роки 658 абонентам за особовими рахунками яких станом на 1 травня 2016 року обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, а також 159 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення;
- зобов'язати Комунальне підприємство "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради перерахувати на користь управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради (розрахунковий рахунок 35416089437189 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпро, МФО 805012) невикористану суму субсидії за період 2016-2017 роки 658 абонентам за особовими рахунками яких станом на 1 травня 2016 року та 159 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, в порядку визначеному пунктом 11 Порядку № 534.
В судовому засіданні, яке відбулося 11.12.2018, заслухавши позиції представників всіх учасників справи, взявши до уваги, що первісні позовні вимоги містили альтернативність, що є недопустимим, господарський суд прийняв до розгляду заяву про уточнення позовних вимог.
В судовому засіданні оглянуто всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір.
Господарський суд констатує, що сторони мали реальну можливість надати всі існуючі докази в обґрунтування своїх позовних вимог та заперечень суду першої інстанції .
Судовий процес, на виконання статті 222 Господарського процесуального кодексу України, фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
В судовому засіданні, яке відбулося 11.12.2018 в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, беручи до уваги, що жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, а є результатом оцінки належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, надаючи оцінку зібраним у справі доказам в цілому, і кожному доказу окремо, який міститься у справі, мотивуючи відхилення або врахування кожного доказу, господарський суд ,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (стаття 174 Господарського кодексу України).
При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору (частина 3 статті 180 Господарського кодексу України).
04.01.2016 та 03.01.2017 між УПРАВЛІННЯМ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 (далі - позивач, платник) та КОМУНАЛЬНИМ ПІДПРИЄМСТВОМ "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2 (далі - відповідач, постачальник) укладено договір №9159 та №9159 відповідно, про порядок проведення розрахунків за надані субсидії населенню, що користується послугами водопостачання та водовідведення (далі - договори від 04.01.2016 та 03.01.2017 №9159).
Предметом договорів від 04.01.2016 та 03.01.2017 №9159 визначено відносини сторін щодо проведення розрахунків за надані субсидії населенню, що користується послугами водопостачання та водовідведення, згідно Бюджетного кодексу України, Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" (Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" відповідно), постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 №20 (зі змінами) та Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населенню за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 (зі змінами) (пункт 1.1 договорів від 04.01.2016 та 03.01.2017 №9159).
Відповідно до пунктів 1.2 договорів від 04.01.2016 та 03.01.2017 №9159 згідно з умовами договорів постачальник надає послуги водопостачання та водовідведення населенню, що отримує субсидії, у повному обсязі, а платник здійснює проведення розрахунків за надані субсидії населенню, що користується послугами водопостачання та водовідведення, в межах, затверджених кошторисних призначень та відповідно до постанов Кабінету Міністрів України "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21.10.1995 №848 (зі змінами), "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" від 06.08.2014 №409 (зі змінами).
Ціну договорів від 04.01.2016 та 03.01.2017 №9159 визначено у розділі 2.
Строк договорів від 04.01.2016 та 03.01.2017 №9159 визначено у пункті 7.1 і набирає чинність з 01.01.2016 та 01.01.2017 відповідно, діючи до 31.12.2016 та 31.12.2017 відповідно, а в частині проведення розрахунків за надані субсидії населенню, що користується послугами водопостачання та водовідведення - до їх повного виконання.
Відтак, сторонами погоджено істотні умови договору.
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (стаття 204 Цивільного кодексу України).
Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено зміст договору, який становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Договір у встановленому порядку не оспорений, не визнаний недійсним.
Таким чином, укладений між сторонами договір є дійсним, укладеним належним чином та є обов'язковим для виконання сторонами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в новій редакції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 "Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг" затверджено Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг.
В позовній заяві позивач стверджує, що після закінчення опалювального сезону 2016-2017 років відповідач здійснив розрахунок невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій у яких станом на 01.05.2017 (нового неопалювального сезону), а також на 01.05.2016 обліковувалася переплата за послугу.
Крім того, позивач стверджує, що невикористана сума субсидій даної категорії абонентів – одержувачів субсидій, відповідно до пункту 11 Порядку №534, була повернута відповідачем до бюджету.
Відповідач, у відзиві на позов, стверджує, що керуючись положенням Порядку №534, після закінчення опалювального сезону 2016-2017 років, здійснив розрахунок невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій, у яких станом на 01.05.2017 (нового опалювального сезону), а також на 01.05.2016 обліковувалася переплата за послуги. Невикористана сума субсидій даної категорії абонентів-одержувачів субсидій, відповідно до пункту 11 Порядку №534, повернута відповідачем до бюджету.
