На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 554 097

Судові рішення

28 679

Прецеденти ВС

4 756

Прецеденти ЄСПЛ

544 072

Нормативні акти

31 029 230

Судові засідання

53 387 524

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 листопада 2018 року у справі № 904/248/18

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 листопада 2018 року у справі № 904/248/18

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 904/248/18
Судочинство: Господарське судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 14 листопада 2018 року

у справі № 904/248/18

Господарська юрисдикція

Щодо правових наслідків допущення несуттєвих помилок у тендерній документації

Фабула справи: ТОВ "Контракт Продрезерв 5" звернулося до суду з позовом до загальноосвітньої школи міської ради (далі - ЗОШ), третя особа Приватне підприємство "ВВД" (далі - ПП "ВВД"), у якому просило скасувати рішення про визначення переможця.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатами проведеної процедури відкритих торгів публічної закупівлі, предметом якої було надання послуг з організації гарячого харчування учнів пільгової категорії ЗОШ та учнів в пришкільному оздоровчому таборі з денним перебуванням, тендерну пропозицію ПП "ВВД" визнано такою, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим у ст. 16 Закону України № 922-VIII "Про публічні закупівлі" (далі - Закон № 922-VIII), підстав для відмови в участі в процедурі закупівлі відповідно до ст.17 цього Закону та підстав для відхилення тендерної пропозиції згідно зі ст. 30 зазначеного Закону встановлено не було.

Позивач вважає, що встановлення замовником вимог за тендерною документацією та їх наступне невиконання учасником закупівлі, пропозиція якого перебуває на розгляді тендерного комітету, тягне за собою безумовне відхилення такої пропозиції згідно з ч. 1 ст. 30 Закону № 922-VIII. Проте, за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника ПП "ВВД" тендерний комітет не звернув увагу на невиконання цим учасником вимог, що передбачені в оголошенні для проведення закупівлі, що, в свою чергу, призвело до прийняття незаконного рішення про визначення його переможцем торгів.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, у задоволенні позову відмовлено.

Судові рішення мотивовано тим, що оскаржене рішення тендерного комітету прийнято з дотриманням основних принципів здійснення закупівель і порядку, встановлених Законом № 922-VIII; фактичні обставини, встановлені судом, підтверджують надання учасником ПП "ВВД" достатньої інформації і документів, за якими пропозицію цього учасника, у тому числі за якісними характеристиками та ціною, обґрунтовано визнано такою, що відповідає кваліфікаційним критеріям, визначеним положеннями Закону № 922-VIII, тому підстав для скасування рішення відповідача та задоволення позову немає.

Мотивація касаційної скарги: ТОВ "Контракт Продрезерв 5" вважає, що судами попередніх інстанцій не враховано, що спосіб підтвердження кваліфікаційних критеріїв та вимоги до таких документів визначено замовником та є обов'язковими до виконання, тому висновки судів про те, що наявність несуттєвих помилок у тендерній документації ПП "ВВД" не тягне за собою безумовне відхилення пропозиції такого учасника, не відповідають положенням ст.ст. 16, 22, 30 Закону № 922-VIII. Під час здійснення процедури закупівлі всі сторони рівні у правах та обов'язках, а тому надання будь-яких переваг одному з учасників при встановленні його відповідності кваліфікаційним критеріям є порушенням принципів публічних закупівель. Поза увагою судів залишилися положення Наказу “Про затвердження Порядку здійснення допорогових закупівель” №35, за змістом п.п. 9.1, 9.2 якого невідповідність умовам закупівлі пропозиції учасника, який запропонував найменшу ціну, є підставою для дискваліфікації такого учасника.

Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 16 Закону № 922-VIII замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору. Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в тендерній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування переговорної процедури закупівлі).

За змістом ст. 22 Закону № 922-VIII тендерна документація повинна містити, зокрема, один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до ст.16, вимоги, встановлені ст. 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям і вимогам згідно із законодавством; перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ).

У ст. 28 Закону № 922-VIII визначено процедуру розгляду та оцінки тендерних пропозицій. Зокрема, оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. Критеріями оцінки у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок, є ціна. Після оцінки пропозицій замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця та приймає рішення про намір укласти договір згідно з цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі якщо, зокрема, учасник не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим ст. 16 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; наявні підстави, зазначені у ст.17 і ч.7 ст. 28 цього Закону; тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.

Висновки: з урахуванням вимог оголошення для проведення закупівлі через систему електронних закупівель, критерієм якої є ціна, допущення несуттєвих помилок у тендерній документації Приватного підприємства "ВВД" не тягне за собою безумовне відхилення пропозицій третьої особи відповідно до положень Закону України № 922-VIII "Про публічні закупівлі", а прийняття відповідачем рішення про визначення переможцем торгів учасника, тендерна пропозиція якого була найбільш економічно вигідною, свідчить про дотримання відповідачем основних принципів здійснення закупівель, встановлених зазначеним Законом.

Ключові слова: порядок проведення державних закупівель, формальні критерії відбору, встановлення переможця, подання альтернативного документа, проект договору про закупівлю

Інші прецеденти в категорії "Господарські договори за державним замовленням"
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 грудня 2025 року у справі № 915/222/24
Щодо правової природи майнових втрат замовника у вигляді різниці між завищеною внаслідок неправомірної поведінки виконавця ціною державного контракту і ціною, яка мала би бути сплачена з урахуванням вимог законодавства щодо її граничного рівня
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 02 серпня 2023 року у справі № 924/1288/21[1]
Щодо замовника закупівлі послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у частині заходів з їх технічного прикриття
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 02 серпня 2023 року у справі № 924/1288/21
Щодо законодавства, що застосовується до закупівлі послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у частині заходів їх технічного прикриття
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 16 лютого 2022 року у справі № 922/814/21
Щодо права учасника відкритих торгів на підтвердження гарантійними листами можливості залучення відсутнього у нього обладнання, матеріально-технічної бази, технологій та працівників
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 26 січня 2022 року у справі № 910/21013/20
Щодо необхідності обґрунтування застосування переговорної процедури закупівлі
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 22 грудня 2021 року у справі № 917/2058/20
Щодо належного способу судового захисту у разі ухвалення судом в іншій справі рішення про визнання незаконним чи скасування акта державного та інших органів
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 листопада 2021 року у справі № 904/69/21
Щодо можливості застосування до договору, укладеного за результатами публічних закупівель, ч. 2 ст. 652 ЦК України
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 січня 2021 року у справі № 925/1525/19
Щодо підстав для стягнення із замовника процедури публічної закупівлі збитків у вигляді упущеної вигоди
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 21 грудня 2020 року у справі № 910/1144/19[1]
Щодо спонукання сторони договору про закупівлю до виконання зобов`язання за договором після закінчення строку дії такого договору
logo
Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 жовтня 2021 року у справі № 910/20141/20
Щодо правомірності внесення змін до договору про закупівлю стосовно ціни товару після виконання зобов'язань, що з нього виникають
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}