ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2021 року м. Київ № 640/18646/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Бойко М.В.., за участі представника позивача - Перепелиці А.В., представника відповідача - Ларіної Т.М., Норець В.М., представника третіх осіб - Кендюх Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»
до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими
платниками податків
третя особа Державна казначейська служба України
Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання вчинити дії,
стягнення пені
На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 29 вересня 2021 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз`яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" (04053, м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 Ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 00135390) з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 44082145; адреса: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г), треті особи: Державна казначейська служба України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6), Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (01601, м. Київ, вул. Терещенківська, 11-а ), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо відмови в поверненні надміру сплачених грошових коштів по податку на прибуток підприємств за 2020 рік у розмірі 3 268 749 760, 86 грн. шляхом їх зарахування в рахунок сплати грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн.) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн), щодо відмови в поверненні (381 852 502, 87 грн.) на рахунок ПАТ "Укрнафта" в установі банку.
- зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків надати відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення надміру сплачених грошових коштів по податку на прибуток підприємств за 2020 рік у розмірі 3 268 749 760, 86 грн. шляхом їх зарахування в рахунок сплати грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн.) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн), решту суми (381 852 502, 87 грн.) - повернути на рахунок ПАТ "Укрнафта" в установі банку.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" пеню в розмірі 15 313 868, 74 (п`ятнадцять мільйонів триста тринадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім грн. 74 коп.) грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.07.2021 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач порушив пп. 17.1.10. п. 17.1. ст. 17, вимоги ст. 43 Податкового кодексу України, пунктів 3, 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 78, оскільки протиправно відмовив в оформленні висновку про наявність надмірної сплати податку на прибуток підприємств (в розмірі 3 268 749 760, 87 грн) для цілей його повернення шляхом зарахування в рахунок сплати до Державного бюджету України грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн.), а також шляхом зарахування 381 852 502, 87 грн. на рахунок в установі банку.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що перераховані позивачем до спеціального фонду Державного бюджету в грудні 2020 року у якості авансового внеску з податку на прибуток підприємств грошові кошти в розмірі 3 268 749 760, 87 грн не можуть вважатися надміру сплаченими і не підлягають поверненню шляхом зарахування в рахунок погашення грошових зобов`язань по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн), дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн.) та на рахунок позивача в установі банку (381 852 502, 87 грн), оскільки підлягають використанню згідно з цільовим призначенням, на виконання та в порядку, передбаченим Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 17.11.2020 № 1006-IX та Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації заходів, передбачених пунктами 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 03.12.2020 № 1195 та не обліковується в основній інтегрованій карточці ПАТ «Укрнафта» з податку на прибуток як переплата.
Позивач надав суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що не є одержувачем коштів з спеціального фонду Державного бюджету, використання коштів зі спеціального фонду Державного бюджету України не здійснював і не здійснює, що податковим законодавством України не передбачено права відповідачу відмовляти в оформленні висновку про надмірну сплату податку з підстав, не передбачених в ст. 43 Податкового кодексу України, що повернення надміру сплаченого податку на прибуток, за виключенням 381 852 502, 87 грн., здійснюватиметься шляхом зарахування в рахунок сплати інших грошових зобовязань, у зв`язку з чим здійснення видатків з спеціального фонду Державного бюджету на користь позивача здійснюватися не буде.
Відповідач надав заперечення, в яких підтвердив доводи, викладені у відповіді на відзив.
До участі у справі у якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору за заявою позивача залучені Державна казначейська служба України та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві. Залучення третіх осіб до участі у справі мотивоване тим, що відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінфіну від 03.09.2013 № 78, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті, перерахування компенсації здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Відповідно, у випадку задоволення позовних вимог, відповідач буде зобов`язаним надати висновок про повернення надміру сплаченого податку на прибуток відповідному органу казначейства, яким може бути або Казначейство (Державна казначейська служба України) або Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві, у яких виникнуть обов`язки здійснити заходи щодо повернення надміру сплаченого податку на прибуток підприємств за 2020 рік у визначений позивачем в заяві (вих. № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021) та у відповідності до вимог законодавства України спосіб.
Протокольною ухвалою суду від 14.09.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні 29.09.2021 представник позивача уточнив позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльності Центрального міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо відмови в оформленні висновку про повернення надміру сплачених грошових коштів по податку на прибуток підприємств за 2020 рік у розмірі 3 268 749 760, 86 грн. шляхом їх зарахування в рахунок сплати грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн.) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн), щодо відмови в поверненні (381 852 502, 87 грн.) на рахунок ПАТ «Укрнафта» в установі банку.
Також, в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, наголошувала на тому, що на підставі платіжних доручень НАК «Нафтогаз України» Казначейство перераховує кошти з відкритого в Казначействі небюджетного рахунка НАК «Нафтогаз України» на відкритий в Казначействі небюджетний рахунок ПАТ «Укрнафта» в рамках виконання зобов`язань за договорами купівлі-продажу (поставки) природного газу між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укрнафта» від 31 січня 2020 року № 1 та № 2.
Представники відповідача та представник третіх осіб в судовому засіданні 29 вересня 2021 року заперечували щодо заявлених позовних вимог, зазначивши, що перераховані позивачем до спеціального фонду Державного бюджету в грудні 2020 року у якості авансового внеску з податку на прибуток підприємств грошові кошти не можуть вважатися надміру сплаченими і не підлягають поверненню шляхом зарахування в рахунок погашення грошових зобов`язань по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн), дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн.) та на рахунок позивача в установі банку (381 852 502, 87 грн), оскільки підлягають використанню згідно з цільовим призначенням, на виконання та в порядку, передбаченим Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
У судовому засіданні 29 вересня 2021 на підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з таких підстав.
В грудні 2020 року на виконання ст. 14-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 15.12.2020 № 1082-IX 16 грудня 2020 року ПАТ «Укрнафта» було перерахував до спеціального фонду Державного бюджету України авансові платежі з податку на прибуток підприємств за 2020 рік, що підтверджується платіжними дорученнями № 440 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 (на суму 1 077 890 449,55 грн). Всього позивачем було сплачено авансового платежу з податку на прибуток підприємств за 2020 рік на суму: 3 268 749 760, 86 грн. Зазначена сума коштів була зарахована на бюджетний рахунок: НОМЕР_1 .
05 березня 2021 року ПАТ «Укрнафта» було подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (реєстраційний номер 9373092819), в якій зазначено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств (- 6 668 512 041 гривень).
30 квітня 2021 року ПАТ «Укрнафта» було подано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (реєстраційний номер 9373378061), відповідно до якої об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств також відсутній, оскільки має від`ємне значення (- 6 690 462 041 гривень).
26 травня 2021 року на підставі та на виконання рішення загальних зборів акціонерів від 18.05.2021 (протокол № 31 від 18.05.2021) та рішення Правління ПАТ «Укрнафта» від 20.05.2021 (протокол № 6/1 від 20.05.2021) позивач склав та направив поштовим повідомленням на адресу відповідача розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2020 рік, на підставі якого було задекларовано до сплати 1 921 167 072, 00 грн. частини чистого прибутку, та розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2018 рік, на підставі якого було задекларовано до сплати 965 730 186, 00 грн. дивідендів, розрахованих на пакет акцій НАК «Нафтогаз України» в статутному фонді ПАТ «Укрнафта». Отримання відповідачем зазначеним розрахунків не заперечується. Про відмову у прийнятті вказаних розрахунків відповідач позивачу не повідомляв.
27 травня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2020 рік, в якій попросив повернути надміру сплачені у грудні 2020 року у якості авансового внеску з податку на прибуток підприємств грошові кошти шляхом їх зарахування в рахунок сплати грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн.) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн), решту суми (381 852 502, 87 грн.) - повернути на рахунок ПАТ «Укрнафта» в установі банку.
Листом від 17.06.2021 № 4617/6/31-00-04-01-01 відповідач повідомив, що кошти, що надійшли згідно з п. 14 ст. 11 Закону № 1006, були джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2020 рік у частині доходів та можуть бути використані виключно в рахунок сплати грошових зобовязань ПАТ «Укрнафта» з податку на прибуток, сформованих за результатами проведених операцій з продажу (постачання) природного газу АТ «НАК «Нафтогаз України». Виходячи з цим підстав, відповідач вказав, що кошти у сумі 3 268 749 760, 86 грн, зараховані згідно платіжних доручень від 16 грудня 2020 № 440 та № 442, не є надміру сплаченими, у зв`язку з чим висновок про наявність у позивача надміру сплаченого податку на прибуток підприємств не оформив.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
В статті 17 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків має право на повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (пп. 17.1.10. п. 17.1. ст. 17 Кодексу).
В Податковому кодексі України визначено поняття «надміру сплачені грошові зобов`язання» і такими є суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115. п. 14.1. ст. 14 Кодексу).
З огляду на те, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп. 14.1.156. п. 14.1. ст. 14 Кодексу), надміру сплаченою сумою податку є суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми податкового зобов`язання, граничний строк сплати якого настав на таку дату.
Порядок повернення платнику податків надміру сплачених сум податків визначений в статті 43 Кодексу, в якій передбачено:
«43.1. Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
43.2. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
43.3. Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
43.4. Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
43.4-1. У разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 цього Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
Повернення у випадках, визначених законодавством, сум податку на додану вартість, контроль за справлянням яких покладено на контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, при ввезенні товарів на митну територію України здійснюється в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент оформлення митної декларації/аркуша коригування, на підставі яких здійснюватиметься таке повернення.
43.5. Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
У разі якщо повернення сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу, відповідне повідомлення надсилається контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення шістдесятиденного строку з дня отримання відповідної податкової декларації.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
43.6. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані, або з єдиного рахунку».
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (далі - Порядок-787).
Порядком передбачено, що його розроблено на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України «Про судовий збір» та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375 (п. 1 розділу І Порядку-787). Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) (п. 2 розділу І Порядку-787).
В п. 5 розділу І Порядку-787 передбачено, що заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Відповідно до п. 5 розділу І Порядку-787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, до Казначейства подається висновок відповідно до Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за № 370/33341 (абзац 3 п. 5 розділу І Порядку-787).
Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11 лютого 2019 року № 6, (далі - Порядок-60) передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які повертаються територіальним органом ДПС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення (абзац 1 пункту 1 розділу ІІІ Порядку-60).
У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок), та визначає напрям перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються: на поточний рахунок платника податку в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДПС, незалежно від виду бюджету; у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (абзац 1 пункту 2 розділу ІІІ Порядку-60).
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету (абзац 6 пункту 2 розділу ІІІ Порядку-60).
Зі змісту положень ст. 43 Податкового кодексу України слідує, що для повернення надміру сплаченої суми податку платник податків подає до контролюючого органу заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій має бути визначено лише напрям перерахування коштів. Порядок-787 визначає додаткові вимоги до заяви платника податків, вказуючи на те, що в заяві має бути зазначена як обов`язкова інша додаткова інформація: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Порядок-60 також визначає додаткові вимоги до заяви платника про повернення надміру сплачених податків, вказуючи на те, що в такій заяві має бути зазначено: назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок).
Судом перевірено заяву № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2020 рік і встановлено, що така заява відповідає вимогам п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України, а також вимогам Порядку-787 та Порядку-60, оскільки в ній вказано напрям використання суми коштів, визначених позивачем як надміру сплачений податок на прибуток підприємств, причина повернення коштів з бюджету, його повне найменування як платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи), місцезнаходження, дату сплати і реквізити платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок), сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку.
Відповідно до в п. 43.5. ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В п. 4 розділу ІІІ Порядку-60 передбачено, що після надходження до територіального органу ДПС подана в електронній формі заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Журналу опрацювання заяв на повернення (далі - Журнал), який ведеться засобами інформаційно-телекомунікаційної системи органів ДПС. Якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів (абзац 1 п. 5 розділу ІІІ Порядку-60). Внесення до Журналу відмітки про правомірність повернення коштів здійснюється не пізніше 18:00: дев`ятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних державному бюджету; одинадцятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами (абзаци 2-4 п. 5 розділу ІІІ Порядку-60). У разі якщо за результатами розгляду заяви правомірність повернення коштів не встановлено, у строки, визначені абзацами другим-четвертим цього пункту, підрозділ територіального органу ДПС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, готує та направляє платнику письмове повідомлення з відмовою у поверненні коштів із зазначенням причини такої відмови (абзац 5 п. 5 розділу ІІІ Порядку-60).
Судом встановлено, що заява № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2020 рік була направлена позивачем відповідачу поштовим повідомленням, яке відповідач отримав 31.05.2021.
Враховуючи положення п. 5 розділу ІІІ Порядку-60, письмове повідомлення з відмовою у поверненні позивачу надміру сплаченого податку на прибуток підприємств підлягало направленню відповідачем не пізніше дев`ятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку, тобто не пізніше 08.06.2021.
Оскільки норми Податкового кодексу України мають переважну силу над нормами підзаконних нормативно-правових актів, на підставі п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України суд вважає, що у разі задоволення заяви № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021, відповідач повинен був не пізніше 13.06.2021 надати органу казначейства висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Судом встановлено, що за результатами розгляду заяви № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2020 рік відповідач оформив лист від 17.06.2021 № 4617/6/31-000-04-01-01, яким у наданні висновку про повернення належних сум коштів відмовив. Оформлення і направлення відповідачем листа від 17.06.2021 № 4617/6/31-000-04-01-01 з відмовою в оформленні висновку поза межами строку, визначеного в п. 5 розділу ІІІ Порядку-60, є порушенням вимог даної норми.
Оцінюючи доводи сторін щодо того, чи є грошові кошти, сплачені позивачем платіжними дорученнями № 440 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 (на суму 1 077 890 449,55 грн) надміру сплаченими, суд виходить з наступних обставин та норм матеріального права.
В заяві № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2020 рік позивач визначив, що надміру сплаченими є грошові кошти в сумі 3 268 749 760, 86 грн, сплачені ним платіжними дорученнями № 440 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 (на суму 1 077 890 449,55 грн). В платіжних дорученнях позивачем було вказано призначення платежу: «*;101:00135390;11021000; Авансовий внесок податку на прибуток, ст. 14-1 ЗУ «Про Держбюджет України на 2020», дог. № 79/20 від 10.12.2020».
