СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2017 р. справа № 818/970/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Бондаренко О.С.
представників відповідача - Мачули А.А., Красулі О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/970/17
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЛСК-11"
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про визнання дій незаконними та скасування припису,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛСК-11" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання незаконними дій по проведенню перевірки та скасування припису від 10.06.2017 №330/0/92-17-ДК/0086/Пр/03/01-17, яким зобов'язано ТОВ «ЛСК-11» в 30-ти денний термін вжити заходи щодо усунення порушень земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, яка знаходиться на території Битицької сільської ради (за межами населених пунктів) або оформлення земельних відносин відповідно до норм чинного законодавства. Свої вимоги мотивує тим, що на спірні правовідносини розповсюджується дія Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". На думку позивача, оскаржуваний припис № 330/0/92-17-ДК/0086/Пр/03/01 -17 було винесено на підставі перевірки, яка була проведена відповідачем з порушенням порядку проведення перевірок, в т.ч. Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме: наказ та направлення (посвідчення) на проведення перевірки ТОВ «ЛСК-11» відповідачем не видавалися, звернення фізичних та юридичних осіб про порушення позивачем вимог законодавства не існувало, згоди центрального органу виконавчої влади на проведення перевірки не отримувалося. Під час перевірки обстеження земельних ділянок фактично не проводились, так як не визначена реальна площа користування ТОВ «ЛСК - 11», не визначені межі земельних ділянок, не зазначено координати поворотних точок, які б ідентифікували земельну ділянку, яка використовується. На підставі проведеної перевірки було винесено припис, який не носить конкретний характер, а викладений альтернативно. Вимога про звільнення земельної ділянки стосується самовільного зайняття, проте відповідачем не надано доказів самовільного заняття земельних ділянок.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, заперечуючи проти позову свою позицію обґрунтовує тим, що підставою для проведення перевірки став лист Сумської місцевої прокуратури за зверненням голови Битицької сільської ради щодо законності використання земельних ділянок, що знаходяться на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області. За вказаних підстав була проведена перевірка з питань дотримання чинного законодавства при використанні земельних ділянок, що знаходяться на території Битицької сільської ради, в ході якої досліджувався об'єкт - земельні ділянки. Перевіркою встановлено, що вказані земельні ділянки сільськогосподарського призначення на території Битицької сільської ради загальною площею 413,53 га (з них ріллі - 180,45 га, сіножаті - 233,08 га) використовуються ТОВ «ЛСК-11», що підтверджується Договором на управління спадщиною від 24.04.2015 та актом прийому - передачі земельних ділянок. Здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначений Земельним кодексом України (ст.ст. 187, 188), Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» 19.06.2003 №963-ІУ, а також Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.01.2015 №15. Перевірка земельних ділянок, які використовує позивач, проведена у відповідності до вказаних норм законодавства. Під час перевірки встановлено, що ТОВ «ЛСК-11» використовує земельні ділянки на підставі, укладеного з головою Битицької сільської ради Сумського району, Договору на управління спадщиною, який суперечить вимогам статей 125, 126, 206 Земельного кодексу України щодо підстав користування земельними ділянками, та пунктам 14.1.72, 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України щодо платного використання землі в Україні. Тому був винесений припис про усунення земельного законодавства товариством «ЛСК - 11».
Представник позивача Бондаренко О.С. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Представники відповідача Мачула А.А., Красуля О.В. позов не визнали з підстав, викладених у судовому засіданні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 10 червня 2017 року головним спеціалістом відділу контролю за використання та охороною земель у Білопільському, Лебединському, Сумському районах та м. Сумах головного управлінням Держгеокадастру у Сумській області Красулею О.В. винесено припис № 330/0/92-17-ДК/0086/Пр/03/01-17, яким зобов'язано ТОВ «ЛСК-11» в 30-ти денний термін вжити заходи щодо усунення порушень земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, яка знаходиться на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області (за межами населених пунктів) або оформлення земельних відносин відповідно до норм чинного законодавства (а.с.8).
Зазначений припис винесений за результатами перевірки стану додержання вимог земельного законодавства щодо використання та охорони земель усіх категорій та форм власності (акт перевірки дотримання норм земельного законодавства від 10.06.2017 № 330/0/92-17-ДК/320/АП/09/01-17), якою встановлено, що земельна ділянка площею 413,53 га, яка знаходиться на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області (за межами населених пунктів) використовується ТОВ «ЛСК-11» за договором на управління спадщиною, тобто без документів що підтверджують право на її використання, визначених Земельним кодексом України.
Так, відповідно до ст.78 Земельного кодексу України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Право постійного користування земельною ділянкою закріплене статтею 92 Земельного кодексу України, згідно якої право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Приписами статті 93 Земельного кодексу України визначено право оренди земельної ділянки, як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельним кодексом України передбачено також право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками) (ст.98).
