Справа № 640/6414/17
н/п 2-а/640/266/18
УХВАЛА
"25" червня 2018 р.
Суддя Київського районного суду м. Харкова Золотарьова Л.І., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про постановлення ухвали у адміністративній справі №640/6414/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про стягнення компенсаційних виплат продуктів харчування, визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
13.06.2018 ОСОБА_1 звернувся з заявою, просить постановити ухвалу про поновлення про поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку звернення до суду для захисту порушених прав в частині визнання дій Мінсоцполітики та Департаменту СЗН ХОДА протиправними та стягнення з відповідачів компенсаційних виплат вартості продуктів харчування за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2016 р. Посилається на те, що з монтувальної частини рішення суду від 04.06.2018 вбачається, що судом було поновлено строк звернення до суду як пропущений з поважних причин, однак згідно зі ст. 121 КАС України ухвалу про це постановлено не було.
Суд , перевіривши матеріали справи, встановив таке.
27.04.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених вимог просить: стягнути з Міністерства соціальної політики України на його користь компенсаційні виплати вартості продуктів харчування у розмірі 89285 грн. 64 коп., що передбачено ст. 20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України в частині, що стосується ухилення від поновлення йому правового статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з моменту зупинення рішення Комісії МНС від 22.12.2005 №444 після ухвалення на користь ОСОБА_1 судових рішень, що набрали законної сили; визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України в частині, що стосується ухилення від поновлення йому соціальних компенсаційних виплат і допомоги з моменту їх зупинення рішенням Комісії МНС від 22.12.2005 №444 після ухвалення на користь ОСОБА_1 судових рішень, що набрали законної сили.
В ході судового розгляду справи позивач просив поновити строки звернення до суду, оскільки строк, за який він просить визнати дії протиправними та стягнути компенсаційні виплати з 01.01.2006 року, пропущений з поважних причин, оскільки компенсаційні виплати йому не виплачувались з незалежних від нього причин, а через неправомірні дії відповідача, які судовими рішеннями були визнані протиправними. При поновленні статусу чорнобильця в листопаді 2016 року, йому повинні були нарахувати компенсаційні виплати за весь час незаконного позбавлення його пільг, а поновили виплати лише 17.02.2017 року.
Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 04 червня 2018 року вирішено:
«Позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації про стягнення компенсаційних виплат продуктів харчування, визнання дій протиправними задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації щодо не вчинення дій направлених на проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п.14 ч.1 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 16.11.2016 року по 31.12.2016 року включно.
Зобов’язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації вчинити дії направлені на проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної грошової компенсації 50 процентів вартості продуктів харчування за медичними нормами, встановлюваними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, згідно з п.14 ч.1 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 16.11.2016 року по 31.12.2016 року включно.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій щодо ухилення від поновлення соціальних компенсаційних виплат – відмовити.
Провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій щодо ухилення від поновлення йому правового статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЄС – закрити».
У передостанньому абзаці мотивувальної частини рішення (сторінка 13 рішення) зазначено: «З приводу клопотання позивача поновити строки звернення до суду, оскільки строк, за який він просить визнати дії протиправними та стягнути компенсаційні виплати з 01.01.2006 року по 31.12.2016 року, пропущений з поважних причин, суд вважає необхідним його поновити за заявлений період, оскільки з матеріалів справи вбачається, що компенсаційні виплати позивачу не виплачувались з незалежних від нього причин, а через неправомірні рішення органів державної влади, які неодноразово скасовувались в судовому порядку, і в кінцевому рахунку на компенсаційні виплати позивач набув право лише 16.11.2016 року, отримавши відповідне посвідчення, і мав щонайменше «законні сподівання» на виплату йому вказаних компенсаційних пільг при поновленні йому відповідного статусу, однак не отримавши таких виплат, позивач протягом 6-ти місяців звернувся до суду з цим позовом (27.04.2017). У зв’язку з цим, суд не вбачає підстав для залишення позовних вимог без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду».
Таким чином, рішенням суду від 04.06.2018 позивачу було поновлено, як пропущений з поважних причин, строк звернення до суду з заявленими позовними вимогами щодо визнання дій протиправними та стягнення компенсаційних виплат з 01.01.2006 року по 31.12.2016 року.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 100 КАС України (в редакції чинній на час звернення до суду з позовом) адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Таким чином, питання щодо поновлення строку звернення до суду як пропущений з поважних причин можна було вирішувати і в ході судового розгляду справи.
З положень ст.ст. 122-123 КАС України (в чинній редакції) також вбачається, суд може вирішити питання про поновлення строку звернення до суду після відкриття провадження в ході судового розгляду справи.
Враховуючи , що питання щодо поновлення строку звернення до суду позивачу було поновлено в ході судового розгляду та про таке поновлення строку суд зазначив в мотивувальній частині рішення, то підстави для винесення окремої ухвали про поновлення строку звернення до суду в даному випадку не є необхідним.
У зв’язку з цим, підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 про постановлення ухвали задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 121-123, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про постановлення ухвали адміністративну справу №640/6414/17 – відмовити.
Ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя -