На головну Тест 1 день

Моніторинг

Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Додати справу Перейти в розділ
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Оновлення в Господарських договорах
Судові рішення
1
Дублювати
Редагувати
Видалити
Перейти в розділ

Ви не авторизовані

Увійдіть в систему, або зареєструйтеся для отримання тестового доступу, щоб скористуватися усіма можливостями системи

Тест 1 день
Розділи системи

132 517 818

Судові рішення

28 661

Прецеденти ВС

4 751

Прецеденти ЄСПЛ

544 054

Нормативні акти

31 003 758

Судові засідання

53 280 407

Стан справ

beta
Тарифи системи
Унікальні можливості

Моніторинг

Відслідковуйте нові рішення та засідання по справі

Календар засідань

Слідкуйте за перебігом подій та синхронізуйте зі своїм календарем

Обране

Створюйте папки, зберігайте документи чи окремі цитати

Добірки прецедентів

Правові позиції, на які варто звернути увагу

Зв'яжіться з нами
Про нас
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram

Пов'язані правові позиції

Немає даних

Прецеденти ВС Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 163/1065/15-п

Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 27 серпня 2025 року у справі № 163/1065/15-п

Актуальна правова позиція
ВП
Велика Палата Верховного Суду
Справа №: Справа № 163/1065/15-п
Судочинство: Адміністративне судочинство

Тип: Правова позиція

logo

Правова позиція

Великої Палати Верховного Суду

згідно з Постановою

від 27 серпня 2025 року

у справі № 163/1065/15-п

Адміністративна юрисдикція

Щодо непропорційності застосування адміністративного стягнення у вигляді конфіскації незадекларованих коштів додатково до накладеного штрафу вчиненому правопорушенню

ФАБУЛА СПРАВИ

Європейський суд з прав людини рішенням від 12 грудня 2024 року у справі «Сапіташ та інші проти України» (заява № 864/16) (далі - Рішення) констатував порушення щодо ОСОБА_22 та інших статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), яке полягає у непропорційному стягненні у справі щодо порушення митних правил - конфіскації незадекларованої готівки додатково до накладення штрафу. Суд наголосив, що встановлення вказаного порушення не означає, що заявники не мали нести жодної відповідальності за порушення, яке вони вчинили, не задекларувавши готівку.

У своїй заяві ОСОБА_22 та його захисник ОСОБА_20, посилаючись на вказане рішення міжнародної судової установи, звернулися до Великої Палати Верховного Суду (далі - Велика Палата) зі спільною заявою, в якій порушують питання про перегляд за виключними обставинами постанови Любомльського районного суду Волинської області від 23 липня 2015 року та постанови Апеляційного суду Волинської області від 04 вересня 2015 року щодо ОСОБА_22, просять зазначені рішення скасувати, а справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

На обґрунтування своїх вимог заявники зазначають, що суди попередніх інстанцій залишили поза увагою докази щодо законності походження грошових коштів ОСОБА_22 та правомірного володіння цими коштами, що призвело до непропорційного призначення адміністративного стягнення у вигляді конфіскації іноземної валюти.

Стверджують, що ЄСПЛ у своєму рішенні визнав конфіскацію коштів ОСОБА_22 , які останній перевозив через кордон, порушенням статті 1 Першого протоколу до Конвенції, що всупереч загальним принципам міжнародного права порушує баланс між його правом на мирне володіння своїм майном та інтересами суспільства.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції містить три окремі правила: перше правило, викладене в першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння власністю; друге правило, що міститься у другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення майна та підпорядковує його певним умовам; третє правило, викладене у другому абзаці, визнає, що Договірні держави мають право, зокрема, контролювати використання майна відповідно до загальних інтересів.

Перша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади у мирне володіння власністю має бути «законним». У другому абзаці визнається, що держави мають право контролювати використання власності шляхом застосування «законів». Крім того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, є невід`ємною частиною Конвенції. Питання про те, чи був досягнутий справедливий баланс між вимогами загальних інтересів суспільства та вимогами захисту основних прав особи, стає актуальним лише після того, як буде встановлено, що втручання, про яке йдеться, відповідало вимозі законності та не було свавільним.

Згідно з абзацом другим статті 471 МК (чинним на момент вчинення правопорушення) переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено чи обмежено законодавством України, або товарів в обсяг, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладання двох видів адміністративних стягнень, а саме штрафу у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

ВИСНОВКИ: суди попередніх інстанцій не встановили обставин, які свідчили б про те, що заявник міг завдати серйозної шкоди державі: він не ухилявся від сплати мита або будь-яких інших зборів і не завдав державі будь-якої іншої матеріальної шкоди. Велика Палата вважає, що стягнення у вигляді конфіскації не було направлено на відшкодування матеріальної шкоди, оскільки держава не зазнала жодних втрат внаслідок недекларування заявником коштів, а конфіскація грошових коштів була стримуючою та каральною за своїм призначенням.Таким чином, межі проведеного національними судами розгляду справи були занадто вузькими, щоб відповідати вимозі встановлення «справедливого балансу», притаманній другому абзацу статті 1 Першого протоколу до Конвенції.

