Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 13 травня 2021 року
у справі № 520/10213/2020
Адміністративна юрисдикція
Щодо звільнення від сплати судового збору на підставі врахування майнового стану сторони справи
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відділу державної виконавчої служби міжрегіонального управління Міністерства юстиції, начальника державної виконавчої служби міжрегіонального управління Міністерства юстиції, старшого державного виконавця ДВС міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправними дій та скасування постанов.
Окружний адміністративний суд ухвалою зазначений адміністративний позов повернув позивачу з підстав пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України.
Апеляційний адміністративний суд ухвалами відмовив ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, та залишив апеляційну скаргу позивача на ухвалу окружного адміністративного суду без руху з підстав її невідповідності вимогам процесуального закону в частині необхідності надання документу про сплату судового збору та подання до суду апеляційної скарги викладеної українською мовою, надавши строк для усунення цих недоліків.
Ухвалою апеляційний адміністративний суд повернув апелянтові зазначену скаргу з підстав невиконання вимог ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
ОЦІНКА СУДУ
Частина перша статті 133 цього ж Кодексу закріплює, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовані Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (наводиться у редакції, яка була чинна на час подання апеляційної скарги; надалі - Закон № 3674-VI), відповідно до частини першої статті 3 якого судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення.
Розміри ставок судового збору визначені статтею 4 Закону № 3674-VІ. Зокрема, підпунктом 5 пункту 2 частини другої цієї статті ставка судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду визначена на рівні 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Водночас, частиною першою статті 8 Закону № 3674-VІ закріплено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
За змістом частини другої цієї ж статті суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, суд може звільнити позивача - фізичну особу від сплати судового збору у разі якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу такої особи за попередній календарний рік.
ВИСНОВКИ: звільнення від сплати судового збору (відстрочення, розстрочення його сплати або зменшення його розміру) з підстав, передбачених статтею 133 КАС України та статтею 8 Закону № 3674-VІ є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).
Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов'язок, а повноваження суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Звільнення від сплати судового збору на певній стадії судового процесу не створює пільг щодо його сплати на інших його стадіях чи в інших судових провадженнях
КЛЮЧОВІ СЛОВА: справляння судового збору, оцінка майнового стану сторони, пільги при сплаті судового збору