Судом встановлено, що Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX були внесені зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX. Зокрема, статтю 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX, якою визначалися джерела формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2020 рік, було доповнено пунктами 11-16 такого змісту:
11) надходження від погашення публічним акціонерним товариством «Укрнафта» податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, пені та процентів, нарахованих та/або таких, що підлягають нарахуванню на суму цього боргу), а також визначених контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих у зв`язку з несвоєчасною сплатою податків, що знаходяться в процедурі судового або досудового (адміністративного) оскарження, з податку на прибуток підприємств, що склалися станом на 1 серпня 2020 року та не сплачені до дати проведення взаєморозрахунків;
12) надходження від погашення публічним акціонерним товариством «Укрнафта» податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, пені та процентів, нарахованих та/або таких, що підлягають нарахуванню на суму цього боргу), а також визначених контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих у зв`язку з несвоєчасною сплатою податків, що знаходяться в процедурі судового або досудового (адміністративного) оскарження, з рентної плати за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату, що склалися станом на 1 серпня 2020 року та не сплачені до дати проведення взаєморозрахунків;
13) надходження від погашення публічним акціонерним товариством «Укрнафта» податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого) (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій, пені та процентів, нарахованих та/або таких, що підлягають нарахуванню на суму цього боргу), а також визначених контролюючим органом штрафних (фінансових) санкцій та пені, нарахованих у зв`язку з несвоєчасною сплатою податків, що знаходяться в процедурі судового або досудового (адміністративного) оскарження, з податку на додану вартість, що склалися станом на 1 серпня 2020 року та не сплачені до дати проведення взаєморозрахунків;
14) надходження від сплати грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств, що виникли та/або виникнуть у публічного акціонерного товариства "Укрнафта" за результатами проведення операцій з продажу (постачання) природного газу акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»;
15) надходження від сплати грошових зобов`язань публічного акціонерного товариства "Укрнафта" з податку на додану вартість за операціями продажу (постачання) природного газу акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»;
16) надходження від сплати грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств, що виникли та/або виникнуть у акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" внаслідок отримання компенсації, зазначеної у пункті 31 статті 14 цього Закону, а також за результатами господарської діяльності у 2020-2021 роках»»
Також Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX було доповнено статтю 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX, якою визначалися напрями використання коштів, отриманих до спеціального фонду Державного бюджету України на 2020 рік, пунктами 31-33 такого змісту:
«31) компенсацію акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України" економічно обґрунтованих витрат, здійснених з метою виконання покладених на нього відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання таких спеціальних обов`язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку (за рахунок джерел, визначених пунктами 11-14 статті 11 цього Закону);
32) реструктуризацію вугільної галузі (за рахунок джерел, визначених пунктами 14, 15 та 16 статті 11 цього Закону);
33) фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками (за рахунок джерел, визначених пунктами 14, 15 та 16 статті 11 цього Закону)».
Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX також було доповнено Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX статтею 14-1 такого змісту:
«Стаття 14-1. Установити, що:
надходження, визначені пунктами 11-16 статті 11 цього Закону, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених пунктами 31-33 статті 14 цього Закону, у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України;
розрахунок компенсації в цілях проведення взаєморозрахунків відповідно до пункту 31 статті 14 цього Закону здійснюється відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
проведення взаєморозрахунків за рахунок джерел, визначених пунктами 11-13 статті 11 цього Закону, відбувається на підставі довідки, наданої контролюючим органом».
Отже, змістом Закону України від 17.11.2020 № 1006-IX підтверджується, що надходження від сплати грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств, що виникли та/або виникнуть у ПАТ «Укрнафта» за результатами проведення операцій з продажу (постачання) природного газу акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», були джерелом формування надходжень спеціального фонду Державного бюджету на 2020 рік, за рахунок яких у 2020 році було передбачено фінансування видатків на цілі, визначені пунктами 31-33 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX.
На виконання статті 14-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX Кабінет Міністрів України постановою від 03.12.2020 № 1195 затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реалізації заходів, визначених пунктами 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Порядок-1195). В п. 1 Порядку-1195 передбачено, що він визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Компенсація акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» економічно обґрунтованих витрат, здійснених з метою виконання покладених на нього відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання таких спеціальних обов`язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку» (далі - бюджетна програма), та забезпечення надходжень для фінансового забезпечення видатків спеціального фонду державного бюджету відповідно до пунктів 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
В матеріалах справи наявна копія наказу Міністерства енергетики України № 791 від 04.12.2020, яким було затверджено паспорт бюджетної програми «Компенсація акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» економічно обґрунтованих витрат, здійснених з метою виконання покладених на нього відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання таких спеціальних обов`язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку» (далі - Паспорт бюджетної програми). Паспортом бюджетної програми визначено, що розпорядником бюджетних коштів є Міністерство енергетики України, завданням бюджетної програми є компенсація НАК «Нафтогаз України» економічно обґрунтованих витрат, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання покладених на Компанію спеціальних обов`язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку. Позивач серед учасників виконання бюджетної програми Паспортом бюджетної програми не визначений.
В пункті 4 Порядку-1195 передбачено, що бюджетні кошти спрямовуються на компенсацію НАК «Нафтогаз України» економічно обґрунтованих витрат, здійснених з метою виконання покладених на Компанію відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів під час функціонування ринку природного газу, зменшених на доходи, отримані в процесі виконання таких спеціальних обов`язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку.
Згідно з пунктом 6 Порядку-1195 розрахунки в цілях забезпечення надходжень для фінансового забезпечення видатків спеціального фонду державного бюджету відповідно до пунктів 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» здійснюються за рахунок передбачених зазначеним Законом надходжень спеціального фонду державного бюджету на підставі договору про організацію розрахунків, який укладається між учасниками розрахунків відповідно до Примірного договору, наведеного у додатку, та на підставі документа (документів), що підтверджує (підтверджують) наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості та/або зобов`язань, та/або податкового боргу та/або грошових зобов`язань, що не були погашені на дату підписання такого договору.
