На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 713 246

Судові рішення

28 728

Прецеденти ВС

4 763

Прецеденти ЄСПЛ

544 221

Нормативні акти

31 121 320

Судові засідання

53 611 930

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2025 року у справі № 560/19941/23

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 березня 2025 року у справі № 560/19941/23

Актуальна правова позиція
Справа №: Справа № 560/19941/23
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 13 березня 2025 року

у справі № 560/19941/23

Адміністративна юрисдикція

Щодо дії в часі Постанови НБУ «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» № 18 в контексті визначення строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів

Фабула справи: ТОВ «Поділля Фрукт» звернулося до суду з адміністративним позовом до ГУ ДПС, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення.

Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного суду, відмовив у задоволенні позову.

Мотивація касаційної скарги: ТОВ «Поділля Фрукт» вказує, що якби законодавець мав на меті встановити граничні строки більше, ніж на 6 місяців, чи на приклад на період дії військового стану, то такі запровадження мали б знайти своє відображення саме в Законі про валюту, наприклад в його прикінцевих та перехідних положеннях, оскільки зміни до положень Закону про валюту здійснюються виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Однак до Закону про валюту не вносились норми, які б дозволяли НБУ встановити граничні строки проведення розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів більше, ніж на 6 місяців, чи на період воєнного стану.

Правова позиція Верховного Суду: ст. 12 Закону про валюту чітко визначає порядок запровадження заходів захисту, таких, зокрема, як встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту чи імпорту товарів. Цей порядок передбачає процедурні вимоги до конкретних заходів захисту: ведення на підставі рішення Правління НБУ, обмеження строку дії заходів до шести місяців із можливістю продовження, а також дотримання загального ліміту у 18 місяців протягом 24 місяців.

Водночас Постанова № 5, якою затверджено «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» не була прийнята відповідно до правил загального режиму валютного регулювання. Вона запроваджувала заходи захисту відповідно до Закону про валюту, зокрема встановлюючи граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів у 365 календарних днів, проте мала спеціальний характер.

Постанова № 5 ухвалювалася для забезпечення стабільності банківської та фінансової систем у мирний час саме відповідно до ст.ст. 6, 7, 7-1,15, 28, 30, 33, 44, 45, 46, 48, 56, 71 Закону України «Про Національний банк України», ст. 99 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 12, 13, 16 Закону України про валюту і є спеціальним актом для цілей реалізації вимог ч. 5 ст. 16 «Перехідні положення» Закону про валюту. Цією нормою передбачалось прийняття нормативно-правового акта, спрямованого на запровадження заходів захисту, що вводилися одночасно із введенням в дію Закону про валюту.

За змістом ч. 9 ст. 16 Закону про валюту нормативно-правові акти НБУ, які були прийняті на виконання п. 5 ч. 5 цієї статті, саме для реалізації заходів захисту, передбачених ч. 1 ст. 12 Закону, набирають чинності одночасно з уведенням Закону про валюту в дію, тобто з 07.02.2019, а їх дія триває до того моменту, коли НБУ офіційно визнає ці акти такими, що втратили чинність.

Водночас Постанова «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» № 18 від 24.02.2022 є спеціальним нормативно-правовим актом, ухваленим саме на виконання визначених ст. 7 Закону України "Про Національний банк України" функцій, які наділяють НБУ повноваженнями визначати особливості функціонування банківської системи в умовах воєнного стану.

Такий підхід підтверджується правовою природою функцій НБУ за ст. 7 Закону України «Про Національний банк України». У редакції, чинній з 17.03.2022, п. 20 цієї статті дозволяє НБУ визначати особливості функціонування не лише банківської системи, а й діяльності інших фінансових установ, а також валютного нагляду в умовах воєнного стану.

Постанова № 18, зокрема її п. 14-2, є реалізацією цих спеціальних повноважень, спрямованих на адаптацію регуляторних механізмів до надзвичайних обставин, що виникли у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні.

При цьому п. 21 Постанови № 18 підкреслює її спеціальний характер, фактично визначаючи, що протягом дії воєнного стану інші нормативно-правові акти НБУ, включно з Постановою № 5, застосовуються лише в тій частині, що не суперечить Постанові № 18. Це додатково підтверджує її пріоритетність і винятковість у регулюванні валютних питань за умов воєнного стану.

