На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

133 740 175

Судові рішення

28 965

Прецеденти ВС

4 886

Прецеденти ЄСПЛ

544 981

Нормативні акти

31 704 760

Судові засідання

54 822 441

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 січня 2026 року у справі № 921/190/25

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 січня 2026 року у справі № 921/190/25

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 921/190/25
Судочинство: Господарське судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 15 січня 2026 року

у справі № 921/190/25

Господарська юрисдикція

Щодо відсутності у спеціалізованої прокуратури у сфері оборони повноважень на представництво інтересів держави у спорах про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу

ФАБУЛА СПРАВИ

Керівник спеціалізованої прокуратури у сфері оборони (далі - прокуратура у сфері оборони) звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції (далі - Інспекція) та міської ради до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії лісовий офіс про стягнення 3 735 134,89 грн шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Позовні вимоги прокуратури у сфері оборони обґрунтовані порушенням відповідачем при веденні лісового господарства вимог законодавства у сфері охорони, захисту та використання лісів за встановлених обставин допущення незаконної рубки дерев невстановленими особами у період з 01 листопада 2023 року по 06 березня 2024 року, внаслідок чого інтересам держави заподіяно шкоду у сумі 3 735 134,89 грн.

Ухвалою господарський суд позов прокуратури у сфері оборони в інтересах Інспекції та Міськради залишив без розгляду на підставі пункту 2 частини першої статті 226 ГПК України.

Апеляційний господарський суд постановою ухвалу місцевого господарського суду у цій справі про залишення позову прокуратури у сфері оборони без з розгляду скасував і передав справу на розгляд господарського суду.

ОЦІНКА СУДУ

Перед Верховним Судом поставлене питання перевірки доводів касаційної скарги щодо застосування судом апеляційної інстанції статей 23, 24 Закону України "Про прокуратуру" в їх взаємозв'язку

7 з нормами підзаконного акта - Наказу № 130, не застосованого судом апеляційної інстанції (на відміну від місцевого господарського суду), в контексті повноважень спеціалізованої прокуратури в сфері оборони (як окружної прокуратури зі спеціальним статусом, діючої у сфері оборони), на звернення з позовами про стягнення шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, зокрема в результаті незаконної виробки лісу.

Реалізація конституційних положень, передбачених пунктом 3 частини першої, частини другої статті 131-1 Конституції України здійснюється національною прокуратурою в різних напрямках, одним з яких є представництво в суді інтересів держави у сфері оборони, що здійснюється спеціалізованою прокуратурою в оборонній сфері. Між тим забезпечення організації та здійснення представництва інтересів держави в суді спеціалізованою прокуратурою в оборонній сфері обмежується правовідносинами, пов'язаними з діяльністю суб`єктів, визначених положеннями пункту 6.1. Наказу № 130, що узгоджується зі змістом статей 3, 23 Закону України "Про прокуратуру" та відповідає статті 19 Конституції України.

Крім того, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Що ж до представництва відповідною територіальною спеціалізованою прокуратурою Скалатської міської ради, то відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Дія Наказу № 130 не суперечить засадам діяльності прокуратури, передбачених статтею 3 та нормам статей 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", а визначає повноваження спеціалізованих прокуратур у сфері оборони на виконання визначених функцій та розмежування їхніх повноважень із самостійними структурними підрозділами Офісу Генерального прокурора, обласними та окружними прокуратурами відповідно до положень норм статей 7, 9 Закону України "Про прокуратуру".

У зазначеному аспекті колегія суддів також акцентує увагу на приписах частини другої статті 19 Конституції України, за змістом якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється відповідно до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудоване на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів

Колегія суддів зазначає, що у зазначеному випадку, помилкові висновки суду апеляційної інстанції про можливість звернення відповідною територіальною прокуратурою у сфері оборони з позовом в інтересах держави в особі Інспекції та Міськради, фактично призвела до виникнення конкуруючої компетенції та потенційно-можливого компетенційного конфлікту у майбутньому між спеціалізованою прокуратурою в оборонній сфері на правах окружної та окружною прокуратурою та / або обласною прокуратурою.

ВИСНОВКИ: спеціалізована прокуратура в оборонній сфері як державний орган єдиної системи прокуратури України, згідно зі статтею 1 Закону України "Про прокуратуру", метою діяльності якої є, зокрема захист інтересів держави, обмежується її предметною компетенцією - сферою оборони, а тому у прокуратури у сфері оборони відсутні повноваження для представництва інтересів держави у правовідносинах охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, пов`язаних з діяльністю Державної екологічної інспекції України та її регіональних органів, та органів місцевого самоврядування.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: екологічна шкода, межі повноважень прокурора, повноваження органів місцевого самоврядування

Інші прецеденти в категорії "Використання природних ресурсів"
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 17 червня 2026 року у справі № 910/12685/25
Щодо відсутності у прокурора зобов'язання здійснювати досудове звернення до державних органів для представництва інтересів держави у правовідносинах стосовно оскарження процедури надання спеціальних дозволів на користування надрами
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 26 травня 2026 року у справі № 910/1140/25
Щодо обов'язковості встановлення судами обставин фактичної та правової можливості виконання договору про умови ведення мисливського господарства в межах заповідного урочища
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 910/11526/24[2]
Щодо наявності підстав для стягнення в дохід держави всього одержаного за нікчемними правочинами про права на надра (їх користування), вчинених всупереч санкціям і з метою обходу блокування активів
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 березня 2026 року у справі № 910/11526/24[1]
Щодо нікчемності правочинів про права на надра (їх користування), вчинених всупереч санкціям і з метою обходу блокування активів
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 11 лютого 2026 року у справі № 910/7638/24
Щодо недопустимості як доказів матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні, що використані в господарській справі без письмового дозволу слідчого або прокурора на розголошення відомостей досудового розслідування
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 листопада 2025 року у справі № 902/1257/24[3]
Щодо відсутності в надрокористувача обов`язку з приводу встановлення сервітуту стосовно всієї раніше сформованої земельної ділянки
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 листопада 2025 року у справі № 902/1257/24[2]
Щодо диференціації порядку встановлення земельного сервітуту
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 листопада 2025 року у справі № 902/1257/24[1]
Щодо встановлення земельного сервітуту для надрокористувача
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 листопада 2025 року у справі № 902/1257/24
Щодо обов'язкових передумов для встановлення сервітуту
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 916/3156/24
Щодо правомірності надання в оренду земельної ділянки разом з водним об'єктом з цільовим призначенням "рибництво" для зрошування
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}