В матеріалах справи наявна копія договору № 79/20 від 10.12.2020, укладеного між Міністерством енергетики України, Акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та позивачем у даній справі. Предметом договору № 79/20 від 10.12.2020 є організація проведення сторонами розрахунків у цілях забезпечення фінансування видатків спеціального фонду державного бюджету, визначних пунктами 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
В пункті 3 договору № 79/20 від 10.12.2020 передбачено, що на підставі платіжних доручень НАК «Нафтогаз України» Казначейство перераховує кошти з відкритого в Казначействі небюджетного рахунка НАК «Нафтогаз України» на відкритий в Казначействі небюджетний рахунок ПАТ «Укрнафта» в рамках виконання зобов`язань за договорами купівлі-продажу (поставки) природного газу між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укрнафта» від 31 січня 2020 року № 1 та № 2.
Відповідно до пункту 8 Порядку-1195 для проведення розрахунків НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укрнафта» відкривають небюджетні рахунки в Казначействі в установленому законодавством порядку.
В матеріалах справи наявна копія договору № 5-15 від 13.02.2015 про здійснення розрахунково-касового обслуговування, укладеного між Державною казначейською службою України та ПАТ «Укрнафта». На підставі договору № 5-15 від 13.02.2015 та з метою виконання вимог пункту 8 Порядку-1195 07.12.2020 Державна казначейська служба України відкрила позивачу небюджетний рахунок, про що позивачу було надано відповідне повідомлення від 07.12.2020. З відкритого Державною казначейською службою України позивачу небюджетного рахунку UA288201720355369000011700134 позивач здійснював сплату грошових коштів в сумі 3 268 749 760, 86 грн на підставі платіжних доручень № 440 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 (на суму 1 077 890 449,55 грн).
В пункті 11 Порядку-1195 передбачено, що забезпечення надходжень спеціального фонду державного бюджету від сплати грошових зобов`язань з податку на прибуток підприємств згідно з пунктами 14 та 16 статті 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» здійснюється шляхом перерахування з відкритих в Казначействі небюджетних рахунків учасників розрахунків до спеціального фонду державного бюджету авансових платежів в обсягах, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»: ПАТ «Укрнафта» - після погашення податкового боргу, визначеного пунктами 11-13 статті 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
Враховуючи зазначене вище, на підставі наявних в матеріалах справи доказів суд приходить до висновку про те, що сплата позивачем грошових коштів в сумі 3 268 749 760, 86 грн на підставі платіжних доручень № 440 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 (на суму 1 077 890 449,55 грн) здійснювалась в порядку та на виконання вимог Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX), а також вимог Порядку-1195. В той же час, грошові кошти, отримані позивачем від НАК «Нафтогаз України» на свій небюджетний рахунок UA288201720355369000011700134 в порядку виконання вимог Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX), а також вимог Порядку-1195, не є коштами державного бюджету, оскільки позивач не є учасником виконання бюджетної програми «Компенсація акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» економічно обґрунтованих витрат, здійснених з метою виконання покладених на нього відповідно до статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» спеціальних обов`язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, зменшених на доходи, отримані у процесі виконання таких спеціальних обов`язків, та з урахуванням допустимого рівня прибутку», а також не є суб`єктом отримання видатків зі спеціального фонду державного бюджету, передбачених пунктами 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX).
Сплата позивачем грошових коштів в сумі 3 268 749 760, 86 грн на підставі платіжних доручень № 440 від 16.12.2020 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 від 16.12.2020 (на суму 1 077 890 449,55 грн) була здійснена в порядку авансування грошових зобовязань з податку на прибуток підприємств.
Податковим кодексом України (в редакції станом на 31.12.2020) було передбачено, що податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу (п. 137.1. ст. 137 Кодексу).
Базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу (п. 135.1. ст. 135 Кодексу).
Згідно з пп. 134.1.1. п. 134.1. ст. 134 Кодексу об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду (п. 137.4. ст. 137 Податкового кодексу України).
За результатами звітного періоду - року (2020 рік), в якому ПАТ «Укрнафта» отримало на свій небюджетний рахунок від НАК «Нафтогаз України» грошові кошти в рамках виконання зобов`язань за договорами купівлі-продажу (поставки) природного газу між НАК «Нафтогаз України» та ПАТ «Укрнафта» від 31 січня 2020 року № 1 та № 2 (п. 3 договору № 79/20 від 10.12.2020), позивачем було подано 05 березня 2021 року податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (реєстраційний номер 9373092819), в якій зазначено від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств (- 6 668 512 041 гривень).
30 квітня 2021 року ПАТ «Укрнафта» було подано уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (реєстраційний номер 9373378061), відповідно до якої об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств також відсутній, оскільки має від`ємне значення (- 6 690 462 041 гривень).
Оскільки надміру сплаченими податками є суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115. п. 14.1. ст. 14 Кодексу), шляхом співставлення сум грошових зобов`язань, задекларованих позивачем як податок на прибуток підприємств, та сум коштів, сплачених платіжними дорученнями № 440 від 16.12.2020 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 від 16.12.2020 (на суму 1 077 890 449,55 грн), суд приходить до висновку про те, що сплачені позивачем суми є надміру сплаченим податком на прибуток підприємств.
