ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
11 жовтня 2019 року м. Київ № 640/8752/19
Окружний адміністративний суд м. Києва в складі: судді Федорчука А.Б., при секретарі судового засідання Семеняці А.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Конституційного Суду України про зупинення провадження в адміністративній справі
за позовом
ОСОБА_1
до
Конституційного Суду України
про
визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови №1-пс/2019 від 14.05.2019
за участю представників сторін:
представників позивача - Янченко С.П., Федур А.А.,
представника відповідача - Ковальова С.В.,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Конституційного Суду України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Конституційного Суду України щодо незаконного звільнення ОСОБА_1 з посади судді Конституційного Суду України;
- визнати протиправною та скасувати постанову Конституційного Суду України №1-пс/2019, ухвалену 14 травня 2019 року щодо звільнення ОСОБА_1 з посади судді Конституційного Суду України;
- поновити негайно ОСОБА_1 ОСОБА_1 на посаді судді Конституційного Суду України;
- поновити негайно ОСОБА_1 на посаді Голови Конституційного Суду України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 травня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні судом розглянуто клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, подане 10 жовтня 2019 року, у якому останній просить зупинити провадження у справі №640/8752/19 до перегляду в апеляційному порядку ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2019 року про повернення заяви про відвід судді без розгляду у справі №640/8752/19.
В обґрунтування даного клопотання представник відповідача посилався на вимоги підпункту 15.11 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача у судовому засіданні заперечував проти зупинення провадження у даній справі та просив відмовити у задоволенні клопотання відповідача.
При вирішенні клопотання про зупинення провадження у справі суд виходить з наступного.
Питання зупинення провадження у справі врегульовано вимогами статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої визначено підставі, за наявності яких суд зобов`язаний або має право зупинити провадження у справі.
Заявлене клопотання про зупинення у справі представник відповідача обґрунтовував вимогами підпунктів 15.11, 15.13 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до підпункту 15.11 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги на ухвали суду першої інстанції, визначені пунктами 3 - 6, 8, 11 - 17 статті 294 цієї редакції Кодексу, чи подання касаційної скарги на ухвали суду апеляційної інстанції (крім ухвал щодо забезпечення позову, зміни заходу забезпечення позову, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремих ухвал) - до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали.
Відповідно до статті 294 Кодексу адміністративного судочинства України у взаємозв`язку підпункту 15.11 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали у разі подання апеляційної скарги на ухвали суду першої інстанції щодо: повернення заяви позивачеві (заявникові); відмови у відкритті провадження у справі; відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності; передачі справи на розгляд іншого суду; затвердження умов примирення сторін; зупинення провадження у справі; залишення позову (заяви) без розгляду; закриття провадження у справі; внесення або відмови у внесенні виправлень у рішення; відмови ухвалити додаткове рішення; роз`яснення або відмови у роз`ясненні судового рішення; відмови у відкритті провадження про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Суд зобов`язаний зупинити провадження у справі до перегляду ухвали у справі в порядку апеляційного чи касаційного провадження, якщо відповідно до підпункту 15.11 цього підпункту до суду апеляційної чи касаційної інстанції направляються всі матеріали справи (підпункт 15.13 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України).
З доданих до клопотання про зупинення провадження у справі доказів вбачається, що відповідачем 09 жовтня 2019 року подано апеляційну скаргу на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2019 року про повернення заяви про відвід судді без розгляду.
Оскільки, вимогами підпункту 15.11 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України визначено вичерпний перелік судових рішень, у разі апеляційного оскарження яких до суду апеляційної або касаційної інстанції передаються всі матеріали, зважаючи, що в даному випадку представником відповідача подано апеляційну скаргу на ухвалу суду першої інстанції про повернення заяви про відвід судді без розгляду, оскарження якої відсутнє у переліку, підпункту 15.11 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для зупинення провадження в даній адміністративній справі.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Конституційного Суду України про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дні її проголошення за правилами, встановленими статтями 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя А.Б. Федорчук