Справа № 591/5935/17
Провадження № 6-а/591/7/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 січня 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Суми заяву ОСОБА_1 про встановлення протиправності дій та бездіяльності в процедурі судового контролю під час виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 29.01.2019 року в справі № 591/5935/17 -
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить суд встановити протиправною бездіяльність міського голови ОСОБА_2 , що полягає в неподанні проекту землеустрою та рішення суду на розгляд Сумської міської ради на пленарні засідання які відбулися 15.05.2019 року, 29.05.2019 року;
Встановити протиправною бездіяльність Сумської міської ради , що полягає в не розгляді проекту землеустрою та невиконанні рішення суду під час пленарних засідань, які відбулися 15.05.2019 року, 29.05.2019 року;
Встановити протиправною бездіяльність Сумської міської ради, що полягає в неприйнятті рішення стосовно проекту землеустрою та рішення суду під час пленарного засідання: 13.06.2019 року;
Встановити протиправними дії секретаря Сумської міської ради ОСОБА_3 та депутатів, що полягає в утриманні під час голосування або голосуванні проти затвердженого проекту рішення «Про надання у власність ОСОБА_1 , земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 під час пленарного засідання: 13.06.2019 року. Під час виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 29.01.2019 року в справі № 591/5935/17, яке було залишено в силі постановою Другого апеляційного суду від 24.04.2019 року. Якою було зобов`язано Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні затвердити проект землеустрою земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:19:996:0050 та передати її у власність ОСОБА_1 ..
Сторони про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, в судове засідання не з`явилися.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки в судове засідання усіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає за необхідне відмовити в задоволенні заяви виходячи з наступного:
Судом встановлено, що 29.01.2019 року Зарічним районним судом м. Суми постановлено рішення в справі № 591/5935/19 за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.
Постановою Другого апеляційного суду від 24.04.2019 року рішення Зарічного районного суду м. Суми від 29.01.2019 року у даній справі залишено без змін.
Розпорядженням міського голови м. Суми від 04.04.2019 № 113-Р чергова сесія Сумської міської ради була призначена на 29.05.2019 року.
Ч.15ст.46ЗаконуУкраїни«Про місцевесамоврядуваннявУкраїні» передбачено,щопрядокпроведення першоїсесіїради,порядокобранняголови тазаступника(заступників)головирайонноїу місті,районної,обласноїради,секретаря сільської,селищної,міськоїради,скликаннячерговоїта позачерговоїсесіїради,призначенняпленарнихзасідань ради,підготовкиірозгляду питаньнапленарнихзасіданнях,прийняттярішеньради прозатвердженняпорядкуденного сесіїтазінших процедурнихпитань,атакожпорядок роботисесіївизначаютьсярегламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Ст.24РегламентуроботиСумської міськоїрадиVIIскликання,затвердженийрішеннямСумської міськоїрадивід26.11.2015№1-МР,зізмінами,(надаліРегламент)передбаченопроцедурурозгляду питаньуміськійраді,асаме: внесення пропозиціїщодорозглядупитання (ініціювання); вивчення питанняіпідготовкупроекту рішення; попередній розглядпроектурішення; розгляд питаннянапленарномузасіданні міськоїради; внесення правоктадоповнень(занаявності); прийняття відповідного рішення.
Отже, для того щоб Сумська міська рада розглянула проект землеустрою ОСОБА_1 та прийняла рішення про передачу йому у власність земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:19:006:0050, потрібен відповідний проект рішення.
Ст.25Регламентупередбачено,щоправонормотворчої ініціативимають(ініціатори):міськийголова;депутат(депутати)міськоїради;депутатськігрупи,фракції; постійні комісіїміськоїради;виконавчийкомітетміської ради;загальнізборигромадян,утомучислі збори(конференція)жителівзамісцем проживання;ініціативнагрупав порядкумісцевоїініціативи; громадські об`єднання (громадські організації) та громадські комісії при міській раді.
