Справа № 947/5562/21
Провадження № 1-кс/947/5379/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2021 рокуслідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в місті Одесі клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження №42020160000000028 від 13.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання, слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020160000000028 від 13.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, за фактом можливої організації злочинної схеми, щодо заволодіння державними грошовими коштами, виділеними під час реалізації міжнародних грантових проектів « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
В ході досудового розслідування та аналізу державних закупівель на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено, що посадові особи ПБП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », Комунальної установою Ізмаїльської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », КП " ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , організували злочинну схему, щодо заволодіння державними коштами, що фінансується Європейським Союзом в рамках Спільної Операційної Програми « ІНФОРМАЦІЯ_15 » за проектом ЄС « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Для реалізації своїх злочинних намірів, розпорядники коштів, в рамках проекту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за погодженням з рядом посадовців провели понад 20 закупівель. Серед зазначених закупівель.
За проведеними тендерними процедурами ІНФОРМАЦІЯ_12 укладено договір на суму 80,165 млн.грн. предметом закупівлі якого є «Реконструкція каналізаційних мереж з влаштуванням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах м. Ізмаїл Одеської області» з ПБП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ». Пропозиція зазначеного учасника за ціною є найбільшою серед інших запропонованих. Тендерна документація замовника торгів була складена під конкретного суб`єкта господарювання, а саме під ПБП " ІНФОРМАЦІЯ_4 ", що вказує на пов`язаність між собою замовника та переможця торгів.
Також, під час здійснення досудового розслідування встановлено, що посадові особи ПБП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », якими фактично володіє та керує одна особа, здійснили ряд господарських операцій з метою заволодіння бюджетними грошовими коштами, у т.ч. придбали за завищеними цінами ніж на ринку України у таких підприємств як ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), якими фактично керує одна особа, поліетиленову трубу для виконання проекту ЄС « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Крім того встановлено, що під час реалізації злочинних намірів, в рамках проекту «Чиста ріка» групою осіб, підприємств було організовано схему розкрадання грошових коштів, шляхом взаємодії ПБП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », якими фактично володіє та керує одна особа, з Комунальної установою Ізмаїльської міської ради « ІНФОРМАЦІЯ_5 », які здійснюють організацію проведення експертизи проекту, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що повинні здійснювати менеджмент проекту, КП " ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 ", керівництво якими здійснюється однією особо, та які повинні здійснювати авторський нагляд та є розробниками проектно-кошторисної документації, ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_10 ", які постачають труби для проекту, ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 .
Так, в ході вивчення матеріалів кримінального провадження, у сторони обвинувачення, виникла необхідність на отримання оригіналів документів, перелік яких міститься в клопотанні.
Виходячи з цього, встановлено, що до скоєння вказаного кримінального правопорушення, можуть бути причетні службові особи, ІНФОРМАЦІЯ_16 , (код НОМЕР_3 ) та тендерний комітет ІНФОРМАЦІЯ_12 , фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 3 ст. 191 КК України.
Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підтверджують скоєння кримінального правопорушення та причетність до скоєння вказаного кримінального правопорушень інших осіб, а також існує реальна загроза зміни або знищення документів та неможливістю іншими способами встановити обставини, які передбачаються довести за допомогою цих документів, сторона обвинувачення звертається до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Вказане клопотання сторона обвинувачення просить розглядати без виклику особи, у володінні якої перебувають зазначені у клопотанні документи, з метою запобігання внесення змін, спотворення та знищення таких документів.
Прокурор та слідчий в судове засідання не з`явилися, разом з тим, від слідчого надійшла заява про розгляд клопотання за її відсутності.
Враховуючи обґрунтування клопотання сторони обвинувачення в частині необхідності розгляду такого клопотання за відсутності осіб, у володінні яких перебувають зазначені у клопотанні документи, слідчий суддя вважає за можливе здійснити розгляд такого клопотання без виклику таких осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Таким чином,вивчивши клопотаннята долученів йогообґрунтування матеріали,враховуючи положенняч.4ст.107,ч.2ст.163КПК України,слідчий суддяприходить донаступного переконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З поданого клопотання, а також фактичних обставин даного кримінального провадження вбачається, що необхідність у тимчасовому доступі до речей та документів обумовлюється тим, що такі документи як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, встановлення причетності до скоєння вказаного кримінального правопорушень інших осіб, а також є необхідними для забезпечення всебічного та об`єктивного досудового розслідування в рамках даного кримінального провадження.
