На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

130 817 296

Судові рішення

28 722

Прецеденти ВС

4 763

Прецеденти ЄСПЛ

544 155

Нормативні акти

31 121 320

Судові засідання

53 537 107

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 червня 2025 року у справі № 200/20336/16-а

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 25 червня 2025 року у справі № 200/20336/16-а

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 200/20336/16-а
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 25 червня 2025 року

у справі № 200/20336/16-а

Адміністративна юрисдикція

Щодо повноважень органів місцевого самоврядування стосовно затвердження порядків передачі об'єктів (елементів) благоустрою в тимчасове використання не за цільовим призначенням

Фабула справи: Громадська організація «Самозахист підприємців» звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства міської ради та міської ради, в якому просила:

  1. зобов`язати міську раду скасувати рішення сесії міської ради «Про затвердження Порядку передачі об'єктів (елементів) благоустрою міста в тимчасове використання не за цільовим призначенням при реалізації потреб для об'єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг»;
  2. зобов`язати міську раду скасувати рішення сесії міської ради «Про внесення змін та доповнень до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності »;
  3. визнати протиправною діяльність КП щодо укладання договорів на використання об'єктів благоустрою не за їх цільовим призначенням при реалізації потреб для об'єктів сфери споживчого ринку та сфери послуг.

Обґрунтовуючи позов, покликалась на те, що чинним законодавством не передбачено встановлення органами місцевого самоврядування порядків передачі об`єктів (елементів) благоустрою в тимчасове використання не за цільовим призначенням.

Справа розглядалась судами неодноразово.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано п.1 рішення сесії міської ради. В решті позовних вимог відмовлено.

Мотивація касаційної скарги: міська рада покликається на те, що суди попередніх інстанцій не врахували висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постановах Верховного Суду від 12.10.2023 у справі № 320/15179/21, від 22.01.2020 у справі № 826/19197/16 щодо застосування положень статті 47 КАС України, у постанові Верховного Суду від 25.05.2022 у справі № 160/10310/19 щодо повноважень органу місцевого самоврядування у сфері благоустрою території міста, у постанові Верховного Суду від 10.12.2021 у справі № 9901/20508/19 відповідно до якої визначено, що регуляторний акт є різновидом нормативно-правового акту.

Правова позиція Верховного Суду: повноваження органів місцевого самоврядування на встановлення правил з питань благоустрою території населеного пункту та забезпечення в ньому чистоти і порядку прямо передбачено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» і при цьому віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Крім того, ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено перелік робіт, виконання яких на об'єктах благоустрою заборонено.

При цьому, більшість передбачених ст. 16 Закону заборон не є безумовними, а дозволяють виконання тих чи інших робіт у разі дотримання певних умов.

Зокрема, п. 5 ст.16 Закону передбачено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Таким чином, зазначена заборона стосується не всіх випадків встановлення об'єктів зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіосків тощо (які належать до тимчасових споруд), а лише в разі їх самовільного встановлення.

Оскаржуваний у цій справі Порядок під нефункціональним використанням об'єктів благоустрою розуміє виконання на договірних відносинах робіт з улаштування сезонних майданчиків, об'єктів дрібно-роздрібної торгівлі та ресторанного бізнесу, розташування альтанок, бесідок, проведення розважальних заходів, розміщення холодильного обладнання, використання сходів та ґанків, тощо.

Також Порядком передбачено порядок укладання договорів, заходи контролю за їх виконанням та відповідальність за їх порушення.

Висновки: зміст оскаржуваного Порядку вказує на те, що він покликаний забезпечити регулювання правовідносин з виконання на об'єктах благоустрою робіт, не пов`язаних з його функціональним призначенням, та встановлює відповідальність за самовільне виконання таких робіт, що відповідає приписам ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.ст. 10, 14, 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Враховуючи викладене, висновки щодо відсутності у відповідача повноважень на прийняття оскаржуваного Порядку та скасування з цих підстав оскаржуваного рішення не можна визнати обґрунтованими.

Ключові слова: межі повноважень ОМС, благоустрій міста, встановлення тимчасових споруд, демонтаж тимчасових споруд

Інші прецеденти в категорії "Містобудування. Архітектура"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25[1]
Щодо правової природи паспорта відкритого літнього майданчика та його віднесення до документів дозвільного характеру
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25
Щодо правової природи вимоги виконавчого органу місцевої ради про усунення порушень правил благоустрою (демонтаж) та можливості її оскарження в порядку адміністративного судочинства
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25[2]
Щодо непоширення механізму автоматичного продовження строків дії документів на паспорт відкритого літнього майданчика під час воєнного стану
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 24 квітня 2026 року у справі № 160/8007/24
Щодо судового контролю за правомірністю дозволу на виконання будівельних робіт у разі відсутності в органу державного архітектурно-будівельного контролю передбачених законом підстав для анулювання такого дозволу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2026 року у справі № 640/13105/21
Щодо органу, уповноваженого на погодження проєктної документації на виконання робіт у межах історичного ареалу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2026 року у справі № 640/13105/21[1]
Щодо заборони на виконання в межах територій історичних ареалів перетворень та робіт
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2026 року у справі № 640/13105/21[2]
Щодо заборони на виконання в межах територій історичних ареалів перетворень та робіт за декларативним принципом та відсутності відповідного дозволу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 02 липня 2024 року у справі № 380/5886/22[1]
Щодо юрисдикції спорів за позовом власника нерухомого майна на оскарження рішення органу місцевого самоврядування про затвердження містобудівних умов та обмежень, виданих третій особі
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 квітня 2021 року у справі № 826/3436/17
Щодо відсутності у Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) компетенції на звернення до суду з позовом до органу, уповноваженого функціями державного архітектурно-будівельного н…
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 липня 2020 року у справі № 320/2341/19
Щодо процесуального представництва прокурором держави в суді
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}