ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті апеляційного провадження
18 лютого 2021 рокуЛьвівСправа № 300/1617/20 пров. № А/857/1754/21
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Кухтея Р. В.суддів -Шевчук С. М. Шинкар Т. І.
перевіривши апеляційну скаргу Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення виконання рішень в Івано- Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2020 року у справі № 300/1617/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення виконання рішень в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою судді Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28 січня 2021 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв`язку з порушеннями строків встановлених ч.1 ст.295 КАС України, та надано десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення виявленого недоліку.
Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 03 лютого 2021 року за допомогою електронних засобів зв`язку на адресу електронної пошти [email protected] , що підтверджується відповідним документом про її отримання в матеріалах справи.
Проаналізувавши матеріали справи, суд прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження з огляду на наступне.
На виконання вимог вказаної ухвали у встановлений судом строк, скаржником подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження, яке обгрунтоване тим, що судом першої інстанції в резолютивній частині оскаржуваного судового рішення було зазначено, що порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України, тому у апелянта не виникало жодних сумнівів щодо достовірності та правильності викладеного строку оскарження.
Відповідно до вимог частини 1 статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Разом з тим, приписами ст. 287 КАС України визначено особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Частиною 6 вказаної норми імперативно передбачено, що апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Із матеріалів справи слідує, що оскаржуване рішення було прийнято у письмовому провадженні 02.12.2020 та отримане апелянтом 10.12.2020.
Скаржник подав до суду апеляційну скаргу лише 04.01.21 (згідно ШКІ 7601503130989 на поштовому конверті), тобто з пропуском визначеного ст. 287 КАС України строку для вчинення відповідних процесуальних дій.
Суд вказує, що поважними причинами пропуску процесуального строку визнаються обставини, які не залежать від волі заінтересованої особи і перешкодили їй виконати процесуальні дії у межах встановленого законом проміжку часу. До їх числа відносяться обставини непереборної сили та обставини, які об`єктивно унеможливлюють вчинення процесуальної дії у встановлений строк. Вказані обставини підлягають підтвердженню шляхом подання відповідних документів або їх копій.
Законодавче обмеження строку на апеляційне оскарження судових рішень, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Таким чином, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Колегія суддів вказує, що судом апеляційної інстанції, надаючи правову оцінку обставинам пропуску скаржником строку на апеляційне оскарження були враховані положення ст. 287 КАС України у сукупності з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 295 КАС України, тобто десятиденний строк було розраховано з моменту отримання скаржником повного тексу судового рішення (останнім днем на звернення позивачем до суду з апеляційною скаргою на оскаржуване рішення є 20.10.2020.
Доводи скаржника про те, що суд першої інстанції, роз`яснюючи порядок і строки оскарження судового рішення, в резолютивній частині зазначив лише загальні строки на апеляційне оскарження (30 днів з дня його проголошення) та правила обчислення (якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення), колегія суддів оцінює критично, оскільки скаржник є юридичною особою, тому повинен бути обізнаний з нормами законодавства про порядок і строки оскарження даної категорії справ.
Причини, які об`єктивно унеможливлюють вчинення процесуальної дії у встановлений строк, та які б підтверджували поважність причин пропуску строку на апеляційне оскарження судового рішення в межах розумного строку, скаржником не зазначені.
Відповідно до частини другої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Також, Європейський Суд з прав людини в рішенні у справі "Перес де Рада Каванілес проти Іспанії" зазначає, що право на доступ до суду, не є абсолютним; воно підлягає обмеженням, дозволеним за змістом, зокрема коли умови прийнятності скарги визначені, оскільки за своєю природою вона потребує регулювання з боку держави, яка користується певною свободою розсуду в цьому відношенні.
Відповідно до положень частини третьої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі (пункт 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України).
На підставі викладеного, керуючись статтями 298, 299, 325 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення виконання рішень в Івано- Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2020 року у справі № 300/1617/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення виконання рішень в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування постанов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач Р. В. Кухтей судді С. М. Шевчук Т. І. Шинкар