Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 квітня 2019 року
у справі № 464/3864/15-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо умов задоволення вимоги про демонтаж самочинного будівництва
Фабула справи: ОСОБА_6 звернувся до районного суду з позовом до районної державної адміністрації в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження районної адміністрації «Про демонтаж самочинно влаштованого майданчика для паркування автомобілів та споруди (альтанки) на прибудинковій території будинку».
Постановою районного суду в задоволенні позову відмовлено.
Постановою апеляційного адміністративного суду скасовано постанову районного суду та прийнято нову - про задоволення позову. Суд дійшов до висновку, що Законом України "Про благоустрій населених пунктів" не передбачено повноважень районної адміністрації міської ради щодо здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, шляхом прийняття рішення про демонтаж об'єктів, самочинно встановлених на об'єкті благоустрою.
Мотивація касаційної скарги: районна адміністрація зазначила, що ОСОБА_6 на прибудинковій території будинку самовільно захопив облаштував прибудинкову територію без проектної документації, згоди мешканців будинку, правління ЖБК та дозволу органу місцевого самоврядування. Відповідно до п. 4.3.4, 4.36 Положення про районну адміністрацію міської ради, до її повноважень у сфері будівництва належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом, департаментом містобудування порядку щодо фактів самовільного будівництва; затвердження висновків міжвідомчої комісії при районній адміністрації про відповідність збудованого об'єкта затвердженій проектній документації у тому числі з влаштування елементів благоустрою прибудинкових територій. Висновок набуває чинності після затвердження розпорядження голови районної державної адміністрації.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п.2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", прибудинкові території належать до об'єктів благоустрою населених пунктів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 16 цього Закону на об'єктах благоустрою забороняється, зокрема, виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Відповідно до ст. 12 цього Закону суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Законом України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що дії з демонтажу є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту (демонтаж - роботи щодо відновлення території благоустрою).
Відповідно до ч. 7 ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.
Висновки: для задоволення вимоги про демонтаж самочинного будівництва слід встановити наявність умов, передбачених ст. 376 ЦК України, а саме: істотне відхилення від проекту; суперечність суспільним інтересам або порушення права інших осіб; істотного порушення будівельних норм і правил; неможливість проведення відповідної перебудови або відмова особи від її проведення.
Ключові слова: благоустрій населених пунктів, облаштування прибудинкової території без проектної документації, демонтаж об'єктів