За цих обставин конфіскація незадекларованих коштів, на думку Великої Палати, поклала індивідуальний і надмірний тягар на заявника та була непропорційною вчиненому правопорушенню.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: митні правопорушення, відповідальність декларанта, захист прав декларанта, підстави перегляду судових рішень

Інші прецеденти в категорії "Нововиявлені, виключні обставини_АП"
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Ухвалою від 14 вересня 2020 року у справі № 826/14311/18
Щодо необхідності подання заяви про перегляд судового рішення до суду, який має повноваження її розглядати
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Ухвалою від 20 листопада 2019 року у справі № 817/451/18
Щодо умови застосування правила ст. 367 КАС України стосовно закриття провадження можливо застосовувати до заяви за нововиявленими обставинами
logo
Правова позиція Касаційного суду у складі Верховного Суду згідно з Ухвалою від 12 жовтня 2020 року у справі № 804/4889/16
Щодо визначення підсудності заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Ухвалою від 05 квітня 2021 року у справі № 361/3000/17
Щодо перегляду судового рішення за виключними обставинами з підстави, передбаченої п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Ухвалою від 20 січня 2021 року у справі № 361/1495/16-а
Щодо умов для перегляду за виключними обставинами судових рішень судів апеляційної та касаційної інстанцій
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 12 березня 2025 року у справі № 280/3837/21
Щодо підстави перегляду судових рішень у зв’язку з нововиявленими обставинами
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 03 березня 2021 року у справі № 800/125/17
Щодо присічного характеру строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Ухвалою від 25 січня 2021 року у справі № 160/4361/19[2]
Щодо наслідків подання заяви про перегляд рішень за нововиявленими або виключними обставинами до суду, що не має законних підстав на її розгляд
logo
Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 03 березня 2021 року у справі № 800/125/17[1]
Щодо моменту, з яким пов'язано початок перебігу строку подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами
logo
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 20 травня 2021 року у справі № 260/60/19
Щодо обставин, які не можуть вважатися нововиявленими
Комерційний відділ
067-739-51-14 [email protected]
Підтримка користувачів
067-545-26-26 [email protected]
Загальні контакти
044-300-20-36 [email protected]
Соціальні мережі
Facebook Telegram Instagram
Нормативні акти
Закони Кодекси Конституція Листи Накази Положення Порядки Постанови Рішення Розпорядження Роз’яснення Укази
Судова практика
Адміністративний процес Аліменти Архітектура Банкрутство Будівництво Визнання батьківства Визнання правочину недійсним Визначення місця проживання дитини Витрати Відчуження земельної ділянки Власність Головна сторінка Господарський процес Довіреність Договір Дозволи на будівництво Докази-доказування Забезпечення Законодавство Запобіжні заходи Заробітна плата Затримання особи Захист ЗЕД Землекористування Злочини Зобов'язання Інтелектуальна власність Кримінальна відповідальність Кримінальний процес Ліцензування Майно Матеріальна відповідальність Моніторинг Набуття та визнання Обвинувачення Опіка та піклування Оренда землі Оскарження Пенсія. Соціальні виплати Повідомлення про підозру Позов Покарання Поновлення на роботі Права Правочин Представництво Презумпція невинуватості Прецеденти ВС Провадження Продаж земель Процесуальні строки Рішення Самочинне будівництво Санкції Сервітут Склад суду Слідчі розшукові дії Соціальні права. Пільги Спадкування Спеціальна конфіскація Спори Стандартизація Суд Судова практика Судові засідання Судочинство Угода Усиновлення Усунення перешкод Ухвала Цивільна дієздатність Цивільний процес Цінні папери Шкода та збитки
MasterCard Visa
Публічна оферта ФОП Мирида В. А. Публічна оферта ФОП Берназюк О.О. Публічна оферта ТОВ ІПС Конфіденційність Статті
Ⓒ ZAKONONLINE, 2026
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

Спробуйте перезавантажити сторінку або перейдіть на головну.


Перезавантажити Перейти на головну
Ця функція стане доступною в повній версії продукту

Безкоштовний доступ на 1 день

Тестувати

Повний доступ до системи

Придбати

В мене вже є акаунт

Контакти технічної підтримки: 067-545-26-26

[email protected]

{CONTENT}