Проаналізувавши позиції сторін господарський суд констатує, що і позивач, і відповідач визнали, що після закінчення опалювального сезону 2016-2017 років відповідач здійснив розрахунок невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій у яких станом на 01.05.2017 (нового неопалювального сезону), а також на 01.05.2016 обліковувалася переплата за послугу. Крім того, невикористана сума субсидій даної категорії абонентів – одержувачів субсидій, відповідно до пункту 11 Порядку №534, була повернута відповідачем до бюджету.
Однак, приводом звернення позивача до господарського суду з даною позовною заявою стала зустрічна звірка, результати якої підтверджуються довідкою Східного офісу Держаудитслужби від 13.03.2018 за вих.№04.04-28/18з зустрічної звірки в комунальному підприємстві «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради проведеної з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності, повноти відображення в обліку Управління соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.04.2014 по 31.01.2018 та актом Східного офісу Держаудитслужби від 06.04.2018 за вих.№04.04-25/6 ревізії використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та при будинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в Управлінні праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року.
Зустрічною звіркою встановлено, що підприємством відповідача на виконання вимог абзацу 4 пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбавання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №484, здійснено повернення невикористаних сум субсидій.
У ході зустрічної звірки встановлено, що розрахунок невикористаних сум субсидій з постачання холодної води і водовідведення підприємством відповідача проведено на підставі листа Управління щодо повернення до бюджету обсягів невикористаних сум субсидій від 22.05.2017 №4841 станом на 01 травня нового неопалювального сезону за особовими рахунками споживачів – громадян, яким призначено субсидію на опалювальний сезон та акту розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій.
Також, у ході зycтpiчнoї звірки, вибірковим співставленням особових рахунків одержувачів субсидій за спеціалізованою комп'ютерною програмою (автоматизоване робоче місце) «Инженер по населению» з даними сформованих переліків в електронному вигляді одержувачів субсидій щодо невикористаних сум субсидій станом на 01.05.2017 на послуги з централізованого постачання холодної води та водовідведення, що були направлені підприємством до Управління, розбіжностей не встановлено.
Kpiм того, в ході зустрічної звірки встановлені окремі випадки невикористання у повному обсязі сум субсидій споживачами, за особовими рахунками станом на 01.05.2017 обліковувалась заборгованість на користь Підприємства та на яких не поширюється дія Порядку №534 в частині проведення розрахунку за умови наявності переплати за послуги.
Всього, за даними підприємства, обсяг невикористаних сум субсидій споживачами (817 осіб), за особовими рахунками яких станом на 01.05.2016 або на 01.05.2017 обліковується заборгованість перед підприємством, складає 116009,49грн.
Враховуючи фактичні обставини справи господарський суд констатує, що підприємством відповідача на виконання вимог абзацу 4 пункту 15 постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбавання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 №484, здійснено повернення невикористаних сум субсидій.
Крім того, розрахунок невикористаних сум субсидій з постачання холодної води і водовідведення підприємством відповідача проведено на підставі листа Управління щодо повернення до бюджету обсягів невикористаних сум субсидій від 22.05.2017 №4841 станом на 01 травня нового неопалювального сезону за особовими рахунками споживачів – громадян, яким призначено субсидію на опалювальний сезон та акту розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій.
Таким чином, в акті СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ від 06.04.2018 №04.04-25/6 ревізії використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в Управлінні праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року, зроблено висновок, що мають місця випадки неповернення невикористаних у повному обсязі сум субсидій споживачами (817 осіб) через наявність станом на 01.05.2017 заборгованості на користь підприємства по 159 абонентах на суму 17779,07грн., а також через наявність переплати на особових рахунках 658 абонентів на суму 98230,42грн. Зазначене призвело до завищення обсягу наданих послуг та, як наслідок, занижено обсяг невикористаної субсидії, яка підлягала поверненню до бюджету, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на суму 116009,49грн.
Отже, щодо позовних вимог, які стосуються 658 абонентів, які не у повному обсязі використали суми субсидій та за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася передплата господарський суд, взявши до уваги матеріали справи, позиції позивача, відповідача та висновки ревізії, дійшов висновку, що після закінчення опалювального сезону 2016-2017 років відповідач здійснив розрахунок невикористаних сум субсидій по всім одержувачам субсидій у яких станом на 01.05.2017 (нового неопалювального сезону), а також на 01.05.2016 обліковувалася переплата за послугу. Крім того, невикористана сума субсидій даної категорії абонентів – одержувачів субсидій, відповідно до пункту 11 Порядку №534, була повернута відповідачем до бюджету.
Щодо позовних вимог, які стосуються 159 абонентів та не у повному обсязі використали суми субсидій і за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість господарський суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 (в редакція, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться саме надавачем послуг, яким є відповідач і лише у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня та 1 жовтня обліковується переплата за послугу, а не заборгованість, як визначено у довідці Східного офісу Держаудитслужби від 13.03.2018 за вих.№04.04-28/18з зустрічної звірки в комунальному підприємстві «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради проведеної з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності, повноти відображення в обліку Управління соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.04.2014 по 31.01.2018 та акті Східного офісу Держаудитслужби від 06.04.2018 за вих.№04.04-25/6 ревізії використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та при будинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в Управлінні праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року.
При цьому, у пункті 7 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534 (в редакція, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) чітко вказано, що не допускається нарахування та облік будь-якої заборгованості на особовому рахунку одержувача субсидії.
Відтак, висновки зазначені у довідці Східного офісу Держаудитслужби від 13.03.2018 за вих.№04.04-28/18з зустрічної звірки в комунальному підприємстві «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради проведеної з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності, повноти відображення в обліку Управління соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.04.2014 по 31.01.2018 та акті Східного офісу Держаудитслужби від 06.04.2018 за вих.№04.04-25/6 ревізії використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та при будинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в Управлінні праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року суперечать Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534.
Зрештою, господарський суд визнає обґрунтованою позицію відповідача, що обсяг невикористаних сум субсидій по 159 особам, зазначеним в додатку 2 до довідки, не підлягає поверненню внаслідок непоширення на них вимог пункту 3, пункту 4-1, пункту 7 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №534.
Додатково господарський суд наголошує, що ні довідка Східного офісу Держаудитслужби від 13.03.2018 за вих.№04.04-28/18з зустрічної звірки в комунальному підприємстві «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради проведеної з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності, повноти відображення в обліку Управління соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.04.2014 по 31.01.2018, ні акт Східного офісу Держаудитслужби від 06.04.2018 за вих.№04.04-25/6 ревізії використання коштів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та при будинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в Управлінні праці та соціального захисту населення Самарської районної у місті ОСОБА_1 ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року для суду не є обов'язковими і оцінюється за правилами, встановленими статтею 86 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 254, 256-259, пунктом 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 (49127, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ 20-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 51; ідентифікаційний код 05425365) до КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2 (49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ ТРОЇЦЬКА, будинок 21-А; ідентифікаційний код 03341305), за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивача СХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (49600, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ ВОЛОДИМИРА АНТОНОВИЧА, будинок 22, корпус 2; ідентифікаційний код 40477689) та за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці позивача МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ (01601, м.Київ, ВУЛИЦЯ ЕСПЛАНАДНА, будинок 8/10; ідентифікаційний код 37567866) про зобов'язання КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2 (49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ ТРОЇЦЬКА, будинок 21-А; ідентифікаційний код 03341305) здійснити розрахунок невикористаних сум субсидій за період 2016-2017 роки 658 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2016 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, згідно додатку 1 до довідки зустрічної звірки від 13.03.2018 №04.04-28/18з, а також 159 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення; про зобов'язання КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2 (49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ ТРОЇЦЬКА, будинок 21-А; ідентифікаційний код 03341305) надати до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 (49127, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ 20-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 51; ідентифікаційний код 05425365) акт розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій за період 2016-2017 роки 658 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2016 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, а також 159 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення; про зобов'язання КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВОДОКАНАЛ" ДНІПРОВСЬКОЇ ОСОБА_2 (49101, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ ТРОЇЦЬКА, будинок 21-А; ідентифікаційний код 03341305) перерахувати на користь УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 (49127, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ 20-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 51; ідентифікаційний код 05425365) (розрахунковий рахунок 35416089437189 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпро, МФО 805012) невикористану суму субсидії за період 2016-2017 роки 658 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2016 та 159 абонентам за особовими рахунками яких станом на 01.05.2017 обліковувалася заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, в порядку визначеному пунктом 11 Порядку №534 відмовити у повному обсязі.
Судові витрати покласти на УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ САМАРСЬКОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ ОСОБА_1 (49127, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, ВУЛИЦЯ 20-РІЧЧЯ ПЕРЕМОГИ, будинок 51; ідентифікаційний код 05425365).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (частини 1,2 статті 241 Господарського процесуального кодексу України).
Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 2 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до пункту 17.5 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення буде складено протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи.
Дата підписання та складення повного судового рішення - 19.12.2018.
Суддя
ОСОБА_10