Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 червня 2018 року
у справі № 33/154-06
Господарська юрисдикція
Щодо зупинення виконавчого провадження на підставі Закону "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії"
Фабула справи: ДК "Газ України" "НАК "Нафтогаз України" подала скаргу на дії Відділу примусового виконання рішень управління ДВС, в якій просить визнати недійсною постанову про зупинення вчинення виконавчих дій з примусового виконання наказу господарського суду та зобов'язати державного виконавця вжити всі заходи для фактичного та повного виконання рішення суду у цій справі. Скарга обґрунтована тим, що державний виконавець не взяв до уваги, що заборгованість щодо стягнення судового збору не підпадає під дію норм Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", оскільки цим Законом визначено вичерпний перелік заборгованості, виконавче провадження за якою підлягає зупиненню і розширеного тлумачення такого переліку не передбачено. Ухвалою суду першої інстанції скаргу задоволено частково. Постановою суду апеляційної інстанції цю ухвалу було скасовано.
Мотивація касаційної скарги: заборгованість, яка існує між сторонами у цій справі, виникла не на підставі постачання природного газу, а на підставі порушення зобов'язання зі своєчасної оплати постачання теплової енергії за договором комісії. Ця заборгованість не є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій на підставі положень п. 10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", у зв'язку з чим виконавче провадження не може бути зупинено.
Правова позиція Верховного Суду: п. 10 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" врегульовано питання зупинення виконавчого провадження в залежності від того, хто є стягувачем (Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", її дочірня компанія "Газ України", Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", і постачальники електричної енергії) та боржниками (підприємства, що виробляють теплову енергію, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, та підприємства централізованого водопостачання та водовідведення, що надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та послуги з водовідведення), а ч. 4 ст. 34 вказаного Закону визначає, в якій частині може бути зупинено виконавче провадження за спожитий природний газ.
Установлено, що стягнута за судовим рішенням у даній справі заборгованість відповідача перед позивачем виникла не у зв'язку з несвоєчасністю розрахунків КП за спожитий природний газ, а у зв'язку з несвоєчасністю розрахунків за поставлену теплову енергію.
Висновки: заборгованість, яка виникла на підставі порушення зобов'язання зі своєчасної оплати постачання теплової енергії за договором комісії не є предметом правового регулювання Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", а тому порушене на виконання судового рішення з примусового стягнення такої заборгованості виконавче провадження не підлягає зупиненню на підставі п. 10 ч.1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження". Включення КП до реєстру підприємств, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за Законом України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії", не є безумовною підставою зупинення будь-якого виконавчого провадження.