На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 428 598

Судові рішення

28 646

Прецеденти ВС

4 732

Прецеденти ЄСПЛ

543 997

Нормативні акти

30 939 008

Судові засідання

53 227 371

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 серпня 2025 року у справі № 991/503/23

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 серпня 2025 року у справі № 991/503/23

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 991/503/23
Судочинство: Кримінальне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 21 серпня 2025 року

у справі № 991/503/23

Кримінальна юрисдикція

Щодо законності отримання даних із системи «Безпечне місто»

Фабула справи: вироком Вищого антикорупційного суду, залишеним без змін ухвалою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, ОСОБА_9 було засуджено за ч. 1 ст. 366-2 КК України до покарання у виді штрафу в розмірі 2600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 44 200 грн, із позбавленням права обіймати посади, пов'язані зі здійсненням функцій представника влади в органах судової влади, на строк 1 рік та на підставі п. 1 ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 74 КК України його було звільнено від призначеного покарання зв`язку із закінченням строків давності.

Мотивація касаційної скарги: захисник вказує, що правовою основою функціонування системи «Безпечне місто» є Положення про комплексну систему відеоспостереження м. Києва, проте суди не врахували, що: 1) отримання відомостей з указаної бази має здійснюватися з дотриманням права на повагу до особистого життя; 2) дії органу досудового розслідування під час отримання зазначеного доказу не відповідають меті створення системи; 3) система дозволяє здійснювати спостереження за особою в режимі онлайн; 4) відомості із системи «Безпечне місто» (отримані в порядку тимчасового доступу до матеріалів цивільної справи) детективи НАБУ одержали після подання позову про визнання необґрунтованими активів; 5) детективи НАБУ здійснили несанкціонований і незаконний доступ до вказаної системи, що, на думку захисника, свідчить про втручання у приватне життя та візуальне спостереження.

Правова позиція Верховного Суду: правовою основою функціонування системи «Безпечне Місто» є Положення про комплексну систему відеоспостереження міста Києва, затверджене рішенням № 1195/5259 (далі - Положення), зі змісту якого видно, що:

  1. комплексна система відеоспостереження м. Києва створена та використовується в інтересах територіальної громади м. Києва (п. 1.2 Положення);
  2. функціями системи є забезпечення безпечного середовища в м. Києві шляхом обробки даних у системі відповідно до мети створення та функціонування Системи, визначених цим Положенням (п. 2.1 Положення);
  3. до об`єктів відеоспостереження в м. Києві відносяться об'єкти соціальної, економічної, житлово-комунальної, транспортної, інженерної та іншої інфраструктури м. Києва, а саме, зокрема: майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; тротуари; набережні; автомобільні стоянки та майданчики для паркування транспортних засобів; засоби організації дорожнього руху тощо (п. 3.1 Положення);
  4. відеоспостереження за об`єктами, зазначеними в п. 3.1 Положення, здійснюється за умови дотримання права на повагу до особистого життя (п. 3.2 Положення);
  5. користувачами системи є посадові (службові) особи та працівники, визначені в п. 8.1 Положення (зокрема, і працівники правоохоронних органів), які отримують доступ до інформації в системі згідно із цим Положенням.

Відповідно до абз. 3 п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» Національне бюро в порядку, визначеному законодавством, має безпосередній, у тому числі автоматизований, доступ до автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, користується державними, у тому числі урядовими, засобами зв`язку і комунікацій, мережами спеціального зв'язку та іншими технічними засобами.

Водночас порядок і випадки здійснення негласних слідчих (розшукових) дій регламентовано гл. 21 КПК України. Ці слідчі дії можуть проводитися виключно в межах кримінального провадження, у реальному часі, стосовно індивідуально визначених об'єктів чи осіб, на підставі відповідного рішення.

Як видно зі змісту оскаржуваних судових рішень, суди попередніх інстанцій, спростовуючи аналогічні доводи сторони захисту, зауважили, що:

  1. відомості із системи «Безпечне місто», отримані детективом у порядку ст. 93 КПК України та ст. 17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», не мають ознак здійснення негласних слідчих (розшукових) дій;
  2. під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні не було таємності й інформація збиралася про минулі події, у той час як здійснення негласних слідчих (розшукових) дій передбачає збір інформації в режимі реального часу і таємно, що спростовує ототожнення такого способу збору доказів із негласних слідчих (розшукових) дій та несанкціоноване втручання в особисте життя обвинуваченого і його сім`ї;
  3. метою збору вже зафіксованої інформації (даних із системи «Безпечне місто») було саме встановлення фактів користування автомобілем, у тому числі певною, особою та його рух, а не безпосередній і безперервний нагляд та негласний контроль за особами спец суб'єктів щодо їх пересування, встановлення зустрічей і співрозмовників, способу життя тощо.

Висновки: за призначенням система «Безпечне місто» є відкритою, тобто відомості про її функціонування оприлюднені, за її допомогою здійснюється фіксування усіх без виключення подій та об'єктів, які перебувають у діапазоні камер, відомості з яких використовуються за необхідністю у різних сферах діяльності як органів влади, місцевого самоврядування, так і правоохоронних органів.

Ураховуючи наведене вище, колегія суддів доходить переконання про необґрунтованість тверджень сторони захисту щодо отримання даних із системи «Безпечне місто» унаслідок несанкціонованого та незаконного доступу до неї.

Ключові слова: тимчасовий доступ до матеріалів, запити до банку, належний прокурор, моніторинг способу життя судді

Інші прецеденти в категорії "Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг"
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 01 червня 2023 року у справі № 461/1315/19
Щодо стягнення з директора та єдиного учасника ТОВ матеріальної шкоди, завданої незаконним заволодінням бюджетними коштами
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 січня 2026 року у справі № 991/361/25
Щодо необхідності дотримання принципу презумпції невинуватості у кримінальних провадженнях, у яких обвинувачення стосовно кількох осіб розглядаються в окремих провадженнях
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 лютого 2026 року у справі № 175/2096/17-к
Щодо кваліфікації дій особи як службової недбалості за ч. 2 ст. 367 КК України
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 24 лютого 2026 року у справі № 601/1223/20
Щодо відсутності складу кримінального правопорушення у вигляді службової недбалості при вирубці дерев в охоронній зоні лінії електропередачі
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 січня 2026 року у справі № 369/12790/18
Щодо прерогативи суду стосовно прийняття рішення за результатами розгляду клопотань учасників судового провадження
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 січня 2026 року у справі № 369/12790/18[1]
Щодо можливості засудження пособника за обставин, коли провадження стосовно виконавця злочину виділене та зупинене
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 лютого 2026 року у справі № 317/764/18
Щодо випадку, коли вимагання неправомірної вигоди як ознака може бути поставлена за вину
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 грудня 2025 року у справі № 991/9294/20
Щодо відсутності у прокурора обов'язку надання суду Інструкції з діловодства в органах прокуратури
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 грудня 2025 року у справі № 159/7/20
Щодо основних чинників, за наявності яких така ознака, як вимагання неправомірної вигоди, може бути поставлена у провину
logo
Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 грудня 2025 року у справі № 991/3966/20[3]
Щодо неможливості народного депутата бути суб'єктом кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 КК України, у разі безпідставного отримання народним депутатом такого майнового блага, як проживання у готельному номері
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}