Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 19 листопада 2025 року
у справі № 160/20070/23
Адміністративна юрисдикція
Щодо наслідків дублювання марок акцизного податку у фіскальних чеках
Фабула справи: ФОП ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ГУ ДПС, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 227 777,40 грн.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, у задоволені позову відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ФОП ОСОБА_1 вказує, що судами неправильно застосовано норми матеріального права, а саме, п. 226.9 ст. 226 ПК України, абз. 4 ч. 4 ст. 11, ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон № 481/95-ВР) та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень у справі.
Правова позиція Верховного Суду: за положеннями чинного законодавства кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, що свідчить про те, що кожна окрема марка є індивідуальною до кожної одиниці відповідного товару.
Враховуючи викладене, марка акцизного податку використовується одноразово, не допускається її дублювання чи повторне використання.
П. 228.9 ст. 228 ПК України встановлено, що відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону.
Ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 ст. 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000 гривень.
Відтак, зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що хоча маркування алкогольних напоїв марками акцизного податку і здійснюється виробниками цієї продукції, втім, порушенням норм Закону № 481/95-ВР щодо правил торгівлі такими напоями є саме виробництво, зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку; немаркованими ж вважаються алкогольні напої, марковані з недотриманням приписів положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, або марковані марками акцизного податку, що не видавались безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
В ході фактичної перевірки контролюючим органом встановлений факт дублювання марок акцизного податку у фіскальних чеках, а саме: марки акцизного податку серії № АААА111111, загальна кількість повторів 398, дата першого чеку погашення марки акцизного податку 16 червня 2022 року, дата останнього чеку погашення марки акцизного податку 21 вересня 2023 року.
Оскільки марки акцизного збору не можуть мати однакових реквізитів, то реалізація таких алкогольних напоїв вважається здійсненою без марок акцизного податку встановленого зразка.
Висновки: факт дублювання марок акцизного податку у фіскальних чеках, виданих позивачем, свідчить про реалізацію позивачем алкогольних напоїв, що вважаються не маркованими марками акцизного податку згідно з п. 226.9 ст. 226 ПК України, за що, в свою чергу, ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР передбачено застосування до суб`єкта господарювання штрафу в розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17 000,00 грн.
Ключові слова: уникнення оподаткування, несплата податків, законність продажу алкоголю