Доводи відповідача про те, що сплачені платіжними дорученнями № 440 від 16.12.2020 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 від 16.12.2020 (на суму 1 077 890 449,55 грн) грошові кошти не можуть вважатися надміру сплаченими, оскільки є авансовим внеском з податку на прибуток, що підлягає використанню відповідно до пунктів 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.11.2020 № 1006-IX), суд відхиляє, оскільки, як вже було зазначено вище, позивач не є суб`єктом, що одержував кошти зі спеціального фонд державного бюджету і він не є суб`єктом, що зобов`язаний використовувати кошти на цілі, визначені в пунктах 31-33 статті 14 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік». Крім того, в статті 43 Податкового кодексу України відсутні норми, якими б передбачалися такі умови повернення надміру сплачених податків. Здійснення платником права на повернення надміру сплачених податків згідно з ст. 43 Кодексу не залежить від того, яким чином, на які ціла сплачені таким платником податків грошові кошти в подальшому розподіляються за бюджетним законодавством. При наданні правової оцінки фактичним обставинам справи суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 02 червня 2021 року (справа № 826/13025/18), від 18 червня 2019 року (справа N 826/3490/18), від 13 червня 2019 року (справа № 812/1017/16), від 11 червня 2019 року (справа № 826/8802/16), від 5 березня 2019 року (справа № 814/3233/15), від 28 лютого 2019 року (справа № 805/1218/16-а), від 5 лютого 2019 року (справа № 826/7672/17), в яких зазначено, що обов`язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів є одночасна наявність наступних обставин: 1) відсутність у такого платника податкового боргу; 2) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 3) відповідність поданої заяви вимогам пункту 43.4 ПК України.
Наявність в ст. 17 Податкового кодексу України прямої вказівки на те, що повернення надміру сплачених сум здійснюється у порядку, встановленому цим Кодексом (пп. 17.1.10. п. 17.1. ст. 17 Кодексу), заперечує право контролюючого органу відмовляти платнику податків у наданні висновку про наявність надміру сплачених сум податків з підстав, мотивів, які Кодексом не передбачені. Зазначене стосується також доводів відповідача про те, що висновок про наявність надміру сплаченого податку на прибуток підприємств не може бути наданий, оскільки не підтверджується даними інтегрованої картки платника. На підставі пп. 14.1.115. п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України у даній справі суд вважає, що для встановлення наявності у позивача надміру сплачених сум податків достатнім і належними доказами є подані і прийняті відповідачем без зауважень податкові декларації з податку на прибуток підприємств за 2020 рік (реєстраційний номер 9373092819 від 05.03.2021, реєстраційний номер 9373378061 від 30.04.2021) та платіжні доручення № 440 від 16.12.2020 (на суму 2 190 859 311, 31 грн.), № 442 від 16.12.2020 (на суму 1 077 890 449,55 грн), якими підтверджується, що на дату подання позивачем заяви № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 сума сплаченого позивачем авансом податку на прибуток підприємств за 2020 рік перевищувала розмір задекларованого ним грошового зобов`язання.
Змістом заяви № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 підтверджується, що позивач просив надміру сплачений ним податок на прибуток підприємств повернути наступним чином:
- зарахувати 1 921 167 072,00 грн (один мільярд дев`ятсот двадцять один мільйон сто шістдесят сім тисяч сімдесят дві гривні, 00 копійок) - в рахунок погашення грошового зобов`язання по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік, розмір якого був ним визначений в направленому на адресу відповідача поштовим зв`язком розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку;
- зарахувати 965 730 186,00 грн (дев`ятсот шістдесят п`ять мільйонів сімсот тридцять тисяч сто вісімдесят шість гривень, 00 копійок) - в рахунок погашення дивідендів за 2018 рік, нарахованих на частку (пакет акцій) Акціонерного товариства «Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в статутному капіталі ПАТ «Укрнафта» за 2018 рік, розмір яких був ним визначений в направленому на адресу відповідача поштовим зв`язком розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку.
- повернути 381 852 502,87 грн (триста вісімдесят один мільйон вісімсот п`ятдесят дві тисячі п`ятсот дві гривні, 86 копійок) - на рахунок ПАТ «Укрнафта» (ЄДРПОУ 00135390) IBAN НОМЕР_2 .
За результатами дослідження наданих позивачем доказів судом встановлено, що грошові зобов`язання по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік та дивідендів за 2018 рік були самостійно задекларовані позивачем на підставі рішення загальних зборів акціонерів Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», оформленого протоколом № 31 від 18.05.2021.
Протоколом № 31 від 18.05.2021 підтверджується, що за результатами розгляду питання 13 (тринадцятого) порядку денного про розподіл прибутку і збитків Товариства за підсумками 2020 року, прийняття рішення про виплату дивідендів та затвердженні проектів рішень з цього питання загальними зборами акціонерів було прийнято наступне рішення: «Оскільки Товариством не прийнято рішення про виплату дивідендів до 1 травня 2021 року, дивіденди не нараховувати, прибуток розподілити відповідно до вимог статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік».
