Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
01 серпня 2022 р. Справа №120/2366/22-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши письмово в місті Вінниці порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації
про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Позивач звернулася до відповідача з проханням проінформувати її чи приймалося рішення про призначення житлової субсидії за період з 30.04.2020 по 30.04.2021, а також за період 30.04.2021 по 30.04.2022, однак отримала відповідь про відсутність законних підстав призначення житлової субсидії позивачу за вказані періоди.
Позивач не погоджується із такою бездіяльністю відповідача, оскільки рішеннями у справі 120/3518/20-а та 120/2357/21 заява від 18.12.2019 про призначення Позивачу субсидії прийнята до розгляду, а за вказані періоди часу, змін як до площі будинку та проживаючих не відбувалося то призначення житлової субсидії має здійснюватись автоматично та не потребує повторного звернення до відповідача.
Ураховуючи вищезазначене, позивач просить суд: визнати бездіяльність управління праці та соціального захисту населення та дії протиправними. Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення призначити житлову субсидію, починаючи з 30.04.2020 по 30.04.2022 за тарифом та розрахунком ціни на газ станом на час повного виконання судового рішення відповідачем. Установити відповідачу, у десять днів з дня набрання рішення законної сили подати до суду звіту про виконання судового рішення.
Ухвалою від 23.02.2022 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Даною ухвалою також, встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що позовна заява підписана ОСОБА_2 , який переховується від органів досудового розслідування та порушено кримінальне провадження за ч.1 ст.376 КК України та ч.1 ст.296 КК України, без відповідного доручення.
Ухвалою суду від 10.06.2022 витребувано додаткові докази у відповідача управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, зобов`язавши у 10 - денний термін, з дня отримання цієї ухвали надати суду: 1) належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 від 07.12.2021 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через відділення Укрпошти (у формі затвердженій Наказом Мінсоцполітики від 02.05.2018 за №604) з доданими до неї матеріалами, які подавалися позивачем та копія всіх матеріалів відповіді на це звернення; 2) Рішення про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 за період 01.05.2021 по 30.04.2022 а також всіх доказів, які є в розпорядженні відповідача, які ним враховувались при прийнятті зазначеного рішення (заява ОСОБА_1 від 07.12.2021).
Ухвалою суду від 01.08.2022 провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії, у частині визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання управління праці та соціального захисту населення призначити житлову субсидію за період з 01.12.2019 по 30.04.2020, закрито.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач ОСОБА_1 18.12.2019 на адресу відповідача, через відділення Укрпошти, направила свою заяву за №102415 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 09.12.2019, а також декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.12.2019.
Рішенням від 03.02.2020 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії та закрито заяву за №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії.
Підставою слугувало те, що ОСОБА_1 не усунуто виявленні управлінням помилки, про які останню було повідомлено листом №5677 від 26.12.2019, а саме: не зазначено у заяві зареєстроване (для орендарів та внутрішньо - переміщених осіб - фактичне) місце проживання заявника, у розділі I декларації не зазначено по-батькові ОСОБА_3 , що проживає разом із заявником та не заповнено розділи II, IV, V, VI декларації, у термін, передбачений п.47 Положення про порядок призначення житлових субсидій.
Не погоджуючись з отриманою відмовою позивач звернулась до суду з позовом щодо його скасування. Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду (далі - ВОАС) від 21.10.2020 прийнятого у справі №120/3518/20-а позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначені житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.12.2019 щодо призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
На виконання рішення ВОАС від 21.10.2020 прийнятого у справі №120/3518/20-а відповідачем повторно здійснено розгляд заяви позивача №102415 від 18.12.2019 та прийнято рішенням від 03.03.2021, яким позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії. Підставою для відмови слугувало те, що член сім`ї заявниці - ОСОБА_4 , який входить до складу домогосподарства і на якого розраховується житлова субсидія не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Не погодившись із рішенням управління, ОСОБА_1 звернулась до Вінницького окружного адміністративного суду з вимогами: визнати бездіяльність управління праці та соціального захисту населення щодо неналежного опрацювання заяви про призначення житлової субсидії та зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення призначити житлову субсидію з починаючи з 01.10.2019 по 30.04.2021.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 у справі №120/2357/21-а адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації від 03.03.2021 про відмову в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 (заява №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі). Зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1 за її заявою №102415 від 18.12.2019 житлову субсидію у грошовій формі за період з 01.12.2019 по 30.04.2020. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
07.12.2021 Позивач звернулася до відповідача з проханням проінформувати її чи приймалося рішення про призначення житлової субсидії за період з 30.04.2020 по 30.04.2021 а також за період 30.04.2021 по 30.04.2022, однак отримала відповідь про відсутність законних підстав призначення житлової субсидії позивачу за вказані періоди.
Позивач не погоджується із такою бездіяльністю відповідача, оскільки за вказані періоди часу, змін як до площі будинку та проживаючих не відбувалося, а тому, як вважає ОСОБА_1 виконання дій відповідачем по призначенню житлової субсидії є автоматичним та не потребує повторного звернення до відповідача. Позивач вважає, що необхідно суду зобов`язати управління праці та соціального захисту населення призначити житлову субсидію, починаючи з 30.04.2020 по 30.04.2022 за тарифом та розрахунком ціни на газ станом на час повного виконання судового рішення відповідачем.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд враховує наступне.
Відповідно до п.9 Положення №848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Пунктом 69 Положення №848 визначено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання (п. 75 Положення №848).
Таким чином, аналіз наведених пунктів Положення №848 свідчить про те, що у випадку звернення особи за призначенням житлової субсидії в опалювальний сезон до 01 грудня (тобто, в межах двох місяців з початку сезону) така субсидій призначається з 1 жовтня, а у разі звернення після 1 грудня відповідна житлова субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону.
Крім того, суд враховує, що згідно п.78 Положення №848 після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у п.п.3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абз.6 та 7 п.п.3 п.14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Пунктами 79-80 Положення №848 передбачено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п.п.50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, не призначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному п.61-63 цього Положення.
Отже, задля автоматичного призначення субсидії на наступний період (без звернення громадян), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення вживають заходи визначені п.п.50-59 цього Положення №848, метою яких є встановлення наявності у особи права на отримання відповідної субсидії.
Суд також враховує, що згідно норм чинного законодавства, відповідні повноваження відповідача щодо призначення субсидії, є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта. Таке право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, проведення перевірки на предмет наявності в особи права на отримання житлової субсидії в порядку визначеному Положенням №848 входить до дискреційних повноважень відповідача, які останній реалізує у випадку надходження від особи відповідної заяви про призначення такої субсидії або у випадку отримання особою житлової субсидії в попередньому періоді.
Оскільки, з заявами про призначення житлової субсидії в період з 01.05.2021 по 30.04.2022 позивач не зверталась, у відповідача були відсутні підстави ініціювати перевірку позивача на предмет її відповідності вимогам Положення №848 для призначення житлової субсидії у вказані періоди.
За наведених обставин, враховуючи відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів на підтвердження права позивача на отримання житлової субсидії у періоди з 01.05.2021 по 30.04.2022, позовні вимоги задоволенню не підлягають, а позов ОСОБА_1 є передчасним.
Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії з призначення житлової субсидії у періоди з 01.05.2021 по 30.04.2022 відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ),
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 03191928, місцезнаходження: вул. Грибоєдова, буд. 10-А, м. Вінниця, 21032).
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар