На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 554 097

Судові рішення

28 678

Прецеденти ВС

4 756

Прецеденти ЄСПЛ

544 072

Нормативні акти

31 029 230

Судові засідання

53 387 524

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 вересня 2025 року у справі № 640/3165/22

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 вересня 2025 року у справі № 640/3165/22

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 640/3165/22
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 16 вересня 2025 року

у справі № 640/3165/22

Адміністративна юрисдикція

Щодо самовільного встановленням огорож, воріт та інших елементів благоустрою, що обмежують доступ до вулиць, доріг, набережних чи інших територій загального користування, пріоритетним є дотримання принципу відкритого і вільного доступу громадян до таких об`єктів

Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київської міської державної адміністрації (далі - КМДА), Департаменту територіального контролю (далі - Департамент), Комунального підприємства "Київблагоустрій" (далі - КП "Київблагоустрій"), в якому просив:

  1. визнати протиправною бездіяльність КМДА, Департаменту та КП "Київблагоустрій" щодо невжиття заходів стосовно демонтажу самовільно встановлених воріт;
  2. зобов`язати Департамент та КП "Київблагоустрій" невідкладно здійснити демонтаж воріт, що перекрили в'їзд;
  3. стягнути солідарно із КМДА, Департаменту та КП "Київблагоустрій" 1 млн грн на відшкодування моральної шкоди.

Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, задовольнив частково позов:

  1. визнав протиправною бездіяльність;
  2. зобов`язав Департамент та КП "Київблагоустрій" здійснити демонтаж воріт, що перекрили в'їзд;
  3. стягнув із КМДА, Департаменту та КП "Київблагоустрій" на користь ОСОБА_1 по 10 тис. грн з кожного на відшкодування моральної шкоди, та по 1 760,00 грн з кожного на відшкодування сплати судового збору.

Мотивація касаційної скарги: Департамент покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування п. 13.3.2 Розділу 13 Правил 1051/1051 у подібних правовідносинах у питанні зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити демонтаж, коли у законодавстві не встановлено строк надання доручення на демонтаж та строк проведення демонтажу елементів благоустрою.

Правова позиція Верховного Суду: виконавчі органи сільських, селищних, міських рад наділені повноваженнями здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів (п. 5 ч. 2 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

Елементи благоустрою (в тому числі малі архітектурні форми, тимчасові споруди тощо) розміщуються на території об'єктів благоустрою на підставі рішень, прийнятих власниками (органами місцевого самоврядування) у порядку, визначеному законодавством та правилами благоустрою території населеного пункту (ч. 1 ст. 21 Закону).

Огорожі, ворота, ґрати належать до малих архітектурних форм відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону.

У разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм Департамент та КП "Київблагоустрій" відповідно до п. 13.3.1 Правил № 1051/1051 вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту. Малі архітектурні форми мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису.

У разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент, районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми (п. 13.3.2 Правил № 1051/1051).

Уповноважені працівники Департаменту територіального контролю міста Києва відповідно до п. 19.2.1 розділу XIX Правил № 1051/1051 мають право вносити приписи з вимогою усунення порушень Закону № 2807-IV і цих Правил, складати протоколи про адміністративні правопорушення за ст. 152 КУпАП.

Межі дискреційних повноважень суб`єкта владних повноважень закінчуються там, де починається його прямий обов`язок, встановлений законодавством. У спірних правовідносинах, після встановлення факту самовільного розміщення елемента благоустрою та невиконання припису про його усунення, у відповідачів виник прямий обов`язок вжиття заходів щодо демонтажу (п. 13.3.2 Правил № 1051/1051).

Дискреція суб`єктів владних повноважень могла стосуватися організаційних аспектів (визначення конкретної дати, залучення техніки), але вона не поширювалася на вирішення питання, чи здійснювати демонтаж взагалі. Нездатність подолати організаційні перешкоди, зокрема опір третіх осіб (для чого передбачено механізм залучення поліції), є свідченням неналежного виконання обов`язку, а не правомірною реалізацією дискреційних повноважень.

Тривалість бездіяльності понад чотири роки суперечить вимогам невідкладності, встановленим п.п. 3.1, 3.2 рішення Київської міської ради № 317/1182, та обґрунтовано визнано судами попередніх інстанцій протиправною, оскільки не відповідає критеріям своєчасності та ефективності захисту прав громадян.

Виконавчі органи місцевих рад та їх підрозділи відіграють ключову роль у забезпеченні благоустрою, зокрема шляхом здійснення примусового демонтажу самовільно розміщених тимчасових споруд.

Висновки: у правовідносинах, пов'язаних із самовільним встановленням огорож, воріт та інших елементів благоустрою, що обмежують доступ до вулиць, доріг, набережних чи інших територій загального користування, пріоритетним є дотримання принципу відкритого і вільного доступу громадян до таких об`єктів. Обмеження доступу на землях комунальної або державної власності суперечить ст.ст. 13 та 19 Конституції України, порушує права окремих осіб і суспільні інтереси, а також створює ризик формування практики системних порушень з боку приватних осіб, забудовників та об'єднань громадян.

Ключові слова: забезпечення благоустрою, зволікання з прийняттям рішення, обмеження доступу до майна, умови демонтажу воріт

Інші прецеденти в категорії "Містобудування. Архітектура"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25[1]
Щодо правової природи паспорта відкритого літнього майданчика та його віднесення до документів дозвільного характеру
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25
Щодо правової природи вимоги виконавчого органу місцевої ради про усунення порушень правил благоустрою (демонтаж) та можливості її оскарження в порядку адміністративного судочинства
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 380/841/25[2]
Щодо непоширення механізму автоматичного продовження строків дії документів на паспорт відкритого літнього майданчика під час воєнного стану
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 24 квітня 2026 року у справі № 160/8007/24
Щодо судового контролю за правомірністю дозволу на виконання будівельних робіт у разі відсутності в органу державного архітектурно-будівельного контролю передбачених законом підстав для анулювання такого дозволу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2026 року у справі № 640/13105/21
Щодо органу, уповноваженого на погодження проєктної документації на виконання робіт у межах історичного ареалу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2026 року у справі № 640/13105/21[1]
Щодо заборони на виконання в межах територій історичних ареалів перетворень та робіт
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2026 року у справі № 640/13105/21[2]
Щодо заборони на виконання в межах територій історичних ареалів перетворень та робіт за декларативним принципом та відсутності відповідного дозволу
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 02 липня 2024 року у справі № 380/5886/22[1]
Щодо юрисдикції спорів за позовом власника нерухомого майна на оскарження рішення органу місцевого самоврядування про затвердження містобудівних умов та обмежень, виданих третій особі
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 квітня 2021 року у справі № 826/3436/17
Щодо відсутності у Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) компетенції на звернення до суду з позовом до органу, уповноваженого функціями державного архітектурно-будівельного н…
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 липня 2020 року у справі № 320/2341/19
Щодо процесуального представництва прокурором держави в суді
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}