Крім того, Земельним кодексом України закріплене право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис) і право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України.
Зазначений перелік прав на землю є вичерпним, тобто інших законних підстав використання земельних ділянок земельне законодавство не передбачає.
Тому посилання позивача на договір управління спадщиною, як законний спосіб використання сільськогосподарських земель, є безпідставними.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Договір на управління спадщиною від 24 квітня 2015 року, укладений ТОВ «ЛСК - 11» з Битицькою сільською радою Сумського району, який передбачає право користування земельними ділянками не пройшов державної реєстрації і не оформлений відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", що є порушенням вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
Вказаний договір суперечить також вимогам ст.206 Земельного кодексу України, Податкового кодексу України та Закону України «Про оренду землі».
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
За приписами п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п. 14.1.72 ст. 14 Податкового кодексу України).
Спеціальним законом, що регулює орендну плату є Закон України «Про оренду землі», статтею 15 якого встановлено, що істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків.
Наданий позивачем договір на управління спадщиною не відповідає жодним умовам, що визначені як обов'язкові, чинним земельним законодавством.
Суд погоджується з висновком відповідача про необхідність звільнення позивачем самовільно зайнятої земельної ділянки, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
З матеріалів справи вбачається, що Битицька сільська рада не приймала рішень про передачу у власність або надання у користування позивачу спірних ділянок. Рішення Битицької сільської ради від 26.01.2015 про надання дозволу ТОВ «ЛСК-11» в управління спадщиною земельних часток (паїв) не є рішенням про передачу у власність або надання у користування земельних ділянок. Відповідний правочин стосовно цих земельних ділянок позивачем також не вчинявся. Договір на управління спадщиною не є відповідним правочином, оскільки він суперечить вимогам земельного законодавства.
Твердження позивача про те, що відповідачем невірно у приписі зазначена загальна площа земельної ділянки, що є підставою для скасування припису, є необґрунтованими, оскільки вказана площа вказана в додатку до договору на управління спадщиною (а.с.124-130). Жодних змін у договір щодо площі земель не вносилось.
Таким чином, припис від 10.06.2017 №330/0/92-17-ДК/0086/Пр/03/01-17, яким зобов'язано ТОВ «ЛСК-11» в 30-ти денний термін вжити заходи щодо усунення порушень земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, яка знаходиться на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області (за межами населених пунктів) або оформлення земельних відносин відповідно до норм чинного законодавства, є правомірним.
Стосовно вимог позивача про визнання незаконними дій Головного управління Держгеокадастру у Сумській області по проведенню перевірки, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.ст.187, 188 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України. Державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» 19.06.2003 № 963-ІУ.
Статтею 7 вказаного Закону визначені повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно ч.4 ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, розгляду звернень юридичних і фізичних осіб.
Права державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель визначені статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», згідно якої інспектори мають право : безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.01.2015 № 15 передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності та в частині родючості ґрунтів.
За приписами п.4 вказаного Положення Держгеокадастр організовує та здійснює державний нагляд (контроль):
а) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за:
- веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель;
- дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
- дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
- дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах;
а також вживає відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам.
Згідно з пунктом 7 Положення Держгеокадастр здійснює свої повноваження у тому числі через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 №308 затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в Сумській області, згідно якого відповідач здійснює, зокрема, державний нагляд (контроль) в агропромисловому комплексі у частині дотримання земельного законодавства, використанні та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для проведення перевірки став лист Сумської місцевої прокуратури №88 від 18.05.2017 за зверненням голови Битицької сільської ради Цаплієнка Ю.В щодо законності використання земельних ділянок, що знаходяться на території Битицької сільської ради Сумського району Сумської області.
Тому, з урахуванням вищевказаних повноважень, головним спеціалістом Красулею О.В. правомірно проведена перевірка з питань дотримання чинного законодавства при використанні земельних ділянок, що знаходяться на території Битицької сільської ради Сумського району, товариством «ЛСК-11», а за її результатами обґрунтовано винесено припис, яким зобов'язано ТОВ «ЛСК-11» в 30-ти денний термін вжити заходи щодо усунення порушень земельного законодавства шляхом звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки або оформлення земельних відносин відповідно до норм чинного законодавства.
Таким чином у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог ТОВ «ЛСК-11» про визнання незаконними дій Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та скасування припису від 10.06.2017 №330/0/92-17-ДК/0086/Пр/03/01-17.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ЛСК-11" до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання незаконними дій Головного управління Держгеокадастру у Сумській області та скасування припису від 10.06.2017 №330/0/92-17-ДК/0086/Пр/03/01-17 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст постанови складено 18 серпня 2017 року.