Протоколом № 31 від 18.05.2021 також підтверджується, що за результатами розгляду питання 17 (сімнадцятого) порядку денного про розподіл прибутку Товариства за підсумками 2018 року зборами акціонерів було прийнято наступне рішення:
«Затвердити такий розмір та порядок розподілу прибутку Товариства за 2018 рік:
- на виконання ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об`єктами державної власності» направити на виплату дивідендів за простими акціями частину чистого прибутку в сумі 1 931 619 526,20 грн. (Один мільярд дев`ятсот тридцять один мільйон шістсот дев`ятнадцять тисяч п`ятсот двадцять шість гривень 20 копійок), що складає 30% чистого прибутку Товариства за 2018 рік за даними річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторським висновком;
- решту чистого прибутку Товариства за 2018 рік в сумі 4 506 581 473,80 грн. (Чотири мільярди п`ятсот шість мільйонів п`ятсот вісімдесят одна тисяча чотириста сімдесят три гривні 80 копійок), що складає 70% чистого прибутку, направити на покриття накопиченого збитку.
Затвердити загальний розмір дивідендів за простими акціями ПАТ «УКРНАФТА» за результатами 2018 року в сумі 1 931 619 526,20 грн. (Один мільярд дев`ятсот тридцять один мільйон шістсот дев`ятнадцять тисяч п`ятсот двадцять шість гривень 20 копійок).
Нараховані за результатами 2018 року дивіденди, що припадають на 1 (одну) просту акцію, затвердити у розмірі 35,62 грн. (Тридцять п`ять гривень 62 копійки)».
В статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 № 1082-IX передбачено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.
В матеріалах справи наявна копія довідки від 12.04.2021 № 42008, виданої Національним депозитарієм України, якою підтверджується, що відповідно до даних реєстру (-ів) власників іменних цінних паперів ПАТ «Укрнафта», сформованого (-них) станом на 31.03.2021 у статутному капіталі позивача відсутні корпоративні права держави, власником акцій в загальній кількості 27114256, що становить 50,000001 відсотків у статутному капіталі є Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (код ЄДРПОУ 20077720). Кабінетом Міністрів України постановою від 14 грудня 2016 р. № 1044 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 226) затверджено статут Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України», в пункті 15 якого передбачено, що засновником та єдиним акціонером Компанії є держава. Таким чином, позивач є господарським товариством, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків.
В матеріалах справи наявний витяг з протоколу № 6/1 від 20.05.2021 засідання Правління ПАТ «Укрнафта». Згідно з цим протоколом на виконання рішення Загальних зборів акціонерів від 18.05.2021 виконавчим органом позивача було прийнято рішення:
«-на виконання рішення Загальних зборів акціонерів від 18.05.2021 сплатити до державного бюджету частину чистого прибутку за 2020 рік в розмірі, визначеному пропорційно розміру пакета акцій Акціонерного товариства «Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в статутному капіталі ПАТ «Укрнафта» від прибутку за 2020 рік (в розмірі 90 %);
- здійснити сплату до державного бюджету частини чистого прибутку за 2020 рік та дивідендів за 2018 рік, нарахованих на частку (пакет акцій) Акціонерного товариства «Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в статутному капіталі ПАТ «Укрнафта» шляхом повернення (зарахування) надміру сплаченого у грудні 2020 року податку на прибуток підприємств за 2020 рік в рахунок зазначених платежів;
- решту суми надміру сплаченого у грудні 2020 року податку на прибуток підприємств за 2020 рік повернути шляхом зарахування на рахунок ПАТ «Укрнафта» в установі банку».
На виконання рішення Загальних зборів акціонері від 18.05.2021 та рішення Правління від 20.05.2021 позивачем 26.05.2021 було направлено поштовим зв`язком на адресу відповідача розрахунки грошових зобов`язань по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік та дивідендів за 2018 рік, складені за формою розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4. В матеріалах наявні докази направлення розрахунків поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, а також докази того, що відповідач отримав зазначені розрахунки 28.05.2021, що ним не заперечується.
В статті 46 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на дату складання позивачем розрахунків грошових зобовязань по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік та дивідендів за 2018 рік) було передбачено, що розрахунки (у тому числі розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), які подаються до контролюючих органів відповідно до іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, прирівнюються до податкової декларації (абзац 3 п. 46.1. ст. 46 Кодексу).
Відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1. ст. 57 Кодексу). Якщо граничний строк сплати податкового зобов`язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов`язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем (абзац 13 п. 57.1. ст. 57 Кодексу).
В ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що для платників дивідендів на державну частку (господарські товариства, корпоративні права яких частково належать державі, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків), податковими (звітними) періодами є календарний рік. При цьому розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю до 1 липня року, що настає за звітним (абзац 3 п. 49.19 ст. 49 Кодексу).
На підставі зазначених вище норм ст. ст. 46, 49, 57 Податкового кодексу України, враховуючи те, що 11 липня 2021 року було вихідним днем, суд приходить до висновку про те, що граничним строком подання позивачем розрахунків було 1 липня 2021 року, відповідно, граничним строком сплати самостійно задекларованих позивачем грошових зобовязань по сплаті частини чистого прибутку за 2020 рік та дивідендів за 2018 рік було 12 липня 2021 року.
Наявність узгоджених позивачем грошових зобов`язань по сплаті частини чистого прибутку (доходу) за 2020 рік в сумі 1 921 167 072, 00 грн. та дивідендів за 2018 рік в сумі 965 730 186, 00 грн. на дату граничного строку оформлення відповідачем висновку про наявність надміру сплаченого податку на прибуток підприємств означає, що позивач мав право визначити спосіб повернення надміру сплаченого податку на прибуток шляхом його зарахування в рахунок сплати задекларованих грошових зобов`язань з частини чистого прибутку (доходу) за 2020 рік та дивідендів за 2018 рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
Здійснення контролюючим органом своїх повноважень на підставі, в порядку та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, забезпечує реалізацію принципу належного урядування, можливість здійснення особою прав, передбачених законом, якщо таким кореспондуються відповідні обов`язки суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі встановлених фактичних обставин, а також наявних у справи доказів, суд приходить до висновку, що відповідач не довів суду, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, розсудливо, пропорційно, своєчасно.
Направлення відповідачем листа від 17.06.2021 № 4617/6/31-000-04-01-01 поза межами строку, визначеного в п. 5 розділу ІІІ Порядку-60, підтверджує те, що він діяв несвоєчасно. Не оформлення відповідачем висновку про наявність у позивача надміру сплаченого податку на прибуток підприємств органу казначейства до закінчення двадцятиденного строку від дати отримання ним заяви № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 свідчить про те, що відповідач припустився бездіяльності, що суперечить вимогам п. 43.5. ст. 43 Податкового кодексу України. Відмова відповідача в оформленні висновку порушила принцип пропорційності, оскільки внаслідок протиправної бездіяльності відповідача у позивача виникло право на нарахування і стягнення пені за порушення строку оформлення такого висновку.
Згідно з п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до пп. 129.1.5. п. 129.1. ст. 129 Податкового кодексу України у випадку несвоєчасного повернення надміру/помилково сплачених платежів пеня нараховується починаючи з першого дня, наступного за останнім днем граничного строку повернення таких коштів.
Згідно з п. 129.4. ст. 129 Податкового кодексу України у випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
З огляду на те, що Податковим кодексом України передбачено відповідальність контролюючого органу за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п. 43.5. ст. 43 Кодексу), передбачено нарахування пені у випадку несвоєчасного повернення надміру/помилково сплачених платежів (пп. 129.1.5. п. 129.1. ст. 129 Кодексу), а повернення надміру сплачених платежів є неможливим за відсутності висновку контролюючого органу, суд погоджується з доводами позивача про наявність підстав для нарахування і стягнення з відповідача пені за прострочку оформлення висновку.
Розмір пені для випадку, передбаченого в п. 43.5. ст. 43 Кодексу прямо не встановлений, у зв`язку з чим пеня підлягає нарахуванню в розмірі, визначеному в п. 129.4. ст. 129 Податкового кодексу України.
Оскільки заяву № 01/01/13/05/03-02-01/1597 від 27.05.2021 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток за 2020 рік відповідач отримав 31.05.2021, відповідно до п. 43.5 статті 43 Податкового кодексу України висновок про повернення надміру сплаченого ПАТ «Укрнафта» податку на прибуток підприємств в розмірі 3 268 749 760, 86 грн. відповідач був зобов`язаним передати органу казначейства до 13 червня 2021 року (за 5 робочих днів двадцятиденного строку, який закінчувався 20 червня 2021 року). Позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача пені в розмірі 15 313 868, 74 грн., розрахованої за період з 14.06.2021 (перший день прострочки) по 02.07.2021 (дата звернення із позовом до суду). Суд перевірив розрахунок пені, проведений позивачем у позовній заяві, вважає його вірним та обґрунтованим.
Суд відхиляє заперечення відповідача проти позову, засновані на посиланнях на правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 17.04.2018 року у справі № 826/14464/16, оскільки фактичні обставини виникнення у спору у справі № 826/14464/16 не є подібними до обставин спору у даній справі.
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 77, 90, 139, 241 - 246, 255, 293, 296 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Центрального міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо відмови в оформленні висновку про повернення надміру сплачених грошових коштів по податку на прибуток підприємств за 2020 рік у розмірі 3 268 749 760, 86 грн. шляхом їх зарахування в рахунок сплати грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн.) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн), щодо відмови в поверненні (381 852 502, 87 грн.) на рахунок ПАТ «Укрнафта» в установі банку.
3. Зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків надати відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про повернення надміру сплачених грошових коштів по податку на прибуток підприємств за 2020 рік у розмірі 3 268 749 760, 86 грн. шляхом їх зарахування в рахунок сплати грошових зобов`язань з частини чистого прибутку за 2020 рік (1 921 167 072, 00 грн.) та дивідендів за 2018 рік (965 730 186, 00 грн), повернення 381 852 502, 87 грн. на рахунок ПАТ «Укрнафта» в установі банку.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» пеню в розмірі 15 313 868, 74 (п`ятнадцять мільйонів триста тринадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім грн. 74 коп.) грн.
5. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 27 240 (двадцять сім тисяч двісті сорок) грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145, 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11-Г)
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено та підписано 11.10.2021 року.
Суддя Н.Г. Вєкуа