Постанова №18 та подальші внесені до неї постановами № 68, № 113 і № 142 зміни не запроваджували нові заходи захисту, у спосіб передбачений ст. 12 Закону про валюту. Воєнні норми, запроваджені Постановою № 18, установили спеціальні правила, які враховують умови воєнного стану. П. 14-2 Постанови № 18 (який введений Постановою № 68 від 04.04.2022 року та змінений постановами № 113 від 07.06.2022 і № 142 від 07.07.2022), не скасував загальний строк розрахунків у 365 днів, визначений Постановою № 5, а встановив конкретні, коротші строки (спочатку 90, потім 120, а згодом 180 календарних днів) саме для операцій, здійснених з 05.04.2022.

У зв`язку з чим Суд вважає, що Постанова № 18 та її зміни не підпадають під процедурні обмеження Закону про валюту, адже ґрунтуються на спеціальних повноваженнях НБУ, обумовлених саме введенням воєнного стану.

На практиці ж норми, що визначають загальний строк 365 днів щодо розрахунків за операціями з експорту та імпорту, і спеціальні для цього воєнні строки співіснують як такі, що застосовуються до різних періодів і контекстів: Постанова № 5 регулює режим валютних операцій на період для адаптації змін у валютному законодавстві у мирний час, тоді як Постанова № 18 із її змінами встановлює тимчасові обмеження, адаптовані до викликів воєнного стану, у вигляді строків 90, 120 та 180 днів залежно від періоду саме до операцій здійснених з 05.04.2022.

Висновки: дія Постанови «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» № 18 в контексті визначення строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів припиниться лише після завершення воєнного стану, оскільки вона ґрунтується на особливих повноваженнях НБУ в таких умовах; заходи захисту, а саме встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту чи імпорту товарів тривалістю 365 днів, запроваджені Постановою № 5, діятимуть до моменту, коли НБУ офіційно визнає цю постанову такою, що втратила чинність відповідно до ч. 9 ст. 16 Закону про валюту; лише після цього почнуть застосовуватися загальні правила ст. 12 цього Закону щодо валютного регулювання.

Ключові слова: темпоральна дія НПА, межі повноважень НБУ, особливості правового режиму воєнного стану, наслідки введення воєнного стану, обіг іноземної валюти

Інші прецеденти в категорії "Фінанси. Бюджет. Валюта"
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 листопада 2024 року у справі № 320/4795/23
Щодо підстави для відмови резиденту у видачі висновку стосовно продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 березня 2026 року у справі № 320/3856/20
Щодо повноважень Держпродспоживслужби контролювати застосування державних регульованих тарифів суб'єктами природних монополій у сфері комунальних послуг
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 листопада 2024 року у справі № 140/2609/24
Щодо відсутності правових підстав для забезпечення позову шляхом зупинення дії розпорядження контролюючого органу про анулювання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 05 листопада 2025 року у справі № 420/28471/23
Щодо порушення порядку використання коштів резервного фонду державного бюджету для виплати додаткової премії працівникам вільного найму Державної служби України з надзвичайних ситуацій
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 липня 2025 року у справі № 160/20702/21[1]
Щодо обґрунтування підстав і необхідності внесення змін до плану державного фінансового контролю
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 липня 2025 року у справі № 160/20702/21
Щодо строків внесення змін до планів державного фінансового контролю
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 14 травня 2025 року у справі № 240/12058/24
Щодо продовження граничних строків розрахунків за зовнішньоекономічним договором
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 30 квітня 2025 року у справі № 380/10067/24
Щодо початку обчислення строку для зарахування заборгованості за операціями з експорту
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 січня 2025 року у справі № 320/5804/18[1]
Щодо правового регулювання відносин між резидентом України та суб’єктом господарювання з місцезнаходженням на території вільної економічної зони «Крим»
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 листопада 2024 року у справі № 380/9564/23
Щодо можливості судового розгляду позовних вимог про про визнання протиправною бездіяльності банку з приводу незавершення валютного нагляду зовнішньоекономічної операції
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}