Отже, ст. 25 Регламенту передбачено право, а не обов`язок міського голови бути ініціатором відповідного проекту рішення, а рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 29.01.2019 по справі № 591/5935/17 не було зобов`язано міського голову міста Суми вчиняти буть-які дії.
Відповідно до вимог ст. 37 Регламенту не пізніше ніж за 20 робочих днів до початку пленарного засідання сесії міської ради належним чином оформлені, завізовані та оприлюднені на офіційному сайті Сумської міської ради паперові варіанти проектів рішень міської ради разом з листами погодження розробник передає до відділу з організації діяльності ради для формування матеріалів сесії, крім випадків, визначених частиною третьою ст. 30 Регламенту.
Отже, перед тим як потрапити на розгляд депутатів проект рішення повинен пройти процедуру візування та оприлюднення.
Відповідно до ч. 5 ст. 29 Регламенту для розгляду та візування проекту рішення суб`єктам, зазначеним у частині 4 цієї статті, надається достатній час, що, як правило, не може перевищувати двох робочих днів. У разі наявності поважних причин, у т.ч. необхідності складання висновків, письмових зауважень, пропозицій до проекту рішення тощо, для його розгляду та візування надається чотири робочі дні.
Оскільки длявізуванняпроектурішення Сумськоїміськоїрадипо земельному питанню необхідно отримати 6-ть віз, то сама процедура візування займає 12 днів.
Відповідно до ч 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Враховуючи зазначені строки, на сесію Сумської міської ради, призначену на 29.05.2020 року, питання щодо передачі ОСОБА_1 в приватну власність земельної ділянки кадастровий номер 5910136600:19:006:0050 потрапити не могло.
Листом від 04.06.2019 року № 32/06.01-14 (а.с.73) Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради повідомив на запит ОСОБА_1 від 29.05.2019 року про те, що підготовлений проект рішення був оприлюднений на сайті Сумської міської ради 03.06.2019 року.
Відповідно до ч 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Тобто розроблений проект рішення станом на 15.05.2019 року, 29.05.2019 року та 05.06.2019 року не пройшов оприлюднення, він не міг бути винесений на розгляд депутатів.
Згідно статті 47 цього Регламенту рішення міської ради з будь-якого питання приймаються на її пленарному засіданні після обговорення шляхом відкритого поіменного голосування за допомогою електронної системи або іншими видами та способами, передбаченими цим Регламентом. Рішення міської ради в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (крім рішень з процедурних питань) приймаються, якщо за них проголосувала більшість депутатів від загального складу міської ради.
Відповідно до положень ст. 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на сесіях місцевої ради депутати місцевої ради на основі колективного і вільного обговорення розглядають і вирішують питання, віднесені до відання відповідної ради. Депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою. Депутат місцевої ради зобов`язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить.
При цьому, ст. 36 цього Закону визначено, що, зокрема, намагання в будь- якій формі вплинути на депутата місцевої ради, членів його сім`ї з метою перешкодити депутату виконувати свої повноваження, змусити його до вчинення неправомірних дій тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Відповідно до частини першої ст.30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією.
Отже, в силу повноважень, наданих депутату Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та гарантій депутатської діяльності, депутат місцевої ради наділений дискреційним повноваженнями щодо ухвалення того, чи іншого рішення, але не зобов`язаний віддати свій голос за підготовлений виконавчим органом проект рішення.
Рішенням від 29.07.2020 року № 7276-МР Сумська міська рада затвердила проект землеустрою ОСОБА_1 та передала йому у власність земельну ділянку кадастровий номер 5910136600:19:006:0050.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне заяву ОСОБА_1 від 27.04.2020 року про встановлення протиправності дій та бездіяльності в процедурі судового контролю необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.241-244,248, 382-383 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення протиправності дій та бездіяльності в процедурі судового контролю під час виконання рішення Зарічного районного суду м. Суми від 29.01.2019 року в справі № 591/5935/17.
Апеляційна скарга на ухвалу суду відповідно до ст. 295 КАС України подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 15 днів.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО