Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 23 червня 2018 року
у справі № 912/1059/14
Господарська юрисдикція
Щодо права прокурора на оскарження дій державного виконавця органу виконавчої служби
ФАБУЛА СПРАВИ
У справі за позовом прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає сільська рада до Фізичної особи-підприємця та районної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Реєстраційної служби Головного управління юстиції, про визнання додаткової угоди недійсною, скасування її державної реєстрації, визнання договору припиненим та зобов'язання повернути земельну ділянку, Прокурор звернувся до суду зі скаргою, в якій просив скасувати постанову державного виконавця Устинівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції (далі - Орган виконавчої служби); зобов'язати Орган виконавчої служби відновити виконавче провадження з примусового виконання наказу господарського суду.
Господарський суд ухвалив скаргу Прокурора задовольнити частково, cкасувати постанову державного виконавця Органу виконавчої служби з виконання наказу 6; в іншій частині у задоволенні скарги відмовити.
Апеляційний господарський суд вирішив апеляційну скаргу Органу виконавчої служби задовольнити; ухвалу господарського суду скасувати, у задоволенні скарги Прокурора відмовити.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з частиною 1 статті 29 ГПК України, в редакції, чинній на час винесення ухвали судом першої інстанції, прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 23 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
Водночас вбачається, що рішення у цій справі, яке набрало законної сили, прийнято судом за позовом Прокурора в інтересах держави в особі сільської ради, отже оцінка обґрунтованості мотивів звернення до суду для захисту інтересів держави здійснена судом під час розгляду спору по суті заявлених вимог, а Прокурор набув статусу учасника справи. При цьому посилання суду на право прокурора вступити у справу є безпідставним, вступ прокурора у справу та звернення прокурора до суду з позовом в інтересах держави в особі певного органу є різними процесуальними діями.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України "Про виконавче провадження" прокурор є учасником виконавчого провадження. За вимогами частини 1 статті 19 Закону України "Про виконавче провадження" сторони виконавчого провадження та прокурор як учасник виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, мають право доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження, право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність виконавця у порядку, встановленому цим Законом, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій, надавати усні та письмові пояснення, заперечувати проти клопотань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом. Право вибору пред'явлення виконавчого документа для примусового виконання до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця, якщо виконання рішення відповідно до статті 5 цього Закону віднесено до компетенції і органів державної виконавчої служби, і приватних виконавців, належить стягувачу. Водночас згідно з частиною 1 статті 74 Закону України "Про виконавче провадження" рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом. Відповідно до частини 1 статті 121-2 ГПК України, в редакції, чинній на час звернення Прокурора зі скаргою, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
ВИСНОВКИ: прокурор є учасником виконавчого провадження, який має право оскаржувати дії державного виконавця органу виконавчої служби, що також передбачено статтею 121-2 ГПК України.
Враховуючи, що ця справа розглядалась саме за позовом Прокурора, поданим в інтересах держави в особі сільської ради, на час відкриття виконавчого провадження як стадії виконавчого провадження, прокурор є учасником справи, тому не має обґрунтовувати необхідність захисту інтересів держави, звертаючись із скаргою на дії Органу виконавчої служби.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий статус представника прокуратури, процесуальний статус прокурора, функції прокуратури, повноваження прокурора