З матеріалів клопотання вбачається, що вказані у клопотанні документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 , (код НОМЕР_3 ) та тендерний комітет ІНФОРМАЦІЯ_12 , фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
У зв`язку з викладеним, завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, може бути досягнуто в результаті застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження.
Разом з тим, в частині вилучення оригіналів документів, слідчий суддя вважає вказані вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки стороною обвинувачення в клопотанні не доведена необхідність вилучення оригіналів.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що інформація, яка міститься у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 , (код НОМЕР_3 ) та тендерний комітет ІНФОРМАЦІЯ_12 , в інший спосіб отримана бути не може, разом з тим, така інформація є необхідною для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, зокрема для встановлення події кримінального правопорушення, осіб, які можуть бути причетними до його вчинення, в цілях також забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про можливість часткового задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 93, 107, 132, 159, 162-166 КПК України, слідчий суддя,
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого управління ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження №42020160000000028 від 13.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України задовольнити частково.
Надати старшому слідчому СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , слідчим СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , які входять до складу слідчої групи по розслідуванню кримінального провадження №42020160000000028 від 13.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України та прокурорам відділу Одеської обласної прокуратури, які здійснюють процесуальне керівництво по кримінальному провадженню №42020160000000028 від 13.01.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, оперативним співробітникам Управління стратегічних розслідувань в Одеській області, за дорученням слідчого, або іншим оперативним працівникам, за відповідним дорученням слідчого/прокурора, дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, із можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_16 , (код НОМЕР_3 ) та тендерний комітет ІНФОРМАЦІЯ_12 , фактично знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
Довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3, акти виконаних робіт форми КБ-2в, дефектні акти, відомості ресурсів, локальні кошториси, календарний графік виконання робіт, план фінансування робіт, додаткові угоди з додатками, платіжні доручення, за період часу з листопада 2020 до моменту виконання ухвали слідчого судді (з підписами, що були надані до УКБ від ПБП « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») за проектом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Журнал авторського нагляду за проектом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Акти на приховані роботи з листопада 2020 до моменту виконання ухвали слідчого судді за проектом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Листи від ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », що визначили склад інженерів-проектувальників, які будуть здійснювати авторський нагляд за проектом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Протоколи засідання робочої групи, щодо реалізації інфраструктурного компоненту великомасштабного проекту « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що фінансується ЄС в рамках СОП « ІНФОРМАЦІЯ_15 »;
Посадові обов`язки, накази про призначення на посаду ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ;
Документи на підставі яких прийнято рішення про внесення змін до проекту «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020» в частині зміни етапів будівництва, щодо обґрунтування розрахунку та доцільності заміни склопластикової труби на поліетиленову та щодо заміни порядку прокладання поліетиленового трубопроводу діаметром 450 мм в існуючий чавунний трубопровід діаметром 530 мм з застосуванням ковзних опор;
Документи на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), як розпорядник бюджетних коштів, відкрив в органах казначейства рахунок (рахунки) за проектом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020» та зазначити їх;
Рух коштів, що надходили від партнера проєкта на відкриті в органах казначейства рахунки, із зазначенням дати одержання за проєктом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020» та порядок переведення (конвертації) отриманих коштів у національну валюту України та курс, який врахований під час їх конвертації, зазначивши дату;
Договори, які укладені ІНФОРМАЦІЯ_12 в рамках зазначеного проєкту та за якими з відкритого казначейського рахунку здійснювались платежі за проєктом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Платіжні доручення, згідно з якими казначейство здійснювало в установленому порядку платежі, пов`язані з використанням гранту за проєктом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Виписки по рахунках за платежами, пов`язаними з використанням гранту за проєктом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
Документи, які стали підставою для перерахування коштів з рахунку ІНФОРМАЦІЯ_16 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на рахунок підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_4 ) за договором від 15.11.2019 № 232 за проєктом «Чиста ріка» у рамках Спільної операційної програми «Румунія-Україна 2014-2020»;
інших речей та документів, які мають значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення.
Строк дії ухвали встановити в один місяць з дня її постановлення.
Попередити посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_16 , та посадових осіб тендерного комітету ІНФОРМАЦІЯ_12 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає,набираєзаконної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1