ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
іменем України
Справа № 216/4652/17
Провадження № 1-кс/210/293/18
"16" березня 2018 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі
Головуючого судді ОСОБА_1
секретаря судового засідання ОСОБА_2
за участі
заявника ОСОБА_3
інша особа ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву представника потерпілої ОСОБА_5 , - ОСОБА_3 , про відвід судді ОСОБА_6 від розгляду кримінального провадження відносно ОСОБА_7 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 297, ч. 2 ст. 383, ч. 2 ст. 384 КК України, ОСОБА_8 , який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 297, ч. 2 ст. 384 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
В провадження судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_1 надійшла заява представника потерпілої ОСОБА_5 , - ОСОБА_3 , про відвід судді ОСОБА_6 від розгляду кримінального провадження відносно ОСОБА_7 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 297, ч. 2 ст. 383, ч. 2 ст. 384 КК України, ОСОБА_8 , який обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 297, ч. 2 ст. 384 КК України.
В ході розгляду заяви представника потерпілої у кримінальному провадженні адвоката ОСОБА_3 , до початку безпосередньо розгляду відводу, надійшло клопотання гр-на ОСОБА_4 про залучення його до участі у справі в якості представника потерпілої на підставі довіреності від ГО «Криворізька міськрайонна спілка учасників та інвалідів АТО» та заяви потерпілої у справі.
В ході розгляду даної заяви ОСОБА_4 підтримав заяву та пояснив (окрім іншого), що залучення його до справи необхідне для належного і всебічного представлення інтересів потерпілої, оскільки він володіє інформацією щодо порушень вимог Закону, які мають значення для розгляду заяви про відвід, бажає надати її суду, тощо.
Вважає (зокрема), що законодавство дозволяє залучити його у якості представника потерпілої, оскільки не існує прямої заборони на це і кожна особа, згідно Конституції України, має право вільно обирати захисника.
Представник потерплої, особа, що заявила відвід, адвокат ОСОБА_3 заяву про залучення представника підтримав та пояснив (окрім іншого), що, на його думку, КПК України не забороняє допускати у якості представника інших осіб, окрім адвокатів, оскільки ч.1 ст.58 КПК України має відсилочний характер на ст.45 КПК України, у якій не зазначено те, що захисником може бути тільки (лише) адвокат. Таким чином, тлумачить вказану статтю, як норму, у якій зазначено, що адвокат може бути представником, але не зазначено, що окрім адвоката ніхто інший представником бути не може.
Окрім того, вважає, що згідно ст.59 Конституції України, кожен має право вільно обирати захисника, і норми ст.1312 Конституції України не містять прямої заборони іншим особам бути представниками у кримінальному провадженні, оскільки ч.4 вказаної статті містить посилання на те, що Законом можуть бути встановлені виключення для осіб, які не є адвокатами, у здійснення ними представництва інтересів інших осіб в суді.
Окрім того, вважає, що оскільки нормами КПК України прямо не врегульовано дане питання, і при цьому у КПК України відсутня пряма заборона, на підставі п.6 ст.9 КПК України слід керуватися загальними засадами кримінального провадження, зокрема-верховенством права, у розумінні, зокрема, Рішення Конституційного Суду України № 15-рп/2004.
За таких обставин, вважає, що при вирішенні питання щодо допуску представника слід застосовувати (окрім іншого) норми ЦПК України щодо вільного волевиявлення сторін при здійсненні правочину, зокрема ч.1 ст.202, ст.204, 205, ч.2 ст.207 ЦПК України.
Окрім того, вважає, що фактично ОСОБА_4 уже був залучений до участі у справі, про що свідчить відповідь на його ім`я , що міститься у кримінальному провадженні, яке клопотав оглянути в судовому засіданні.
На обґрунтування своєї позиції надав письмові пояснення у справі, витяги з рішення Конституційного Суду України, ЦПК України.
Просив заяву про допуск представника задовольнити.
Суд, вислухавши думки осіб, що приймають участь в судовому засіданні, доходить наступного висновку:
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у будь-якому випадку, суд, приймаючи рішення за даним питанням, виходить з того, що позитивне вирішення заяви можливо виключно в тому випадку, коли Конституцією та законами України прямо дозволено допускати у якості представника потерпілої у кримінальному процесі (зокрема, при розгляді заяви про відвід в межах, передбачених КПК України) особу, іншу, ніж адвокат.
При цьому, проаналізувавши доводи, висловлені в ході розгляду заяви та надані представником потерпілої документи та матеріали, оглянувши за клопотанням представника потерпілої матеріали кримінального провадження в обсязі, необхідному для вирішення заяви про допуск іншого представника, суд доходить до висновку, що такого дозволу уКонституції та законах України не міститься.
Більш того, суд доходить до висновку, що нормами як Конституції України, так і КПК України встановлено пряму заборону представляти інтереси потерпілого (зокрема) у кримінальному процесі будь-якій особі, окрім адвоката.
При цьому суд виходить з наступного:
Згідно ч.3 ст.1312 Конституції України, виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Вказана норма Конституції України є виключною, імперативною та прямо забороняючою особам, іншим за адвокатів, здійснювати (зокрема) представництво в суді.
Згідно речення 1 ч.2 ст.8 Конституції України, норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно ч.2 тієї ж статті Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Таким чином, нормою Конституції України, як нормою прямої дії, яка має найвищу юридичну силу та якій повинні відповідати усі інші Закони України та нормативно-правові акти, прямо встановлено факт того, що представником особи в суді має право бути виключно (тільки) адвокат.
Винятки з даної імперативної норми прямої дії встановлені виключно ч.4 ст.1312 Конституції України, згідно якої Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Таким чином, нормами прямої дії Конституції України, яка має найвищу юридичну силу та якій повинні відповідати усі інші Закони України та нормативно-правові акти, прямо встановлено, що особа, яка не є адвокатом, може представляти інтереси особи в суді виключно у тому випадку, коли має місце судове провадження у трудових спорах, спорахщодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
З матеріалів заяви про відвід вбачається, що у даному випадку судове провадження не стосується будь-якого спору взагалі, а відбувається у вигляді кримінального провадження, тобто не є трудовим спором, спором щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначним спором, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Окремо, керуючись принципом розумності права, як його загальною засадою, суд зазначає, що кримінальне провадження за ч.3 ст.297, ч.2 ст.383, ч.2 ст.384 КК України (як таке, у зв`язку з розглядом якого заявлено відвід судді та що є предметом даного судового засідання), яке стосується скоєння ряду тяжких злочинів та злочинів середньої тяжкості, з усією очевидністю не може бути віднесене до категорії «малозначних спорів», як категорії виключення з імперативного правила, встановленого ч.3 ст.1312 Конституції України.
За таких обставин суд відхиляє будь-які доводи заявників щодо застосування будь-яких норм законодавства, які, згідно їх тлумачення, дозволяють залучати в якості представників інших осіб, аніж адвокатів (зокрема, наведені посилання на загальні засади кримінального провадження, рішення Конституційного Суду України, норми ЦПК України та КПК України ), у зв`язку з їх прямим протиріччям (у тлумачення заявника та представника потерпілої) нормам Конституції України, як нормам найвищої юридичної сили.
Суд зазначає, що будь-яка норма права, навіть така, що прямо дозволяла б залучити особу, яка не є адвокатом, у кримінальному процесі у якості представника (зокрема, потерпілої), не відповідала б у такому випадку прямому імперативному припису Конституції України, і, отже, не підлягала б застосуванню у будь-якому випадку.
Суд також не погоджується з тлумаченням норм права, зазначених представником потерпілої та заявником щодо можливості допуску у якості представника особи, іншої, аніж адвокат (зокрема, ч.1 ст.58 КПК України та ст.45 КПК України), оскільки вони базуються на припущеннях того, що законодавчий орган, формулюючи диспозиції вказаних статей, мав на увазі тільки зазначення того, що окрім адвоката, представником (зокрема) може бути будь-яка інша особа.
Вказані припущення об`єктивно нічим не підтверджені та можуть бути усунуті виключно авторським тлумаченням вказаних норм права, як окремим видом тлумачення правової норми.
Крім того, як уже зазначалося вище, вказані тлумачення прямо протирічать імперативній нормі Конституції України, і, отже, в результаті такого тлумачення вищевказана норма права стає нечинною, що протирічить основному правилу тлумачення норм права, і, отже, таке тлумачення не є допустимим.
Посилання на ст.59 Конституції України в частині вільного вибору захисника суд не спростовує, проте не погоджується з тлумаченням, яке вказаній нормі надають особи, що беруть участь в судовому засіданні, оскільки доходить до висновку, що їх тлумачення базується на вибірковому застосування частини норми ст.59 Конституції України без її логічного та змістовного зв`язку з іншою частиною вказаної статті.
Так, ст.59 Конституції України зазначає: Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
З вказаного очевидно, що зазначена у вказаній статті Конституції України норма щодо вільного обрання захисника має відношення по-перше, виключно щодо саме захисника, а не представника і, по-друге застосовується виключно щодо надання професійної правничої допомоги, а не будь-якої іншої (тобто, не професійної). При цьому, ніяких доказів того, що особа, що подала заяву про визнання її представником, надає чи має намір надавати професійну правничу допомогу, суду не надано.
Крім того, у будь-якому випадку, згідно диспозиції самої ст.59 Конституції України, вказана стаття має відсилочний характер до тієї ж ст.1312 Конституції України, згідно з якою для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
Таким чином, суд доходить до висновку, що ст.59 Конституції України не суперечить вимогам ст.1312 Конституції України на не звужує і не розширює коло осіб, які можуть бути представниками згідно ст.1312 Конституції України, оскільки, за змістом, та в системному і логічному тлумаченні усієї норми права, а не її окремих частин, регламентує виключно право кожної особи на професійну (і ніяку іншу) правничу допомогу.
Суд повторює, що, оскільки ч.3 ст.1312 Конституції України прямо та імперативно встановлено коло осіб, які можуть представляти інших в суді, і даний випадок не підпадає під виключення, встановлені ч.4 вказаної статті, будь-які тлумачення будь-яких норм права чи Законів України, Кодексів, тощо, які не відповідають вказаній прямій імперативній нормі Конституції України (в тому числі ведуть до розширеного її тлумачення), суд відхиляє, як такі, що суперечать Конституції України.
Суд не спростовує своїм рішенням висновків Конституційного Суду України ( у т.ч. на яке посилається представник потерпілої), проте зазначає, що вказані рішення стосуються тлумачення Конституції України в редакції на момент їх винесення, і, отже, з усією очевидність, не можуть бути застосовані у повному обсязі у зв`язку зі змінами, внесеними до Конституції України після їх винесення.
Окрім того, висновки суду у даній справі, на думку суду, жодним чином не входять у протиріччя чи невідповідність до вказаних Рішень Конституційного Суду України в частині, в якій вони можуть бути застосовані до чинної редакції Конституції України.
На підставі викладеного, суд доходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні заяви про залучення ОСОБА_4 у якості представника потерпілої у даному судовому провадженні.
Круючись ст.ст. ч.1 ст.202, ст.204, 205, ч.2 ст.207 ЦПК України, ст.ст. 19, 59, 1312 Конституції України, 45,58 КПК України,
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви про залучення до участі у справі в якості представника потерпілої ОСОБА_4 відмовити.
Ухвала оскарження не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1